18 Yaşın Altındakiler için Finlandiya Vizesi

18 Yaş Altı Çocuklar için Finlandiya Vize İşlemleri ve Evraklar

Finlandiya’nın vize politikası gereği, yaştan bağımsız olarak tüm T.C. vatandaşları vizeye tabidir. 18 yaş altı kişiler için Finlandiya vizesi başvurusu aşamasında istenen belgeler ve başvuru süreci değişiklik göstermektedir.

Muvafakatname ve sponsorluk evrakları başta olmak üzere çocuklar için talep edilen vize başvuru belgelerinin eksiksiz ve istenen kriterlere uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Uygun hazırlanmayan belgelervize reddine neden olabilmektedir.

Finlandiya vize işlemleri için: 0850 241 1868

Bebekler ve Çocuklar için Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bebekler ve çocuklar için Finlandiya vize başvurusu, kişinin ebeveynleri veya vekalet verilmiş üçüncü bir kişi tarafından yapılır. Reşit olmayan kişiler kendileri için Finlandiya vizesine başvuru yapamaz.

Anne ve babası boşanmış çocuklar için vize başvurusu velayet sahibi ebeveyn tarafından mahkeme kararını sunularak yapabilir.

18 Yaşından Küçüklerin Finlandiya Vize Randevusuna Gitmesi Gerekir Mi?

Evet, 18 yaşından küçük kişilerin Finlandiya vize randevusuna, VFS Global çalışanı olmayan bir yetişkinin eşliğinde gitmeleri gerekmektedir. 18 yaş altı kişiler vize randevusuna gitmelidir.

Finlandiya Vizesi Almak için Çocukların Parmak İzi Vermesi Gerekir Mi?

Finlandiya vizesi için 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesi gerekli değildir. Başvuru sahibi 12 yaşından küçükse tam biyometrik bilgi vermesine gerek yoktur, ancak fotoğraf ibraz etmek zorundadır.

12 yaşından büyük çocuklar için fotoğraf ve parmak izi bilgilerinin sunulması zorunludur.

Reşit Olmayanlar için Finlandiya Vize Evrakları Nelerdir?

Reşit olmayanlar için Finlandiya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Muvafakatname: Kişinin planlanan seyahati her iki ebeveyni ile birlikte gerçekleştirmeyecek olması durumunda muvafakatname sunulması gerekmektedir.
 • Sponsorluk belgesi: Kişinin birinci derece akrabaları tarafından kişinin seyahati boyunca oluşabilecek tüm maddi masrafları karşılayacağına dair hazırlanan belge gereklidir. Kişiye sponsor olacak aile bireyinin gelir durumunu gösteren maaş bordrosu, hesap dökümü gibi belgeleri de sponsor mektubuna eklemesi gerekmektedir.
 • Doğum belgesi: Kişinin doğduğu il veya ilçenin nüfus müdürlüğünden alınmış doğum belgesi sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Kişinin sponsoru ile aile bağının kanıtlayan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.
 • Velayet kararı: Kişinin anne ve babası boşanmış ise çocuğun velayetinin kimde olduğunu gösteren noter onaylı mahkeme kararı sunulmaldır.
 • Ölüm belgesi: Kişinin anne ve/veya babasının vefat etmesi durumunda ölen kişiye ait ölüm belgesi sunulmalıdır.

Reşit olmayan kişilerin vize başvuruları esnasında kişinin kendisine ait bir pasaport ile birlikte ebeveyni veya yasal vasisi tarafından doldurulan ve imzalanan vize başvuru formunun da sunulması gerekmektedir.

18 Yaş Altı Finlandiya Vize Başvurusu için Muvafakatname Belgesi

Finlandiya vizesi başvurusunda bulunan 18 yaşından küçük kişi eğer yalnız, bir ebeveyni veya yasal vasisi ile seyahat edecekse, seyahat etmeyecek ebeveyn veya yasal vasilerden noter onaylı bir yazı olan muvafakatname belgesi sunulmalıdır. Muvafakatname dışında seyahat edecek ebeveyn ya da yasal vasinin tek başına velayet sahibi olduğuna dair noter onaylı belge de sunulabilmektedir.

18 yaş altı başvuru sahibi için hazırlanan Finlandiya vizesi için muvafakatname, çocuğun kiminle seyahat edeceği, ebeveynlerin boşanmış olması, vefat etmesi, yurt dışında yaşaması gibi farklı durumlara göre değişiklik göstermektedir ve belge yasal vasi veya ebeveyn tarafından belirtilen detaylara uygun olarak hazırlanmalıdır.

Yaş ve Meslek Durumuna Göre Diğer Finlandiya Vize Türleri Nelerdir?

Yaş ve meslek durumuna göre diğer Finlandiya vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrenciler için Finlandiya vizesi
 • Çalışmayanlar için Finlandiya vizesi
 • Çalışanlar için Finlandiya vizesi
 • İşverenler için Finlandiya vizesi
 • Çiftçiler için Finlandiya vizesi
 • Emekliler için Finlandiya vizesi
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: