Çekya Ankara Büyükelçiliği

Çekya Büyükelçiliği | České Velvyslanectví

Çekya Büyükelçiliği, Çekya’nın Türkiye’deki en yüksek düzey diplomatik misyonudur.

Çekya Büyükelçiliğinin temel görevleri arasında iki ülke arasındaki diplomatik, ticari, kültürel, siyasi ve sosyal ilişkilerin yürütülmesi bulunur. Çekya büyükelçisi, hukuki ve siyasi olarak Çekya’yı Türkiye’de temsil eder.

Çekya Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan Çek vatandaşlarının nüfus, kimlik, pasaport gibi işlemlerini yaparken, konsolosluk birimi aracılığıyla da yabancı uyruklu kişilerin Çekya vizesi işlemlerini de gerçekleştirir.

Türkiye Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Kimdir?
Türkiye Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye Çek Cumhuriyeti büyükelçisi, 2020 yılından beri Pavel Vacek’tir.

Ankara Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Adresi

Ankara Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Adresi
Ankara Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Adresi

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara adresi; Kaptanpaşa Sok., No: 15, G.O.P., Ankara’dır.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne Ulaşım

Ankara’da yer alan Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine ulaşmak için ilk olarak şehir merkezine varmanız önerilir. Esenboğa Havalimanı’ndan HAVAŞ otobüslerine 20 TL karşılığında binerek, AŞTİ otobüs terminalinden Ankaray raylı sistemine binerek veya dolmuş kullanarak ya da Ankara Tren Garı’ndan otobüs ve dolmuş tercih ederek Ankara-Kızılay şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine varıştan sonra 112 numaralı Kızılay-GOP, 114 numaralı Kırkkonaklar veya 317 numaralı Bağcılar/İçaydınlık otobüslerini kullanarak Çekya büyükelçiliğine ulaşabilirsiniz. Kızılay’a yakın olan Kolej semtinden ise dolmuş kullanarak elçiliğe gidebilmeniz mümkündür.

Çekya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Günleri Ve Saatleri

Çekya Ankara Büyükelçiliği hafta içi her gün saat 08.30 ile 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Çekya Büyükelçiliğinin vize bölümü; uzun süreli vizeler ve oturum izinleri için pazartesi ile perşembe günleri arasında randevu alınması suretiyle hizmet verirken, AB vatandaşlarının aile üyelerinin kısa süreli vize işlemleri, yani AB vatandaşı eşi için Çekya vizesi gibi vizeler, için Çarşamba günleri randevusuz olarak saat 10.00’da başvuruları kabul etmektedir.

Vatandaşlık ve nüfus, seyahat belgesi ve belge onay işlemleri ise cuma günleri saat 10.00’da randevusuz olarak Çekya Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin telefon numaraları, +90 (312) 4056965 ile +90 (312) 4056139’dur ve e-posta adresi ise ankara@embassy.mzv.cz’dir. Vize ve konsolosluk ile ilgili tüm sorular için Büyükelçiliğin konsolosluk ve vize biriminin e-posta adresi olan consulate_ankara@mzv.cz ile iletişime geçilmelidir.

Çekya Konsolosluğu Ankara Resmi Web Sitesi

Çekya Konsolosluğu Ankara resmi web sitesi; https://www.mzv.cz/ankara/tr/index.html’dir.

Çek Cumhuriyeti Ankara Konsolosluğu Yetki Alanı

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanı, İstanbul Çekya Başkonsolosluğunun yetki alanında olan iller haricindeki tüm şehirleri kapsamaktadır.

Çekya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanındaki iller; İstanbul, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon, Giresun, Sakarya, Tekirdağ, Kocaeli, Balıkesir, Bartın, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Erzurum, Çorum, Düzce, Gümüşhane, Kastamonu, Kırklareli, Karabük, Kars, Yalova ve Zonguldak’tır.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nden Alınabilecek Hizmetler Nelerdir?

Çekya Ankara Büyükelçiliği, Çekya vatandaşları için doğum, evlilik, ölüm gibi nüfus işlemlerini, pasaport ve kimlik işlemlerini ve vatandaşlıkla alakalı diğer işlemlerini yapmaktadır. Büyükelçilik aynı zamanda, belge tasdik hizmetlerini de vermektedir.

Konsolosluk birimi ile Çekya Büyükelçiliği, Türk ve diğer yabancı uyruklu kişiler için vize işlemlerini kabul etmektedir. Ankara Çekya Konsolosluğu yalnızca uzun süreli Çekya vize başvuruları ve AB vatandaşlarının eşleri için kısa süreli Çekya vizesi başvuruları için hizmet sunmaktadır.

Çekya Ankara Konsolosluğu Vize Başvuru Prosedürü

Çekya Ankara Konsolosluğu vize başvurusu aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılmalıdır.

  • Başvuracağınız D tipi Çekya vizesi için istenilen evrakları hazırlayınız.
  • Çekya Büyükelçiliğinden randevu alınız.
  • Çekya vize randevu tarihinde Büyükelçiliğe gidiniz.
  • Randevu esnasında evrak teslimi ve biyometri işlemlerini tamamlayınız.
  • Vize sonucunuzu bekleyiniz.
  • Vize başvurunuz değerlendirildikten sonra pasaportunuzu iade alarak vize sonucunuzu öğreniniz.

Ankara Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan Randevu Alma İşlemi

Ankara Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan randevu almak için dış temsilciliğin vize birimine telefon veya e-posta ile ulaşmanız gereklidir.

Büyükelçilik tarafından belirlenen kurallara uygun şekilde randevu talep edilmesi önemlidir. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara vize randevusu alma işlemi hakkında tüm bilgilere, Çekya vize randevusu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Türkiye'deki Diğer Çekya Konsoloslukları

Türkiye'deki diğer Çekya konsoloslukları aşağıda sıralanmıştır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: