Çekya Schengen Vizesi

2022'de Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi Almanın En Kolay Yolu Nedir?

Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birisi olduğu için Çekya vizesi, Schengen özellikli vize tipidir. Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının, Çek Cumhuriyeti Schengen vizesine başvurması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunu vizem.net üzerinden yapan kişilerin, eğer pasaportlarında daha önceden bir Schengen ülkesinden alınmış vize bulunuyorsa yalnızca evrak göndererek Çek vizesi başvurularını yapmaları mümkündür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Schengen Ülkesi Midir?

Evet, Çek Cumhuriyeti 2007 itibariyle bir Schengen ülkesidir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Schengen Midir?

Evet, Çek Cumhuriyeti vizesi Schengen özelliklidir.

Schengen Vizesi Çek Cumhuriyeti için Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti kısa süreli Schengen vizesi almak için gerekli evrakların tamamlanmasının ardından, dış temsilcilikler tarafından yetkili kılınan vize merkezleri veya acenteler aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için VFS Global’den veya acentelerden randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde tamamlanmış evrakların teslimi, vize harç bedelinin ödenmesi ve vize görüşmesinin gerçekleştirilmesiyle Çek Cumhuriyeti vize başvuru değerlendirme süreci başlamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için gerekli olan standart başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı ve 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru formu: Eksiksiz ve gerçeğe uygun doldurulmuş olmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde 2 adet biyometrik fotoğraf şeklinde olmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti Seyahat sağlık sigortası: 30.000 EUR teminatlı olmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi: Seyahat amacını ve planını belirtmelidir.
 • Uçak rezervasyonu: Gidiş-dönüş uçak bileti gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonu: Otel ve AirBnB rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Medeni durumunuzun kanıtı: Evlilik cüzdanı benzeri belgeler sunulmalıdır.
 • Hesap dökümanları: Finansal yeterliliği kanıtlamak için son 6 ayın hesap özeti sunulmalıdır.

Schengen vizesi evrakları Çek Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi adına Çek Cumhuriyeti Schengen vize evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru formu doldurulmuş örneği eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler içermelidir. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru formu, başvuran tarafından tamamı büyük harflerle, İngilizce dilinde ve tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru formu doldurulduktan sonra üstünde oynama, müdahale veya karalama yapılmasına izin verilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi formunda kişinin kimlik ve pasaport bilgileri, iletişim bilgileri, gidiş amacı, Çek Cumhuriyetindeki konaklama bilgileri gibi ziyarete yönelik bilgiler yer almaktadır.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Çek Cumhuriyeti Schengen vize dilekçesi İngilizce dilinde ve Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti vize dilekçesinde ad, soyad, pasaport numarası ve mesleki bilgiler yer almalıdır. Çek Cumhuriyeti Schengen vize dilekçesinin seyahatin kesin tarihlerini içerdiğinden emin olunmalıdır. Çek Cumhuriyeti Schengen vize dilekçesinde belirtilen seyahat tarihleri ile başvuru formu; uçak, otel ve seyahat sağlık sigortası kapsamı üzerinde yazılı seyahat tarihleri uyumlu olmalıdır. Çek Cumhuriyeti seyahat planına dair ulaşım araçları, ziyaret amaçları gibi detaylara yer verilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vize dilekçesinde mutlaka verilen vize süresi sınırları içerisinde ikamet edilen ülkeye geri dönüleceği taahhüt edilmelidir.

18 yaşından küçük başvuru sahipleri için Çek Cumhuriyeti Schengen vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin annesi veya babası tarafından yazılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Çek Cumhuriyeti vize fotoğrafları 35 mm genişliğinde, 45 mm yüksekliğinde ve 2 adet olmalıdır. Çek Cumhuriyeti vize fotoğrafı beyaz arka fonda ve biyometrik özelliklerde olmalıdır. Çek Cumhuriyeti vize fotoğrafı son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve daha önce bir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Kolaylığı Hangi Ülke Vatandaşları için Bulunmaktadır?

Çek Cumhuriyeti Schengen vize kolaylığı sağlayan ülkelerden birisidir. Vize Kolaylaştırma Anlaşması, Avrupa Birliği vatandaşları ve ortak ülkenin vatandaşlarına kolaylaştırılmış işlemler ile daha hızlı vize işlem süreleri, daha düşük vize ücretleri ve az sayıda belgeyle vize alınabilmesine imkan sağlamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Schengen vize kolaylığından yararlanabilen ülkeler; Arnavutluk, Ermenistan, Sırbistan, Karadağ, Rusya, Ukrayna, Kuzey Makedonya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Moldova, Gürcistan ve Yeşil Burun Adaları’dır.

Çek Cumhuriyet Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti kısa süreli vize randevusu aracı kurum olan VFS Global’den online olarak alınabilmektedir. Çek Cumhuriyeti kısa süreli vize türleri için konsolosluk ve büyükelçilik üzerinden başvuru yapılmamaktadır. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu vizem.net aracılığıyla yapıldığında randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusu için öncelikle hangi tür vizeye başvurulacağı belirlenmektedir. Çek Cumhuriyeti kısa süreli (C tipi) vize başvurusu için belirlenen vize başvuru merkezlerine veya akredite acentelere başvurulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için randevu alındıktan ve gerekli belgeler tamamlandıktan sonra aracı kurum mülakat talep edebilmektedir. Belge teslimi teslim edildikten ve başvuru ücreti ödendikten sonra vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti 2020 Schengen vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Çek Cumhuriyeti vize harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Schengen vize ücreti Çek Cumhuriyeti konsolosluklarına ve aracı kurumlara nakit olarak yapılmaktadır.

Çek Vizesi Almak Zor Mudur?

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi almak gerekli evraklar eksiksiz ve kurallara uygun bir şekilde hazırlanıp başvurulması durumunda zor değildir.

Çek Cumhuriyeti Vize Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti vizesi istenilen evraklar tam olduğu takdirde başvuru yaptığınız gün ve evrakların İstanbul veya Ankara’ya gönderildiği süre hariç ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vizesinin sonuçlanmasında, eksik veya yanlış belge tesliminden dolayı gecikme yaşanabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Aracı Kurum Bilgileri Nedir?

Çek Cumhuriyeti vizesi aracı kurum pek çok ilde hizmet vermektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi için yetkili kurum VFS Global’dir. VFS Global Çek Cumhuriyeti vize için pek çok ilde hizmet vermektedir.Çek Cumhuriyeti vize başvurularında vizem.net akredite acente olarak danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

İdata Üzerinden Çek Cumhuriyeti Vizesi Alınabilir Mi?

Çek Cumhuriyeti vize başvurularında İdata aracı kurum olarak hizmet vermemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vatandaşları için Türkiye Vizesi Gerekli Midir?

Hayır, resmi ve umuma mahsus pasaporta sahip olan Çek Cumhuriyeti vatandaşları için Türkiye vizesine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Çekya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Çekya Schengen vizesi ile gidilebilecek ülkelerin listesi aşağıdadır.

 • Yunanistan
 • Polonya
 • Macaristan
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İtalya
 • Letonya
 • İzlanda
 • Hollanda
 • Finlandiya
 • Lüksemburg
 • Litvanya
 • Estonya
 • Avusturya
 • Norveç
 • Malta
 • Belçika
 • Fransa
 • Danimarka
 • Almanya
 • Liechtenstein
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre

Schengen ülkelerine, hangi ülkenin konsolosluğundan Schengen vizesi alındıysa ilk girişin o ülkeden yapılması gerekmektedir.

Çek Schengen Vizesi Alıp Başka Ülkeye Gidilebilir Mi?

Çek Schengen vizesi ile başka ülkeye gidilebilmektedir. Fakat ilk giriş yapılan ülkenin Çek Cumhuriyeti olması gerekmektedir. Bazı Schengen ülkeleri, farklı Schengen ülkesinden alınmış vize ile ilk girişin kendi ülkelerine yapılmasına müsaade etmemektedir.

Pasaportta bulunan Schengen vizesi ile ilk defa giriş yapılacak Schengen ülkesinin farklı olduğu durumlarda inisiyatif pasaport polisindedir ve ülkeye girişte problem yaşanabilmektedir.

Farklı Ülkeden Alınmış Schengen Vizesi ile Çek Cumhuriyeti’ne Girilebilir Mi?

Evet, farklı ülkeden alınmış Schengen vizesi ile Çek Cumhuriyetine girilebilir ancak ziyaret süresinin 180 gün içerisinde 90 günü geçmemiş olması ve vizenin çoklu giriş hakkının olması gerekmektedir.

Paylaş: