Çekyada Yaşam

Çekya'da Yaşam Şartları ve Masrafları

Çek Cumhuriyeti’nde yaşam pek çok Avrupa ülkesine göre ucuz ve uygundur. Çek Cumhuriyeti’ndeki yaşam pahası şehirlere göre ve bireylerin mesleklerine, alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki yaşam masrafları; barınma, giyinme, yemek, ulaşım, sağlık, faturalar ve eğitimin yanında eğlence gibi masraflarını ve özel giderler olmak üzere çeşitli masraflarını kapsamaktadır.

Makalenni devamında Çek Cumhuriyeti’ndeki yaşam koşulları ve masrafları hakkında bilgiler aktarılacaktır.

Çek Cumhuriyeti’nde Yaşam Şartları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti, pahalı Avrupa ülkelerinin aksine daha ucuz bir yapıya sahiptir. Çek Cumhuriyeti’nde şehiriçi ulaşım hızlı, kolay ve konforludur; İşsizlik ve suç oranı düşüktür, eğlence kültürü ve gece hayatı renklidir. Çek Cumhuriyeti’nde eşcinsel evlilikler yasaldır; ülkeye inanç ve düşünce özgürlüğü hakimdir. Dünya İnsani Gelişmişlik Endeks Sıralamasında 27. sırada bulunan Çek Cumhuriyeti’nde iş bulma konusunda mesleki uzmanlığa sahip olan kişiler zorlanmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde İş ve Çalışma İmkanları Nasıldır?

Statista 2021 verilerine göre Çek Cumhuriyeti’nde işsizlik oranı %2,8’dir. Çek Cumhuriyeti’nde işsizlik oranının en yüksek olduğu yıl %8,49 ile 2000 iken, en düşük olduğu yıl %2,01 ile 2019 yılı olarak kayıtlara geçmiştir. Çek Cumhuriyeti’nde iş bulmak için Çek dilini bilmek büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde en çok tercih edilen meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Sigortacılık
 • Sağlık ve sosyal bakım hizmetleri
 • Asistanlık
 • Mühendislik

Çek Cumhuriyeti’nde en ileri meslek grupları mühendislik olarak ön plana çıkmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Yaşam Maliyeti Nasıldır?

Çekya yaşam maliyeti, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Danimarka, Finlandiya, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuzdur. Çekya’da ulaşım, barınma, beslenme, sağlık, eğitim ve özel yaşam giderleri konusunda ekonomik bir ülkedir.

Çek Cumhuriyeti gıda, konaklama, ulaşım ve sağlık masrafları açısından Bulgaristan, Romanya ve Macaristan gibi ülkelere oranla daha pahalı bir yapıya sahiptir.

Çek Cumhuriyeti’nde Market ve Gıda Fiyatları Nedir?

Çek Cumhuriyeti market fiyatları, beslenme ve gıda masrafları aşağıda listelenmiştir.

 • 1 ekmek, 0.46 Euro
 • 12’li yumurta, 1.79 Euro
 • 1 kg elma, 1.25 Euro
 • 1 litre süt, 0.74 Euro
 • 1 kg peynir, 8.28 Euro
 • 1 kg patates, 0.82 Euro
 • 1 kg domates, 1.66 Euro

Çek Cumhuriyeti’nde 1 kişinin aylık gıda masrafı ortalama 100 Euro’dur. Çek Cumhuriyeti’nde 3- 4 kişilik bir ailenin aylık gıda masrafı ortalama 350 - 400 Euro’dur.

Çek Cumhuriyeti’nde Konaklama Fiyatları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nde şehir merkezlerinde yer alan tek yatak odalı dairelerin aylık kirası ortalama 718 Euro; banliyö tarzı tek yatak odalı dairelerin aylık kirası ortalama 540 Euro; şehir merkezlerinde 3 odalı dairelerin aylık kirası ortalama 1,261 Euro’dur.

Çek Cumhuriyeti’nde şehir merkezlerinde bulunan satılık dairelerin metrekare başına fiyatı 4,294 Euro; banliyöde bulunan satılık dairelerin metrekare başına fiyatı ortalama 2,775 Euro’dur.

Çek Cumhuriyeti’nde Giyim Masrafları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti giyim masrafları 2021 yılına göre ayakkabılar ortalama 88 Euro; pantolonlar ortalam 65 Euro ve elbiseler ortalama 35 Euro’dur.

Çek Cumhuriyeti’nde Hayat Ucuz Mudur?

Çek Cumhuriyeti, birçok Avrupa ülkesi karşısında daha ucuz bir yapıya sahiptir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da turistler günübirlik ortalama 100 Euro masrafla gıda, barınma, ulaşım gibi pek çok ihtiyaçlarını giderebildiği için Çek Cumhuriyeti; Fransa, Almanya, Belçika, İspanya, Hollanda, Danimarka, Finlandiya ve İsveç gibi birçok Avrupa ülkesinden daha ekonomik bir yapıya sahiptir.

Çek Cumhuriyeti Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

Tarihi adıyla Bohemya olarak bilinen Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avrupa’nın en büyük kültürel ve tarihi miraslarının önemli bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa tarihi için çok önemli bölgelerden biri olan ve günümüz Çekya’sı sınırlarında kalan Bohemya, Silezya ve Moravya Bölgeleri tarihin farklı dönemlerinde birçok mimarı akımdan etkilenerek inşa edilmiş hayranlık uyandırıcı yapılarla bezenmiştir. Çekya, 20. yüzyılın başından itibaren Avangart mimarinin en büyük temsilcilerinden olmuş Çekya’da Avangart mimarisinin öncüleri Peter Parler ve Benedikt Rejt olmuştur.

Çek Cumhuriyeti’ndeki şehir planlaması genellikle apartman ve plaza tarzındadır. Çek Cumhuriyeti mimarisi kapsamında Gotik mimarisi, Rönesans mimarisi, Barok mimarisi, Neoklasizm mimarisi, imparatorluk stili mimarisi, modern dönem mimarisi, geç ve postmodernizm mimarisi olmak üzere çeşitli mimariler görülmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Görülmesi Gereken Tarihi Yerler Nedir?

Çek Cumhuriyeti’nde görülmesi gereken tarihi yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Prag Kalesi
 • Hluboká Kalesi
 • Karlštejn Kalesi
 • Průhonice Parkı
 • Konopiste Kalesi
 • Kutná Hora
 • Karlovy Vary
 • St. Peter ve Paul Katedrali
 • Cesky Krumlov ve Kalesi
 • Eski Kent Meydanı
 • Eski Kraliyet Sarayı
 • Olsany Mezarlığı
 • Kara Madonna Evi
 • Ulusal Tiyatro
 • Estates Tiyatrosu

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan tarihi yerler akademisyenler, öğrenciler ve mühendisler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Çek Cumhuriyeti tarihi yerleri, Çekya kültürünü yakından tanımak isteyen kişiler tarafından ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nde hava ve gürültü kirliliğini azaltmak için tarihi mekanlarda otobüs kullanımı yasaklanmıştır. Onun dışında şehirde metro, tramvay, belediye otobüsü, taksi ve hop on hop off otobüsleri ile seyahat etmek mümkündür. Otobüs biletleri 1,25 Euro ve artı bavul başına 1 Euro olarak belirlenmiştir. Prag Havalimanı’ndan şehir merkezine giden bir Uber, günün saatine ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 20 Euro tutmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde toplu taşıma araçlarını kullanmak için bilet satın alınması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde bilet fiyatları; yetişkinler için temel ücret 32 CZK (1,20 Euro), bir günlük bilet kullanmak için 110 CZK (4 Euro) ve üç günlük bilet kullanmak için 310 CZK (11 Euro) ödenmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Şehirlerarası Ulaşım Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti, Avrupa’daki ana transit noktalardan biridir. En büyük ve ana Çek havaalanı, 2012 yılında adını Václav Havel Airport Prague olarak değiştiren Prague- Ruzyně’deki uluslararası havaalanıdır. Çek Cumhuriyeti şehirlerarası ulaşım için şahsi araba, otobüs, feribot ve uçak kullanılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Trafik Var mıdır?

Çek Cumhuriyeti’nde trafik yoğunluğu görülmektedir. Çek vatandaşlarının sürücü olarak hızlı araba kullandığı söylenilmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde yaşanan trafik sıkışıklığı sebeplerinden birisi ufak olaylarda dahi trafik içinde yaşanan kavgalar olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nde gelişmiş bir eğitim sistemi görülmektedir.

Çek Cumhuriyeti üniversiteleri aşağıda verilmiştir.

 • Prag Üniversitesi
 • Masaryk Üniversitesi
 • Çek Prag Teknik Üniversitesi
 • Brno Teknoloji Üniversitesi
 • Prag Ekonomi Üniversitesi
 • Palacky Üniversitesi
 • Pardubice Üniversitesi
 • Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Charles Üniversitesi
 • Prag Film Okulu

Çekya’daki lisans eğitimleri 2 yıl, yüksek lisans eğitimleri 3 yıl sürmektedir. Çek Cumhuriyeti üniversiteleri köklü geçmişleri, modern eğitim konseptleri ve kaliteli uzmanlık alanlarına sahip olmaktadırlar. Çek Cumhuriyeti’nde eğitim sistemi gelişmiş olduğundan mezun olan vatandaşlar kaliteli işlerde uzman olarak iş başı yapmaktadır. Çek Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında hükümet bütçesinden 4 Trilyon Euro eğitim için ayrılmıştır.

Çek Cumhuriyeti’nde Ekonomi Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ortalamasına göre gelişmiş, kişi başına düşen gelire göre yüksek gelirli bir ekonomiye sahiptir. Çek Cumhuriyeti’nde kişi başına düşen milli gelir 20,152 USD’dir. Genel olarak sanayiye dayalı bir ekonomisi olan Çek Cumhuriyeti, kendi otomobillerini, tramvaylarını ve metrolarını üretmektedir. Çek Cumhuriyeti Avrupa’da en büyük 5. otomobil üreticisi konumundadır.

Çek Cumhuriyeti Vergi Oranları Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyetinde vergi politikası diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile benzerdir. Çek Cumhuriyeti’nde KDV oranı %21; kurumlar vergisi %19 ve bireysel gelir vergisi %15’tir.

Çek Cumhuriyeti İklim Özellikleri Nasıldır?

Denizden uzak bir Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nde, diğer Orta Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kışları sert ve soğukların etkin olduğu kara iklimi vardır. Yazların serin geçtiği Çek Cumhuriyeti’nde, yıllık sıcaklık ortalamaları seneden seneye büyük dalgalanmalar göstermektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde kışın hava her zaman sıfırın altında olmakta ve senelik yağış ortalaması bölgelere göre 1000- 1500 mm arasında değişmektedir. Yüksekliği fazla olmayan ovalık bölgelerde yağış miktarı 1000 mm civarında bulunurken, yüksek dağların bulunduğu yerlerde dağların yağmur bulutlarını tutması ve yoğunlaştırıcı vazifesi görmesi, senelik yağış miktarının ortalama 1500 mm civarında olmasını sağlamaktadır. Yağışlar kışın genellikle kar şeklinde olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Coğrafyası Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti 48° ve 51° kuzey enlemleri ile 12° ve 19° doğu boylamları arasında yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin en kuzey noktası Sluknov yakınlarındaki Lobendava, en güney noktası Vyssi Brod, en batı noktası As yakınlarındaki Krasna ve en doğu noktası Frydek - Mistek yakınında Bukovec’tir. Çek Cumhuriyeti’nin yüzölçümü 78.865 kilometrekaredir. Çek Cumhuriyeti, yüzölçümü bakımından Dünyada 118. sırada yer almaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde; Sumava Dağları, Ore Dağları, Dev Dağları, Kartal Dağları, Karpat Dağları, Oder Ovası, Sazava Nehri, Otava Nehri, Opava Nehri, Morava Nehri, Elbe Nehri gibi birçok ova, dağ ve nehir bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Toplum Yapısı Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nin toplam nüfusu 10,7 milyondur. Çek Cumhuriyeti’nde nüfus oldukça durağandır. Kadın nüfus oranı %51 iken erkek nüfus oranı %49’dur.

2021 yılında Çek Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık olarak 86 bin kişi artmıştır. 2018 yılında yayınlanan DSÖ verilerine göre Çek Cumhuriyeti’nde ortalama ömür, erkekler için 76.2 ve kadınlar için 82.1 olarak belirlenmiştir. Çek Cumhuriyeti insanları uzun ömürlüdür.

Çek Cumhuriyeti İnsanları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti insanları saygılı ve kibardır, her zaman lütfen kelimesini kullanmaktadırlar. Çek Cumhuriyeti insanları her yaş grubunda spor yapmaya yatkındır. Çek Cumhuriyeti insanları genellikle sistematik ve kuralcıdır, aynı zamanda iş ve sosyal hayatı birbirinden çok iyi bir şekilde ayırmaktadırlar.

Çek Cumhuriyeti’nde Gece Hayatı Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en hareketli şehri olan Prag, uluslararası öğrencileri sayesinde hareketli bir gece hayatına sahiptir. Gecenin geç saatlerinde dahi Avrupa’nın en güvenli şehirleri arasında gösterilen Prag, dünyaca ünlü Dj performanslarına ev sahipliği yapmaktadır. Prag gece hayatı için birçok bar, gece kulübü ve diğer eğlence mekanlarından bahsetmek mümkündür. Prag Old Town çevresinde yer alan mekanlar şehrin en çok tercih edilen bölgesidir ve Hırvatlar da ziyaret etmektedir.

Prag’daki En Ünlü Gece Kulüpleri Hangileridir?

Prag’da en ünlü gece kulüpleri aşağıda listelenmiştir.

 • Roxy
 • Lucerna Music Bar
 • Karlovy Lazne
 • Sasazu
 • Retro
 • Cross Club
 • Duplex
 • U Sude Wine Bar
 • Chapeau Rouge
 • Anonymous Bar
 • Hemingway Bar
 • Vzorkovna - Dog Bar

Prag’da bulunan gece kulüpleri özellikle hafta sonu gecelerinde sabah saatlerine kadar açıktır. Prag gece hayatı tüm dünyada meşhurdur.

Çek Cumhuriyeti’nin Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti lezbiyen, gay, biseksüel ve transgender (LGBT) hakları konusunda en liberal Orta Avrupa ülkelerinden biridir. 2006 yılında kayıtlı birliktelikler, hemcins çiftler için yasal olmuştur ve 2019 yılı itibarıyla evliliği hemcins çiftler için yasallaştıran yasa tasarısı Çek Parlamentosu’nda inceleme sürecindedir. Çek hukukunda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılık yasaktır.

Çek Cumhuriyeti’nde Kürtaj Yasağı Var Mıdır?

Çek Cumhuriyeti’nde kürtaj 12 haftaya kadar uygulanabilmektedir. Hamileliğe son verilmesi için hastane raporu gerekmektedir. Anne için ölüm riski varsa 26 haftaya kadar olan hamileliklerde kürtaj yapılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Irkçılık Var Mıdır?

Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı rapora göre (ECRI) Çek Cumhuriyeti’nde ırkçılık bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde özellikle Müslümanlara karşı yapılan ırkçılığın düzeyi yüksektir. Çek Cumhuriyeti hükümeti, Müslümanların ülkede yerlerinin olmadığını belirterek sadece Hristiyan sığınmacı kabul edeceklerini belirtmiştir.

Çek Cumhuriyeti İnanç Yapısı Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nde inanç dağılımı; dini inancı olmayanlar%78.4; Hristiyanlar %20.9 ve diğer dinlere mensup olanlar %0.7 şeklindedir.

Çek Cumhuriyeti’nde en baskın inanç oranı dini inancı olmayan kişilere aittir. Çek Cumhuriyeti dini yapısı kırsal kesimlerde muhafazakarlığa dönüşmektedir.

Çek Cumhuriyeti Politik Anlayışı Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nin politik anlayışı son seçimlere göre; Çek Sosyal Demokrat Partisi %20.46; ANO 2011 %18.66; Komünist Parti %14.91; TOP 09 %12.00; Demokratik Yurttaşlık Partisi %7.73; Doğrudan Demokrasi Partisi %6.89 ve Çekoslovak Toplum Partisi %6.78 şeklindedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Suç Oranları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nde suç oranları oldukça az bulunmaktadır. Ayrıca hem iç hem de uluslararası çatışmaları bulunmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde cinayet oranı diğer ülkelere oranla düşüktür. 2016 yılına ait cinayete yönelik Çekya suç oranı 100 binde 1 kişi şeklinde olmuştur.

Çek Cumhuriyeti’nde Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Çek Cumhuriyeti emeklilik yaşı; erkekler için 63, kadınlar için 61’dir.

Çek Cumhuriyeti’nde Paskalya Tatili Ne Zamandır?

Çek Cumhuriyeti Paskalya tatili 17.04.2022 tarihindedir.

Çek Cumhuriyeti’nin Neyi Meşhurdur?

Çek Cumhuriyeti’nde meşhur olan şeyler aşağıda listelenmiştir.

 • Trdelnik
 • Plnena paprika (doldurulmuş biber)
 • Gulas (gulaş)
 • Smazeny (kızartma)
 • Svickova (bonfile)
 • Rizek (biftek)
 • Pecena kachna (kızarmış ördek)
 • Knedliky (köfte)
 • Rajska omacka (domates sosu)
 • Medovnik (zencefilli börek)
 • Smazene zampiony (kızarmış mantar)
 • Langose

Çek Cumhuriyeti’ne Yerleşmek için Nedenler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’ne yerleşmek için başlıca nedenler aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti ucuz bir ülkedir.
 • Çek Cumhuriyeti’nde ulaşım oldukça hızlı, kolay ve konforludur.
 • Çek Cumhuriyeti’nde işsizlik ve suç oranı azdır.
 • Çek Cumhuriyeti’nde eğlence kültürü oldukça gelişmiştir.
 • Çek Cumhuriyeti’nde kişi başına düşen milli gelir yüksektir.
 • Çek Cumhuriyeti, eşcinsel evliliklerin yasal olduğu bir ülkedir.
 • Çek Cumhuriyeti’nin doğa güzellikleri görülmeye değerdir.
 • Çek Cumhuriyeti, inanç ve düşünce özgürlüğü olan bir ülkedir.
 • Çek Cumhuriyeti, özgürlük ve eşitlik açısından üst düzey bir topluma sahip demokratik bir ülkedir.

Çek Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin Çekya vizesi alması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize işlemleri Vizem.net danışmanları tarafından sunulmaktadır. Çek Cumhuriyeti uzun dönem oturum izni başvuruları Çek Cumhuriyeti Konsolosluklarında gerçekleştirilmektedir.

Paylaş: