Estonya'da Yüksek Lisans Programları

Estonya Yüksek Lisans Programları ve 2023 Yılı Ücretleri

Lisans eğitiminden mezun olan kişiler yüksek lisans eğitimi alabilmektedir; Estonya yüksek lisans eğitimi alınabilecek popüler ülkeler arasındadır. Uluslararası öğrenciler Estonya’yı yüksek lisans eğitimi almak için; ekonomik olması, girişimcilik için çeşitli fırsatların bulunması, teknolojiye ve araştırmaya önem verilmesi, güvenilir bir ülke olması, burs seçeneklerinin fazla olması, dijital bir topluma sahip olması ve istihdam olanaklarının geniş olması gibi sebeplerle tercih etmektedirler.

Estonya’da yüksek lisans süresi genellikle 2 yıldır; bazı durumlarda 1 yıl süreli programlara da rastlanmaktadır. Avrupa ülkelerinin çoğunluğunda olduğu gibi, programa göre 60 ile 120 kredinin tamamlanması ile yüksek lisans programları tamamlanmaktadır. Estonya yüksek lisans programlarında derslerin yanı sıra, projeler ve vaka çalışmalarına da yer verilmektedir.

Vizem.net Estonya’da yüksek lisans yapma isteyen kişiler için vize başvuru süreci ve denklik işlemleri için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Estonya’da Yüksek Lisans için En Popüler Üniversiteler Hangileridir?

Estonya’da yüksek lisans için en popüler üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Tallinn Üniversitesi: Estonya’nın en büyük 3. devlet üniversitesi olan Tallinn Üniversitesi yüksek lisans eğitimi vermektedir. Tallinn Üniversitesi öğrencilerinin yaklaşık %10’unu uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır; aynı zamanda üniversitede özellikle uluslararası öğrenciler için de burs imkanı bulunmaktadır.
 • Tartu Üniversitesi: Tartu Üniversitesi yüksek lisans eğitimi vermektedir. 20’den fazla yüksek lisans programı bulunmaktadır. 105 ülkeden gelen yaklaşık 1800 uluslararası öğrenci Tartu Üniversitesinde eğitim görmektedir.
 • Tallinn Teknoloji Üniversitesi: Estonya’nın en yenilikçi üniversitelerinden olan Tallinn Teknoloji Üniversitesi yüksek lisans eğitimi konusunda hem Estonya’da hem de uluslararası alanda popülerdir.
 • Estonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi: 6 yüksek lisans programı olan Estonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Estonya’da yüksek lisans için en çok tercih edilen üniversitelerden biridir.
 • Estonya Sanat Akademisi: 5 tanesi sanat ve mimarlık programları olmak üzere 10 adet yüksek lisans programı bulunmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Estonya Yüksek Lisans Programları Nelerdir?

En Çok Tercih Edilen Estonya Yüksek Lisans Programları
En Çok Tercih Edilen Estonya Yüksek Lisans Programları

En çok tercih edilen Estonya yüksek lisans programları aşağıda listelenmiştir.

 • Bilgisayar bilimi ve IT
 • Beşeri bilimler
 • Mühendislik
 • Sosyal bilimler
 • Doğa bilimleri ve matematik
 • Sanat, tasarım ve mimarlık
 • Tıp ve sağlık
 • Şirket yönetimi
 • Tarım ve ormancılık
 • Uygulamalı bilimler
 • Gazetecilik ve medya

Estonya Yüksek Lisans Ücretleri Nasıldır?

Estonya’daki yüksek lisans ücretleri programlara ve enstitülere göre farklılık gösterebilmektedir. İngilizce dilinde olan yüksek lisans programları daha yüksek maliyetlidir. Uluslararası öğrenciler için de yüksek lisans program ücretleri değişebilmektedir.

Tallinn Üniversitesi yüksek lisans programlarının bazılarını AB vatandaşı ve yerli öğrencilere ücretsiz verse de diğer ülkelerden gelen öğrencilerin ücret ödemesi gerekmektedir.

Yüksek lisans yapılacak bölümlere göre de Estonya yüksek lisans ücretleri değişmektedir. Örneğin, beşeri bilimlerde yüksek lisans programı seçilir ise, her yıl 1.600 ile 3.600 Euro arasında ücret ödenmektedir. Buna karşılık, bilgisayar alanındaki yüksek lisans programlarının ücretleri normalden daha yüksektir; bilgisayar alanındaki yüksek lisans programları yaklaşık olarak yıllık 6.000 Euro ücretindedir.

Estonya Üniversitelerinin Yüksek Lisans Fiyatları Ne Kadardır?

Estonya Üniversitelerinin ortalama yüksek lisans fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • Tallinn Üniversitesi: Tallinn Üniversitesinde yüksek lisans ücretleri 2.500 ile 4.500 Euro arasında değişmektedir.
 • Tartu Üniversitesi: Tartu Üniversitesinde yüksek lisans ücretleri 1.500 ile 2.500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Tallinn Teknoloji Üniversitesi: Tallinn Teknoloji Üniversitesinde yüksek lisans ücretleri 1.100 ile 3.000 Euro arasında değişmektedir.
 • Estonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi: Estonya Yaşam Bilimleri Üniversitesinde ise yüksek lisans program ücretleri yıllık ortalama 2.800 ile 3.800 Euro arasındadır.
 • Estonya Sanat Akademisi: Estonya Sanat Akademisinde yüksek lisans programları 1.600 ile 3.900 Euro arasında ücretlendirilmektedir.

Estonya’da bulunan üniversitelerde yüksek lisans yapmak, diğer Avrupa ülkeleri ile Estonya üniversite fiyatları karşılaştırıldığında ekonomik olduğu için tercih edilmektedir.

Estonya’da Ücretsiz Yüksek Lisans Yapılabilir Mi?

Estonya’da ücretsiz yüksek lisans yalnızca Estonca dilinde verilen master programlarında yapılabilmektedir.

Estonya Yüksek Lisans Burs İmkanları Nelerdir?

Estonya yüksek lisans burs imkanları aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya hükümet bursları: Estonya hükümeti uluslararası yüksek lisans öğrencileri için aylık 500 Euro burs vermektedir.
 • Dora Plus programı: Dora Plus programı, yetenekli yüksek lisans öğrencilerine aylık 350 Euro burs vermektedir.
 • Tallinn Teknoloji Üniversitesi: Tallinn Teknoloji Üniversitesi, matematik, fizik ve diğer ilgili bölümlerde yüksek lisans öğrencisi olanlara burs vermektedir.
 • Tartu Üniversitesi: Tartu Üniversitesi de uluslararası yüksek lisans öğrencilerine burs imkanı sunmaktadır.
 • Estonya Enstitüsü Araştırma Bursları: Estonya Enstitüsü, Estonya kültürü ile ilgilenen ve bir metin yazarak başvuru yapan yüksek lisans öğrencileri için aylık 500 Euro burs vermektedir.

Estonya’da bulunan üniversiteler, kendi bünyelerinde farklı burs programlarına sahip olabilmektedir; Estonya’ya gitmek isteyen öğrencilerin üniversitelerin resmi web sitelerinden burslar hakkında detaylı bilgi almaları önerilmektedir.

Estonya’da Yüksek Lisans Öğrencisi için Yaşam Maliyeti Ne Kadardır?

Estonya öğrenciler için en uygun ülkelerden biridir. Estonya’da bir öğrencinin ortalama aylık masrafı 300 ile 550 Euro arasında değişmektedir.

Estonya’da yüksek lisans öğrencileri için ev ve yurt olmak üzere 2 farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Aylık yurt fiyatları ortalama 100 euro, aylık ev fiyatları ise 400 Euro olmaktadır.

Estonya’da ulaşım öğrenciler için çok uygundur. Tallinn şehrinde ulaşım öğrenciler için ücretsizdir ve diğer şehirlerde ise aylık ortalama ulaşım ücreti 8 eurodur. Estonya’da gıda fiyatları uygundur. Bir ekmek 0,81 euro, 1 kg elma 1,32 Euro ve 1 litre süt 0,72 eurodur.

Ortalama standartlarda bir restoranda bir öğün fiyatı ise yaklaşık olarak 8 eurodur. Estonya’da tüm temel ihtiyaçlar dışında ekstra sinema, tiyatro ve konser gibi aktivitelere gidilmesi aylık ortalama 50 Euro masraf doğurmaktadır.

Estonya Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Estonya yüksek lisans şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Dil yeterliliği ispatlanmalıdır.
 • Lisans diploması bulunmalıdır.
 • Lisans transkripti alınarak sunulmalıdır.

Estonya’da yüksek lisans yapmak isteyen başvuru sahipleri İngilizce dilinde yeterliliklerini kanıtlamak zorundadır; dil yeterliliği genellikle TOEFL, IELTS ya da uluslararası geçerliliği olan farklı sınavlar ile gösterilebilmektedir.

Estonya yüksek öğretim ile ilgili olarak eğitimin kalite düzeyi ve yüksek eğitimin şartlarına ilişkin düzenlemeler, Estonya Ulusal Akademik Onay Bilgi Merkezi tarafından yürütülmektedir.

Estonya Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya’daki üniversitelere yüksek lisans başvuruları DreamApply isimli online sistem üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapmak için ilk olarak https://estonia.dreamapply.com/ web sitesinden bir hesap oluşturulması ve giriş yapılması gerekmektedir.

Sisteme giriş yapılmasının ardından eğitim alınmak istenen program arama kısmına yazılarak seçilebilmektedir. Eğitim almak istenilen program seçildikten sonra seçilen eğitim programı için istenilen evraklar hazırlanmalıdır. Başvuru DreamApply sisteminde bilgiler doldurularak yapılır; farklı okullardaki farklı programlara bir arada başvuru yapmak mümkündür.

Başvuru yapılan okula, imzalı bir başvuru belgesi ve istenilen belgeler gönderilir. Bazı üniversiteler yüksek lisans başvuruları için ayrıca mülakat ya da giriş sınavları yapabilmektedir. Aynı zamanda yüksek lisansa başvuru yapan başvuru sahiplerinin dil yeterlilik belgelerini de üniversitelere sunmaları gerekmektedir.

Estonya yüksek lisans başvurularının yapılabileceği DreamApply sistemi giriş sayfası görseli aşağıdadır.

Estonya Yüksek Lisans Programları Başvuru Sayfası
Estonya Yüksek Lisans Programları Başvuru Sayfası

Estonya Master Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Estonya master başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Lise ya da üniversite diploması: Üniversite ya da lise diplomasının taranması gerekmektedir.
 • Transkript: Üniversite ya da lise ders notlarının gösterildiği transkript olmalıdır.
 • Pasaport ya da kimlik kartı: Kimlik kartının ya da pasaportun taranması gerekmektedir.
 • CV: Çalışma hayatını, stajları ve eğitim hayatını gösteren bir CV hazırlanmalıdır.
 • Sınav puanları: Dil sınavları başta olmak üzere, varsa diğer sınav puanlarının sunulması gereklidir.
 • Burs ya da hibe kanıtları: Hibe veya burs alınıyorsa, bu durumu gösterir belgeler sunulmalıdır.
 • Tavsiye mektubu: Bir öğretmenden, akademik personelden ya da okuldan başvuru sahibi için tavsiye mektubu yazılmalıdır.
 • Portfolyo ya da yazı örneği: Başvuru sahibinin daha önceki yazı örnekleri ya da çalışmaları başvuru esnasında ibraz edilmelidir.

Yüksek lisans için istenilen evraklar eğitim programlarına ya da kurumlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Estonya’da Yüksek Lisans için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya’da yüksek lisans için vize başvurusu yapmadan önce Estonya’daki üniversiteden öğrenci kabul belgesi almak gerekmektedir; daha sonra Ankara Estonya Büyükelçiliğinden D tipi vize randevusu almak mümkündür.

Ankara Estonya Büyükelçiliğinden randevu aldıktan sonra D tipi vize için gerekli evraklar randevu gününe kadar hazırlanmalıdır. Randevu gününde başvuru sahibi şahsen belgeler ile birlikte Büyükelçiliğe giderek görüşmeye girmekte ve biyometri işlemlerini yapmaktadır. Estonya uzun dönemli öğrenci vizesi görüşmesinden sonra vize başvurusu değerlendirilmeye alınmakta ve yaklaşık olarak 30 gün içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır.

Estonya’da Master için En Çok Tercih Edilen Şehirler Hangileridir?

Estonya sadece 1,3 milyon nüfusa sahip bir ülke olmasına rağmen, başkent Tallinn ve geleneksel akademi merkezi Tartu, uluslararası öğrencilerin yüksek lisans için tercih ettiği şehirlerdir.

Yüksek teknoloji mimarisi ile eski tarihi birleştiren Tallinn’de, yüksek lisans eğitim programları sunan enstitüler bulunmaktadır. Tallinn ayrıca ticaret ve girişimcilik imkanları ile de tercih edilen bir kenttir. Tartu ise Estonya’nın en eski üniversitesine yakışır şekilde daha akademik bir atmosfere sahiptir ve Estonya’nın ikinci en büyük şehri olarak kültürel ögeleri ile öne çıkmaktadır.

Estonya’da eğitim konusunda en çok Tartu ve Tallinn şehirleri öne çıkmaktadır. Estonya şehirleri içerisinde en çok okur yazar bulunan şehirler de yine Tallinn ve Tartu’dur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: