Finlandiya'da Ev Fiyatları

Finlandiya Evleri: Ev Fiyatları ve Kiraları

Finlandiya, Statista verilerine göre, ev fiyatlarının ülke vatandaşlarının gelirine oranı sıralamasında 34 ülke arasında 5.sıradadır. Dolayısıyla Finlandiya’da yaşayan insanlarına gelirine göre bakıldığında ev fiyatları diğer pek çok ülkeden daha ucuzdur.

Finlandiya’da ev kiraları metrekare başına 13€-25€ arasında, satın alımlarda ise metrekare başına 2.500€-10.000€ arasında değişiklik göstermektedir. Şehir merkezinde yer alan 80 m2’lik bir evin ortalama kira fiyatı 1.200€, satın alım fiyatı ise 400.000€’dur. Büyük şehirlerde ve merkezi konumlarda bu fiyatlar daha yüksek olurken şehirlerin dış bölgelerinde ise bu fiyatlar yaklaşık %30 daha ucuzdur.

Finlandiya’daki büyük şehirlerin merkezi konumlarındaki 80 m2’lik bir evin ortalama satış fiyatları bilgisi aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

ŞehirEv Fiyatı
Espoo466.000€
Helsinki680.000€
Tampere370.000€
Turku373.000€
Oulu260.000€
Vantaa324.000€

Finlandiya’nın ortalama aylık kira fiyatları ise Almanya, İngiltere, Kanada, Norveç, ABD, Hollanda ve İsviçre gibi ülkelerden daha ucuzdur. Belçika, İspanya, İtalya, Portekiz ve Polonya’da ise ortalama kira fiyatları Finlandiya’ya göre daha düşük seviyededir.

Finlandiya’da Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Finlandiya’da ev kiraları, metrekare başına ortalama 13€-25€ arasında değişmektedir. Kira fiyatları evin bulunduğu şehir, şehirdeki konumu ve oda sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Finlandiya’da aylık kiraların en yüksek olduğu şehir ülkenin en kalabalık şehri olan Helsinki’dir. Ülkede nüfusu 100 binden fazla olan büyük şehirler arasında ise en düşük kira fiyatları Oulu şehrindedir.

Finlandiya’da aylık ortalama ev kiraları şehir merkezi ve merkezin dışı olmak üzere aşağıda yer alan tabloda listelenmiştir.

Ev özelliğiFiyat
Şehir Merkezinde Daire (1 yatak odalı)724€
Merkezin Dışında Daire (1 yatak odalı)571€
Şehir Merkezinde Daire (3 yatak odalı)1.238€
Merkezin Dışında Daire (3 yatak odalı)962€

Finlandiya’daki farklı şehirlerin merkezi konumlarındaki 3 yatak odalı bir evin ortalama aylık kira bilgisi aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

ŞehirKira
Espoo1.654€
Helsinki1.993€
Joensuu1.054€
Jyvaskyla1.157€
Kotka903€
Kuopio1.000€
Lahti962€
Lappeenranta900€
Oulu1.000€
Pori867€
Tampere1.240€
Turku1.110€
Vaasa950€
Vantaa1.379€

Helsinki’de Ev Kiraları Ne Kadardır?

Helsinki şehir merkezindeki aylık ortalama ev kiraları Statista verilerine göre Paris, Londra, Lüksemburg ve Amsterdam’dan daha ucuz; diğer pek çok Avrupa başkentinden ise daha pahalıdır.

Helsinki’de kiralar evin bulunduğu konuma ve evin genişliğine göre büyük değişiklik göstermektedir. Helsinki’nin merkezinde 45-50 m2’lik tek yatak odalı bir evin kirası 1000-1400€, 80-90 m2’lik 2-3 yatak odalı bir evin kirası ise 1800-3000€ arasında değişmektedir. Stüdyo daire kiralarının yaklaşık 900€ olduğu şehirde eğer bir ev arkadaşı ile yaşanacaksa aylık kira fiyatı 450-700€ seviyesine kadar düşmektedir. Helsinki’nin merkezden daha uzak olan bölgelerinde ise kiralar bu fiyatlardan yaklaşık %20-30 daha ucuz olmaktadır.

Helsinki’de aylık fatura giderleri yaklaşık 100€ civarındadır. Isıtma ve su giderleri çoğu zaman kiraya dahil olmakla birlikte internet ve elektrik faturaları kiraya dahil değildir.

Finlandiya İglo Evlerinin Fiyatları Nedir?

Finlandiya’da kuzey ışıklarını izlemek mümkündür ve bunun için en uygun yöntem Finlandiya cam iglo evleridir. İglo Finlandiya ve İskandinav ülkelerinde son yıllarda özellikle turistlerin uğrak noktası olmaktadır. Bunun ana nedenleri arasında turistlerin yataklarından kuzey ışıkları manzarasını rahatça seyredebilmekte olmaları ve cam iglo fiyatlarının çok pahalı olmaması gösterilebilmektedir. Küçük bir cam iglonun gecelik fiyatı 435€, geniş bir cam iglonun gecelik fiyatı ise 598€’dur. Geniş iglolarda özel sauna, yatak odası, şömine ve mutfak da bulunmaktadır. Dönem dönem yapılan indirimler ve erken yapılan rezervasyonlar ile cam iglolar daha da uygun fiyatlara kiralanabilmektedir.

Finlandiya Bungalov Evlerinin Fiyatları Nedir?

Finlandiya ağaç evleri ve bungalov evlerinin fiyatları turistler için gecelik 60€ ile 200€ arasında değişmektedir. 2 kişilik bir bungalov evin gecelik fiyatı ise ortalama 100€ olmaktadır.

Finlandiya’da Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?

Finlandiya, yaşam kalitesi endeksinde Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden olduğu için farklı ülke vatandaşlarının vatandaşlık almak istediği ülkelerden birisidir.

Dünyada pek çok ülke ev veya çeşitli yatırımları karşılığında vatandaşlık hakkı vermektedir ancak Finlandiya vatandaşlık şartları gereğince Finlandiya’da ev almak vatandaşlık hakkı sağlamamaktadır.

Finlandiya’da Ev Satın Almak için Ne Yapılmalıdır?

Finlandiya devletinin aldığı güvenlik kararına göre, 2020 yılından itibaren Türkiye gibi Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı dahilinde olmayan ülkelerin vatandaşlarının Finlandiya’da ev satın alabilmek için Finlandiya Savunma Bakanlığı’ndan izin almaları gerekmektedir.

Finlandiya’da Kimler Gayrimenkul Yatırımı Yapabilir?

Finlandiya’da, Avrupa Birliği vatandaşları ekstra bir onay gerekmeden gayrimenkul satın alımı yapabilmektedir. Fakat Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının gayrimenkul satın alımında Finlandiya Savunma Bakanlığı izni almaları gerekmektedir. Eğer satın alımı yapan kişinin eşi Avrupa Birliği vatandaşı ise ekstra bir izne gerek kalmamaktadır. Finlandiya’daki apartmanların önemli bir kısmı konut kooperatifi evleridir ve farklı ülke vatandaşlarının bu apartmanlardan pay alması için izin almaları gerekmemektedir.

Finlandiya’da Satılık Emlak İlanları Nerede Yayınlanır?

Finlandiya’da satılık ev ilanlarının yayınlandığı siteler aşağıda listelenmiştir.

  • Kodisto.fi
  • Realting.com
  • Habita.com
  • Etuovi.com
  • Oikotie.fi

Finlandiya’da Türkler Nerede Yaşar?

Finlandiya’da Türklerin en çok yaşadığı şehirler; Helsinki, Vantaa, Espoo, Tampere, Turku ve Kerava şehirleridir.

Türklerin bu şehirleri tercih etmesinin ana nedeni bu şehirlerin Finlandiya’nın en çok nüfusa sahip şehirleri olması ve dolayısıyla iş imkanlarının fazla olmasıdır. Finlandiya’da bulunan bölgeler arasında ise Türklerin en çok bulunduğu bölge Helsinki, Vantaa ve Espoo’yu da içinde bulunduran Uusimaa bölgesidir. Bu bölgenin yanı sıra Pirkanmaa, Güneybatı Finlandiya, Kuzey Ostrobotniya ve Kymenlaakso bölgesinde de Türkler bulunmaktadır.

Finlandiya’daki Türkler genellikle kendilerinin sahip oldukları restoran ve fast food dükkanlarında çalışmaktadır. Finlandiya’da yaşayan Türklerin nüfusu yaklaşık 10 bin civarındadır ve Türkçe dili Finlandiya’da konuşulan en yaygın 14. dil konumundadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: