Çalışmayanlar için Macaristan Vizesi

Ev Hanımları ve Çalışmayanlar için Macaristan Vizesi

Ev hanımlarının ve çalışmayan kişilerin Macaristan vize başvurusu için planlanan seyahat bitiminde ülkesine geri döneceğini taahhüt eden belgeleri ve geçerli bir sponsor veya seyahat masrafları için yeterli gelire sahip olduğunu kanıtlayan evrakları tamamlaması gerekmektedir.

Macaristan vize başvurusu yapacak işsiz kişilerin çalışan kişilere göre dezavantajlı grupta yer alması ve başvurunun reddedilme ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Düzenli gelire sahip olmayan kişilerin Macaristan vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan, vizem.net’in 2017 - 2022 yılları arasında başvuru onay oranı %92,1 olmuştur.

Sponsorlu Macaristan vize başvurusu için: 0850 241 1868

Macaristan Vizesi için Kimler Sponsor Olabilir?

Macaristan vizesi için başvuru sahibine birinci dereceden aile üyeleri, Macaristan vatandaşı veya Macaristan’da oturum izni olan kişiler, Macaristan’daki bir eğitim kurumu ya da Macaristan’da faaliyet gösteren bir şirket sponsor olabilmektedir.

İşsizler ve Ev Hanımları için Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

İşsizler ve ev hanımları için Macaristan vizesi, başvuru sahibinin yeterli finansal kaynağa veya sponsora sahip olması ve seyahat bitiminde ülkesine geri döneceğini kanıtlaması durumunda alınabilmektedir ancak başvuru sahibinin düzenli geliri olan başvuru sahiplerine göre dezavantajlı grupta yer alması nedeniyle başvuru dosyasının titizlikle hazırlaması gerekmektedir.

Ev hanımı veya çalışmayan kişilerin Macaristan vizesi için başvuru dosyasına eklediği belgelerde ülkesine olan bağlılığını Türkiye'de yaşayan ve terk edemeyecekleri aile üyeleri olduğuna dair kanıt ile ve varsa Türkiye'de kayıtlı ev, araba veya diğer önemli taşınmazlara ait belgeler ile kanıtlaması gerekmektedir.

Macaristan vizesi için gerekli şartları sağlayan kişilerin başvuruları Türkiye’de As Visa aracılığı ile ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Çalışmayan Kişiler için Macaristan Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışmayan kişiler için Macaristan vize evrakları standart Macaristan vize evraklarına ek olarak; maddi yeterliliğe ilişkin belgeler, sponsor ile başvuru yapılıyor ise sponsor mektubu, sponsor eş ise evlilik cüzdanı fotokopisi ve sponsora ait hesap dökümü, maaş bordrosu, nüfus kayıt örneği, gelir vergisi beyannamesi, kimlik veya pasaport fotokopisi ve sponsorun finansal yeterliliğini sağlayan belgelerdir.

Çalışmayan kişiler için Macaristan vize evrakları başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Macaristan Vizesi için Maddi Yeterlilik Belgeleri Nelerdir?

Macaristan vizesi için maddi yeterlilik son 3 aya ait hesap hareketlerini gösteren banka hesap özeti, maaş bordroları ya da mal varlıkları ile kanıtlanabilmektedir ancak ev hanımları ve çalışmayan kişilerin maaş bordrosu sunamamaları nedeniyle bankada seyahat için yeterli miktarda parası olmaması durumunda sponsorlu vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Macaristan vize başvurusu için bankada gösterilmesi gereken bakiyeye ilişkin net bir tutar belirtilmemektedir; gösterilmesi gereken tutar başvuru sahibinin seyahat planı doğrultusunda belirlenmektedir.

Çalışmayan Kişiler için Macaristan Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışmayan kişiler için Macaristan vize sponsor dilekçesinin, ilgili dış temsilciliğe hitaben okunaklı şekilde yazılması gerekmektedir. Macaristan sponsor dilekçesi başvuru sahibinin seyahat tarihlerini ve seyahat amacını, sponsor kişi ile başvuru sahibi arasındaki akrabalık bağını, sponsorun adresini ve işini, dilekçenin neden ve kimin için yazıldığını, sponsorun kişisel bilgilerini, başvuru sahibinin masraflarının sponsor tarafından karşılanacağının garantisini içermeli ve ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir.

Çalışmayan kişilerin Macaristan vizesi için sponsor dilekçesi yazan kişi, Macaristan’da yaşıyorsa ve başvuru sahibi sponsorun yanında kalacaksa, sponsor dilekçesinde adres verilerek durum bildirilmeli ve birlikte yapılması planlanan aktiviteler kısa bir paragraf olacak şekilde dilekçede belirtilmelidir.

Macaristan vizesi için sponsor olacak kişi kendisi Macaristan vizesine başvurur gibi gelir evraklarını teslim etmesi gerekmektedir ve sponsorun eş olması durumunda evlilik cüzdanı da başvuru dosyasına eklenmelidir.

Macaristan Vize Sponsoru Hangi Ek Belgeleri Sunmalıdır?

Macaristan vize başvurusunda bulunan kişinin sponsoru tarafından sunulması gereken belgeler, sponsor olacak kişinin meslek ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru sahibi kendi hazırladığı belgelere Macaristan vizesi sponsor evraklarını da ekleyerek başvurusunu eksiksiz tamamlanmalıdır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: