Letonya İklimi

Letonya İklimi ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batı kesimi Baltık Denizi’nin kıyısında olan Letonya’nın, doğusu karasal, batısı ılıman iklim etkisi altındadır. Ülke düz bir araziye sahip olduğundan sıcaklık değişiminde yükseklik faktörü yoktur. Ülkede dört mevsim belirgin şekilde yaşanmaktadır.

Letonya’da kışlar çok soğuk, yazlar ılıman ve yağışlı geçmektedir. Letonya sık sık az miktarlarda yağış almaktadır. Kış mevsiminde ülkede kar yağışının miktarı az, zaman aralığı sıktır. Letonya’da bahar nisan ayı içerisinde oldukça ılıman şekilde yaşanmaktadır. Letonya’da haziran ayından ağustos ayına kadar süren yazlar, gündüzleri ılık ve güneşli, akşamları ise serindir.

Letonya İkliminin Özellikleri Nasıldır?

Letonya İkliminin Özellikleri Nasıldır?
Letonya İkliminin Özellikleri Nasıldır?

Letonya, Baltık Denizi’ne olan kıyı kesimi sayesinde iki iklim türüne sahiptir. Letonya’da yaşanan iklimler nemli karasal iklim ve okyanusal iklimdir.

Letonya’da Hangi İklimler Görülür?

Letonya’da görülen iklimler aşağıda listelenmiştir.

 • Nemli karasal iklim (Letonya’nın doğu kesimlerinde görülür.)
 • Okyanusal iklim (Letonya’nın kıyı kesimlerinde özellikle Courland (Kurland) yarımadası civarında görülür.)

Letonya'da İklim Şartları Nasıldır?

Letonya'da İklim Şartları Nasıldır?
Letonya'da İklim Şartları Nasıldır?

Letonya’nın deniz kenarında bulunan kentlerinde nem etkisinden dolayı, günlük sıcaklık farkı fazla olmamakla birlikte, yaz mevsiminde gündüzler ılık, geceler serin geçmektedir. Letonya’da kış mevsiminde oldukça sert soğuklar yaşanmaktadır.

Letonya’da yaşanan dört mevsimde de yağış çok değil ama sıktır. Sonbahar ve ilkbahar mevsimleri, ülkede ılımandır. Ülkenin nemsiz doğusunda günlük sıcaklık farkı fazladır ve gündüzler ılık, geceler çok soğuk geçmektedir.

Letonya’da 4 Mevsim mi Yaşanmaktadır?

Letonya’da dört mevsim yaşanmaktadır. Kış mevsiminde ortalama sıcaklık −6 °C olup genellikle kar yağışlı, güneşli ve kısa günler yaşanmaktadır. Letonya’da yaz mevsimi, serin akşamları ve geceleri ile sıcak ve güneşlidir. Letonya’da yaz mevsiminde en yüksek sıcaklık 35 °C olmakla birlikte ortalama sıcaklık 19 °C civarındadır, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri ise oldukça ılık geçer.

Letonya'da Kış Nasıldır?

Letonya’da kış mevsimi genellikle aralık ve nisan ayları arasında yaşanmakta olup ortalama 4 ay sürmektedir. Letonya’da kışın en soğuk ayı şubat ayıdır. Letonya’da kış mevsiminde ortalama sıcaklık -6 derecedir. Letonya kışları sert soğukların ve Rusya ikliminin etkisi altındadır.

Letonya'ya Kar Yağar Mı?

Letonya'ya Kar Yağar Mı?
Letonya'ya Kar Yağar Mı?

Letonya’da kış mevsiminde kar yağışı görülmektedir. Letonya’da kar yağışı en çok aralık ayında, Riga ve Liepaja kentlerinde görülür. Letonya’da kar genel olarak en çok Riga şehrinde yağar.

Letonya'da Yaz Mevsimi Nasıl Geçer?

Letonya’da yaz mevsimi ılıman geçmektedir. Yaz akşamlarında Letonya hava durumu serindir ve ülke yaz mevsiminde yağış almaktadır. Yaz mevsimi Letonya’da haziran ve eylül ayları arasını kapsamaktadır. Yazın Letonya’da ölçülen en yüksek sıcaklık ağustos ayında ölçülmektedir.

Letonya Kurak Bir Ülke Midir?

Letonya yıl boyunca sık sık yağan, miktarı fazla olmayan yağışlar altında olduğundan kurak bir ülke değildir. Letonya’da en yüksek yıllık yağış 1.007 mm, en düşük yıllık yağış ise 384 mm’dir. Letonya’da yaz ayları kış aylarına göre ve doğu kesimi batı kesimine göre daha az yağışlıdır.

Letonya’nın Her Yeri Aynı Oranda mı Yağış Almaktadır?

Letonya’nın her yeri aynı oranda yağış almamaktadır. Letonya’nın kıyı kesimleri daha çok yağış alırken iç kesimleri daha az yağış almaktadır.

Letonya’nın En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

Letonya’da en fazla yağış alan aylar listelenmiştir.

 • Temmuz ve ağustos (Ortalama yağmur yağış oranı 78 mm’dir.)
 • Eylül (Yağış oranı 70 mm’dir.)
 • Haziran (Yağış oranı 65 mm’dir.)

Letonya'da Yıllık Ortalama Hava Sıcaklığı Ne Kadardır?

Letonya’da yıllık ortalama sıcaklık 9°C’dir. Letonya’da kışın ortalama sıcaklık -6, yazın 19 °C’dir.

Letonya'da Görülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Letonya’da görülen en yüksek sıcaklık 4 Ağustos 2014 tarihinde 37,8°C olarak ölçülmüştür.

Letonya'da Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Letonya’da görülen en düşük hava sıcaklığı 8 Şubat 1956 tarihinde Daugavpils kentinde -43,2 °C olarak ölçülmüştür.

Letonya’da Görünen Bitki Örtüsü Nedir?

Letonya’da Görünen Bitki Örtüsü Nedir?
Letonya’da Görünen Bitki Örtüsü Nedir?

Letonya’nın bitki örtüsü, iğne yapraklı sarıçam, geniş yapraklı meşe, ladin ve kızılağaçlardan oluşan karışık ormanlardır. Letonya’nın %67’si orman, çayır, otlak ve bataklıklardan oluşmaktadır.

Letonya’da Hangi Meyveler Yetişir?

Letonya’da yetişen meyveler aşağıda listelenmiştir.

 • Siyah frenk üzümü
 • Kırmızı ve beyaz kuş üzümü
 • Elma
 • Armut
 • Vişne
 • Erik
 • Ahududu
 • Böğürtlen
 • Yabanmersini
 • Yer iğdesi
 • Bektaşi üzümü

Letonya’da Hangi Sebzeler Yetişir?

Letonya’da yetişen sebzeler aşağıda listelenmiştir.

 • Patates
 • Soğan
 • Havuç
 • Domates
 • Salatalık
 • Marul
 • Lahana
 • Pırasa
 • Kabak

Letonya'da Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Letonya'da Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?
Letonya'da Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Letonya’da yetişen tarım ürünleri, patates, havuç, soğan, yulaf, buğday, keten, arpa ve çavdardır. Letonya’da sahip olduğu kuru ve sert ikliminden dolayı suya ihtiyacı çok olmayan ve soğuk hava koşullarında dayanıklı tarım ürünleri yetişmektedir.

Letonya ekonomisinin temel kaynağı ticarettir ve Avrupa ülkeleri ile yapılan ihracatta Letonya tarım sektörü de yer almaktadır. Letonya’nın en çok ihraç ettiği tarım ürünleri; şeker pancarı, soğan, patates ve havuçtur.

Letonya'nın Coğrafyasının Ülke İklimi Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

Baltık Denizi’nin kıyısında yer alan bir Avrupa ülkesi olan Letonya, dağlık bir coğrafyaya sahip değildir. Letonya’nın doğusunda Rusya, kuzeyinde Estonya, güneyinde Litvanya, batısında Baltık Denizi yer almaktadır.

Letonya düz bir araziye sahip olduğundan yükseklik farkına bağlı olarak gelişen sıcaklık farkı durumu yaşanmamaktadır. Letonya’nın Baltık Denizi’ne kıyısı olan batı kentlerinde hava, karasal iklimin hakim olduğu doğu kentlerinden daha ılımandır. Ülkede kış aylarında sert soğuklar yaşanmaktadır. Rusya’da yaşanan sert soğuklar, Letonya coğrafya olarak yakın olduğu için ülkede de etkindir. Letonya kış boyu Rusya’dan gelen soğuk hava kütlelerinin etkisi altındadır.

Letonya Seyahati için En İyi Zaman Nedir?

Letonya’yı ziyaret etmek için en güzel zaman yaz mevsimidir. Letonya’ya seyahat etmek özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında önerilir. Bu aylarda gün boyunca hava sıcaklığı oldukça ılıktır ve dışarıda gerçekleşen aktivitelere uygundur, akşamları ise serindir. Letonya’da yazın üç günde bir olmak üzere yağmur yağışları da görülmektedir.

Letonya’yı kış mevsiminde ziyaret etmek isteyen kişilere aralık ayında ziyaret etmektense şubat ayında ziyaret etmeleri önerilir. Letonya’da şubat ayında günler genellikle daha soğuk olmasına rağmen aralık ayına göre daha uzundur.

Letonya’ya gidecek kişilerin Letonya turist vizesi almadan önce Letonya’da görülen mevsimleri ve bu mevsimlerde gerçekleştirilen etkinlikleri araştırması önerilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: