Tayland Vatandaşlık İşlemleri

Tayland Vatandaşlık Başvurusu ve 2022 Başvuru Şartları

Tayland Vatandaşlık Yasası, son halini 2008’de almış bir yasadır ve Tayland Krallığı vatandaşlık prensiplerini belirlemektedir.

Tayland Vatandaşlık Yasasından İçişleri Bakanlığı sorumlu olmaktadır. Tayland vatandaşlığı verilirken karar yetkisi, İçişleri Bakanlığı Daimi Sekreterinin başkanlığında kurulan Savunma Bakanlığı temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı temsilcisi, Adalet Bakanlığı temsilcisi, Milli İstihbarat Teşkilatı Ofisi temsilcisi, Milli Güvenlik Konseyi Ofisi temsilcisi ve Tayland Kraliyet Polisi temsilcisi üyelerinden oluşan 7 kişilik bir gruba ait olmaktadır.

Tayland vatandaşlığı, doğumla, evlilikle ve başvuruyla alınabilmektedir ve Tayland vatandaşlığının ülkede mülk sahibi olabilmek, bir şirketin en az %49’una sahip olabilmek gibi avantajları bulunmaktadır.

Yabancı ülke vatandaşları, başvuru türüne göre gerekli kriterleri sağlayıp başvuru sürecini tamamlamaları durumunda Tayland vatandaşlığı alabilmektedir.

Tayland Vatandaşlığı Hangi Yollarla Alınır?

Tayland vatandaşlığı alma yolları aşağıda listelenmiştir.

 • Doğum ve soybağı yoluyla Tayland vatandaşlığı
 • Evlilik yoluyla Tayland vatandaşlığı
 • Başvuru yoluyla Tayland vatandaşlığı

Doğum ve Soybağı Yoluyla Tayland Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Doğum ve soybağı yoluyla Tayland vatandaşlığı, ebeveynlerinden en az biri Tayland vatandaşı olan kişilere verilmektedir.

Tayland’da doğmadığı halde ebeveynleri Tayland vatandaşı olanlar, Tayland’da doğan ve ebeveynleri Tayland vatandaşı olanlar ve ebeveynlerinden her ikisi Tayland kalıcı oturma izni sahibi olup Tayland’da doğan çocuklar Tayland vatandaşı olabilmektedir.

Tayland’da doğmadığı halde Tayland vatandaşlığı almak isteyenlerin, çocuk doğduktan sonra ikamet ettikleri ülkedeki elçilikten Tayland doğum belgesi (tabien baan) alması gerekmektedir. Tayland doğum belgesi olmadan çocuk için vatandaşlık alınamamaktadır.

Evlilik Yoluyla Tayland Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Evlilik yoluyla Tayland vatandaşlığı almak için, öncelikle evlilik vizesi alınması gerekmektedir.

Evlilik vizesi almak için, evlendikten sonra Tayland Bölge Ofisi’nde evlilik kaydı yapılması ve sonrasında Tayland evlilik vizesi başvuru sürecinin başlatılması gerekmektedir. Evlilik vizesi alındıktan sonra 3 yıl kesintisiz Tayland’da yaşayan kişiler, evlilik yoluyla Tayland vatandaşlığı alabilmektedir.

Evlilik Yoluyla Tayland Vatandaşlığı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Evlilik yoluyla Tayland Tayland vatandaşlığı almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • 3 yıl boyunca kesintisiz olarak Tayland’da yaşanması gerekmektedir.
 • Vatandaşlık başvurusu yapılırken çiftin en az 3 yıldır evli olmuş olması ve beraber yaşıyor olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin en az 3 yıllık çalışma izni olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin aylık en az 40.000 Tayland bahtı gelirinin olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin vergilerini düzenli olarak ödemiş olması gerekmektedir.

Başvuru Yoluyla Tayland Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Başvuru yoluyla Tayland vatandaşlığı almak için, Tayland'a aile birleşimi, çalışma, emeklilik vs. gibi vizelerle göçmen olarak gidip 5 yıl kesintisiz ikamet etmiş olmak gerekmektedir.

Tayland’a uzun süreli bir vizeyle gidip her sene vizesini yenileyerek 5 yıl kesintisiz yaşamak, çalışma iznine sahip olmak, Tayca konuşup anlayabilmek, vatandaşlık puanlama sisteminde 100 üzerinden en az 50 alabilmek gibi genel vatandaşlık şartlarını karşılayan Tayland göçmenlik hamilleri vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

Başvuru Yoluyla Tayland Vatandaşlığı Almak İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

Başvuru yoluyla Tayland vatandaşlığı almak için gerekli kriterler aşağıda listelenmiştir.

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Başvuru yapmadan önce, en az 5 yıl kalıcı oturma izniyle Tayland’da yaşamış olmak
 • Tayland’da yaşanacak 5 yılda vize türünde değişiklik yapmamış olmak
 • Adli sicil kaydında herhangi bir suç bulundurmamak ve toplum düzenini bozmamış olmak
 • Tayland’da çalışıyor olmak
 • Tayca dilinde yeterlilik göstermek
 • Tayland’ın ulusal marşı Sanserm Phra Baramee’yi ezberden okuyabilmek
 • Tayland vatandaşlık sisteminde yer alan puanlama kriterinde 100 üzerinden en az 50 puan sahibi olmak

Vatandaşlığa kabul yoluyla Tayland Vatandaşlığı alan kişilerin eşi veya çocukları, önceden Tayland vatandaşlığı olup vazgeçtikten sonra tekrar başvuranlar, Taylandlı bir kadının eşi olanlar ve Tayland Krallığı’na uluslararası büyük bir yarar sağlamış olanlar genel kriterlerden muaf tutulmaktadır.

Tayland Vatandaşlık Başvurusu İçin Puanlama Sistemi Nasıldır?

Tayland vatandaşlık başvurusu için puanlama sistemi, Tayland Krallığı’nın oluşturduğu kriterlere dayanan bir puanlama sistemidir. Tayland vatandaşlık puan sistemini geçmek isteyen kişinin 100 üzerinden en az 50 alması gerekmektedir.

Tayland vatandaşlık başvurusu için puanlama sisteminde; kişinin yaşına, eğitim seviyesine, aylık gelirine, Tayland'da ikamet türü ve süresine, Tayca bilgisine, genel olarak Tayland hakkında bilgisine ve kişiliğine bakılmaktadır. Puanlama sistemine göre kişinin yaşı 10 puan üzerinden, eğitim seviyesi 15 puan üzerinden, aylık geliri 25 puan üzerinden, Tayland'da ikamet türü ve süresi 20 puan üzerinden, Tayca bilgisi 15 puan üzerinden, genel olarak Tayland hakkında bilgisi 10 puan üzerinden ve kişiliği 5 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

Tayland vatandaşlık puanlama sisteminde 40- 50 yaş arası kişiler yaş kriterinden maksimum puanı, doktora sahipleri eğitim kriterinden maksimum puanı, ev kayıt belgeleri ve yabancı sertifikası olanlar ikamet türü ve süresi kriterinden maksimum puanı almaktadır.

Tayland Krallığı'na Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland Krallığı'na vatandaşlık başvurusu yapmak için, öncelikle en yakın polis merkezine giderek sunulması gereken belgelerin kontrol listesi alınmaktadır. Kontrol listesi alınıp Tayland vatandaşlığı için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra; polis merkezine gidilmesi, gerekli evrakların sunulması, başvuru ücretinin ödenmesi ve parmak izi verilmesi gerekmektedir.

Tayland vatandaşlığı için parmak izi verildikten sonra, belgeler işleme alınmaktadır ve başvuru sahibine mülakat için tarih verilmektedir. Mülakat tarihi geldiğinde başvuru sahibi Tayland İçişleri Bakanlığı'na giderek bir mülakata girmektedir ve Tayland Krallığı’nın ulusal marşını okumaktadır.

Vatandaşlık mülakatından sonra, yetkililer başvuru sahibinin evine rastgele bir zamanda giderek verdiği bilgilerin doğruluğunu kontrol etmektedir ve tüm süreçten sonra olumlu yanıt alınması halinde polis merkezine giderek vatandaşlık yemini edilmektedir.

Tayland Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayland vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Yabancı sertifikası
 • Oturum izni
 • Çalışma izni
 • Ev kayıt belgeleri
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kişisel Gelir Vergisine tabi olunduğuna dair kanıt
 • Şirket belgeleriyle birlikte istihdam kanıtı
 • Evli olanlar için evlilik belgesi
 • Çocukları olanlar için doğum belgesi
 • Başvuru sahibinin Tayland vatandaşı olmaya uygun olduğuna garanti verebilecek 2 Tayland vatandaşının kimlik belgeleri

Tayland vatandaşlığı başvurusu için sunulması gereken belgeler her koşulda değişmektedir ve başvurunun yapıldığı polis merkezindeki yetkililer, başvuru sahibine belgelerin tam listesini sağlamaktan sorumlu olmaktadır.

Tayland Vatandaşlığı İçin Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland vatandaşlığı başvuru ücreti; telsik (vatandaşlığa kabul) yoluyla vatandaşlık için 1000 Tayland bahtı (480 TL), geri kazanma yoluyla vatandaşlık için 2000 Tayland bahtı (960 TL), 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için 5000 Tayland bahtı (2400 TL) ve 18 yaşından büyük başvuru sahipleri için 10.000 Tayland bahtı (4800 TL) olmaktadır.

Tayland Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Tayland vatandaşlık başvurusu, gerekli bütün evraklar sunulduktan ve ücret ödendikten sonraki 6- 12 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Tayland vatandaşlığı hakkında en sık sorulan sorulara ve cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayland Krallığı Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Tayland Krallığı çifte vatandaşlık vermektedir.

Tayland Krallığı’na vatandaşlık başvurusu yapanların, sahip oldukları vatandaşlıktan vazgeçmesi gerekmemektedir. Tayland Krallığı, Tayland pasaportuna sahip olanların başka bir ülkeden vatandaşlık alarak çifte vatandaş olmasına da izin vermektedir.

Tayland Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir?

Tayland vatandaşlığının avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland vatandaşlığı alındıktan sonra Tayland’da mülk satın alınabilmektedir.
 • Tayland vatandaşlığı alındıktan sonra çalışma izni olmadan çalışılabilmektedir.
 • Tayland vatandaşlığı bulunanların Tayland’dan ayrıldıktan sonra yeniden giriş izni başvurusunda bulunması gerekmemektedir.
 • Tayland vatandaşlığı bulunanlar, Tayland menşeli bir şirketin hisselerinin% 49'undan fazlasına sahip olabilmektedir.

Tayland Pasaportu Avantajlı Mıdır?

Ocak 2022 itibariyle, Tayland pasaportu, Henley Pasaport Endeksi'ne göre seyahat özgürlüğü açısından dünyada 72. sıradadır ve dünyanın en güçlü 116. pasaportudur.

Tayland vatandaşları, 79 ülkeye vizesiz veya kapıda vize uygulamasıyla seyahat edebilmektedir. Tayland vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilecekleri ülkeler arasında; Arjantin, Japonya, Brezilya, Güney Kore, Katar, Rusya, Türkiye gibi ülkeler bulunmaktadır.

Ev Alarak Tayland Vatandaşlığı Kazanılabilir Mi?

Ev alarak Tayland vatandaşlığı kazanılamamaktadır.

Tayland Krallığı'nın gayrimenkul alımıyla vatandaşlık verme uygulaması bulunmadığından, vatandaşlık için doğum, soybağı, evlilik veya ikamet süresi şartlarından birini karşılıyor olmak gerekmektedir.

Elit Kart Sahiplerine Tayland Vatandaşlığı Verilir Mi?

Elit kart, 29 Temmuz 2003'te Tayland Turizm ve Spor Bakanlığı'nın çıkardığı bir uygulamadır Tayland elit vizesi ile alınabilmektedir.

Tayland elit vizesi, uzun süreli turist vizesi türü olmaktadır ve Tayland elit vize hamilleri, en fazla 20 yıl Tayland’da yaşama hakkına sahip olmaktadır. Elit kart, turist vizesi türü olduğu için sahiplerine Tayland vatandaşlığı verilmemektedir.

Paylaş: