Letonya Çalışma İzni

Letonya Çalışma İzni Başvuru Süreçleri

Letonya çalışma izni, Letonya’da çalışmak isteyen ve AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) vatandaşı olmayan yabancı uyruklu vatandaşların alması gereken Letonya izni türüdür. Letonya oturma ve çalışma izni almak için Letonya çalışma vizesine başvurulmalıdır. Letonya çalışma vizesi D tipi vizeler kategorisindedir. Letonya çalışma vizesi, hamiline 90 günden fazla süre boyunca Letonya’da ikamet imkanı tanır.

Letonya iş imkanları genellikle endüstri sektörü, lojistik sektörü, tarım sektörü ve ahşap işçiliği, bilişim teknolojileri, gastronomi ve turizm sektörlerinde yoğunlaşmıştır. Letonya’da sağlık, teknoloji, eğitim, inşaat, mühendislik ve hizmet alanlarında iş alımı fazladır.

Yabancı vatandaşları Letonya’da çalışmaya iten faktörler kira ve fatura maliyetlerinin diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük olmasıdır. Letonya’da çalışmanın olumsuz yönleri, Letonya’da sağlık imkânları ve çalışma olanaklarının Amerika ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha zor yaşam standartlarının olmasıdır.

2022 yılında Letonya’nın başkenti Riga'da ortalama maaş 936 euro olup diğer şehirlere göre yüksektir. Letonya’da yaşayan yabancı vatandaşlar asgari maaşla kolay bir şekilde geçinmektedir.

Letonya’da çalışmak isteyen yabancı vatandaşlar ilk olarak iş başvurusu yapmalıdır ve başvurunun kabul edilmesi gerekmektedir. Letonya’da çalışmak isteyen kişilerin uyruklarına göre Letonya uygulamaları kapsamında çalışma vizesi, çalışma izni ve oturma izni işlemleri başlatılmaktadır.

Vizem.net, Letonya'dan bir iş teklifi alan kişilere Letonya çalışma vizesi ve çalışma izni başvurularında kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite acentedir.

Detaylı fazla bilgi için: 0850 241 1868

Yabancı Ülke Vatandaşları Letonya'da Çalışabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları, Letonya’dan bir iş teklifi almak koşuluyla Letonya’da çalışabilmektedir. Letonya’dan iş teklifi alan kişilerin çalışma vizesi ile çalışma izni almaları gerekmektedir.

Letonya'da çalışmak isteyen Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi olmayan ülke vatandaşları, çalışma vizesine sahip olmalıdır. Letonya'da kalabilmek için çalışma vizesi dışında Letonya’da işveren tarafından verilmiş çalışma izni ve geçici oturma iznine sahip olunması gerekmektedir. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye devletlerin vatandaşları, kalış ve ikamet yerlerini Vatandaşlık ve Göç İşleri Dairesi'ne kaydettirmelidir.

Letonya'da Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Letonya çalışma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da çalışmak için bir işe başvurulması gerekmekte olup daha sonra iş başvurusunun onaylanması gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi hazırlanarak imzalanmalıdır.
 • Başvuru sahibine verilecek maaşın Letonya’da geçinebilmek için yeterli olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.

Letonya Çalışma İzni Türleri Nedir?

Letonya çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • A tipi çalışma izni: Letonyalı bir işveren için çalışılması halinde A tipi çalışma izni verilir.
 • C ve E tipi çalışma izni: Şirket içi transfer yoluyla çalışma durumunda verilir.
 • D tipi çalışma izni: Bir toplantı için Letonya'yı ziyaret etmek isteyen yabancı iş adamlarına verilir.
 • Sezonluk çalışma vizesi: Letonya’da belirli bir süre için turizm ya da tarım alanında çalışmak isteyen kişilere verilir.

Letonya Mevsimlik Çalışma İzni Nedir?

Mevsimlik çalışma izni, yabancı bir ülkede belirli bir süre için verilen çalışma izni türüdür. Letonya çalışma izni tarım, ormancılık, turizm ve otelcilik sektörlerinde çalışmak isteyen kişilere verilmektedir.

40 yaşından gün almamış olmak ve fiziksel olarak iyi durumda olmak, Letonya’da geçici işçi vizesi verilecek kişilerde bulunması gereken niteliklerdir.

Letonya Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya çalışma izni almak için Letonya çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır. Letonya çalışma vizesi başvurusu aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılabilmektedir.

 • Letonya çalışma vizesi başvuru formu Letonya Büyükelçiliğinin resmi web sitesinden doldurulur. Sonrasında çıktısı alınarak imzalanır,
 • Letonya çalışma vizesi için gerekli evraklar hazırlanır,
 • Gerekli evrakların hazırlanması sonucunda VFS Global vize merkezlerine web sitesi veya çağrı merkezleri aracılığıyla randevu alınır,
 • Randevu zamanında Letonya çalışma vizesi için gerekli belgeler ve biyometri bilgileri VFS Global vize merkezlerindeki yetkililere ibraz edilir,
 • Evraklar ve biyometri teslim edildikten sonra Letonya çalışma vizesi ücret harcı ödenir,
 • Letonya çalışma vizesi başvuru sonucu beklenir.

Letonya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Letonya’da çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun vize süresinin bitiminden sonra en az üç ay geçerliliği bulunmalıdır.
 • Letonya çalışma vizesi başvuru formu: Online olarak “elektronik vize başvurusu” hizmetinden veya büyükelçilikten temin edilen vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • Vatandaşlık ve göç işleri ofisi izni: Vatandaşlık ve Göç İşleri Ofisi’nden alınacak 6 aydan eski olmayan izin belgesi gereklidir.
 • Fotoğraf: Son zamanlarda çekilmiş Schengen vizesi fotoğraf kriterlerine uygun, renkli ve vesikalık iki adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Yeterli fon kanıtı: Letonya'da kendi geçimini sağlamak için gerekli fonlara sahip olduğunu ispatlayan banka hesap cüzdanı gereklidir.
 • Konaklama kanıtı: Letonya'da kalınacak eve ait kira sözleşmesi gibi konaklamaya dair kanıt niteliğinde belge gereklidir.
 • Seyahat belgeleri: Letonya uçak rezervasyon kanıtı veya uçuş planı sunulmalıdır.
 • Adli sicil belgesi: Başvuru sahibine ait sabıka kaydı belgesi gereklidir.
 • Vize harcı makbuzu: Vize harç ücretinin ödendiğine dair ödeme makbuzu gereklidir.
 • Letonya sağlık sigortası: Tüm Schengen bölgesinde geçerli olan seyahat sağlık sigortası gerekmektedir. Letonya’da ikamet etmeye başladıktan sonra uzun süreli sağlık sigortası gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Noter tasdikli veya bir kamu kurumundan onaylı geçerli bir iş sözleşmesi gerekli olup iş sözleşmesinde en az Letonya ulusal asgari ücreti olması gereken maaş bilgisi belirtilmelidir.
 • İş deneyimleri: Başvuru sahibinin daha önceki iş deneyimlerini kanıtlayan tüm belgeler ve üniversite dereceleri, sertifikalar, önceki işverenlerden alınan referans mektupları gereklidir.

Letonya Çalışma İzni Başvurusu için OCMA Kararı Nedir?

Letonya çalışma izni başvurusu için OCMA kararı, Letonya Vatandaşlık ve Göç İşleri Dairesi’nden alınan karardır.

Letonya Vatandaşlık ve Göç İşleri Dairesi kararı için başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, OCMA karar tarihi ve numarası (kopyası), çevrimiçi olarak doldurulmuş, basılmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış uzun süreli vize başvuru formu, iki adet 35mm x 45mm boyutlarında son 6 ayda çekilmiş arka fonu beyaz 2 adet fotoğraf, OCMA'nın oturma izni hakkı verilmesine ilişkin kararının kopyası (karar, veriliş tarihinden itibaren 6 aya kadar geçerlidir), planlanan Schengen alanına giriş tarihini gösteren uçuş güzergahı, Schengen bölgesine giriş tarihinden itibaren 30 günlük seyahat sigortası ve 60 euro tutarında vize harç ücreti dekontu gereklidir.

Letonya Çalışma Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Letonya çalışma vizesi ücretleri 80 Euro’dur.

Letonya çalışma vizesi için gerekli olan evrakların toplanması için gereken süre ve başvuru süreci de göz önüne alındığında toplam başvuru ücreti 200-220 Euro arasında tutmaktadır.

Letonya Cumhuriyeti Çalışma İzni Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Letonya Cumhuriyeti çalışma izni geçerlilik süresi tüm Letonya uzun süreli vizelerinde olduğu gibi 90 gün veya üç aydır. Letonya'da çalışmaya başlamak için geçici oturma iznine de başvurmak gereklidir ve geçici oturma izni, uzatma olasılığı ile Letonya'da bir yıl kalmaya müsade eder.

Letonya Çalışma İzni Uzatılabilir Mi?

Letonya'da uzun süre kalmak ve çalışmak için çalışma vizesi ile birlikte oturma izni almak gerekir. Letonya çalışma amaçlı geçici oturma izninin geçerlilik süresi bir yıl olup izin süresi dolmadan önce Vatandaşlık ve Göç İşleri Dairesi’ne başvurularak uzatılabilir.

Letonya'da Çalışacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Letonya'ya çalışmak için gidecek kişiler tarafından en çok merak edilen konulara dair bilgiler aşağıdaki başlıklarda paylaşılmıştır.

Letonya'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

2022 yılı verilerine göre Letonya’daki aylık asgari ücret 380 eurodur. Letonya’da yapılan iş için ödemeler saatlik olarak ücretlendirilmekte olup bir çalışan günde 8 saat ve haftada beş gün olmak üzere bir haftada 40 saat çalışmaktadır. Letonya'da fazla mesai yapma hakkı bulunmakta olup Letonya yasalarına göre fazla mesai süresinin dört ay içerisinde 144 saati geçmesi yasaktır.

Letonya'daki işçilerin haftalık ve yıllık izin hakkı, sosyal sigorta ve güvence hakkı, sendika hakkı ve grev hakkı bulunmaktadır. Letonya'da işveren ve çalışanlar arasında iş sözleşmesiyle bir iş hukuku ilişkisi oluşturulmaktadır.

Letonya'da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Letonya’da aylık asgari ücret 380 eurodur.

Letonya'nın gelir düzeyi İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerden çok daha düşüktür. Saat başına 4 euro olan Letonya asgari ücret miktarı diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında üç kat daha azdır. Avrupa ülkelerinde 2022 yılı 1. yarı brüt asgari ücret sıralamasında Letonya, Türkiye’den önce gelmektedir.

Letonya’da Çalışma Saati Haftada Kaç Saattir?

Letonya’da çalışma saati haftalık 40 saattir. Letonya’da mesai uygulaması bulunmaktadır.

Letonya'da İş İmkanlarının En Fazla Olduğu Meslekler Hangileridir?

Letonya’da iş imkanlarının en fazla olduğu meslekler aşağıda verilmiştir.

 • Ofis asistanları
 • Muhasebeci
 • İktisatçı
 • Veri girişi elemanı
 • Tarım çalışanları
 • Otomotiv ve motorlu taşıt alanında çalışanlar
 • Bankacılar
 • Yapı ve inşaat mühendisleri
 • Tasarımcı
 • Müşteri hizmetleri
 • Eğitmen
 • Öğretmen
 • Doktor ve hemşireler
 • Bilişim teknolojileri uzmanları

En Popüler Letonya İş Bulma Siteleri Hangileridir?

En popüler Letonya iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • www.cv.lv
 • www.nva.gov.lv
 • www.visadarbi.lv
 • www.inbox.lv
 • www.workingday.lv

Letonya’da iş bulmak için özellikle yabancı kişiler tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri iş arama internet siteleridir. Letonya’da çalışmak isteyen kişilerin günlük olarak Letonya iş ilanları sitelerini takip etmesi gerekmektedir.

Turistik Vize Hamiline Letonya'da Çalışma İzni Verir Mi?

Hayır, turistik vize hamiline Letonya’da çalışma izni vermemektedir.

Letonya'da çalışmak için çalışma vizesi, çalışma izni ve geçici oturma izni başvurusunda bulunmak gerekir. Letonya turist vizesi hamiline yalnızca turizm, aile ve arkadaş ziyareti, iş ve tıbbi amaçlarla verilir.

Letonya'ya Çalışmak için Gidecek Kişilerin Aile Üyeleri de Letonya'ya Gelebilir Mi?

Letonya’ya çalışmak için gidecek kişilerin aile üyeleri de Letonya’ya gidebilmektedir.

Letonya’da çalışmak isteyen kişinin aile üyeleri Letonya aile birleşimi vizesi alarak geçerli bir kayıt kartına sahip olmalı, geçici oturma izni bulunmalı ve göçmenlik işlemlerini tamamlamalıdır.

Başvuru sahibinin aile üyelerinin Letonya'da çalışması ya da okuması için Göçmenlik Bürosuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkelerinin vatandaşları Letonya'da üç ay boyunca serbestçe seyahat edebilmektedir.

Çalışma İzni İle Letonya Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Çalışma izni ile Letonya kalıcı oturma izni alınabilmektedir.

En az beş yıl üst üste Letonya’da ikamet eden, Letonya topraklarında bir mülk satın alan ve Letonya dili, genel tarihi ve milli marşı hakkında yeterli bilgileri bulunan kişiler Letonya oturum izni alabilmektedir.

Letonya’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Letonya’da kaçak çalışmanın cezası para cezası ve gerekli görüldüğü durumlarda hapis cezası olabilmektedir. Letonya’da kaçak çalıştığı tespit edilen kişiler gerekli görülen para veya hapis cezasının ardından sınır dışı edilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: