Tayland Çalışma İzni

Tayland Çalışma İzni için Gerekli Şartlar ve Başvuru İşlemleri

Tayland doğal güzellikleri, iklim koşulları, yaşam masraflarının düşüklüğü ve ilgi çekici kültürü ile birçok yabancı ülke vatandaşının yaşamak istediği bir ülkedir; ancak Tayland’ın iş imkanları yabancı ülke vatandaşları için geniş değildir. Tayland’da yabancı ülke vatandaşları için iş olanakları en geniş olan sektörler yabancı dil eğitimi, turizm ve teknolojidir. Tayland’da çalışan kişiler aylık ortalama 96.900 Tayland bahtı maaş almaktadır ve Tayland’da genellikle birçok meslek dalında günde 8 saat olmak üzere haftada 6 gün çalışılmaktadır. Tayland, dünya ülkeleri arasında yaşam masrafları en düşük olan ülkeler arasında yer almaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nden Tayland'a çalışma amacıyla gitmeyi planlayan kişiler Tayland çalışma vizesi ve çalışma izni başvuru işlemlerinde akredite acente Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Yabancı Ülke Vatandaşları Tayland'da Çalışabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları Tayland’da çalışabilir; ancak yabancı ülke vatandaşlarının Tayland'da çalışabilmesi için kendilerine uygun bir işe başvurmuş ve başvurularının onaylanmış olması gerekmektedir.

Tayland’da yer alan bir kurum için yapılmış iş başvurusu onaylanan kişilerin öncelikle çalışma vizesi alarak Tayland'a gitmesi ve orada çalışma izni başvurusu yaparak ülkede çalışma hakkı elde etmeleri gerekir.

Tayland Çalışma İzni Başvuru Şartları Nelerdir?

Tayland çalışma izni başvuru şartları aşağıda listelenmektedir.

 • Başvuru sahibinin Tayland’da faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi almış olması
 • Kişinin Tayland çalışma vizesi hamili olması
 • Tayland’da çalışılacak işyerinin gerekli özelliklere sahip olması
 • Kişinin Tayland’da çalışmak istediği şirket için iş sözleşmesi imzalanmış olması
 • Çalışma izni başvuru sahibinin sabıka kaydının temiz olması
 • Başvuru sahibinin sağlık durumunun elverişli olması

Tayland'da Çalışma İzni Almak için Gerekli Şirket Kriterleri Nelerdir?

Tayland’da çalışma izni almak için gerekli şirket kriterleri aşağıda listelenmiştir.

 • Şirketin en az 2.000.000 Tayland bahtı tutarında mali sermaye kaydı olması
 • Şirketin son 3 yıl içerisinde en az 5.000.000 Tayland bahtı tutarında vergi ödemiş olması
 • Şirketin ihracat ile uğraşması halinde son 1 sene içerisinde en az 3.000.000 Tayland bahtı tutarında yabancı döviz havalesi yapmış olması
 • Şirketin en az 50 Tayland vatandaşına iş veriyor olması
 • Her 2.000.000 Tayland bahtı tutarında mali sermaye veya her 50 Tayland vatandaşı çalışan başına 1 yabancı uyruklu kişiyi işe alma hakkı bulunan şirketin işe alabileceği yabancı uyruklu kişi kontenjanının uygun olması

Tayland Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Tayland çalışma izni, başvuru sahibi ya da başvuru sahibinin Tayland’da faaliyet gösteren işvereni tarafından kişinin çalışma vizesi ile Tayland’a gitmesinin ardından alınır. Tayland çalışma izni başvurusu için hem başvuru sahibi hem de işveren tarafından ibraz edilmesi gereken belgelerin eksiksiz bir biçimde hazırlanması gerekmektedir.

Başvuru sahibinin Tayland’da çalışmaya başlama tarihinden ve çalışma vizesinin geçerlilik süresinin bitiminden önce Tayland çalışma izni başvurusunun yapılması gerekir. Çalışma izni başvurularının değerlendirme süreci genellikle 7 gün sürmektedir. Tayland çalışma izni onaylanan kişilerin Tayland’da bulundukları sürece çalışma izni belgesini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Tayland Çalışma İzni Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayland çalışma izni başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerlilik süresi bulunan bir pasaport ve tüm sayfalarının fotokopisi
 • Tayland çalışma vizesi
 • Diploma ve sertifika gibi eğitim belgeleri
 • Kişinin maaş, çalışma pozisyonu ve görevleri gibi bilgileri içeren iş sözleşmesi
 • Çalışma durumu ile ilişkili olan sertifika ve lisans belgeleri
 • Özgeçmiş
 • 5 cm genişliğinde ve 6 cm uzunluğunda 3 adet fotoğraf
 • Tayland’da konaklanacak yere dair belgeler
 • Sağlık sigortası poliçesi
 • Tayland vatandaşı biriyle evli olan kişiler için evlilik cüzdanı
 • Tayland’da çalışılacak şirkete ait şirket sertifikası
 • Tayland’da çalışılacak şirketin hissedarlarını belirten liste
 • Çalışma izni başvurusu için ilgili olabilecek ek belgeler

Tayland çalışma izni başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilecek belgelerin ibraz edilmeden önce onaylanması ve Tayca diline tercüme edilmesi gerekmektedir. Çalışma izni başvuru sahibinin işvereni tarafından ibraz edilmesi gereken belgelerin her sayfası şirket kaşesi ile damgalanmış ve yetkili kişiler tarafından imzalanmış olmalıdır.

Tayland'da Çalışma İzni Almak için Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland çalışma izni almak isteyen kişilerin öncelikle çalışma vizesi ile Tayland'a gitmeleri gerekmektedir. Tayland’da çalışma izni almak için çalışma vizesi başvurusu Ankara Tayland Büyükelçiliğine şahsen müracaat ederek veya akredite acenteler aracılığıyla yapılır.

Tayland çalışma vizesi başvuruları için öncelikle online olarak vize randevusu alınması gerekmektedir. Tayland vize randevusundan önce çalışma vizesi için gerekli olan evrakların eksiksiz bir biçimde hazırlanması gerekir. Vize randevu tarihinde büyükelçiliğe giderek evrak teslimi ve vize ücretinin ödenmesi işlemlerinin yapılması ile kişilerin Tayland Krallığı çalışma vizesi başvuruları tamamlanmaktadır.

Vizem.net iş teklifi alarak Türkiye'den Tayland'a gidecek kişilerin çalışma vizesi başvuru işlemlerinde tüm süreç için tek çatı altında uzman desteği sunan akredite kuruluştur.

Tayland Çalışma İzni Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland çalışma izni başvuru ücreti aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Tayland çalışma izni süresiBaşvuru ücreti
3 aya kadar geçerli çalışma izni750 Tayland bahtı (360,82 Türk lirası)
3 ile 6 ay arası geçerli çalışma izni1.500 Tayland bahtı (721,60 Türk lirası)
6 ile 12 ay arası geçerli çalışma izni3.000 Tayland bahtı (1.443,20 Türk lirası)

Tayland Çalışma İzni En Fazla Ne Kadar Süre için Verilir?

Tayland çalışma izni en fazla 1 yıl süre için verilir. Başvuru sahiplerinin Tayland’da çalışacakları iş için 1 yıldan kısa bir süreliğine sözleşme yapmış oldukları durumlarda çalışma izni bu süre kadar verilmektedir.

Tayland Çalışma İzni Yenilenir Mi?

Tayland çalışma izni, 1 yıla kadar verilmiş olduğu ve başvuru sahibinin gerekli şartları sağladığı durumlarda, ek olarak 1 yıl süre için yenilenebilmektedir. Çalışma izni ile Tayland’da kalış süresini uzatmak isteyen kişilerin göçmenlik bürosuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Tayland çalışma izni yenileme başvurularının kişinin güncel çalışma izni süresinin bitiminden önce yapılması şartı bulunması nedeniyle başvuruların Tayland’a giriş yapılmasını takip eden 90 gün içerisinde yapılması gerekir. Çalışma izni yenileme başvurusunun onaylanması ile kişilere Tayland’a giriş yapılan tarihten itibaren 1 yıl daha ülkede kalma hakkı verilmektedir. Çalışma izninin yenilenmiş süresinin bitmesinin ardından ek olarak 1 yıl daha uzatma başvurusu yapılabilmektedir.

Tayland'da Çalışmak Avantajlı Mıdır?

Tayland’da çalışmak birçok farklı kültürden kişiler ile birlikte çalışma imkanı olması, yabancı ülke vatandaşlarının üst düzey işlerde çalışabiliyor olması ve Asya’nın merkezinde konumlanması gibi avantajlara sahiptir.

Tayland; gelişmiş ulaşım sistemi, düşük yaşam masrafları ve düşük suç oranı ile yaşamak gibi birçok avantaja sahiptir. Tayland’da çalışmak ve yaşamanın avantajlarının yanında dezavantajlar da bulunmaktadır. Yabancı ülke vatandaşları için Tayland'da iş imkanları birçok sektör için geniş değildir ve Tayland’da yabancı ülke vatandaşlarının şirket sahibi olması ile ilgili çeşitli sınırlandırmalar bulunmaktadır.

Tayland Çalışma İzni Bulunan Kişiler Kalıcı Oturum İzni Alabilir Mi?

Evet, Tayland çalışma izni bulunan kişiler kalıcı oturum izni alabilir.

Tayland’da kalıcı oturum izni almak isteyen kişilerin çalışma vizesi ile en az 3 yıl süre ile Tayland’da yaşamış olması gerekmektedir. Başvuru sahipleri tarafından Tayland kalıcı oturma izni başvuru şartları eksiksiz olarak sağlandığı durumlarda gerekli belgeler hazırlanarak oturum izni başvurusunda bulunulabilir.

Tayland Çalışma İzni ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Evet, Tayland çalışma izni ile vatandaşlık alınabilir. Tayland için vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Tayland’lı bir iş veren ile en az 3 yıldır kesintisiz olarak bir işte çalışıyor olmaları gerekmektedir. Tayland vatandaşlık başvurusu için; Tayland vatandaşı biri ile evli olan kişilerin en az 40.000 Tayland bahtı ve Tayland vatandaşı biri ile evli olmayan kişilerin en az 80.000 Tayland bahtı yıllık gelire sahip olmaları gerekir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: