Türkiye'deki Çekya Fahri Konsoloslukları

Bir ülkenin fahri konsoloslukları, ülke vatandaşlarının iş ve işlemlerini yapmakla görevlendirilmiş ve ticari olarak kendi ülkesinin menfaatlerini korumak ile diplomatik olmayan farklı diğer görevleri yerine getirmekle yetkilendirilmiş, farklı ülkelerde konumlanan resmi devlet kurumlarıdır.

Çekya, Türkiye’de Çekya Ankara Büyükelçiliği ve Çekya İstanbul Başkonsolosluğu ile bağlı olarak çalışan farklı illerde mevcut fahri konsolosluklara sahiptir.

Hangi İllerde Çekya Fahri Konsolosluğu Bulunur?

Çekya fahri konsoloslukları aşağıdaki illerde bulunur.

  • Antalya
  • İzmir
  • Mersin

Çekya Antalya Konsolosluğu

Çekya Antalya Fahri Konsolosluğu; Akvasun Turizm, 1385. Sok., No: 20, Antalya adresinde yer almaktadır. Çekya Antalya Fahri Konsolosluğuna +90 (242) 3226176 numaralı telefondan veya antalya@honorary.mzv.cz ya da serdar.akaydin@aquasun.com.tr mail adreslerinden ulaşılabilir.

Çekya İzmir Konsolosluğu

Çekya İzmir Fahri Konsolosluğu; Yalı Cad., No: 348/15, Karşıyaka/İzmir adresinde bulunur. Çekya İzmir Konsolosluğunun telefon numarası +90 (232) 3680944 ve mail adresi eozsoy@etemozsoy.com’dur.

Çekya Mersin Konsolosluğu

Çekya Mersin Konsolosluğu; İ. İnönü Blv., Altınanahtarlar Apt., C Blok, K: 1, No: 61, Mersin adresinde konumlanmıştır. Çekya Mersin Fahri Konsolosluğuna +90 (324) 6764470 ve +90 (324) 6764471 numaralı telefonlardan ulaşmak mümkündür. Konsolosluğun mail adresi ise ubozkaya@hasmak.com.tr’dir.

Çekya Fahri Konsolosluklarının Görev ve Yetkileri

Çekya fahri konsoloslukları, Türkiye’de bulunmakta olan Çek vatandaşlarının çeşitli iş ve işlemlerini yapmakla görevlidir.

Fahri konsolosluklara başvurmadan önce randevu alınması gereklidir; onun dışında herhangi bir soru için fahri konsolosluklara çalışma saatlerinde telefon veya mail yoluyla ulaşmak mümkün olur.

Çekya Fahri Konsoloslukları Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Hayır, Çekya fahri konsoloslukları vize başvurularını kabul etmez.

Çekya kısa süreli vize başvurularınızı yetkili aracı kurum VFS Global’in vize merkezlerine yapabilirsiniz. Çekya’da uzun süre bulunmanıza imkan tanıyan uzun süreli Çekya vize başvuru işlemleri ise ikamet ilinize göre Çekya Ankara Büyükelçiliği veya Çekya İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden yapılır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: