Çekya Vizesi için Adli Sicil Kaydı

Çekya dış temsilcilikleri, uzun süreli vize ve uzun süreli veya daimi oturma izni başvurusu yapan 15 yaşından büyük başvuru sahiplerinden adli sicil kaydı sunmalarını talep eder.

Kişilerin vatandaşları oldukları ülkeden ve son 3 yılda kesintisiz olarak 6 aydan daha uzun süre ikamet etmiş oldukları ülkelerden, Çekya ulusal vize başvurusu için adli sicil kaydı almaları gerekmektedir. İlgili ülkeler adli sicil kaydını düzenleyemiyorsa, Yabancı Uyrukluların Çek Cumhuriyeti Bölgesinde Kalması Hakkındaki 326 Sayılı Kanunun 31. maddesinin 3/a bendine göre, bu ülkelerden resmi bir beyanname alınmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri için Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

Çek Cumhuriyeti vize işlemleri için sabıka kaydı, Türk vatandaşları tarafından doğum yeri ve doğum tarihi bulunacak şekilde savcılıktan, apostil mühürlü olarak alınır. Hem adli sicil belgesi, hem de apostil, Çekçe tercüme ettirilerek birlikte beyan edilmelidir.

Yabancı ülke vatandaşı öğrencilerin yabancılar için Çekya vizesi başvurularında ve son 3 yılda 6 aydan daha uzun süre yurt dışında bulunan başvuru sahiplerinin, Türkiye'den alınan sabıka kaydı haricinde, diğer ülkeden de adli sicil belgesi almaları, apostil işlemlerini yapmaları ve Çekçe tercüme ettirerek sunmaları gerekmektedir.

Çekya Vizesi İçin Sabıka Kaydını E-devletten Alabilir Miyim?

Hayır, E-devlet üzerinden alınan sabıka kaydı belgeleri kabul edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Adli Sicil Kaydı Örneği

Çek Cumhuriyeti vizesi için adli sicil kaydı örnek görseli aşağıda verilmiştir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Adli Sicil Kaydı Örneği
Çek Cumhuriyeti Vizesi için Adli Sicil Kaydı Örneği

Sabıka Kaydı Olan Birisi Çek Cumhuriyeti Vizesi Alabilir Mi?

Sabıka kaydı, küçük suçlardan olan kişilerin Çekya vizesi almaya engel durumu bulunmaz ve bu kişiler Schengen bölgesine giriş yapabilir.

3 yıl veya daha uzun süre hapis yatmış ya da yasa dışı kaçakçılık veya uyuşturucu suçlarından hüküm giyerek 2 yıl veya daha uzun süre hapis cezası almış kişilerin Çek Cumhuriyeti vize başvuruları reddedilebilir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: