Tayland Göçmenlik İşlemleri

Tayland Göçmenlik Şartları ve 2023'te Tayland'a Yerleşmek

Tayland, 2002 yılından beri sürdürmeye çalıştığı bölgesel olarak daha dengeli kalkınmayı teşvik eden politika gereğince çok fazla uluslararası göçmen almamaktadır.

2020 UNESCAP verilerine göre Tayland’ın nüfusu 69.8 milyondur ve göçmenler nüfusun yaklaşık %7’sini oluşturmaktadır. Worldbank verilerine göre Tayland 2017 yılında 97.222 göçmen almıştır ve 2017 UNDESA verilerine göre Tayland’da yaklaşık 4.5 milyon göçmen bulunmaktadır. Tayland göçmenlik oranı, 1000 kişide -0.03 olarak hesaplanmıştır.

Tayland’ın en çok göçmen aldığı ülkeler; Kamboçya, Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam ve Myanmar’dır. Tayland’a yerleşmek isteyenler tarafından en çok tercih edilen bölgeler, Bangkok Metropolü ve Merkez bölgesi olmaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den Tayland'a yerleşecek kişilere vize başvuru işlemlerinde ilgili vize için sunulması gereken evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Tayland Göçmenlik Şartları Nelerdir?

Tayland göçmenlik şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışma, eğitim, aile birleşimi, evlilik, emeklilik gibi uzun süreli Tayland vizesi başvurusunda geçerli bir sebebe sahip olunması gerekmektedir.
 • Geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydında suç unsuru bulundurulmaması gerekmektedir.
 • Topluma herhangi bir tehdit oluşturulmaması gerekmektedir.
 • Tayland'da geçim sağlayabilecek miktarda finansal kaynaklara sahip olunması gerekmektedir.

Tayland'a Yerleşmek için Hangi Vizeler Alınabilir?

Tayland’a yerleşmek için alınabilecek vizeler aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland çalışma vizesi
 • Tayland emeklilik vizesi
 • Tayland aile birleşimi vizesi
 • Tayland evlilik vizesi
 • Tayland öğrenci vizesi
 • Tayland elit vize

Çalışma Amacıyla Tayland Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma amacıyla Tayland'a göçmenlik başvurusu yapmak için, öncelikle çalışma vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Tayland çalışma vizesi almak için; başvuru sahiplerinin Tayland'da kendilerine uygun bir iş bulup başvurması ve başvurularının kabul edilmesinden sonra Ankara'da bulunan Tayland Büyükelçiliği'ne çalışma vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Tayland çalışma vizesi, çalışma amacıyla Tayland'a gidecek kişilerin ülkeye giriş yapmalarını sağlamaktadır fakat çalışma vizesi ile Tayland'a gittikten sonra başvuru sahibinin veya işvereninin Tayland çalışma iznine başvurması gerekmektedir. Tayland çalışma izni alındıktan sonra yabancı kişiler Tayland'da çalışmaya başlayabilmektedir.

Emeklilik Yoluyla Tayland Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik yoluyla Tayland göçmenlik başvurusunda bulunmak için; 50 yaş üzerinde olan, yeterli finansal kaynağa sahip olan ve genel göçmenlik şartlarını sağlayan kişilerin, Ankara Tayland Büyükelçiliği'ne emeklilik vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Tayland Büyükelçiliği'nin emeklilik vizesi başvurusunu olumlu sonuçlandırması halinde emeklilik yoluyla Tayland’a göç edilebilmektedir.

Aile Birleşimi Yoluyla Tayland Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile birleşimi yoluyla Tayland göçmenlik başvurusu yapmak için, başvuru sahibinin eşinin veya ebeveynlerinin Tayland vatandaşı ya da Tayland'da yaşayan, çalışan, emekli olan veya eğitim gören yabancı uyruklu bir kişi olması gerekmektedir.

Genel vize kriterleri ile birlikte aile birleşimi şartını karşılayan kişiler, şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Ankara Tayland Büyükelçiliği'ne Tayland aile birleşimi vizesi başvurusu yapabilmekte ve onay almaları halinde Tayland’a göçmen olarak gidebilmektedir.

Evlilik Yoluyla Tayland'a Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik yoluyla Tayland’a göçmenlik başvurusu yapmak için, başvuru sahibinin eşinin Tayland vatandaşı ya da Tayland'da yaşayan, çalışan, emekli olan veya eğitim gören yabancı uyruklu bir kişi olması gerekmektedir.

Genel vize kriterleriyle birlikte eş şartını karşılayan kişiler, şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Ankara Tayland Büyükelçiliği'ne Tayland evlilik vizesi başvurusu yapabilmekte ve onay almaları halinde Tayland’a göçmen olarak gidebilmektedir.

Eğitim Amacıyla Tayland'a Nasıl Göç Edilir?

Eğitim amacıyla Tayland’a göç etmek için, Ankara'da bulunan Tayland Büyükelçiliği'ne öğrenci vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Öğrenci vizesiyle göçmen olarak Tayland'a gidecek kişilerin eğitim alacakları kurumdan kabul mektubu almış olması gerekmektedir.

Kabul mektubu alarak Tayland öğrenci vizesi başvurusu yapıp onay alan kişiler Tayland'a göçmen olarak gidip eğitim alabilmektedir.

Elit Kart ile Tayland'a Nasıl Göç Edilir?

Tayland Elit kart, 2003 yılında Turizm ve Spor Bakanlığı tarafından tanıtılan; varlıklı ziyaretçileri, işadamlarını ve yatırımcıları uzun vadeli olarak Tayland'da kalmaya çekmeyi amaçlayan vize türüdür. Tayland elit vizesi başvurularının Ankara'da bulunan Tayland Büyükelçiliği'ne yapılması gerekmektedir.

Elit vize alarak Tayland'a göç edecek kişiler, satın aldıkları üyelik paketine bağlı olarak 5,10 veya 20 yıllığına Tayland'da oturma izni sahibi olabilmektedir ve Tayland elit vize sahibi olan kişiler Tayland'a göçmen olarak gidebilmektedir.

Tayland Göçmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayland göçmenlik başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, başvurulan vize türüne göre yeterli geçerlilik süresi olan pasaportun ve pasaportun bir adet kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Tayland vize başvuru formu: Eksiksiz doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış vize başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Başvuran kişiye ait, son 6 ay içinde çekilmiş, 4 x 6 cm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım kanıtı: Uçak veya seyahat edilecek araç için alınmış gidiş biletinin sunulması gerekmektedir.
 • Tayland çalışma vizesi için gerekli ek evraklar: Tayland'daki istihdam eden şirketten, iş pozisyonunu, maaşı ve istihdam tarihlerini içeren davet mektubu ve Çalışma Bakanlığı'ndan alınmış onay mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • Tayland öğrenci vizesi için gerekli ek evraklar: Son 6 ayın finansal akışını kanıtlayan ve en az 800 dolar içeren banka hesabı, Tayland Krallığı’nın Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben yazılmış tavsiye mektubu, eğitim görülecek kuruluştan kabul mektubu, özel bir kurumda okumak isteyenler için Tayland Eğitim Bakanlığı'ndan veya ilgili diğer alt makamlardan alınmış ve öğrencinin kaydını onaylayan resmi bir mektup, ilgili akademik enstitünün kayıt belgesinin bir kopyası, başvuru sırasında eğitim alınıyorsa akademik kayıt ve öğrenci kimliği ve seminere, eğitim oturumuna veya staja katılmak isteyenler için ilgili kuruluştan elçiliğe hitaben yazılmış bir tavsiye mektubu sunulması gerekmektedir.
 • Tayland aile birleşimi vizesi için gerekli ek evraklar: Son 6 ayın finansal akışını gösteren ve en az 800 dolar içeren banka hesabı, Tayland’da yaşayan kişinin pasaportunu kopyası, Tayland’da çalışan veya okuyan kişinin kurumu tarafından Tayland Krallığı’nın Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben yazılmış başvuru sahibinin Tayland’daki kişiyle yakınlık derecesini belirten mektup, Tayland’da çalışan aile üyeleri için çalışma izninin kopyası, okuyan aile üyeleri için öğrenci kimliğinin kopyası, evli aile üyeleri için evlilik belgesinin kopyası ve Tayland’da yaşayan kişinin çocuğu veya ebeveyni olanlar için doğum sertifikası sunulması gerekmektedir.
 • Tayland emekli vizesi için gerekli ek evraklar: Bir adet kişisel veri formu, en az 800.000 baht depozito tutarını gösteren 6 aylık banka dekontunun bir kopyası veya en az 65.000 baht aylık geliri kanıtlayan gelir belgesi ya da gelir belgesi ve banka dekontunun en az 800.000 baht gelir gösterdiği bir kombinasyon, banka hesabı sunulacaksa bankadan alınmış garanti mektubu, son 3 ayda alınmış noter onaylı sabıka kaydı, son 3 ayda alınmış sağlık raporu ve ayakta tedavi için en az 40.000 baht ve yatarak tedavi için en az 400.000 baht teminatı bulunan sağlık sigortası sunulması gerekmektedir.
 • Tayland elit vize için gerekli ek evraklar: Thailand Privilege Card Co.ltd yetki belgesi gerekmektedir.

Büyükelçiliğe teslim etmesi gereken Tayland vizesi için gerekli evraklar, göç etme amacına bağlı olarak değişebilmektedir.

Tayland Krallığı Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland Krallığı göçmenlik başvurusu, uzun süreli Tayland vize başvurularının yapılması ile gerçekleşmektedir ve Tayland vize başvurusu şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Ankara'da bulunan Tayland Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır.

Tayland vize başvurusu yapılırken; online olarak vize randevusu alınmalı ve başvurulacak Tayland vizesine göre gerekli vize evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Tayland vize randevu günü geldiğinde, konsolosluğa gidilerek gerekli evraklar teslim edilmektedir ve vize ücreti ödenerek vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Tayland Göçmenlik Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland göçmenlik başvuru ücreti, başvurulacak vize türüne bağlı olarak değişmektedir.

Tayland 3 aylık tek girişli turist vizesi için ücret 40 dolar iken, 6 aylık çok girişli turist vizesi için ücret 200 dolardır. Çalışanlar için Tayland vizesi ücreti, 90 günlük tek girişli vize için 80 dolardır ve 1 yıllık çok girişli hali için 200 dolar ödenmektedir.

Emekliler için 1 yıllık çoklu giriş Tayland vizesi ücreti 200 dolar, aile birleşimi için 3 aylık tek girişli vize ücreti 80 dolar ve öğrenciler için 3 aylık tek girişli vize ücreti 80 dolardır.

Tayland vize ücreti, Tayland Büyükelçiliği'ndeki vize randevusu sırasında ilgili memura dolar cinsinden ödenmektedir.

2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, başvuru formu doldurma, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Tayland vizesi masrafları 185- 295 dolar arasında değişir.

Tayland'a Göçmen Olarak Gittikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Tayland’a göçmen olarak gittikten sonra yapılması gereken ilk şey, vizenin uzatılması için başvurmak ve yeniden giriş izni almaktır. Yeniden giriş izni alan göçmenler Tayland’dan ayrıldıktan sonra tekrar ülkeye giriş yapabilmektedir.

Tayland’da kalınan her 90 günde bir, göçmen kişinin adresini Göçmenlik Ofisi’ne bildirmesi gerekmektedir ve çalışma vizesiyle göçmenlik yapan kişilerin, ayrıca çalışma izni alması gerekmektedir.

Tayland'da Göçmenlere Ne Kadar Süre için Oturma İzni Verilir?

Tayland göçmenlere en fazla 1 yıllığına oturma izni vermektedir fakat oturma izninin süresi başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Tayland için alınan vize ve oturma izni yenilenebilmektedir. Tayland’da 3 yıl boyunca kesintisiz yaşayan kişiler, Tayland kalıcı oturma izni alabilmektedir.

Tayland Krallığı'na Göç Eden Kişiler Vatandaşlık Alabilir Mi?

Tayland Krallığı’na göç eden kişiler vatandaşlık alabilmektedir.

Tayland vatandaşlığını evlilik yoluyla almak için, en az 3 yıl kesintisiz Tayland’da ikamet etmek ve ayda en az 40.000 baht gelir sahibi olmak gerekirken; Tayland vatandaşlığını çalışma yoluyla almak için, en az 3 yıl kesintisiz Tayland’da çalışmak ve en az 80.000 baht gelir sahibi olmak gerekmektedir.

Kalıcı oturma izni sahibi olanlar için Tayland vatandaşlığı 5 yıl kesintisiz ikametten sonra alınabilmektedir.

Tayland Göçmenlik Başvurusu için Danışmanlık Nereden Alınabilir?

Akredite danışmanlık şirketi Vizem.net, Türkiye'den Tayland'a göçmen olarak gitmeyi planlayan kişilerin vize başvuru işlemlerinde vize evraklarının hazırlanması ve vize uygunluğunun kontrolü, vize randevusunun alınması ve vize takip işlemi dahil olmak üzere tüm süreç için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Vizemnet’in, İstanbul’da, Ankara’da, Mersin’de, Kocaeli'de ve Bursa’da ofisleri bulunmaktadır ve Tayland vize başvurusu danışmanlığı almak isteyenler, 0216 706 55 86 ve 0850 241 1868 numaralarından ve destek@vizem.net mail adresinden Vizem.net merkez ofisine ulaşabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: