Tayland Aile Birleşimi Vizesi

2023'te Tayland Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Tayland aile birleşimi vizesi, Tayland’da okuyan, çalışan ya da yaşayan aile üyesine ya da eşe eşlik etmek için verilen bir vize türüdür. Tayland aile birleşimi vizesi aynı zamanda göçmen olmayan vize olarak da bilinmektedir ve Tayland’ta yaşayan yabancının aile üyeleri için verilmektedir. Tayland’da bir aile vizesi almak, 30 günden fazla Tayland’da kalmak isteyenler için en ideal çözümdür.

Vizem.net son 5 yılda danışmanlık hizmeti verdiği Tayland vize başvurularında %100 oranında onay skoru elde eden akredite acentedir. Vizem.net Tayland evlilik vizesi için başvuracak kişilere tek çatı altında kurumsal vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Tayland Aile Birleşimi Vizesi Alabilir?

Tayland aile birleşimi vizesini bir Tayland vatandaşının eşi ya da Tayland’da yaşayan, okuyan ya da çalışan bir kişinin aile üyeleri alabilmektedir. Çoğu durumda, çalışan yabancılar için, bu vize üvey çocuklar dahil, çocuklar ve eşleri içermektedir. 20 yaşın üstündeki çocuklar ve anne babaları, yasal olarak bağımlılıkları ya da herhangi bir tıbbi neden olmadıkça Tayland aile vizesine başvuru yapamamaktadır.

Tayland Aile Birleşimi Vizesine Nasıl Başvurulur?

Tayland aile birleşimi vize başvuruları akredite acenteler aracılığı ile ya da şahsen Ankara’daki Tayland Büyükelçiliğine gidilerek yapılabilmektedir. Aile birleşimi vize başvurusu için ilk olarak online sistemden büyükelçilik vize randevusu alınmalı ve daha sonra vize için gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Vize randevu gününde başvuru sahibi büyükelçiliğe giderek vize evraklarının teslimini ve vize ücret ödemesini yaparak vize başvurusunu tamamlamalıdır.

Tayland Aile Birleşimi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Tayland aile birleşimi vize başvuru evrakları aşağıda verilmiştir.

  • Pasaport: En az 6 aydan fazla geçerliliği olan bir pasaport ve bir adet fotokopisi gerekmektedir.
  • Tayland vize başvuru formu: Vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde ve doğru bilgiler verilerek doldurulmalıdır.
  • Fotoğraf: 4 cm x 6 cm ölçülerinde, başvuru sahibine ait son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğraf gereklidir.
  • Uçak bileti: Tayland’a gidiş tarihini gösteren uçak bileti rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.
  • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin Tayland’da kaldığı süre boyunca seyahat ve konaklama masraflarını karşılayabileceğini gösteren son 6 aylık ve en az 800 dolar bulunan banka hesap dökümünü sunması gerekmektedir.
  • Şirketten ya da okuldan mektup: Başvuru sahibinin Tayland’da okuyan ya da çalışan kişinin okulundan ya da çalıştığı şirketten Ankara Tayland Büyükelçiliğine hitaben yazılan bir mektup alınmalıdır.
  • Tayland’da bulunan kişinin pasaport fotokopisi: Tayland’da aile birleşimi yapılacak kişinin pasaportunun fotokopisi ibraz edilmelidir.
  • Tayland çalışma izninin ya da okul kimliğinin kopyası: Tayland’da çalışan ya da okuyan kişinin çalışma izninin ya da okul kimliğinin fotokopisi gerekmektedir.
  • Evlilik cüzdanı: Eşler için evlilik cüzdanının kopyası sunulmalıdır.
  • Doğum belgesi: Çocuklar için doğum belgesinin örneği sunulmalıdır.

Yukarıda verilen vize evrakları standart Tayland aile birleşimi vizesi evraklarıdır ve gerekli belgeler başvuru sahibinin kişisel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Aile birleşimi vize başvurusu için sunulacak tüm evrakların başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Tayland Aile Birleşimi Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Tayland aile birleşimi vize başvurusu yapacak kişiler ilk olarak https://rteankara.setmore.com/ adresi üzerinden online olarak vize randevusu almalıdır. Vize randevusu alınırken ilk olarak başvuru yapılacak vize türü olarak aile birleşimi vizesi seçilmeli, daha sonra randevu için tarih ve saat seçimi yapılmalıdır. Vize randevusu alma işleminin son aşamasında isim-soyisim, telefon, mail adresi, ikamet adresi gibi kişisel bilgilerin girilerek onaylanmalı ve randevu alınmalıdır.

Tayland aile birleşimi vize başvurusu için randevu alma ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Tayland Aile Birleşimi Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?
Tayland Aile Birleşimi Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Tayland Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland aile birleşimi vizesi başvuru ücreti 80 dolardır ve vize ücreti Tayland Büyükelçiliğindeki ilgili memura randevu gününde dolar cinsi ile ödenmelidir.

2022 yılı için Tayland aile vizesinin masrafları tüm vize harcı, başvuru formu doldurma, seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyonları, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme, noter onayı ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 185 dolar tutmaktadır.

Tayland Aile Birleşimi Vize Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Tayland aile birleşimi vize sonucu 2-3 iş günü ile 1 ay arasında çıkmaktadır.

Tayland Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Takip Edilir?

Tayland aile birleşimi vize başvuruları için Tayland Büyükelçiliğinin herhangi bir takip sistemi bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Tayland aile birleşimi vize başvurularının takibi, başvuru sahibinin talep etmesi halinde dış temsilcilikler ile iletişim kurularak yapılarak başvuru sahibine vize süreci hakkında bilgi SMS servisi ile verilmektedir.

Tayland Aile Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Tayland aile vizesi en fazla 90 günlüğüne verilmektedir.

Tayland Aile Birleşimi Vizesi Uzatılabilir Mi?

Tayland aile birleşimi vizesini uzatmak mümkündür. Tayland aile birleşimi vizesini uzatmak için pasaportun kendisi ve fotokopisi, evlilik cüzdanının kopyası, Tayland’da yaşayan aile üyesinin ya da eşin kimlik fotokopisi, Tayland’daki ikamet adresini gösteren haritanın kopyası, fotoğraf, banka hesap dökümü ya da gelir belgesi gibi belgeler ile Tayland Göçmenlik Bürosuna başvuru yapmak gerekmektedir. Vize uzatma işleminin ücreti ise 1.900 Tayland bahtıdır.

Aile Birleşimi Vizesi ile Tayland'a Gittikten Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aile birleşimi vizesi ile Tayland’a girildikten sonra, Tayland’ta uzun süre kalabilmek için ilk olarak kalma süresini uzatmak gerekmektedir. Daha sonra tekrar giriş izni için başvuru yapılmalıdır; böylece vize iptal olmaksızın Tayland’dan ayrılmak ve tekrar giriş yapmak mümkün olur. Tayland’ta yaşamaya devam edilen her 90 günde, kişinin Göçmenlik Ofisine kalışını ve adresini rapor etmesi gerekmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi Hamiline Tayland'da Çalışma Hakkı Verir Mi?

Aile birleşimi vizesi hamiline Tayland’da çalışma hakkı vermemektedir. Tayland’a aile birleşimi vizesi ile gelen kişilerin çalışabilmeleri için çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir ve çalışma iznini alabilmek için de aile birleşimi vizesinin çalışma vizesine çevrilmesi gerekmektedir. Tayland’da çalışma hakkı elde edilebilmesi için kişilerin sırası ile çalışma vizesi alma, çalışma izni alma ve oturum izni uzatma işlemlerini yapması gerekmektedir.

Tayland Aile Birleşimi Vizesi ile Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

Tayland aile birleşimi vizesi ile kalıcı oturum izni alabilmek için en az 3 yıl boyunca Tayland göçmen olmayan vizeye sahip olmak gerekmektedir. Çok sayıda göçmen olmayan vize sahipleri başvuru yapamamaktadır. Kalıcı oturum iznine hak kazanmak için art arda 3 yıl vize uzatma işlemi yapmış olmak gerekmektedir.

Tayland kalıcı oturum vize başvurusu için gereken evraklar başvuru sahibinin yapacağı başvurusunun kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Tayland oturma izni başvuru sahibi tarafından iptal edilmedikçe sona ermemektedir.

Aile Birleşimi Yoluyla Tayland Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Evet, aile birleşimi yoluyla Tayland vatandaşlığı alınabilmektedir, ancak kalıcı oturma izni ile Tayland’da 10 yıl ikamet etme şartının yerine getirilmesi gerekmektedir. 10 yıl ikamet şartını karşılayan kişiler daha sonra Tayland vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedirler.

Tayland vatandaşlığı için ayrıca 3 yıl art arda uzatma yapmak, 5 yıl boyunca kalıcı oturum sahibi olmak, Tayland’lı işverenden 3 yıl çalışma izninin olması ve başvuru sahibinin eş durumuna göre ayda 40.000 ya da 80.000 Tayland bahtı gelire sahip olmak gibi kriterler de bulunmaktadır. Tayland vatandaşlık işlemleri uzun bir süreç gerektirmektedir. Tayland vatandaşlığı almak isteyen kişilerin ilgili görevlilere tatmin edici cevaplar vermeleri ve kendilerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: