Çekyada Yaşam

2023’te Çekya'da Yaşam Şartları ve Masraflar

Çek Cumhuriyeti’nde yaşam pek çok Avrupa ülkesine göre ucuz ve uygundur. Çekya’da yaşam masrafları şehirlere göre ve bireylerin mesleklerine, alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki yaşam masrafları; barınma, giyinme, yemek, ulaşım, sağlık, faturalar ve eğitimin yanında eğlence gibi masraflarını ve özel giderler olmak üzere çeşitli masraflarını kapsamaktadır. Makalenin devamında Çek Cumhuriyeti’ndeki yaşam koşulları ve masrafları hakkında bilgiler aktarılacaktır.

Yurt dışından Çekya’ya yerleşmek isteyen kişilerin çalışma, öğrenim, aile birleşimi ve yatırım gibi garklı yollarla göçmenlik başvurusu yapmaları mümkündür. İlgili sürecin şartlarını sağlayanların Çek Cumhuriyeti vizesi alarak ülkede oturum hakkı edinmeleri gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti'nde Hayat Standartları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti, pahalı Avrupa ülkelerinin aksine daha ucuz bir yapıya sahiptir. Çek Cumhuriyeti’nde şehiriçi ulaşım hızlı, kolay ve konforludur; İşsizlik ve suç oranı düşüktür, eğlence kültürü ve gece hayatı renklidir. Çek Cumhuriyeti’nde eşcinsel evlilikler yasaldır; ülkeye inanç ve düşünce özgürlüğü hakimdir. Dünya İnsani Gelişmişlik Endeks Sıralamasında 27. sırada bulunan Çek Cumhuriyeti’nde iş bulma konusunda mesleki uzmanlığa sahip olan kişiler zorlanmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti'nde İş ve Çalışma İmkanları

Statista 2021 verilerine göre Çek Cumhuriyeti’nde işsizlik oranı %2,8’dir. Çek Cumhuriyeti’nde işsizlik oranının en yüksek olduğu yıl %8,49 ile 2000 iken, en düşük olduğu yıl %2,01 ile 2019 yılı olarak kayıtlara geçmiştir. Çek Cumhuriyeti’nde iş bulmak için Çek dilini bilmek büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde en çok tercih edilen meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Sigortacılık
 • Sağlık ve sosyal bakım hizmetleri
 • Asistanlık
 • Mühendislik

Çek Cumhuriyeti’nde en ileri meslek grupları mühendislik olarak ön plana çıkmaktadır.

Çekya’da Ortalama Yaşam Maliyetleri

Çekya’da Ortalama Yaşam Maliyetleri
Çekya’da Ortalama Yaşam Maliyetleri

Çekya’da yaşam maliyetlerinin Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Danimarka, Finlandiya, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuz olduğu söylenebilir. Çekya ulaşım, barınma, beslenme, sağlık, eğitim ve özel yaşam giderleri konusunda ekonomik bir ülkedir.

Çek Cumhuriyeti gıda, konaklama, ulaşım ve sağlık masrafları açısından Bulgaristan, Romanya ve Macaristan gibi ülkelere oranla daha pahalı bir yapıya sahiptir.

Market ve Gıda Fiyatları

Çek Cumhuriyeti’ndeki ortalama market fiyatları, temel gıda ürünleri üzerinden aşağıda listelenmiştir.

 • 1 ekmek, 0.46 euro
 • 12’li yumurta, 1.79 euro
 • 1 kg elma, 1.25 euro
 • 1 litre süt, 0.74 euro
 • 1 kg peynir, 8.28 euro
 • 1 kg patates, 0.82 euro
 • 1 kg domates, 1.66 euro

Çek Cumhuriyeti’nde 1 kişinin aylık gıda masrafı ortalama 100 euro’dur. Çek Cumhuriyeti’nde 3- 4 kişilik bir ailenin aylık gıda masrafı ortalama 350- 400 euro’dur.

Ev Fiyatları

Çek Cumhuriyeti’nde şehir merkezlerinde yer alan tek yatak odalı dairelerin aylık kirası ortalama 718 euro; banliyö tarzı tek yatak odalı dairelerin aylık kirası ortalama 540 euro; şehir merkezlerinde 3 odalı dairelerin aylık kirası ortalama 1,261 euro’dur.

Çek Cumhuriyeti’nde şehir merkezlerinde bulunan satılık dairelerin metrekare başına fiyatı 4,294 euro; banliyöde bulunan satılık dairelerin metrekare başına fiyatı ortalama 2,775 euro’dur.

Ev Fiyatları
Ev Fiyatları

Çek Cumhuriyeti'nde Hayat Ucuz Mudur?

Çek Cumhuriyeti, birçok Avrupa ülkesi karşısında daha ucuz bir yapıya sahiptir. Çekya’nın başkenti Prag’da turistler günübirlik ortalama 100 euro maliyetle gıda, barınma, ulaşım gibi pek çok ihtiyaçlarını giderebilir. Bu açıdan Çek Cumhuriyeti; Fransa, Almanya, Belçika, İspanya, Hollanda, Danimarka, Finlandiya ve İsveç gibi birçok Avrupa ülkesinden daha ekonomiktir.

Çek Cumhuriyeti'nde Ulaşım Koşulları

Çek Cumhuriyeti'nde Ulaşım Koşulları
Çek Cumhuriyeti'nde Ulaşım Koşulları

Çek Cumhuriyeti’nde hava ve gürültü kirliliğini azaltmak için tarihi mekanlarda otobüs kullanımı yasaklanmıştır. Onun dışında şehirde metro, tramvay, belediye otobüsü, taksi ve hop on hop off otobüsleri ile seyahat etmek mümkündür. Otobüs biletleri 1,25 euro ve artı bavul başına 1 euro olarak belirlenmiştir.

Prag Havalimanı’ndan şehir merkezine giden bir Uber, günün saatine ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 20 euro tutmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde toplu taşıma araçlarını kullanmak için bilet satın alınması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde bilet fiyatları; yetişkinler için temel ücret 32 CZK (1,20 euro), bir günlük bilet kullanmak için 110 CZK (4 euro) ve üç günlük bilet kullanmak için 310 CZK (11 euro) ödenmektedir.

Çekya’da Şehirlerarası Ulaşım

Çek Cumhuriyeti, Avrupa’daki ana transit noktalardan biridir. En büyük ve ana Çek havaalanı, 2012 yılında adını Václav Havel Airport Prague olarak değiştiren Prague- Ruzyně’deki uluslararası havaalanıdır. Çek Cumhuriyeti şehirlerarası ulaşım için şahsi araba, otobüs, feribot ve uçak kullanılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti'nde Trafik Yoğunluğu

Çek Cumhuriyeti’nde özellikle büyük kent merkezlerinde, sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğu görülmektedir. Çek vatandaşlarının sürücü olarak hızlı araba kullandığı söylenilmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde yaşanan trafik sıkışıklığı sebeplerinden birisi ufak olaylarda dahi trafik içinde yaşanan kavgalar olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti'nde Eğitim Koşulları

Çek Cumhuriyeti’nde gelişmiş bir eğitim sistemi görülmektedir. Çekya’daki lisans eğitimleri 2 yıl, yüksek lisans eğitimleri 3 yıl sürmektedir. Çek Cumhuriyeti üniversiteleri köklü geçmişleri, modern eğitim konseptleri ve kaliteli uzmanlık alanlarına sahiptir.

Gelişmiş Çekya eğitim sistemi kurumlarından mezun olan vatandaşlar kaliteli işlerde uzman olarak iş başı yapmaktadır. Çek Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında hükümet bütçesinden 4 trilyon euro eğitim için ayrılmıştır.

Çek Cumhuriyeti’nde Toplum Yapısı

Çek Cumhuriyeti'nin toplam nüfusu 10,7 milyondur. Çek Cumhuriyeti'nde nüfus oldukça durağandır. Kadın nüfus oranı %51 iken erkek nüfus oranı %49’dur.

2021 yılında Çek Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık olarak 86 bin kişi artmıştır. 2018 yılında yayınlanan DSÖ verilerine göre Çek Cumhuriyeti’nde ortalama ömür, erkekler için 76.2 ve kadınlar için 82.1 olarak belirlenmiştir. Çek Cumhuriyeti insanları uzun ömürlüdür.

Çek Cumhuriyeti insanları saygılı ve kibardır, her zaman lütfen kelimesini kullanmaktadırlar. Çekya’da halk her yaş grubunda spor yapmaya yatkındır. Çekyalılar genellikle sistematik ve kuralcıdır, aynı zamanda iş ve sosyal hayatı birbirinden çok iyi bir şekilde ayırmaktadırlar.

Çek Cumhuriyeti’nde Toplum Yapısı
Çek Cumhuriyeti’nde Toplum Yapısı

Çekya’da Eşcinsellere Yaklaşım

Çek Cumhuriyeti lezbiyen, gay, biseksüel ve transgender (LGBT) hakları konusunda en liberal Orta Avrupa ülkelerinden biridir. 2006 yılında kayıtlı birliktelikler, hemcins çiftler için yasal olmuştur ve 2019 yılı itibarıyla evliliği hemcins çiftler için yasallaştıran yasa tasarısı Çek Parlamentosu'nda inceleme sürecindedir. Çek hukukunda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılık yasaktır.

Çek Cumhuriyeti'nde Kürtaj Kuralları

Çek Cumhuriyeti’nde kürtaj 12 haftaya kadar uygulanabilmektedir. Hamileliğe son verilmesi için hastane raporu gerekmektedir. Anne için ölüm riski varsa 26 haftaya kadar olan hamileliklerde kürtaj yapılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti'nde Irkçılık

Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı rapora göre (ECRI) Çek Cumhuriyeti’nde ırkçılık bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde özellikle Müslümanlara karşı yapılan ırkçılığın düzeyi yüksektir. Çek Cumhuriyeti hükümeti, Müslümanların ülkede yerlerinin olmadığını belirterek sadece Hristiyan sığınmacı kabul edeceklerini belirtmiştir.

Çek Cumhuriyeti İnanç Yapısı

Çek Cumhuriyeti'nde inanç dağılımı; dini inancı olmayanlar %78.4; Hristiyanlar %20.9 ve diğer dinlere mensup olanlar %0.7 şeklindedir.

Çek Cumhuriyeti’nde en baskın inanç oranı dini inancı olmayan kişilere aittir. Çek Cumhuriyeti dini yapısı kırsal kesimlerde muhafazakarlığa dönüşmektedir.

Çekyalıların Politik Tercihleri

Çek Cumhuriyeti’nde politik tercihlerin dağılımı son seçimlere göre; Çek Sosyal Demokrat Partisi %20.46; ANO 2011 %18.66; Komünist Parti %14.91; TOP 09 %12.00; Demokratik Yurttaşlık Partisi %7.73; Doğrudan Demokrasi Partisi %6.89 ve Çekoslovak Toplum Partisi %6.78 şeklindedir.

Çek Cumhuriyeti'ne Yerleşmek İçin Nedenler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’ne yerleşmek için başlıca nedenler aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti diğer birçok Avrupa ülkesine kıyasla ucuz bir ülkedir.
 • Çekya’da ulaşım oldukça hızlı, kolay ve konforludur.
 • Ülkede işsizlik ve suç oranı az; kişi başına düşen milli gelir yüksektir.
 • Çek Cumhuriyeti’nde eğlence kültürü oldukça gelişmiştir.
 • Çek Cumhuriyeti’nin doğa güzellikleri görülmeye değerdir.
 • Çek Cumhuriyeti, inanç ve düşünce özgürlüğü olan bir ülkedir.
 • Çek Cumhuriyeti, özgürlük ve eşitlik açısından üst düzey bir topluma sahip demokratik bir ülkedir.

Çek Cumhuriyeti’ne yerleşmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin uzun süreli Çekya vizesi alması gerekmektedir.Çek Cumhuriyeti uzun dönem oturum izni başvuruları Çek Cumhuriyeti Konsolosluklarında gerçekleştirilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: