Çekya C Tipi Vize

C Tipi Çekya (Schengen) Vize İşlemleri

Çekya’ya 90 günden daha kısa süreler için seyahat etmek isteyen ve Çekya vize politikası uyarınca vize alması gereken yabancı uyruklu kişiler, Çekya C tipi kısa süreli vize almalıdır.

Kısa süreli Schengen vizeleri hamiline, Çekya ve tüm Schengen bölgesinde 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar bulunma hakkı vermektedir. Çekya Schengen vizesi alabilmek için, seyahatin ana varış noktasının veya ilk giriş noktasının Çekya olması gereklidir.

Çekya Schengen vizesi danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi Türleri

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Çek Cumhuriyeti Kısa Dönem Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Çek Cumhuriyeti kısa dönem vize başvurusu; yetkili aracı kurum olan VFS Global'in Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir'de bulunan vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Çekya Başkonsolosluğu ve Çekya Büyükelçiliği kısa süreli vize başvurularını doğrudan kabul etmemekte olup, tüm başvuruları VFS Global aracılığıyla ilgili dış temsilciliğe aktarılmaktadır.

Çekya Schengen Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Çekya Schengen vize başvurusunu planlanan seyahat tarihinizden en geç 15 gün önce ve en erken 6 ay önce yapmalısınız.

2023 yılı içinde vize başvurularının sayısı arttığı için dış temsilciliklerde yoğunluk da yaşanabildiğinden, Çekya vizesi başvurunuzu planlı seyahat tarihinizden 30 gün önce yapmanız önerilmektedir.

Kısa Süreli Çekya Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Çekya vizesi aşağıda belirtilen prosedür takip edilerek alınmaktadır.

 • C tipi Çekya vizesi başvuru evraklarını hazırlayın.
 • VFS Global’in vize başvuru merkezinden randevu alın.
 • Randevu tarihinde ilgili vize merkezine giderek evraklarınızı teslim edin, parmak izi bilgilerinizi verin.
 • Vize başvuru ücreti ve aracı kurum hizmet bedelini ödeyin.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çekya Schengen vizesi gerekli evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport
 • Schengen vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Ulaşım belgeleri
 • Konaklama belgeleri
 • Finansal belgeler
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Ek bilgi formu
 • Destekleyici belgeler

Yukarıda listelenen evraklar standart Çekya Schengen vize belgeleridir ve başvuru sahiplerinin yaşlarına, mesleklerine, milliyetlerine ve kişisel durumlarına bağlı olarak sunulması gereken destekleyici evraklar değişiklik göstermektedir. Başvuru sahiplerinin kişisel durumlarına bağlı olarak sunmaları gereken destekleyici Çek Cumhuriyeti vize belgeleri listesine evrak tablosu üzerinden gerekli seçimleri yaparak ulaşabilirsiniz.

Çekya Schengen Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti kısa süreli vize formu; çıktısı alınarak elde veya bilgisayar üzerinden doldurulabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda istenen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize formuna ve form doldurma işlemine dair detaylı bilgilere Çekya vize başvuru formu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Çekya vize formunun ilk sayfası aşağıda verilmiştir.

Çekya Schengen Vize Başvuru Formu
Çekya Schengen Vize Başvuru Formu

Çekya C Tipi Vize Randevusu

C tipi Çekya vize randevusu; vize başvuru işlemlerinin tamamlanması ve ilgili konsolosluğa değerlendirilmek üzere gönderilmesi için alınmalıdır. Çekya Schengen vizesi için randevu alma işlemini online olarak VFS Global'in resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vize randevusu oluşturmak için öncelikle kendinize bir kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Sonrasında belirtilen yönergeleri takip ederek Çek Cumhuriyeti vize randevusu alabilirsiniz.

Çekya Schengen Vizesi Başvuru Ücreti

Çekya vize başvuru ücreti 2023 yılında 80 eurodur.

Çekya C tipi vize ücretleri, başvuru sahibinin yaşına göre değişmektedir. 6-12 yaş aralığındaki başvuru sahipleri için Çekya vize ücreti 40 euro iken, 0-6 yaş aralığındaki başvuru sahiplerinden vize ücreti alınmamaktadır.

Çekya vize başvuru masrafları 2023 yılı için; vize harcı, sağlık sigortası, yeminli tercüme, noter işlemleri ve danışmanlık hizmeti dahil ortalama 195 euro civarındadır.

Sık Sorulan Sorular

Çekya Schengen vizesi ile ilgili en fazla aldığımız sorulara ve Vizem.net danışmanlarının cevaplarına aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

Çekya Schengen Vize Başvurum Kaç Günde Sonuçlanır?

Çekya Schengen vize başvurularınız, 15 gün içinde sonuçlanır; genelde vizeler 2 ile 5 iş günü içinde çıkmaktadır.

Ek belgelerin gerekmesi veya daha ileri değerlendirme yapılması gibi durumlarda vize işlem süresi 45 güne kadar uzayabilir.

C Tipi Çekya Vize Başvurusunu Nasıl Takip Edebilirim?

C tipi Çekya vize başvurularınızı online olarak VFS Global'in Çekya vize takip sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

Çekya Schengen vizesi takip ve sorgulama işlemi için başvuru sahiplerinin vize randevusu sırasında aldıkları vize referans numarasına ihtiyaçları vardır. İlgili sayfamızı ziyaret ederek Çek Cumhuriyeti vize takip işlemi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kısa Dönem Çekya Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Kısa dönem Çekya vizeleri hamiline 180 günlük periyot içinde en fazla 90 gün süreyle Çekya ve Schengen bölgesinde bulunma hakkı verir. Kısa süreli Çekya vizesi en fazla 5 yıl olsa da, kalış süresi her zaman 180 günde 90 gün ile sınırlıdır.

Çekya kısa süreli vizesinin izin verdiği kalış süresini aşan kişiler, Çekya vize ihlali yapmış kabul edilir ve Çekya vize ihlali yapan kişilere cezai yaptırımlar uygulanabilir.

Çekya Schengen Vizemin Süresini Uzatabilir Miyim?

Çekya Schengen vizesi sürenizi; bir aile üyesinin ölümü veya bir kutlamaya katılmak gibi geçerli kişisel nedenleriniz varsa, doğal afet gibi mücbir sebeplerle karşılaştıysanız veya ülkenizde siyasi bir sorun varsa uzatabilirsiniz.

Kişisel nedenlerle yapılan Çekya vize uzatma başvuruları için 30 euro ücret ödenmesi gerekirken, diğer sebeplerle yapılan başvurular ise ücretsizdir.

Çekya Schengen Vize Başvurum Reddedildi, Bu Durumda Ne Yapabilirim?

Çekya Schengen vize başvurunuz reddedilmesi durumunda, ret kararına itiraz etmek veya yeniden Çekya vizesine başvurmak şeklinde iki seçeneğiniz bulunur.

Çekya vize ret kararının verilme sebebinin iyice anlaşılması ve bu durumun giderilmesi durumunda ret kararını takip eden 30 gün içinde Çekya vize reddi kararına itiraz edilebilmektedir. Başvuru sahipleri verilen ret kararına Çek Cumhuriyeti vize reddi itiraz dilekçesi ile karşı çıkabilmekte olup süreçle ilgili detaylı bilgilere Çekya vize reddi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Diğer bir seçenek olan yeniden Çekya vizesi başvuru işlemlerinde ise herhangi bir bekleme süresi yoktur.

Çekya Schengen Vizesi İçin Nereden Danışmanlık Hizmeti Alabilirim?

Çekya Schengen vizesi için danışmanlık hizmetini, evrak hazırlığından pasaport teslimine dek tüm süreç için Vizem.net akredite acentesinden alabilirsiniz.

Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerine müracaat ederek veya 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezine ulaşarak Çekya C tipi vizeleri için danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: