Çekya C Tipi Vize

Çek Cumhuriyeti Kısa Dönem (C Tipi) Vize Nedir Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti kısa dönem (C tipi ) vize , turistik, ticari, havalimanı transit vizesi, aile, arkadaş ziyareti, vize türleri başvurularında geçerli olan vize türüdür. Schengen bölgesine dahil olan Çek Cumhuriyeti, kısa dönem vize türlerinde 180 gün içerisinde maksimum 90 gün olacak şekilde Çek Cumhuriyeti’nde konaklamasına izin vermektedir.

Çek Cumhuriyeti Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti C tipi (kısa süreli) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti C tipi turistik vizesi
 • Çek Cumhuriyeti ticari vizesi
 • Çek Cumhuriyeti öğrenim vizesi
 • Çek Cumhuriyeti havalimanı transit vizesi
 • Çek Cumhuriyeti aile, arkadaş ziyareti vizesi
 • Çek Cumhuriyeti kültürel, bilimsel ve sanatsal etkinlikler vizesi

Çek Cumhuriyeti C Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti kısa dönem C tipi vize belgeleri Çek Cumhuriyeti konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. Belirtilen evraklar detaylı ve eksiksiz sunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti C tipi vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti C tipi vize başvuru formu: Çek Cumhuriyeti kısa dönem vize için; başvuru formunun doğru bilgilerle detaylı ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuran kişiye ait, seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay daha süresi devam etmekte olan pasaport ve fotokopisi eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 180 gün (6 ay) içerisinde çekilen, genişliği 35 mm, uzunluğu 45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf biçiminde olmalıdır.
 • Vize ücreti: Vize başvuru merkezinde nakit ödenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Çek Cumhuriyeti tarafından istenilen, seyahat tarihinden 1 gün önce ve seyahat bitiminden 1 gün sonrayı kapsayan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası belgeler arasına eklenmelidir.

Çek Cumhuriyeti kısa dönem C tipi vize türü için belirtilen belgeler gidiş amacına yönelik başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak tüm vize başvuruları için gerekli olan evraklar yukarıda belirtilmektedir.

Çek Cumhuriyeti C Tipi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Çek Cumhuriyeti kısa dönem (C tipi) vize başvuru formu doldurulurken başvuru yapan kişi; kişisel bilgileri, medeni durumu, pasaport bilgileri, seyahatin temel amacını, ülkeye giriş ve çıkış yapılacak tarihleri, mesleki ve finansal yeterlilik durumunu, Çek Cumhuriyeti’nde konaklama yapacağı adres bilgilerini, formda eksiksiz ve detaylı bir şekilde doldurmaya özen göstermelidir.

Çek Cumhuriyeti C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti C tipi vize başvurusu yapmak için takip edilmesi gereken süreç aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar eksiksiz hazırlanmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu doğru ve detaylı biçimde doldurulmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezinden randevu alınmasının ardından, internet üzerinden yapılan vize başvurularında vize harç bedeli internetten ödenmelidir.
 • Çek Cumhuriyeti konsolosluğu; kısa dönem C tipi vize harç bedelini başvuru esnasında nakit ve Euro olarak kabul etmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna randevu günü ve saatinde gidilip gerekli evrakların eksiksiz sunulması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti C tipi vize başvurusu, Çek Cumhuriyeti konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan VFS Global ve akredite acente aracılığıyla yapılabilmektedir.

2017 - 2019 yılları arasında Vizem.net, Çekya kısa dönem C tipi vize başvurularında %97.8 ile onay oranı en yüksek akredite acente olmuştur.

C Tipi Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti C tipi turistik vize başvurusu, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ya da akredite acenteler aracılığıyla vize başvurusu oluşturarak alınmaktadır.

Çek Cumhuriyeti C tipi turistik vize başvurusu için; başvuru formu, pasaport, biyometrik fotoğraf, konaklama bilgileri, Çek Cumhuriyeti seyahat sigortası, banka hesap dökümleri gibi gerekli evraklar vize merkezlerine ya da yetkili acentelere evraklar teslim edilerek başvuru tamamlanmaktadır.

C Tipi Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti transit vize, Çek Cumhuriyeti’nde kalış süresinin 24 saati aşması durumunda başvuru yapılması gereken vize türüdür.

Konsolosluğa yazılmış transit vize dilekçesi, varsa davetiye, gidilecek ülkenin gidiş- dönüş uçak biletleri ve konaklama detayları Çek Cumhuriyeti transit vize başvurusu için gerekmektedir.

C Tipi Çek Cumhuriyeti Aile, Arkadaş, Akraba Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti C tipi aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi; Çek Cumhuriyeti’ndeki yakınına 180 gün içerisinde maksimum 90 gün ziyaret düzenleyecek kişilere verilmektedir.

Çek Cumhuriyeti aile arkadaş, akraba ziyareti vize başvurusu esnasında kimlik bilgileri, konaklama belgesi, ziyaret amacına yönelik Çek Cumhuriyeti vize davet mektubu evraklarının eksiksiz biçimde sunulması gerekmektedir.

C Tipi Çek Cumhuriyeti Tır Şoförü Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti tır şoförü vize başvurusu; milletlerarası eşya veya yolcu taşınması gereken durumlarda alınması gereken vize türüdür.

Çek Cumhuriyeti tır şoförü vize başvurusunda; ticari davetiye mektubu (Çek Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren lojistik şirketinden alınmış davetiye), yetki belgesi, ehliyet ve milletlerarası ehliyet, mesleki yeterlilik belgesi, Çek Cumhuriyeti şoför vizesi başvurusu yapacak kişi tarafından sunulması gereken ek belgelerdir.

Çek Cumhuriyeti C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti kısa dönem C tipi vize 5- 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Covid salgını sebebiyle, Çek Cumhuriyeti vize sonuçlandırılma süresi uzamaktadır.

Çek Cumhuriyeti C Tİpi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti kısa dönem C tipi vize randevusu; Çek Cumhuriyeti konsolosluğu tarafından yetkiye sahip olan VFS Global üzerinden mail ya da telefon aracılığıyla alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Çek Cumhuriyeti kısa dönem vize başvurularında, vize randevusu deneyimli danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Çek Cumhuriyeti C Tipi Vize Süresi Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti kısa dönem C tipi vize süresi, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 Çek Cumhuriyeti C tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Çek Cumhuriyeti C tipi vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

Çek Cumhuriyeti kısa dönem (C tipi) vizeler için, vize ücreti nakit ve Euro cinsinden konsolosluklara ve aracı kurumlara ödenmektedir. Ücretler 0- 5 yaş arası çocuklar için ücretsizdir. Ödemelerde metal Euro ve 500 Euro banknotlar kabul edilmemekte olup, Çek Cumhuriyeti vize ücreti, başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Paylaş: