Emekliler için Çekya Vize İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Çekya vize başvurusu yaparken emekli kişilerin, standart olarak sunmaları gereken vize evrakları dışında emeklilik durumlarını ispatlayan ve seyahat için yeterli maddi durumda olunduğunu gösteren belgeleri de ibraz etmeleri gerekmektedir.

Başvurulmak istenen Çekya vizesi türüne ve konaklama durumuna bağlı olarak emekliler için vize evrakları değişebilmektedir.

Emeklilerin Hazırlaması Gereken Çekya Vize Belgeleri

Çekya vize başvurusunda bulunacak emekli kişiler emekli olduklarını kanıtlamak için emeklilik maaşlarını gösteren banka hesap dökümünü veya emeklilik cüzdanlarını ibraz etmelidir.

Emekilik belgesi online olarak e-devler üzerinden de alınabilir.

Emeklilerin Hazırlaması Gereken Çekya Vize Belgeleri
Emeklilerin Hazırlaması Gereken Çekya Vize Belgeleri

Emekliler için Çekya vize başvuru evrakları başvurulan Çekya vizesi türüne ve konaklama planına göre değişiklik göstermektedir. Vize türü ve seyahat kriterlerleri seçilerek emekliler için Çekya vize belgeleri sayfasından incelenebilir.

Çekya Vize Başvurusu için Emekli Cüzdanı

Çekya vize başvurularında emekli cüzdanı, e-devlet sisteminden edinilir. E-devlet üzerinden SGK işlemleri arasında 4A emeklilik kaydı işlemini seçerek veya arama kısmına emeklilik belgesi yazarak, ilgili işlem sayfasına ulaşabilir ve barkodlu emeklilik belgenizi alabilirsiniz.

Emekliler için barkodlu belge görseli aşağıda verilmiştir.

Çekya Vize Başvurusu için Emekli Cüzdanı
Çekya Vize Başvurusu için Emekli Cüzdanı

Emekli Maaşı Banka Hesap Dökümü

Emekli maaşı banka hesap dökümü, emekli kişilerin Çekya vize başvurularında finansal durumunun kanıtı olarak talep edilir.

Emekli maaşınızın yattığı hesaba ait olan son 3 aylık banka hesap dökümünü ıslak imzalı ve kaşeli olarak, imza sirküleri ile birlikte beyan etmelisiniz. Hesap hareketleriniz, belirlenmiş olan Çekya vizesi için banka hesap dökümü kriterlerine uygun olmalıdır.

Çalışma Durumuna Göre Başvurulması Gereken Diğer Çekya Vizeleri

Başvuru sahibinin mesleki durumuna göre farklı evrak hazırlaması gereken diğer Çekya vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

Yazan:

Paylaş: