Çekya Vize Uzatma, Yenileme ve İptal İşlemleri

Çekya vize uzatma, yenileme veya iptal etme işlemleri vize hamillerinin sahip oldukları vize durumunda değişiklik yapmalarına izin veren işlemlerdir. Sahip oldukları Çek Cumhuriyeti vizesi ile ilgili değişiklik yapmak isteyen kişilerin talep edilen bazı şartları sağlamaları gerekmektedir.

İstenen kriterlere uygun olunması durumunda Çekya vize uzatma, yenileme veya iptal işlemleri için uygulanan prosedür izlenmelidir. Bu makalede Çekya vizesi için süre uzatma, yenileme ve iptal şartları ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmektedir.

Çekya vize danışmanlık ve destek hattı: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Kısa Dönem Vize Uzatma İşlemi

Çek Cumhuriyeti kısa dönem vizeleri için sadece istisnai hallerde uzatma işlemleri yapılabilir. Vize uzatma yönündeki karar yetkisi yabancılar polisine aittir ve polis durumun uzatma işlemine uygun olmadığını da değerlendirebilmektedir. Dışişleri Bakanlığı’nın herhangi bir vize uzatma yetkisi yoktur.

Çekya Kısa Süreli Vize Uzatma Uygunluk Kriterleri ve Başvuru Ücretleri

Çekya kısa süreli vize uzatma işlemlerinin yapılabilmesi için vize hamilinin vizenin geçerlilik süresi veya vizenin izin verdiği kalış süresi sona ermeden önce Çekya veya Schengen bölgesinden ayrılmasını engelleyen mücbir veya insani sebepler bulunduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Yabancılar polisi, bu koşulu yerini getiren kişilerin vize uzatma başvurularını ücret almaksızın değerlendirir.

Çekya Schengen vizesi, vize sahibinin vize geçerlilik süresi veya vize kalış süresi sona ermeden önce Çekya ve Schengen bölgesinden ayrılmasını engelleyen ciddi kişisel nedenlerinin bulunduğunu kanıtlaması ile de uzatılabilir ve kişisel durum yabancılar polisi tarafından değerlendirilir. Ciddi kişisel nedenlerle vize uzatma talepleri için 30 euro ücret alınmaktadır.

Her koşulda kısa süreli C tipi Çekya vizesi ile Schengen bölgesinde 90 günden uzun kalınması mümkün değildir.

Çek Cumhuriyeti Uzun Süreli Vize Uzatma Başvurusu

Çek Cumhuriyeti uzun süreli vizesi bir yıldan kısa verildiyse, aynı amacın devamı halinde en fazla 1 yıl süreyle uzatılabilmektedir. Vize uzatma başvuruları Çekya İçişleri Bakanlığı’na yapılmaktadır. Çekya ulusal vizesi 1 yıldan kısa süre için verilmişse, seyahat amacının değişmemesi kaydıyla talep üzerine vize süresi, toplam kalış süresi 1 yılı aşmayacak şekilde uzatılabilir. Uzun süreli vize uzatma işlemlerinin resmi bir form doldurularak yapılması gerekmektedir.

Vize uzatma başvurusunun şahsen, posta yoluyla veya İçişleri Bakanlığı’nın veri sistemi üzerinden yapılır. İçişleri Bakanlığı üzerinden elektronik başvurularda, pasaport dışı tüm belgeler elektronik olarak beyan edilmektedir. Ücret gerekli ise başvuru sahibinden talep edilir.

Kalış amacı değişmediği sürece, vize süresinin bitiminden en erken 90 gün ve en geç geçerlilik süresinin sonunda, Çekya D tipi vize uzatma başvuruları yapılabilir. Vize uzatma başvurusu yapılmasına engel bir durum olması halinde bu engelin sona ermesinden sonraki 5 iş günü içinde başvurunun, bu nedenin varlığı da ispatlanarak yapılması gerekir. Vize uzatma başvurularında pasaport vize uzatıldığı halde talep edilmektedir ve doğrudan başvuruda pasaportun gönderilmesi gerekmemektedir.

Uzun süreli vize uzatma başvurusu değerlendirilirken, süresi bitse dahi karar verilene kadar vize geçerli sayılır. Uluslararası koruma başvurusu yapıldığında, kişiye sınır dışı edilme cezası verilmişse, ülkede karar verilene kadar kalınmasına izin verilir.

Çekya D Tipi Vize Uzatma Başvurusu için Gerekli Evraklar

Çekya D tipi vize uzatma başvurularında gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Kalış amacını gösteren belge
 • Finansal kaynakları gösteren kanıtlar
 • Konaklama rezervasyonları
 • Seyahat sağlık sigortası veya sağlık hizmetinin başka şekilde karşılandığını gösteren belgeler
 • Görünüş değişmiş ise 1 adet fotoğraf
 • Bulaşıcı hastalıkların engellenmesi için gerekli şartların sağlandığını gösteren belge
 • İsteniyorsa başvuru ücreti

Seyahat belgesi, kalış amacını gösteren belge ve nüfus kayıt belgelerinin asıllarının sunulması gereklidir ve kopyaları kabul edilmemektedir.

D Tipi Vize Uzatma Başvurusunun Reddedildiği Durumlar

D tipi vize uzatma başvuruları aşağıdaki hallerde reddedilebilir.

 • İstenen uygunluk kriterlerinin sağlanmaması
 • Uzatma işlemi ücretinin ödenmemiş olması
 • Gerekli formun doldurulmaması

Sayılan hallerde Çekya İçişleri Bakanlığı, başvuru formunu, ibraz edilen tüm belgeleri ve idari ücreti, uzatma talep eden kişiye iade ederek talebinin reddedildiğini gerekçesi ile birlikte bildirir.

Çekya Vize Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çekya vize yenileme işlemleri, mevcut vizeniz geçersiz ise yapılabilir. Halen geçerli bir vizeniz varsa, ancak seyahatinizin planlandığı tarihin, mevcut vizenizin bitiş tarihinden sonra olması halinde yenileme işlemleri yapabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, vizeniz 14.04.2023 tarihine kadar geçerli ise ancak planlanan seyahatiniz en erken 15.04.2023 tarihinde başlıyor ise vize yenileme yapılması mümkündür. Vizenizin giriş sayısı dolmuş ise vize süresi bitmese dahi yenileme başvurusu yapabilirsiniz.

Seyahat başlangıç tarihinizi kapsayan bir vizeye sahipseniz, vizenizin iptal edebilir ve yeni seyahat tarihleriniz için tekrar vize başvurusu yapabilirsiniz.

Çekya Vize Yenileme için İşlem Süresi

Çekya vize yenileme işlemleri, daha önce parmak izi kaydı bulunan kişiler tarafından, vize merkezine gidilmesi gerekmeden yapılabilmektedir.

Daha önce Çekya vizesi parmak izi alınmış olması halinde bile, vize başvurusunun işlem süresinde bir değişiklik olmamaktadır.

Çekya Vizesi İptal Edilebilir Mi?

Çekya vizesi, Çekya dış temsilciliğine hitaben yazılan gerekçeli bir iptal dilekçesi ile iptal edilebilir. İptal işlemleri için randevu ayarlamanız gerekmez ve iptal talebini vizenizin onayından itibaren 1 ay içinde yapmanız gerekir.

Vize iptal işlemi gerçekleştiğinde, dış temsilcilik e-posta ile bilgi verir. Bazı hallerde kişinin pasaportu istenir ve iptal kaşesi basılır.

Çekya Vizesinin İptal Edilebileceği Diğer Durumlar

Çekya vizesi, kişisel durumunuza göre Çekya dış temsilciliği veya pasaport polisinin kararı ile de iptal edilebilir.

Schengen ülkeleri için riskli görülmek, bir Schengen ülkesi tarafından aranıyor olmak veya daha önce Çekya vize ihlali yapmış olmak; Çekya vizesinin iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

Vize İptalinden Sonra Yeniden Çekya Vize Başvurusunda Bulunulabilir Mi?

Vize iptalinden sonra, yeniden Çekya vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: