Tayland Öğrenci Vizesi

2023'te Tayland Öğrenci Vizesi Başvuru İşlemleri

Tayland, bilim ve teknoloji alanlarında uluslararası öğrencilere kaliteli eğitim sağlama konusunda Asya’nın önde gelen ülkelerinden biridir. 2022 itibariyle Tayland’da 12 devlet üniversitesi, 39 özel üniversite ve 49 kolej bulunmaktadır. Tayland’da çoğu üniversite, küresel olarak uyum sağlamak adına batı sömestr sistemini takip etmektedir. Eğitim almak için temiz ve güvenli bir yer olan Tayland, öğrencilere kültürel açıdan zengin bir ortam sağlamaktadır.

Tayland, Tayland’daki uluslararası öğrenciler için bilim ve teknoloji alanında yüksek kaliteli eğitim sunmaktadır. Sayıları her sene artan 15.000’den fazla öğrenci Tayland’da eğitim görmektedir. 8 Tayland üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamasında, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır Tayland’daki tüm üniversite dersleri akredite edilmiştir ve uluslararası alanda tanınmaktadır.

Tayland’da eğitim kurumuna kabul edilmiş yabancı uyruklu kişilerin Tayland’da okuması için öğrenci vizesine başvurmaları gerekmektedir. Tayland öğrenci vizesi için elçilik veya konsolosluğa başvuru yapılabilmektedir. Tayland öğrenci vizesi aldıktan sonra, her 90 günde bir mevcut Tayland adresinin güncel göçmenlik bürosuna bildirilmesi gerekmektedir.

Son 5 yılda danışmanlık hizmeti verdiği Tayland vize başvurularında elde ettiği %100 onay oranıyla Türkiye’deki en yüksek onaylanma skoruna sahip akredite acente Vizem.net, Tayland öğrenci vizesi başvuruları için tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Tayland Öğrenci Vizesi Alabilir?

Tayland turist vizesi almaktan muaf olanlar da dahil olmak üzere, Tayland vatandaşı olmayan ve Tayland’da okumak isteyen herkes Tayland öğrenci vizesi almak zorundadır.

Tayland Öğrenci Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Tayland öğrenci vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland’da bulunan bir eğitim kurumunda kayıtlı olmak
 • En az üç ders alıyor olmak (Bazı okullarda dört ders)
 • Haftada en 15 saat ders alıyor olmak

Tayland öğrenci vizesi almak için yukarıda belirtilen şartlar eğitim alınacak okula göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tayland Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland’da öğrenci vizesi başvurusu yapacak yabancı uyruklu kişilerin, öncelikle eğitim alabilmek için Tayland’da bir eğitim kurumuna başvurmuş ve eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olmaları gerekmektedir.

Tayland öğrenci vizesi için Ankara’da bulunan Tayland Büyükelçiliği’ne şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir. Tayland öğrenci vizesi başvurusu için büyükelçilikten online olarak vize randevusu alınması ve sonrasında da gerekli vize evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Vize randevusu gününde büyükelçiliğe gidilerek evrak teslimi ve vize ücretinin ödenmesi işlemlerinin tamamlanmasının ardından vize başvurusu gerçekleşmektedir.

Tayland Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayland öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır.
 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği olan ve en az iki boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve bir adet fotokopisi gereklidir.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibine ait 2 adet, son 6 ay içinde çekilmiş olan 4 cm x 6 cm ölçülerinde fotoğraf gerekmektedir.
 • Uçak bileti: Tayland’a gidiş tarihini gösteren uçak bileti sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Son 6 aylık, en az 800 dolar bulunan hesap döküm belgesi. bulunmalıdır.
 • Kabul mektubu: Tayland’daki eğitim kurumu tarafından yabancı öğrencinin eğitim alması için kabul edildiğine dair kabul mektubu sunulmalıdır.
 • Tavsiye mektubu: Ankara Tayland Büyükelçiliğine hitaben yazılmış tavsiye mektubu sunulmalıdır.
 • Kayıt belgeleri: Özel bir okulda eğitim görecek kişilerin Eğitim Bakanlığından veya diğer yetkili mercilerden alınmış, yabancı öğrencinin eğitime kayıt olduğunu ispatlayan yazı ile birlikte kayıt belgesi sunulmalıdır.
 • Akademik kayıtlar: Öğrenciye ait akademik kayıtların ve varsa öğrenci kimlik kartı sunulmalıdır.

Tayland öğrenci vize başvurusunda beyan edilen tüm belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve her sayfanın başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Tayland Eğitim Vizesi için Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Tayland eğitim vizesi için gerekli kabul mektubu, Tayland’da eğitim alınacak üniversite veya kurum tarafından başvuru sahibi öğrenci adına yazılması gerekmektedir. Kabul mektubu Tayland dilinde veya İngilizce olarak yazılabilir. Mektup içeriğinde öğrenci bilgileri, kabul edilen eğitim programının adı, programın başlangıç ve bitiş tarihi gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir. Kabul mektubu imzalı ve mühürlü olmalıdır.

Tayland Öğrenci Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland öğrenci vizesi başvuru formu, Tayland Konsolosluğunun resmi internet sitesinden indirilip çıktısı alınarak, İngilizce dilinde ve elle doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda istenilen bilgilerin tamamının eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir.

Kişilerden Tayland vize başvuru formu için kimlik bilgileri, uçuş bilgileri, güncel adres bilgisi, vize bilgileri ve kefil bilgileri gibi bilgiler istenmektedir. Başvuru formunun ilgili kısmına fotoğraf eklenmesi ve formun imzalanması gerekmektedir.

Tayland öğrenci vizesi başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Tayland Öğrenci Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Tayland Öğrenci Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland Öğrenci Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland öğrenci vizesi başvuru ücreti 80 dolardır. Vize ücreti dolar cinsinde, Tayland Büyükelçiliğindeki vize randevusu esnasında ilgili memura ödenmelidir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere Tayland öğrenci vizesi masrafları ortalama 185 dolar tutmaktadır.

Tayland Öğrenim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayland öğrenim vizesi genellikle 1 ile 30 gün arasında çıkmaktadır.

Tayland Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Tayland öğrenci vizesi en fazla 90 günlüğüne verilmektedir.

Tayland Eğitim Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, Tayland eğitim vizesi uzatılabilir.

Tayland için eğitim süresi en az bir yıl olsa dahi yine de 90 günlük bir vize alınmaktadır; ancak vize süresi dolmadan önce 1.900 Tayland bahtı ücret ödeyerek vize uzatma işlemi için başvuru yapılabilmektedir. Mevcut vizenin sona erme süresinden önce her 90 günde bir vizenin uzatılması gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Tayland öğrenci vizesi ve Tayland’da eğitim konularında en sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayland'da Alınabilecek Eğitimler Nelerdir?

Tayland’da alınabilecek eğitimler aşağıda listelenmiştir.

 • Üniversite lisans eğitimi
 • Yüksek lisans eğitimi
 • Doktora eğitimi
 • Dil eğitimi
 • Mutfak ve aşçılık eğitimi
 • Mesleki eğitimler

Tayland'da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Tayland'da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?
Tayland'da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Tayland’da üniversite okumanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrenci dostu bir ülke olması
 • Yaşam maliyetinin uygun olması
 • Düşük maliyetli öğrenim ücretleri
 • Yüksek eğitim standardı
 • Yabancı dil geliştirme imkanı
 • Lezzetli Asya mutfağını sunması
 • Farklı ve yeni bir kültürle tanışma imkanı
 • Özgeçmişi güçlendirme imkanı tanıması
 • Çok sayıda staj imkanı sunması
 • Güvenli bir çevreye sahip olması

Birçok Asya ülkesinde olduğu gibi, Tayland’da da eğitim son derece önemlidir. Tayland’daki eğitim seviyesi yüksek olmasına ve dünya çapında tanınmasına rağmen, Tayland'da üniversite okumak dünyadaki benzer kurumlardan önemli ölçüde düşük maliyetlidir. Lisans dereceleri, Tayland eğitim sistemi içinde dört yıllık, tam zamanlı programlardır. Diş cerrahisi, tıp, veterinerlik gibi programlar 5 ila 6 yıl sürebilmektedir. Devlet üniversitelerinin yanı sıra Tayland’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilere dünya çapında tanınan lisans programları sunan özel üniversitelerde bulunmaktadır.

Tayland Üniversiteleri QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. 271. sırada bulunan Chulalongkorn Üniversitesi, sunduğu geniş programlarla kapsamlı ve yoğun araştırmalar yapan bir üniversitedir. Listede yer alan Mahidol Üniversitesi tıp ve sağlık bilimlerinde eğitim verirken, Thammasat üniversitesi, Tayland üniversiteleri arasında sosyal ve beşeri bilimler, bilim teknoloji ve sağlık bilimlerinin tümünü kapsayan programlar sunmaktadır.

Tayland'da Dil Eğitimi İmkanları Nasıldır?

Tayland’da dil eğitimi imkanları oldukça geniştir. İngilizce ve Tayland dilinde eğitim alınabilir. Tayland dilini öğrenirken gerçek hayatta pratik yapılabilir, tarih ve kültür hakkında bilgiler edinerek Tayland dilinde konuşma biçimleri hakkında her şey öğrenilebilir. Tayland’daki yoğun bir İngilizce programında, akıcı veya ana dili İngilizce olan kişilerden İngilizce öğrenilebilir.

Tayland’da dil eğitimi alarak dil becerileri geliştirilirken aynı zamanda boş zamanlarda Tayland’ın güzellikleri keşfedilebilir. Genel İngilizce eğitiminin yanı sıra, iş İngilizcesi ve IELTS eğitimlerinin de alınabileceği Tayland dil okulları arasında en popülerleri olan International House ve King Street Dil Okulu’nda fiyatlar haftalık 2.000 ila 8.000 Türk lirası arasında değişmektedir.

Tayland'da Öğrencilerin Aylık Ortalama Giderleri Nasıldır?

Tayland, öğrencilerin aylık ortalama masraflarının düşük olduğu ülkelerdendir ve bu sebeple çok sayıda yabancı öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Öğrenciler için konaklama, eğitim, yeme-içme ve ulaşım gibi giderler göz önünde bulundurulduğunda Tayland’da yaşam masrafları ortalama olarak ayda 450 ile 800 dolar arasında değişmektedir.

Öğrenci Vizesi ile Tayland'da Çalışılabilir Mi?

Öğrenci vizesi ile Tayland’da çalışılamaz. Tayland’da çalışmak isteyen yabancı kişilerin mutlaka çalışma izni alması gerekmektedir. Tayland öğrenci vizesi sahiplerinin çalışma izni başvurusunda bulunmasına izin verilmemektedir.

Mezuniyet Sonrasında Yabancı Öğrenciler Tayland'da İş Arayabilir Mi?

Hayır, mezuniyet sonrasında yabancı öğrenciler Tayland’da iş arayamazlar.

Yabancı öğrenciler iş aramak için mezuniyet sonrasında Tayland’da, Tayland iş arama vizesi veren ülkeler arasında bulunmadığı için kalamamamakta ve ülkelerine dönmektedir. Tayland’da kendilerine uygun iş bulan kişiler çalışma vizesi ile tekrardan Tayland’a gelebilmekte ve çalışmaya başlayabilmek için çalışma izni alabilmektedir. Tayland’a iş arama amacıyla gidebilecekleri spesifik bir vize türü bulunmamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: