Tayland Emeklilik Vizesi

Tayland Emeklilik Vizesi Başvuru Süreci 2023

Tayland sıcak iklimi, güzel doğası, ucuz yaşam maliyeti, iyi sağlık hizmeti ve kaliteli yaşam standartları ile 2022 Küresel Emeklilik Endeksine göre Asya’da 1. sırada yer alırken, dünyada 11. sırada yer almaktadır. Tayland’da emekli olmak isteyen yabancı uyruklu kişilere yönelik olarak vize uygulaması bulunmaktadır.

Tayland emeklilik vizesi, Tayland’da emekli olmak isteyen 50 yaşını doldurmuş yabancı uyruklu kişileri kapsamaktadır. Tayland emeklilik vizesinin 1 yıllık ve 10 yıllık olmak üzere 2 türü bulunmaktadır. Türkiye 1 yıllık Tayland emeklilik vizesi kapsamında bulunduğu için Tayland emeklilik vizesi almak isteyen T.C. vatandaşları, yalnızca 1 yıllık emeklilik vizesinden yararlanabilmektedir.

Tayland emeklilik vize başvurusu yapmak isteyen T.C. vatandaşları, yüksek onay oranlı akredite kuruluş Vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Tayland Emeklilik Vizesi Alabilir?

Tayland emeklilik vizesini 50 yaşını doldurmuş ve Tayland’da emekli olmak isteyen yabancı uyruklu kişiler alabilmektedir.

Tayland Emeklilik Vizesi Türleri Nelerdir?

Tayland hükümetinin yabancı uyruklu kişilere verdiği emeklilik vizeleri aşağıda sıralanmıştır.

 • 1 yıllık Tayland emeklili vizesi: Tüm ülkeleri kapsamaktadır, 1 yıl geçerliliği bulunmaktadır ve 50 yaş ve üzeri yabancılar için geçerlidir.
 • 10 yıllık Tayland emeklilik vizesi: Sadece belirli ülkeleri kapsamaktadır, 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır ve 50 yaş ve üzeri yabancılar için geçerlidir. En fazla 10 yıl süreye kadar bir kez yenilenebilmektedir.

1 Yıllık Tayland Emekli Vizesi için Başvuru Şartları Nelerdir?

1 yıllık Tayland emeklilik vizesi için gerekli olan başvuru şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Başvuru sahibinin emeklilik vizesi için başvuruda bulunduğu gün, en az 50 yaşında olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin mali gereksinimleri yerine getirmesi gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin emeklilik vizesine başvuru yapmadan 2 ay önce Tayland’daki bir banka hesabında güvenlik teminatı için 800.000 Tayland bahtı bulundurması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin aylık geliri 65.000 Tayland bahtı olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin güvenlik teminatı ve yıllık gelirinin toplam 800.000 Tayland bahtı olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sabıka kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi Tayland’da kalacağı süre boyunca ayakta tedavi görmek için en az 40.000 Tayland bahtı ve yatarak tedavi görmek için en az 400.000 Tayland bahtı yıllık teminatı bulunan Tayland sağlık sigortası yaptırmalıdır. Tayland sağlık sigortasının Thai General Insurance Association’ın onaylı şirketlerinden birinde yapılması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin cüzzam, tüberküloz, fil hastalığı, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı veya üçüncü evre frengi hastalıklarından herhangi birine sahip olmaması gerekmektedir.

10 Yıllık Tayland Emeklilik Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

10 yıllık Tayland emeklilik vizesi için gerekli olan başvuru şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Başvuru sahibinin emeklilik vizesi için başvuruda bulunduğu gün en az 50 yaşında olması ve Avustralya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık, Hollanda, Norveç, İsveç, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri ülkelerinden birinden olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin mali gereksinimleri yerine getirmesi gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin Tayland’daki bir banka hesabında en az 3 milyon Tayland bahtı değerinde güvenlik teminatının olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin yıllık geliri en az 1,2 milyon Tayland bahtı olmalıdır.
 • Başvuru sahibi Tayland’da kalacağı süre boyunca ayakta tedavi görmek için en az 40.000 Tayland bahtı ve yatarak tedavi görmek için en az 400.000 Tayland bahtı yıllık teminatı olan Tayland sağlık sigortası yaptırmalıdır. Tayland sağlık sigortası, Thai General Insurance Association’ın onaylı şirketlerinden birinde yapılmalıdır.
 • Başvuru sahibi, cüzzam, tüberküloz, fil hastalığı, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı veya üçüncü evre frengi hastalıklarından herhangi birine sahip olmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin Tayland’da bulunduğu süre boyunca gerekli koşulları karşılamaya devam ettiğine dair her yıl düzenli olarak Tayland’daki göçmenlik görevlilerine rapor vermesi gerekmektedir.

Tayland Emeklilik Vizesi Nasıl Alınır?

Taylan emeklilik vizesi, Ankara’daki Tayland Büyükelçiliğine şahsen ya da akredite acenteler aracılığı ile yapılan başvuruyla alınabilmektedir. Tayland emekli vize başvurusu için önce online olarak büyükelçilikten vize randevusu alınmalıdır ve daha sonra gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Vize randevusu gününde başvuru sahibi ilgili büyükelçiliğe giderek evrak teslimi ve vize ücreti ödeme işlemlerini tamamlayarak vize başvurusunu gerçekleştirmektedir.

Tayland Emeklilik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Tayland emeklilik vize başvuru evrakları aşağıda sıralanmıştır.

 • Tayland vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulan başvuru formunun 3 fotokopisi sunulmalıdır.
 • Pasaport : En az 18 ay geçerliliği olan bir pasaport gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 4 cm x 6 cm boyutunda 3 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Uçak bileti: Tayland’a gidişin kanıtı niteliğinde olan uçak bileti, vize başvuru evraklarının arasında yer almalıdır.
 • Kişisel bilgi formu: Kişisel bilgilerin paylaşıldığı form eksiksiz doldurularak sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: En az 800.000 Tayland bahtı olan bir depozito tutarını gösteren 6 aylık banka dekontunun bir kopyası veya aylık gelirin en az 65.000 Tayland bahtı olduğunu gösterir bir gelir belgesinin aslı ya da bir mevduat hesabı ile birlikte aylık toplam gelirin en az 800.000 Tayland bahtı olduğunu gösteren belgenin bir nüshası gerekmektedir. Banka ekstresinin ibraz edilmesi halinde bankadan alınan teminat mektubunun aslı gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke ya da ikamet ettiği ülke tarafından düzenlenmiş olan sabıka kaydının bulunmadığına ilişkin teyit yazısı noter tarafından tasdikli olmalıdır ve teyit süresinin 3 ayı geçmemesi gerekmektedir.
 • Sağlık sertifikası: Başvuru sahibi, başvuru yaptığı ülkeden cüzzam, verem, uyuşturucu bağımlılığı, fil hastalığı ve frenginin üçüncü evresi hastalıklarını taşımadığına dair sağlık sertifikası noter tarafından tasdik edilmiş olması gerekmektedir
 • Sağlık sigortası: Başvuru sahibi Tayland’da kalacağı süre boyunca ayakta tedavi görmek için en az 40.000 Tayland bahtı ve yatarak tedavi görmek için en az 400.000 Tayland bahtı yıllık teminatlı Tayland sağlık sigortası yaptırmalı ve poliçesini sunmalıdır.
 • Evlilik cüzdanı: Başvuru sahibininin eşinin 1 yıllık Tayland emeklilik vizesine başvurmaya uygun olmaması durumunda geçici konaklama kapsamında değerlendirilmesi için noter tarafından tasdiklenmiş evlilik cüzdanın kanıt olarak sunulması gerekmektedir.

Tayland emekli vize başvurusunda beyan edilen tüm belgelerin her sayfasının başvuru sahibi tarafından imzalanması ve eksiksiz şekilde beyan edilmesi gerekmektedir.

Tayland Krallığı Emekli Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Tayland Krallığı emekli vizesi için sağlık sigortası, Tayland Sigorta Komisyonu ve Sağlık Sigortası Ofisi tarafından şart koşulmaktadır ve ayakta tedavi görmek için en az 40.000 Tayland bahtı, yatarak tedavi görmek için ise en az 400.000 Tayland bahtı yıllık teminatlı olarak yaptırılmalıdır.

Vizem.net akredite şirketinin sigorta birimi tarafından, 2022 yılında Tayland emekli vizesi için en uygun fiyatlı sağlık sigortaları yaptırılabilmektedir.

Fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Tayland Emeklilik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Tayland emeklilik vize başvurusu için randevu online olarak https://rteankara.setmore.com/ adresinden alınmaktadır. Randevu alma işleminde sırasıyla başvuru yapılacak vize türü olarak Tayland emeklilik vizesi seçilmeli, tarih ve saat seçimi yapılmalı ve son olarak isim, soyisim, telefon, mail adresi ikamet adresi gibi kişisel bilgilerin girilip onaylanması gerekmektedir; tüm aşamaların tamamlanması halinde randevu oluşturulmaktadır.

Tayland emekli vizesi randevu alma ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Tayland Emeklilik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?
Tayland Emeklilik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Tayland Emekli Vizesi Başvuru Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Tayland emekli vizesi başvuru randevusu iptal edilebilmektedir. Tayland emekli vizesi için randevu oluşturduktan sonra başvuru sahibinin mail adresine gönderilen bilgilendirme mailindeki randevuyu iptal etme seçeneği seçilerek başvuru randevusu iptal edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı kapsamında başvurulan Tayland emeklilik vizesinin başvuru randevularının iptal edilmesi için yetkili vize danışmanını mail yoluyla ya da telefonla aranarak bilgilendirilmesi yeterlidir.

Tayland Emeklilik Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland emeklili vizesi başvuru ücreti 2022 yılında 200 dolardır. Tayland emeklilik vize başvuru ücreti dolar cinsinden olmak şartıyla Tayland Büyükelçiliğindeki vize randevusu sırasında yetkili memura ödenmelidir.

Tayland emeklilik vizesi 2022 yılı için Tayland vize ücreti, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere ortalama 310 dolar tutmaktadır.

Tayland Krallığı Emekli Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Tayland Krallığı emekli vizesi ortalama 2 ila 3 iş gününde çıkmaktadır.

Tayland Emekli Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Tayland emekli vizesi başvurularının takibi için Tayland Büyükelçiliğinin herhangi bir takip uygulaması bulunmamaktadır.

Tayland emeklilik vizesinin başvuru takibin, Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında talep edilmesi durumunda dış temsilcilikler ile iletişim kurularak yapılmakta ve başvuru sahiplerine SMS ile bilgi verilmektedir.

Tayland Emeklilik Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Tayland emeklilik vizesi emeklilik vizesinin türüne bağlı olarak 1 veya 10 yıl süreyle geçerlidir. Tayland emeklilik vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşları yalnızca 1 yıl süreli emeklilik vize türüne başvurabilmektedir.

Tayland Emeklilik Vizesi Uzatılabilir Mi?

Tayland emeklilik vizesini uzatmak isteyen kişilerin para transferinin kanıtı veya Tayland’da bulunan bir mevduat hesabı ya da en az 800.000 Tayland bahtı gelire sahip olduğunu gösteren bir gelir belgesi veya toplam tutarı en az 800.000 Tayland bahtı olan bir mevduat hesabı ile Göçmenlik Bürosuna, Tayland’da kalma süresinin uzatılması için talepte bulunması gerekmektedir ve Göçmenlik Bürosundaki memurun insiyatifine bağlı olarak vize süresi 1 yıl için uzatılabilmektedir.

Emeklilik Vizesi ile Tayland'a Gidenlerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Tayland emeklilik vizesinin alınması ile vizenin verildiği süre içerisinde ülkeye giriş yapılabilmektedir; ancak Tayland'dan ayrılmak isteyen yabancıların Tayland’a tekrar giriş yapmak için yeniden giriş iznine başvurması gerekmektedir ve Tayland’da yaşamaya devam eden yabancıların her 90 günde bir Göçmenlik Bürosuna adresini bildirmesi zorunludur. Tayland’da bulunurken yapılması gerekenler, Tayland’daki bütün yabancı uyruklu kişiler için geçerlidir.

Tayland'da 90 Gün Bildirimi Nasıl Yapılır?

Tayland’da yabancı uyruklu kişilerin her 90 günlük kalış süresinin sonunda ikamet ettiği bölgedeki Göçmenlik Bürosuna rapor vermesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgede Göçmenlik Bürosu bulunmuyorsa başvuru sahibinin polis karakoluna rapor vermesi mümkündür.

Tayland’da 90 günlük kalış süresinin sonunda, rapor formu, başvuru sahibinin fotoğrafı, kişisel bilgileri, varış vizesi damgasını gösteren pasaport sayfalarının bir nüshası ve bir önceki onay makbuzunun bir kopyasının, posta ücreti eklenmiş ve başvuru sahibinin adresi yazılı bir zarf ile yetkili makama posta yoluyla gönderilmelidir. Yetkili makam adresi Immigration Division 1, 120 Moo 3, Government Center B, Chaengwattana Soi 7, Laksi, Bangkok 10210 şeklindedir ve belgelerin her 90 günlük süreninin bitmesinden 7 gün önce ilgili adrese postalanması gerekmektedir. Tayland’da 90 günlük kalış ardından yapılan bildirimden sonra başvuru sahibine onay makbuzu verilmektedir ve bu makbuz bir sonraki bildirimler için kullanılmaktadır.

Emeklilik Vizesi Tayland'da Çalışma İzni Verir Mi?

Hayır, emeklilik vizesinin hamiline Tayland’da çalışma izni verilmemektedir.

Emeklilik vizesi Tayland’da çalışma izni vermediği için Tayland’a giden kişilerin maddi kazanç sağlayacakları herhangi bir faaliyette bulunmaması gerekmektedir; aksi takdirde bu durum vize ihlali olarak değerlendirilmektedir.

Emeklilik Vizesi Sahiplerinin Aile Üyeleri Tayland'a Gelebilir Mi?

Evet, emeklilik vizesi sahiplerinin aile üyeleri gerekli kriterleri sağlaması durumunda Tayland’a gelebilmektedir.

Tayland emeklilik vizesi kapsamında gerekli kriterleri karşılayamayan aile üyeleri Tayland aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunarak Tayland’a gelebilmektedir. Tayland aile birleşimi vizesi, yalnızca Tayland emeklilik vizesine başvuru yapan kişinin eşi ve bakmakla yükümlü olduğu 20 yaşından küçük çocuklarını kapsamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: