Çek Cumhuriyeti Vize Sorgulama ve Takip İşlemleri

Çek Cumhuriyeti vize başvuru takip ve sorgulama işlemleri Çekya vizelerinin ilgili konsolosluk birimi tarafından değerlendirme sürecinde olduğu ya da başvurunun değerlendirilip aracı vize merkezine geri gönderildiği bilgisini vermektedir.

Vize sorgulama işlemlerinde Çekya vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı bilgisi verilmemektedir ve vize sonucu sadece pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir.

Online vize sorgulama işlemleri Çek Cumhuriyeti vize randevu tarihinde verilen takip fisi ile online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Çekya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Çekya Vize Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Çekya vize sorgulama işlemi D tipi vizeler için ilgili konsolosluk, C tipi vizeler için yetkili vize aracı kurumu ya da akredite vize acenteleri üzerinden yapılabilmektedir.

Çekya Konsolosluğu Üzerinden Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Uzun süreli Çek vize başvuruları Çekya Konsolosluğu’na yapıldığı için konsolosluk üzerinden ulusal Çek Cumhuriyeti vize takip işlemleri yapılabilmektedir.

Çekya Konsolosluğu üzerinden vize sorgulama işlemi, ilgili konsolosluğun vize birimine mail ya da telefon aracılığıyla ulaşarak talep edilebilmektedir.

Çekya Konsolosluğu vize başvuru sahibi ile iletişime geçerek de vize değerlendirme ve sonuçlanma aşamalarında bilgi verebilmektedir.

VFS Global Üzerinden Çek Cumhuriyeti Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global Çek Cumhuriyeti vize takip işlemleri VFS Global’in resmi internet sitesinde yer alan “başvurunuzu takip edin” sekmesinden yapılabilmektedir.

VFS Global aracılığıyla kısa süreli Çekya vize başvurusu yapıldığı için ilgili internet sitesi üzerinden yalnızca kısa süreli Çekya vize başvuru takibi sağlanabilmektedir.

Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize takip işlemleri için vize başvurusu sırasında VFS Global Çekya başvuru merkezi tarafından verilen makbuzdaki referans numarası gerekmektedir ve ilgili internet sitesinden sorgulama işlemlerinin tamamlanabilmesi için referans numarası ve başvuru sahibinin soyadı girilmelidir.

VFS Global Çekya vize başvuru takip sayfası görseli aşağıda verilmiştir.

VFS Global Üzerinden Çek Cumhuriyeti Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
VFS Global Üzerinden Çek Cumhuriyeti Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Çekya Vizesi Sorgulama İşlemi Ücretli Midir?

Çek Cumhuriyeti vize sorgulama işlemi vize başvurusu tamamlandıktan sonra online sistem üzerinden ücretsiz olarak yapılabilmektedir; ücret talep eden kötü niyetli şahıs veya şirketlere itibar edilmemesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vize sonuçlanma süresi kısa süreli Schengen vize başvuruları için ortalama 15 gün, uzun süreli (ulusal) Çekya vize başvuruları için ortalama 2 aydır.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun onay alıp almadığı pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir.

Paylaş: