Tayland Evlilik Vizesi

Tayland Evlilik Vizesi 2023 Yılı Başvuru Şartları ve Ücreti

Tayland evlilik vizesi, Tayland vatandaşı ile evli olan ve göçmenlik bürosunun diğer gereksinimlerini karşılayan yabancı vatandaşlara verilen uzun süreli vizedir.

Tayland evlilik vizesi sahibi kişiler, 90 gün boyunca Tayland’da ikamet etme hakkına sahiptir ancak evlilik vizesi 1 sene süre ile uzatılabilir. Tayland evlilik vizesi her yıl yenilenebilir ve vize yenileme şartları geçerli olduğu sürece yenileme işlemi Tayland içinde yapılabilir. Tayland evlilik vizesi, vize sahibinin geçerli bir Tayland çalışma izni alabilmesi durumunda Tayland'da çalışmasına izin vermektedir.

Türkiye'den Tayland evlilik vizesine başvuracak kişiler, vize başvuru formunun doldurulmasından randevu alma işlemlerine kadar tüm süreç için akredite acente Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Tayland Evlilik Vizesi Alabilir?

Tayland evlilik vizesi alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Bir Tayland vatandaşı ile evli olan ve Tayland’da bulunan eşine katılmak isteyen kişiler
 • Tayland’da tam zamanlı çalışacak ya da eğitim görecek yabancı ülke vatandaşlarının eşleri ve 20 yaşın altındaki çocukları
 • Bir sivil toplum kuruluşu için çalışan gönüllüler
 • Tayland'da emekli olmak isteyen 50 yaş üstü yabancı ülke vatandaşları
 • Bir yıllık emeklilik vizesi O-A almak isteyen kişiler
 • Beş yıllık emeklilik vizesi O-X almak isteyen kişiler
 • Tayland'da tıbbi tedavi görmek isteyen yabancı ülke vatandaşları

Tayland Eş Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Tayland eş vizesi için başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland eş vizesi başvuru sahibinin bir Tayland vatandaşıyla evli olması gerekmektedir. Vize başvuru sahibinin bir Tayland vatandaşıyla evli olduğunun evlilik sertifikası (Kor Ror 3) ve evlilik kaydı (Kor Ror 2) ile kanıtlanması gerekmektedir. Başvuru sahibinin eşiyle yurt dışında evlenmiş olduğu durumlarda, başvuru sahibi ya da Taylandlı eşi tarafından söz konusu evliliğin belediyeye bildirilmesi ve Kor Ror 22 alınması gerekmektedir.
 • Tayland eş vizesi için gerekli olan finansal gereksinimin karşılanması gerekmektedir. Tayland banka hesabında vize başvurusundan en az 2 ay öncesine ait 400.000 Tayland bahtı tutarında para veya en az 40.000 Tayland bahtı tutarında aylık gelir gösterilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin finansal yeterlilik durumunun ilgili dış temsilcilikten alınacak bir belge ile kanıtlanması gerekliliği bulunmaktadır.

Tayland Evlilik Vizesine Nasıl Başvurulur?

Tayland evlilik vizesine başvuru yapabilmek için Ankara’da bulunan Tayland Büyükelçiliğine şahsen müracaat edilmesi ya da akredite acenteler aracılığıyla başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Tayland evlilik vizesi başvurusu için öncelikle online olarak büyükelçilikten vize randevusu alınması ve sonrasında gerekli vize evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Tayland evlilik vizesi başvuru işlemleri, randevu gününde büyükelçiliğe giderek evrak teslimi ve vize ücretinin ödeme işlemlerinin yapılması ile tamamlanır.

Tayland Evlilik Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Tayland evlilik vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az 6 ay olan pasaport ve pasaportun fotokopisinin vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Tayland vize başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak ve doğru bilgilerle doldurulan vize başvuru formunun ibraz edilmesi gerekir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, 4 cm genişlik ve 6 cm uzunluğa sahip 2 adet vesikalık fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Tayland seyahati için alınmış olan uçak bileti gibi ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin planlanan Tayland seyahati için yeterli finansal durumu olduğunu gösteren ve en az 800 dolar tutarı içeren son 6 aylık banka hesap dökümü belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Aile durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin Tayland’da yaşayan, okuyan ya da çalışan bir kişinin aile bireyi olduğunu gösteren ve Ankara’da yer alan Tayland konsolosluğuna hitaben yazılmış dilekçenin ibraz edilmesi gerekir.
 • Evlilik cüzdanı: Kişinin evlilik cüzdanının fotokopisinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Doğum belgesi: Eş ve çocuklara ait doğum belgelerinin fotokopileri başvuru dosyasına eklenmelidir.

Vize için gerekli olan belgelerin eksiksiz hazırlanması ve beyan edilen tüm belgelerin her sayfasının başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Tayland Evlilik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Tayland evlilik vizesi için başvuru randevusu online olarak https://rteankara.setmore.com/ adresinden alınabilmektedir. Başvurulacak vize türü olarak Tayland evlilik vizesi seçilmelidir ve sonrasında tarih ve saat seçimin yapılması gerekmektedir. Tayland evlilik vizesi randevu işlemlerinde son aşama olarak kişisel bilgilerin; isim ve soyisim, telefon, mail adresi, ikamet adresi gibi gerekli yerlere girilerek ve onaylanarak randevu oluşturulabilir.

Tayland vize randevu alma ekranı için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Tayland Evlilik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?
Tayland Evlilik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Tayland Eş Vizesi Başvuru Randevusu Başka Bir Güne Ertelenebilir Mi?

Tayland eş vizesi başvurusunun randevu tarihi başka bir güne ertelenebilmektedir. Tayland vize randevusu erteleme işlemleri, randevunun oluşturulmasından sonra başvuru sahibinin mail adresine gönderilen bilgilendirme mailinde bulunan randevunun iptal ya da erteleme seçeneklerinden biri seçilerek yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılabilecek Tayland evlilik vizesi başvurularında vize randevu iptali ya da randevu ertelenmesi için ilgili vize danışmanın mail yoluyla veya telefonla aranarak bilgilendirilmesi yeterli olmaktadır.

Tayland Evlilik Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland evlilik vizesi başvuru ücreti 80 dolar olarak belirlenmiştir. Tayland evlilik vizesi ücretinin dolar cinsinden Tayland büyükelçiliğinde yapılacak vize randevusu sırasında ilgili memura ödenmesi gerekmektedir.

Tayland evlilik vizesi masrafları 2022 yılı için, vize başvuru harcı, uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, gerekmesi haline yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 185 dolar tutmaktadır.

Tayland Eş Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayland eş vizesi genellikle 2 veya 3 iş günü ile 1 ay arasında bir süreçte sonuçlanmaktadır. Tayland evlilik vizesinin çıkma süresi büyükelçiliğin yoğunluğuna, başvuru sahibinden ek belge talep edilmesine ya da vize başvurusunun değelendirilme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelip gelmemesine bağlı olarak beklenen süreden daha da uzun sürebilmektedir.

Tayland Evlilik Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Tayland evlilik vizesi en fazla 90 günlüğüne verilebilmektedir.

Tayland Evlilik Vizesi Uzatılabilir Mi?

Tayland evlilik vizesi uzatılabilmektedir. Tayland evlilik vizesi, kişiye ilk olarak 90 günlük bir süre ile Tayland’a giriş yapma izni veren bir vize türüdür ve bu sürenin ardından düzenli olarak her seferinde 1 yıl olmak üzere uzatılabilmektedir.

Tayland evlilik vizesi, Tayland göçmenlik ofisine müracaat edilip 1900 Tayland bahtı olan işlem ücretinin ödenmesi ile uzatılabilmektedir. Tayland vize uzatma işlemleri için gerekli olan; pasaport aslı ve fotokopisi, Tayland evlilik cüzdanının bir adet kopyası, kişinin Taylandlı eşinin kimlik kartının bir kopyası, Tayland'da ikamet edilen yeri gösteren belgeler, başvuru sahibi kişi ve eşinin ilişki durumunu kanıtlar nitelikte fotoğraf gibi belgeler, kişinin banka hesabında en az 400.000 Tayland bahtı olduğunu gösteren banka hesap cüzdanı, kişinin aylık en az 40.000 Tayland bahtı geliri olduğunu gösteren belgeler ya da kişinin yıllık olarak en az 400.000 Tayland bahtı tutarında geliri olduğunu gösteren belgelerin eksiksiz bir biçimde ibraz edilmesi gerekir.

Evlilik Vizesi ile Tayland'a Gittikten Sonra Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Aile birleşimi vizesi ile Tayland'a gittikten sonra kişilerin ülkede kalmaya devam etmek için vize uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Evlilik vizesi kalış süresi uzatıldıktan sonra, vize geçersiz hale gelmeden ülkeden çıkıp tekrar girilebilmesi için yeniden giriş izni başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Evlilik vizesi ile Tayland’da yaşamaya devam edilen her 90 günde bir güncel adresin ve kalınan yerin göçmenlik bürosuna bildirilmesi gerekmektedir.

Evlilik Vizesi Sahipleri Tayland'da Çalışabilir Mi?

Evlilik vizesi sahipleri Tayland’da çalışma hakkına doğrudan sahip değildir. Tayland’a evlilik vizesi ile giden kişilerin bir işte çalışabilmesi için çalışma izni almaları gerekmektedir.

Çalışma izninin alınabilmesi için Tayland evlilik vizesinin Tayland çalışma vizesi olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Çalışma vizesi alma, çalışma izni alma ve oturma izni uzatma işlemlerinin her birinin sırasıyla yapılması sonucunda, evlilik vizesi ile Tayland’a gidebilen kişiler Tayland’da çalışma hakkı elde edebilmektedir.

Evlilik Vizesi ile Tayland'da Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Evlilik vizesi ile Tayland’da kalıcı oturma izni alınabilmektedir.

Tayland kalıcı oturma iznine başvurabilmek için belirli ölçütlerin karşılanması gerekmektedir. Oturma izni başvurusunun sunulmasından önce kişilerin en az 3 yıl süre ile Tayland vizesi hamili olması gerekmektedir. Çoklu göçmenlik dışı vize türü sahibi olan kişiler Tayland oturma izni için başvuruda bulunamamaktadır.

Evlilik vizesine ek olarak, Tayland’da oturma izni almak isteyen kişilerin; yatırım kategorisi, çalışma ya da işletme kategorisi, bir aileyi desteklemek veya insani nedenler kategorisi, uzman ya da akademik kategori ya da ilgili kurumlar tarafından belirlenen diğer kategorilerden en az biri için uygun olması gerekmektedir.

Tayland Eş Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Evet, Tayland eş vizesi ile vatandaşlık alınabilmektedir. Tayland eş vizesi ile vatandaşlık almak isteyen kişilerin öncelikle kalıcı oturma izni ile Tayland’da 5 yıl ikamet etmiş olmaları gerekmektedir. Evlilik yolu ile Tayland vatandaşlığı almak isteyenler için en az 3 yıl Tayland’da ikamet etmiş olma şartı bulunmaktadır.

Başvuru sahiplerinin Tayland vatandaşlığı almak için uygun olup olmadığı puanlama sistemine göre belirlenmektedir. Tayland vatandaşlığı almak için uygulanan puanlama sisteminde kişiler; yaş, eğitim durumu, mesleki uzmanlık durumu, Tayland’da yaşanmış olan süre, Tayca dilindeki yeterlilik düzeyi, Tayland ile ilgili genel bilgi düzeyi ve kişilik özellikleri gibi kategorilere göre puanlanmaktadır. Kişilerin Tayland vatandaşlığı hakkı kazanmak için uygulanan puan sisteminden 100 üzerinden en az 50 puan almaları gerekliliği bulunmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: