Tayland Turist Vizesi

Tayland Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Tayland turist vizesi, Tayland’da turistik aktivitelere katılmak veya gezi faaliyeti gerçekleştirmek isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Tek girişli Tayland turist vizesinin 3 ay geçerliliği, çok girişli turist vizesinin 6 ay geçerliliği bulunmaktadır.

Tayland’a her sene dünyanın her yerinden pek çok insan; Taylandlı insanların yaşam biçimini tecrübe etmek, popüler sahilleri, yaban hayatı, tapınakları ziyaret etmek ve Tayland mutfağını denemek için gelmektedir. Tayland turist sayısı 2019 yılında 40 milyon kişiye ulaşmıştır ve o sene dünyada 5. olarak sıralamalara girmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland’a 30 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vize almasına gerek yoktur. 30 günden fazla Tayland’da kalmak isteyen Türk vatandaşlarının Tayland turist vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Tayland'a 30 günden uzun süreli turistik seyahat gerçekleştirecek kişiler ve Türkiye’de oturum izni bulunan yabancı kişileriçin Tayland turist vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Tayland'a Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekli Midir?

Tayland’a turist olarak gitmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri 30 güne kadar vize uygulamasından muaftır. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamillerinin ise 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vize almasına gerek yoktur.

Tayland Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland turistik vize başvurusu Ankara’da bulunan Tayland Büyükelçiliğine şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. Büyükelçilikten vize başvurusu yapmadan önce online olarak bir vize randevusu alınmalı ve Tayland turistik vizesi için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Belirlenen randevu gününde Tayland Büyükelçiliğine belgeler teslim edildikten ve vize harcı ödendikten sonra vize başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Tayland Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayland turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland turist vizesi başvuru formu: Tamamiyle doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmuş olan formun imzalı olarak dosyaya eklenmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: En az 6 ay daha geçerliliğe sahip pasaporta sahip olmak gerekmektedir ve başvuru günü pasaportun aslı ve fotokopisi birlikte sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 4 cm genişliğinde ve 6 cm yüksekliğinde 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Uçak biletleri: Tayland’a gidiş ve dönüş tarihlerinin açıkça göründüğü uçak bilet kopyaları bulundurulmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Tayland ziyareti süresince kişinin kalacak yeri olduğunu kanıtlaması ve buna dair rezervasyon veya adres bilgilerini paylaşması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Tek girişli vizeler için 800 USD, çok girişli vizeler için 5700 USD mali kaynağa sahip olduğunu kanıtlayan son 6 aylık banka hesap dökümü sunulmalıdır.
 • Oturma izni belgesi: Tayland vizesine Türkiye’den başvuru yapacak kişi eğer yabancı uyruklu ise, şahsın Türkiye’de yasal oturma iznini sunması gerekmektedir.

Tayland turist vizesi için gerekli belgeler kişinin iş durumuna, yaşına ve başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Tayland Büyükelçiliğine sunulacak tüm belgelerin her sayfasının başvuru adayı tarafından imzalanması gerekmektedir.

Turistik Tayland Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Turistik Tayland vize başvuru formuna Tayland Konsolosluğunun internet adresi üzerinden ulaşılabilmektedir. Tayland turist vizesi başvuru formunun çıktısı alınıp elle doldurulmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.

Tayland vize başvuru formunda kişinin şahsi bilgileri, seyahat amacı, seyahat planı, Tayland’da kalınacak yerin adresi, iletişim bilgileri ve vize türü ile ilgili bilgiler istenmektedir. Vize başvuru formuna Tayland standartları gereğince bir fotoğraf eklenmeli ve imza atılmalıdır.

Turistik Tayland Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Turistik Tayland Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland Turist Vizesi için Otel Rezervasyonu Zorunlu Mudur?

Tayland turist vizesi için otel rezervasyonu, otel dışında belirtilen bir adres olmadığı sürece zorunludur. Konaklama yapacak adresi olmayan kişilerin bir otelden rezervasyon yapması ve rezervasyon bilgilerini vize başvuru dosyasında sunması gerekmektedir, aksi halde vize reddi mümkündür.

Otel rezervasyon bilgileri, Tayland’a giriş yapıldığında pasaport kontrolündeki memurlar tarafından da kontrol edilebilmektedir.

Tayland Turist Vizesi için Sağlık Sigortası Yaptırılmalı Mıdır?

Tayland turist vizesi için sağlık sigortası zorunlu değildir ancak Tayland seyahati boyunca karşılaşılabilecek herhangi bir sağlık durumuna veya öngörülemeyen durumlara karşı tavsiye edilmektedir.

Türkiye'den Tayland'a gidecek kişiler, akredite danışmanlık şirketi Vizem.net'in sigorta birimi ile Tayland seyahatleri için en uygun fiyatlarla Tayland seyahat sağlık sigortası alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tayland Krallığı Turist Vizesi için Başvuru Nereye Yapılır?

Tayland Krallığı turist vizesi için Ankara’daki Tayland Büyükelçiliğinin vize bölümüne başvuru yapılması gerekmektedir. Tayland turist vizesi alabilmek için öncelikle vize randevusu alınmalıdır, randevusuz başvurular kabul edilmemektedir.

Tayland Turist Vizesi için Konsolosluktan Nasıl Randevu Alınır?

Tayland turist vizesi için randevular online olarak https://rteankara.setmore.com/ adresinden alınmaktadır.

Vize randevu sitesinde öncelikle istenen Tayland vizesi türü seçilmeli ardından randevu tarihi ve saati belirlenmelidir. Son olarak isim, telefon, e-posta, ikamet adresi gibi bilgiler doldurularak Tayland vize randevusu oluşturulabilmektedir.

Tayland Turist Vizesi için Konsolosluktan Nasıl Randevu Alınır?
Tayland Turist Vizesi için Konsolosluktan Nasıl Randevu Alınır?

Turistik Tayland Vize Randevusu Başka Bir Güne Ertelenebilir Mi?

Turistik Tayland vize randevusu başka bir güne ertelenebilmektedir. Tayland vize randevusu oluşturduktan sonra gelen mailde randevu iptali veya erteleme seçeneği seçilerek erteleme işlemi yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Tayland turist vizesi başvurularında vize randevusunun başka bir güne ertelenmesi için ilgili Vizem.net danışmanının mail veya telefon yoluyla bilgilendirilmesi yeterli olmaktadır.

Tayland Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Tayland turist vizesi ücreti; tek girişli vize için 40 dolar, çok girişli vize için 200 dolar olarak belirlenmiştir. Vize ücretlerinin Tayland Büyükelçiliğindeki randevu sırasında vize memuruna ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Tayland turist vizesi masrafları 145-210 dolar arasında değişmektedir.

Tayland Turistik Vize Başvurusu Takip Edilebilir Mi?

Tayland turistik vize başvurusu için herhangi bir takip sistemi bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, başvuru sahibi adına talep edilmesi halinde dış temsilcilik ile iletişim kurulabilmektedir.

Tayland Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayland turist vizesi ortalama 2-3 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Tayland Turistik Vize Kaç Günlük Verilir?

Tayland turistik vizesi giriş türüne göre farklı sürelerde verilmektedir.

Tek girişli Tayland turist vizesi 3 aya kadar geçerlidir ancak kişi Tayland’da 60 güne kadar kalabilmektedir. Tek girişli vize ile Tayland'a giren kişilerin, Tayland’dan ayrılmaları durumunda tekrar vize almaları gerekmektedir.

Çok girişli Tayland turist vizesi 6 aya kadar geçerlidir ve 6 ay boyunca birden fazla kez Tayland’a giriş yapma imkanı sağlamaktadır ancak geçerlilik zamanı içerisinde her girişte en fazla 60 gün kalma hakkı sağlanmaktadır.

Tayland Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Tayland turist vizesi uzatılabilmektedir.

Eğer kişi turist vizesi ile Tayland’da ise, vizesi bitmeden Bangkok’taki Tayland Göçmenlik Bürosuna başvurarak vize uzatma işlemi yapabilmektedir. Tayland vize uzatma işlemi 30 güne kadar yapılmaktadır ancak son kararı bürodaki yetkililer vermektedir.

Pasaport ve kopyası, Tayland vize uzatma formu, Tayland vize uzatma ücreti (1.900 Tayland bahtı) dekontu ve pasaport standardında fotoğraf getiren kişiler Tayland vize uzatma işlemi yapabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Tayland turist vizesi işlemleri ve turistik Tayland seyahati hakkında en sık sorulan sorulara cevaplarıyla birlikte aşağıda yer verilmiştir.

Tayland Turist Vizesi Online Olarak Alınabilir Mi?

Tayland turist vizesi online olarak sadece belirli ülke vatandaşları tarafından alınabilmektedir.

Turistik veya diğer vizeler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Tayland e-vize uygulaması hakkı tanınmamaktadır.

Tayland Kapıda Turist Vizesi Veriyor Mu?

Evet, Tayland kapıda turist vizesi vermektedir ancak T.C. vatandaşları bu uygulamadan yararlanamamaktadır. Türk vatandaşlarının standart vize başvuru işlemleri için Tayland Büyükelçiliğine başvurması gerekmektedir. Tayland’ın kapıda turist vizesi verdiği ülkeler arasında; Bulgaristan, Rusya, Malta, Meksika gibi ülkeler bulunmaktadır.

Tayland'a Girişte Turistlerden Negatif PCR Testi İsteniyor Mu?

Tayland’a girişte turistlerden negatif PCR testi, sadece Tayland’ın kabul ettiği aşıları yeterli dozda olmayan kişilerden istenmektedir.

Tayland’a gitmek için gerekenler arasında aşı kartının veya negatif test sonucunun bulunması gerekmektedir.

Tayland’ın kabul ettiği aşılar; Sinovac (2 doz), AstraZeneca (2 doz), BioNTech (2 doz), Janssen (1 doz), Moderna (2 doz), COVILO (2 doz), Sputnik V (2 doz), Covaxin (2 doz), Novavax (2 doz), Medigen (2 doz), Turkovac (2 doz), Sputnik Light (1 doz) ve Cansino Bio (1 doz) şeklindedir. Turistlerin Tayland’a girmeden en fazla 72 saat önce negatif COVID-19 test sonucu almış olmaları gerekmektedir.

Turist Vizesi ile Tayland'da Çalışılabilir Mi?

Turist vizesi ile Tayland’da çalışılamamaktadır.

Tayland’da çalışmak isteyen kişilerin öncelikle Tayland’daki bir şirket veya kuruma iş başvurusu yapması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Tayland iş başvurusu kabul edilen kişiler Tayland çalışma vizesine başvuru yapabilmektedir.

Tayland’da maaşlı çalışmak isteyenlerin Tayland çalışma vizesi yanı sıra Tayland çalışma iznini işveren aracılığıyla alması gerekmektedir.

Turistik Vize ile Tayland'da Ticari Faaliyetlerde Bulunulabilir Mi?

Turistik vize ile Tayland’da ticari faaliyetlerde bulunulamamaktadır.

Tayland’da ticari etkinliğe katılmak isteyenlerin Tayland iş vizesi alması gerekmektedir. Tayland’da toplantılara veya görüşmelere katılacak ve herhangi bir Tayland şirketinden ödeme almayacak kişiler Tayland iş vizesi başvurusu yapmalıdır. Tayland iş vizesi alan kişiler 90 güne kadar iş görüşmelerine veya toplantılara katılabilmektedir.

Turist Vizesi ile Tayland'da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

Turist Vizesi ile Tayland'da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?
Turist Vizesi ile Tayland'da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

Turist vizesi ile Tayland’da gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Railay Sahili
 • Phi Phi Adaları
 • Büyük Saray
 • Lard Yai
 • Khao Yai Ulusal Parkı
 • Sukhothai Şehri
 • Ayutthaya
 • Doi Suthep
 • Erawan Ulusal Parkı
 • Maruekhathaiyawan Sarayı
 • Khao Sok Ulusal Parkı

Bangkok ve Phuket gibi dünyaca ünlü yerlere ev sahipliği yapan Tayland gezilecek yerler açısından turistlere oldukça seçenek sunmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: