Belçika Vizesi için Pasaport Özellikleri

2023'te Belçika Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Belçika vize başvurularında, geçerli ve süresi dolmamış bir pasaport, sunulması zorunlu olan evraklar arasındadır.

Belçika vize başvurusu için gerekli evraklar listesinin en başında olan pasaportun geçerlilik süresinin mümkün olduğunca uzun olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için önem taşımaktadır.

Belçika vize başvurusu için: 0850 241 1868

Türkiye'den Belçika Vizesine Farklı Ülke Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

Türkiye’den Belçika vizesine çifte vatandaşlığa sahip olan ve bu vatandaşlıklardan biri Türk vatandaşlığı olan kişiler başvuru yapamamaktadır; bu kişilerin vize başvurusu yapabilmeleri için Belçika’nın öngördüğü şartları sağlayan bir Türk pasaportu sunmaları gerekmektedir.

Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancılar, kendi ülkelerinden ya da dış temsilciliklerden aldıkları pasaport ve Türkiye’de yasal bir şekilde ikamet ettiklerini kanıtlayan oturum izinleri ile Türkiye’den Belçika vize başvurusunu yapabilmektedir.

Belçika Vize Başvurusu için Eski Pasaport Gerekir Mi?

Belçika vize başvurusu için eski pasaport, olması durumunda sunulmalıdır. Başvuru sahibinin eski pasaportunun tüm dolu sayfalarının fotokopisi Belçika vize başvurusu için talep edilmektedir.

Belçika Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Belçika vize başvurusu için pasaport özellikleri vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kısa süreli vizeler için pasaport vize bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar, uzun süreli vize başvurularında ise pasaportun en az 12 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Pasaport on yıldan eski olmamalı ve en az 2 boş sayfaya sahip olmalıdır.

Belçika Vizesi için Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Belçika vizesi için pasaportun aslı ve fotokopisi, diğer vize için gerekli evraklar ve vize başvuru formu ile birlikte vize başvurusu için alınan VFS Global randevusunda teslim edilmelidir. Pasaportun yalnızca dolu sayfalarının fotokopileri gerekmektedir ve boş sayfalarının fotokopilerine gerek yoktur.

Belçika Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınır?

Belçika vize işlemleri için verilen pasaport, başvuruya dair karar verildikten sonra, başvuru sahibi belgelerini vize başvuru merkezinden ya da ek bir ücret ödeyerek kurye ile teslim alabilmektedir.

Bazı vize başvuru merkezlerinde belgeler yalnızca kurye ile iade edilmektedir. Belgeleri şahsen vize merkezlerinden teslim almak için kimlik belgesi ya da vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuzu getirmek gerekmektedir.

Belçika Vize Başvurusu Sonrası Pasaport Şahsen Mi Teslim Alınmalıdır?

Hayır, Belçika vize başvurusu sonrası pasaport şahsen teslim alınmayabilmektedir. Vize evraklarını teslim alması için başvuru sahibi bir temsilci gönderebilmektedir. Başvuru sahibi tarafından belirlenen temsilciler, temsil durumunu açıklayan ve başvuru sahibi tarafından imzalanan bir mektup, kimlik belgesi ve vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuzu sunarak pasaportu teslim alabilir.

VFS Global Belçika Pasaport Teslim Saatleri Nedir?

VFS Global Belçika pasaport teslim saatleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Vize Başvuru MerkeziPasaport Teslim GünleriPasaport Teslim Saatleri
AnkaraPazartesi-Cuma13:00-17:00
AntalyaPazartesi-Cuma13:00-17:00
GaziantepPazartesi-Cuma13:00-17:00
İstanbul AltunizadePazartesi-Cuma15:00-17:00
İstanbul BeyoğluPazartesi-Cuma15:00-17:00

Belçika vize başvuruları yetkili aracı kurum olan VFS Global üzerinden gerçekleştirilir; başvuru sahipleri VFS Global’in Türkiye’deki 5 şehirde yer alan vize başvuru merkezlerinde, Belçika VFS ek hizmetlerinden de yararlanabilmektedir.

Paylaş: