Tayland Vizesi için Gerekli Evraklar

2023'te Tayland Vizesi için Gerekli Evraklar

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 güne kadar seyahatlerinde; diplomatik (siyah), hizmet (gri), ve hususi (siyah) pasaport hamilleri ise 90 güne kadar yapacakları ziyaretlerde Tayland vizesinden muaf olmaktadır.

Tayland'a gitmek için gerekenler arasında en önemli unsurlarsan biri başvurulacak Tayland vizesi türüne göre konsolosluğa sunulması gereken vize evraklarının tam ve doğru hazırlanmasıdır. Tayland vize başvuru evrakları, başvurulacak vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Akredite kuruluş Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Tayland vize başvurularında, vize evraklarının kontrolü uzman danışmanlar tarafından yapılmakta olup gerekli durumlarda vize dilekçesi yazımı, yeminli tercüme, noter işlemleri ve seyahat sağlık sigortası işlemleri için de uzman desteği sağlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tayland Vizesi için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Tayland vizesi için gerekli başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportun ve pasaportun bir adet kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Tayland vize başvuru formu: Doğru bilgilerle eksiksiz doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış vize başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuran kişiye ait, son 6 ay içinde çekilmiş, 4 x 6 cm boyutlarında iki adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşıma dair kanıt: Tayland gidiş ve dönüş tarihleri için alınmış gidiş- dönüş uçak biletlerinin sunulması gerekmektedir.
 • Konaklamaya dair kanıt: Tayland seyahati boyunca konaklanacak yerlere dair rezervasyon ve adres bilgilerini içeren belgeler gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Son 6 aylık hesap hareketlerini içeren, tek girişli vizelerde en az 800 dolar; çok girişli vizelerde en az 5.700 dolar bulunduran banka hesap dökümü sunulması gerekmektedir.
 • Oturma izni belgesi: Başvuru sahibi Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu bir kişi ise oturma izninin bir adet fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

Yukarıda listelenen belgeler, standart Tayland vizesi belgeleri olmaktadır ve gerekli belgeler başvuru sahibinin mesleki durumuna, yaşına ve başvurduğu vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Tayland vize evraklarının; eksiksiz, doğru ve istenen kriterlere uygun olarak İngilizce hazırlanması gerekmektedir.

Tayland Vizesi Alabilmek için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Tayland vizesi alabilmek için pasaportun, Tayland seyahatinin sonrasında 6 ay daha geçerliliği bulunması gerekmektedir.

Tayland Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland vize başvuru formunun, Tayland Konsolosluğu'nun resmi internet sitesinden indirilip çıktısı alınarak İngilizce dilinde ve elle doldurulması gerekmektedir.

Tayland vize başvuru formu doldurulurken; vize türü işaretlenmektedir, vizenin kaç girişli olması talep ediliyorsa forma yazılmaktadır ve başvuru sahibinin adı soyadı forma büyük harflerle yazılmaktadır.

Tayland vize başvuru formunda istenen bilgiler; başvuru sahibinin uyruğu, doğum yeri, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerden, pasaport türü ve pasaport numarası gibi pasaport bilgilerinden, adres, telefon numarası gibi iletişim bilgilerinden, Tayland’a gidiş tarihi, seyahat aracı, Tayland’da kalınacak adres gibi seyahate dair bilgilerden oluşmaktadır. İstenen tüm bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra başvuru sahibinin Tayland vize başvuru formuna tarih atıp imzalaması ve 4 x 6 cm boyutlarında, son 6 ayda çekilmiş 2 adet fotoğrafı başvuru formunun sol üst köşesine yapıştırması gerekmektedir.

Tayland vize başvuru formunda istenen bilgilerin tamamının doldurulmaması ve formda paylaşılan bilgilerin yanlış olması halinde vize başvurusu reddedilmektedir.

Tayland Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Tayland Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland Vize Fotoğrafının Ölçüleri Nasıldır?

Tayland Vize Fotoğrafının Ölçüleri Nasıldır?
Tayland Vize Fotoğrafının Ölçüleri Nasıldır?

Tayland vize fotoğraf ölçüsünün, 40 milimetre genişliğinde ve 60 milimetre uzunluğunda olması gerekmektedir.

Tayland vize fotoğrafının son 6 ay içerisinde çekilmiş olması, beyaz arka planlı olması, renkli olması ve başvuru sahibinin kafasının fotoğrafın %70- 80’ini kaplaması gerekmektedir.

Tayland Krallığı Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Tayland Krallığı için sağlık sigortası, sadece Tayland emeklilik vizesi için gerekli olmaktadır ve geri kalan vize türleri için gerekmemektedir.

Emeklilik vizesi için Tayland seyahat sağlık sigortası, Tayland Sigorta Komisyonu ve Sağlık Sigortası Ofisi tarafından onaylanmış olmalıdır ve ayakta tedavi için en az 40.000 baht ve yatarak tedavi için en az 400.000 baht kapsamı bulunmalıdır.

Tayland'a seyahat edecek kişilerin orada yaşayabilecekleri sağlık problemlerine ve beklenmedik durumlara karşı önlem olarak sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Seyahat Amacına Göre İstenen Tayland Vize Evrakları Nelerdir?

Başvuru sahiplerinin Tayland'a seyahat etme amaçlarına göre başvurabilecekleri çeşitli Tayland vizesi bulunmaktadır ve seyahat amacına göre standart vize evraklarına ek olarak farklı belgeler hazırlanması ve sunulması gerekmektedir.

Tayland vize evraklarının, başvurulacak vize türüne göre özenle ve eksiksiz hazırlanması, olumlu vize sonucu alınması için önemli olmaktadır.

Makalenin geri kalan kısmında en çok başvurulan Tayland vize türleri için sunulması gereken vize evrakları listelenmiştir.

Tayland Krallığı Emekli Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayland Krallığı emekli vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, en az 18 ay geçerlilik süresi olan pasaportun ve bir adet kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Tayland vize başvuru formu: Doğru bilgilerle eksiksiz doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış vize başvuru formunun ve 3 adet kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ay içinde çekilmiş, 4 x 6 cm boyutlarında üç adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşıma dair kanıt: Tayland gidiş tarihi için alınmış uçak biletinin sunulması gerekmektedir.
 • Kişisel bilgi formu: Kişisel bilgilerin paylaşıldığı formun sunulması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: En az 800.000 baht depozito tutarı içeren 6 aylık banka dekontunun bir kopyası veya en az 65.000 baht aylık geliri kanıtlayan gelir belgesi ya da gelir belgesi ve banka dekontunun en az 800.000 bahta denk olduğu bir kombinasyon sunulması gerekmektedir.
 • Garanti mektubu: Banka hesabı sunulacaksa bankadan alınmış garanti mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin menşe ülkesindeki yetkililer tarafından son 3 ayda yazılmış, başvuru sahibinin herhangi bir suç geçmişi olmadığını kanıtlayan mektubun noterde onaylatılmış olması gerekmektedir.
 • Sağlık sertifikası: Başvuru sahibinin cüzzam, tüberküloz, frengi gibi hiçbir hastalığı bulunmadığını kanıtlayan sağlık sertifikasının son 3 ayda alınmış ve noterde onaylatılmış olması gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Tayland Sigorta Komisyonu ve Sağlık Sigortası Ofisi tarafından onaylanmış, ayakta tedavi için en az 40.000 baht ve yatarak tedavi için en az 400.000 baht kapsamı olan sağlık sigortası sunulması gerekmektedir.
 • Evlilik cüzdanı: Başvuru sahibinin, eşini beraberinde götürmesi halinde noter onaylı evlilik cüzdanı sunması gerekmektedir.

Başvurusu onaylanan Tayland emeklilik vizesi hamillerinin Tayland'a ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl boyunca Tayland'da kalmasına izin verilmektedir.

Tayland Ticari Vize Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Tayland ticari vize başvuru belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportun ve bir adet kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Tayland vize başvuru formu: Doğru bilgilerle eksiksiz doldurulan ve başvuru sahibi tarafından imzalanan vize başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilen, 4 x 6 cm boyutlarında iki adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibinin eğitimini ve çalışma geçmişini gösteren özgeçmişin sunulması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: En az 500.000 baht depozito tutarı içeren banka hesabındaki paranın en az 6 ay önce yatırılmış olduğunu kanıtlayan banka hesap dökümü sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin şirketine dair belgeler: Başvuru sahibinin maaşı, pozisyonu Tayland’da kalacağı süre ve Tayland'a gidiş amacına dair bilgileri içeren şirket mektubu, işyeri kaydı, işyeri ruhsatı ve hissedarların listesinin sunulması gerekmektedir.
 • Tayland'daki şirkete dair belgeler: Ticari davet mektubu, işyeri kaydı, şirketin en az 2 milyon baht sermayeye sahip olduğunu gösteren işyeri ruhsatı, hissedarların listesi ve şirketin açık adresinin harita üzerinde işaretlenmiş halinin sunulması gerekmektedir.

Başvuru aşamasında belgeler teslim edildikten sonraki 1 ay içerisinde Tayland iş vizesi sonuçlandırılmaktadır.

Tayland'da Çalışma Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Tayland çalışma vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland vize başvuru formu: Doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmuş, başvuru sahibi tarafından tarih atılıp imzalanmış vize başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 x 6 cm boyutlarında iki adet biyometrik fotoğrafının sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: En az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaportun orijinalinin ve bir adet kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Tayland'daki şirketten başvuru sahibine gönderilen, çalışılacak pozisyonu, çalışılacak süreyi ve maaşı belirten davet mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • Çalışma Bakanlığı onay yazısı: Başvuru sahibinin yaşadığı ildeki İstihdam Bürosu’na veya Çalışma Bakanlığı’na Yabancı İşçi İdaresi Ofisinde bulunan WP3 formunu sunarak onay yazısı alması ve başvuru esnasında sunması gerekmektedir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibinin eğitim hayatını ve çalışma geçmişini gösteren özgeçmişin sunulması gerekmektedir.
 • Oturma izni belgesi: Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin oturma izinlerinin bir adet fotokopisini sunması gerekmektedir.

Tayland Vizesi için Evrak Teslimi Nereye Yapılır?

Tayland vizesi için evrak teslimi, vize randevu tarihi geldiğinde Tayland Ankara Büyükelçiliği'nin vize birimine yapılmaktadır.

Başvuru sahibinin teslim edeceği tüm evrakların her sayfasını Tayland Büyükelçiliği randevu tarihinden önce imzalaması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: