Belçika Dil Okulu Vizesi

Belçika Dil Okulu Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Belçika dil okulu vizesi, vize sahibine Belçika’da dil eğitimi almak üzere Belçika’ya seyahat etme hakkı veren vize türüdür. 3 aydan kısa süren Belçika dil eğitimi için C tipi kısa süreli Belçika dil okulu vizesi, 3 aydan uzun süren Belçika dil okulu için D tipi uzun süreli Belçika dil okulu vizesi alınması gereklidir.

Belçika dil okulu vizesi, hamiline Belçika Dil Okulları tarafından dil eğitimi alma, aldığı eğitim süresi boyunca Belçika’da konaklama ve D tipi vizeler için eğitimine engel teşkil etmeyecek şekilde Belçika’da çalışma hakkı vermektedir.

Belçika Dil Okulu Vize Şartları Nelerdir?

Belçika dil okulu vizesi almak için şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika’da dil eğitimi alınacak kuruma kayıt yaptırmış ve kurumdan kayıt yaptırdığına dair belge almış olmak
 • Belçika’da dil eğitimi almak için ve eğitim sürecinde Belçika’da konaklamak için finansal yeterliliğe sahip olmak
 • Belçika dil okulu vizesi alırken belirtilen kurumdan dil eğitimi almak amacıyla Belçika’da bulunacak olmak
 • Belçika halkı için tehlike oluşturacak sabıka kaydına sahip olmamak

Belçika Dil Okulu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika dil okulu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, kısa süreli Belçika dil okulu vizesi başvurusu durumunda Schengen bölgesinden planlanan çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli, uzun süreli Belçika dil okulu vizesi başvurusu durumunda başvuru tarihinden itibaren en az 12 ay daha geçerli olan, içerisinde en az 2 adet boş sayfa bulunan ve bir kopyası çıkarılmış pasaport gereklidir.
 • Kimlik kartı kopyası: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kimlik kartının kopyası, yabancılar için oturma izninin kopyası gereklidir.
 • Belçika dil okulu vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından Fransızca, Felemenkçe, Almanca ya da İngilizce dillerinden birinde internet sitesi üzerinden eksiksiz doldurulmuş, 37. soru ve son sayfa olmak üzere iki kere imzalanmış ve tarih atılmış, reşit olmayan çocuklar için başvuru formları ebeveyn ya da yasal vasisi tarafından imzalanmış, kısa süreli Belçika dil okulu vizesi başvurusu durumunda 1 adet, uzun süreli Belçika dil okulu vizesi başvurusu durumunda 2 adet başvuru formu gereklidir.
 • Fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, renkli, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, tercihen arka fonu beyaz olan biyometrik nitelikte, kısa süreli Belçika dil okulu vizesi başvurusu durumunda 2 adet uzun süreli Belçika dil okulu vizesi başvurusu durumunda 3 adet fotoğraf gereklidir.
 • Dil tercih formu: Belçika dil okulu vizesi başvurusunun ele alınacağı Fransızca, Felemenkçe, Almanca ya da İngilizce dillerinden birinin seçilmesi gereklidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Kısa süreli dil okulu vizesi başvurusunda, tüm Schengen bölgesinde geçerli olan ve 30.000 EUR geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası gereklidir.
 • Davet mektubu: Kısa süreli dil okulu vizesi için; kayıt yaptırılmış olan Belçika dil okulundan alınmış, ziyaretin amacı ve süresinin, detaylı program ve güzergâhın, vize sahibinin seyahat ve geçim masraflarını kimin tarafından karşılanacağına dair bilginin ve planlanan kalış süresince yapılacak konaklamanın bilgisinin açıkça belirtilmiş olduğu, mühür ve imza bulunan resmi kâğıda yazılmış davet mektubunun aslı ya da mektubun e-posta yoluyla gönderilen taranmış bir kopyası gereklidir.
 • Belçika uçak rezervasyonu: Kısa süreli dil okulu vizesi için,Belçika dil okulu vizesi verildikten sonra satın alınmış olan gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu gereklidir.
 • Belçika konaklama İspatı: Kısa süreli dil okulu vizesi için; planlanan kalış süresi kadar, konaklama yerinin tüm iletişim detayları belirtilmiş olan konaklama ispatı gereklidir.
 • İdari Harç: İdari harç bedelinin ödendiğine dair ispat gereklidir.
 • Sağlık Raporu: Kısa süreli dil okulu vizesi için; 6 aydan eski olmayan, kabul görmüş bir hastane tarafından imzalanmış ve tasdik edilmiş, Belçika dil okulu vizesi başvurusu sahibinin halk sağlığını tehlikeye sokabilecek herhangi bir hastalık taşımadığını onaylayan sağlık raporu gereklidir.
 • Adli Sicil Kaydı: Belçika dil okulu vizesi başvurusu sahibi 18 yaşının üzerinde ise, teslim edildiği tarihten itibaren 6 aydan eski olmayan, başvuru sahibinin genel yasalar uyarınca herhangi bir suç veya saldırıdan dolayı bir mahkûmiyet almadığını beyan eden belge ve belgeye yapılacak apostil tasdik ve çevirisi gereklidir.
 • Dil yeterlilik bilgisi: Belçika dil vizesi başvurusu sahibine ait, diploma veya ayrılış belgesini veren ortaöğretim kurumundan bu dilde takip edilen derslerin haftada kaç saat verildiğini ve elde edilen sonuçları belirten yazısı, uluslararası kabul görmüş bilgisayarlı dil yeterlilik sınavlarından geçmiş olduğunun ispatı veya Belçika dillerinde tamamlayıcı eğitimin sonunda verilen bir sertifika gibi başvuru sahibinin Belçika’da alınacak derslerde kullanılan dilin yeterli bilgisine sahip olduğunu gösteren belge gereklidir.
 • Finansal desteğin ispatı: Belçika dil okulu başvurusu sahibinin eğitim çalışmalarını finanse edecek yeterliliğin kanıtı gereklidir.
 • Belçika dil okulu vizesi başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise: Başvuru sahibine ait öğrenci kimlik kartı, başvuru sahibinin her iki ebeveyninden veya yasal vasisinden alınmış noter imzalı seyahat izin belgesi, başvuru sahibinin öğrenim gördüğü okulun iletişim bilgileri, başvuru sahibine devamsızlık izni veren yetkilinin adı bulunan; okuldan alınmış bir yazı ve bu yazının bir kopyası gereklidir.
 • Belçika dil okulu vizesi başvurusu sahibi öğrenci ise: Bir öğretim kurumu tarafından verilmiş düzenli öğrenci kayıt belgesi gereklidir.

Belçika Dil Okulu Vizesi için Nereye Başvurulur?

Belçika dil okulu vizesi başvurusu aracı kurum ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Belçika dil okulu vizesi onayı için tek yetkili kuruluş Belçika konsolosluğu ankara vize işlemleri departmanıdır.

Belçika Dil Okulu Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılına ait Belçika dil okulu vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Belçika Dil Okulu Vize HizmetleriÜcret
Belçika Dil Okulu vize harcı80 €
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 €
Randevu5 €
Biyometri İşlemleri35 €
Danışmanlık Hizmeti45 €
Toplam200 €

Belçika Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika dil okulu vizesi başvurusunun ne kadar süreceği Belçika Başkonsolosluğu’nun inisiyatifinde olan bir durum olup 15 - 30 gün arasında sürmektedir.

Belçika dil okulu vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi yaz ayları, tatil mevsimi gibi dönemlerde ve Belçika Başkonsolosluğu tarafından ek evrak talep edildiğinde daha uzun olabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: