Belçika Vize Takip İşlemleri

Belçika Vize Takip İşlemleri

Belçika vize başvuruları doğrudan Belçika dış temsilcilikleri üzerinden yapılamamaktadır. Belçika vize takip işlemleri Belçika Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine veya akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır.

Belçika vizesi için yetkili aracı kurum VFS Global vize başvuru merkezidir. VFS Global vize başvuru merkezinin yanı sıra Belçika vize başvuruları vizem.net gibi yetkili akredite acenteler tarafından da alınmaktadır.

Belçika’ya Vize Kalktı Mı?

Hayır, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Belçika’ya gitmek için Belçika vizesine tabidir.

Umuma mahsus pasaporta (bordo) sahip Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Belçika vizesi olmadan Belçika’ya seyahat edememektedir ve Belçika’ya seyahat amacına uygun vize türüne başvurması gerekmektedir. Hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportuna (gri) sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Belçika seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Belçika’ya Nasıl Vize Alabilirim?

Belçika’ya vize almak için takip edilmesi gereken süreç aşağıda verilmiştir.

 1. VFS Global internet sayfası üzerinde seyahat amacına uygun vize türünü tamamlanır.
 2. Vize başvurusu için vize başvuru formu ve gerekli destekleyici evrakları hazırlanır.
 3. İkamet edilen bölgeye uygun olan VFS Global vize merkezi şubelerinden online olarak randevu alınır.
 4. Vize başvuru ücreti ve gerekli diğer ücretler ödenir.
 5. Randevu alınan vize başvuru merkezini ziyaret edilerek biyometrik işlemleri tamamlanır
 6. Yapılan başvuruyu verilen referans numarası ile online takip edilir.
 7. Yapılan başvuru sonuçlandığında pasaportu kargo yolu ile veya vize merkezinden alınır.

Belçika Vize Başvuru Merkezi Beyoğlu Neresidir?

Belçika vize işlemleri için Belçika Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen VFS Global vize merkezinin Ankara, İstanbul, Gaziantep, Bodrum ve Antalya’da şubeleri bulunmaktadır.

Belçika vize başvuru merkezi beyoğlu şubesi iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

 • Adres: Hacıahmet Mh. Kurtuluş Deresi Cd. No:29 (Elysium Soul) Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: 0 212 373 58 04
 • Mail Adresi: info.belgiumtr@vfshelpline.com

Belçika Vizesi için İstenen Belgeler Nelerdir?

Belçika vizesi için istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve müracaat tarihinden itibaren en az 12 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Vize tatbiki için içerisinde en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Kimlik kartı kopyası: Yabancılar için oturma izninin kopyası gerekmektedir.
 • Vize müracaat formu: Okunaklı, tarih yazılmış ve imzalanmış biçimde online ortamda dikkatlice doldurulmuş olmalıdır.
 • 3 adet biyometrik fotoğraf: Fotoğraflar, 6 aydan daha yeni, özdeş, 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe/çerçeve ölçülerine sahip olmalıdır.
 • Dil tercih formu: Vize müracaatının ele alınacağı Belçika’nın üç ulusal dilinden (Fransızca, Flemenkçe, Almanca) birini seçmek gerekmektedir.
 • İdari harç: İdari harç bedelini ödendiğine dair belge gerekmektedir. Türk vatandaşlarından idari harç istenmemektedir.
 • Sağlık raporu: Teslim edildiği tarihten itibaren 6 aydan eski olmamalıdır. Sağlık raporu Konsolosluk tarafından kabul görmüş bir hastane tarafından imzalanmalı ve tasdik edilmelidir.
 • Adli sicil kaydı: Apostil tasdikli, çevrilmiş ve teslim edildiği tarihten itibaren 6 aydan eski olmamalıdır.

Belçika vize türüne göre ek belgeler talep edilmektedir. Belçika vize başvuru evrakları eksiksiz ve doğru beyanla hazırlanmış olmalıdır.

Belçika Vize Başvurusu Randevusu Nasıl Alınır?

Belçika vize başvuru randevusu için Belçika Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği aracı kurum olan VFS Global vize başvuru merkezinden ikamet edilen bölgeye uygun olan VFS Global şubelerine online olarak randevu alınmaktadır.

Yetkili akredite acente olan vizem.net üzerinden yapılan Belçika vize işlemleri için başvuru sahibinin randevu alması gerekmemektedir.

Belçika Vize Mülakatı Nedir?

Belçika vize işlemlerinde vize türüne göre Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından ek belgeler talep edilebilmektedir.

Bazı durumlarda Belçika Konsolosluğu, Belçika vizesi başvuru sahibi ile şahsi görüşme de talep etmektedir. Belçika Konsolosluğu vize görevlisinin gerek gördüğü durumlarda başvuru sahibi ile yüzyüze gerçekleşen vize mülakatı Belçika vize süreci esnasında olmaktadır.

Belçika Vizesi Yabancilar Ofisi Nedir?

Belçika Vizesi Yabancılar Ofisi; Uluslararası Göç Örgütü, polis teşkilatları ve belediye idareleri gibi çeşitli ortaklarla işbirliği içinde kalarak Belçika’daki göç akışlarını yönetmektedir. Belçika’da bulunan Belçika Yabancılar Ofisi yabancıların Belçika’ya girişi ve Belçika’da kalmalarıyla ilgili kararları almakla yükümlüdürler.

Belçika Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Belçika vize başvuru sonucunun ne kadar sürede çıkacağı ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır.Covid-19 pandemisi sebebiyle Belçika vize başvurularının sonuçlanma süresinin uzayabileceği dikkate alınmalıdır.

Belçika Vizesi Kolay Alınır Mı?

Evet, Belçika vizesi için gerekli evrakların eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanması halinde Belçika vizesi almak kolaydır.

Belçika vizesi için gerekli evraklara ek olarak vize türüne göre farklı ek belgeler talep edilebilmektedir. Belçika vize reddi almamak için Belçika vizesi için gerekli evraklar ve Belçika vizesi takip işlemlerinde deneyimli danışanlarla başvuru evraklarının hazırlanması tavsiye edilmektedir.

Belçika`ya Vizesiz Nasıl Gidilir?

Umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Belçika’ya gitmek için vizeye tabi olmasına karşın hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportuna (gri) sahip olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Belçika’ya vizesiz gidebilir.

Schengen vizesine veya Belçika dışında bir Schengen ülkesinde oturum iznine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belçika’ya 180 gün içerisinde 90 boyunca bulunabilmek şartıyla vizesiz gidebilmektedir. Belçika oturum izni sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Belçika`ya girişte vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: