Tayland Konsolosluğu

Tayland Konsolosluğu | Thai Consulate in Turkey

Tayland Konsolosluğu, Tayland’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliğidir. Tayland Konsolosluğu, Türkiye ile Tayland arasındaki ekonomik, kültürel ve siyasal ilişkileri geliştirmek, Türkiye’de ikamet eden Tayland vatandaşlarının sorunları ile ilgilenmek, resmi evrak işlemlerini yapmak, hak ve çıkarlarını korumak ile görevlendirilmiştir. Tayland Konsolosluğunun yetkileri arasında Türkiye’den yapılan vize başvurularını kabul etmek, incelemek ve onaylamak bulunmaktadır.

Türkiye ile Tayland arasındaki siyasi ilişkiler ilk olarak 1958 yılında kurulmuş ve Türkiye, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta büyükelçilik açmıştır. Tayland’ın Türkiye’deki ilk büyükelçiliği olan Ankara Büyükelçiliği, 1972 yılında açılmıştır. 2018 yılında Türkiye ile Tayland arasındaki ilişkilerin 60. yılı olması nedeniyle Türkiye-Tayland Kültür yılı olarak ilan edilmiş ve kutlanmıştır. Günümüzde Türkiye ile Tayland arasında ekonomik ve siyasi birçok anlaşma bulunmaktadır.

Tayland Konsolosluğu Türkiye'de Hangi İllerde Bulunur?

Tayland Konsolosluğu Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde bulunmaktadır.

Ankara Tayland Büyükelçiliği

Ankara Tayland Büyükelçiliği, Tayland’ın Türkiye’de bulunan en yetkili dış temsilciliğidir ve büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir.

Ankara Tayland Büyükelçiliğinin görevleri arasında Türkiye ile Tayland arasındaki ekonomik, siyasal ve kültürel ilişkileri geliştirmek ve Türkiye’de bulunan Tayland vatandaşlarının herhangi bir sorun yaşamaları durumunda onlara yardımcı olmak bulunmaktadır. Türkiye’de ikamet eden Tayland vatandaşlarının noter işlemleri, ölüm ve doğum belgesi gibi belge çıkartma işlemleri ve pasaport işlemleri için yetkili kurum Ankara Tayland Büyükelçiliğidir.

Ankara Tayland Büyükelçiliği, Türkiye’den Tayland’a yapılacak seyahatlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir.

İstanbul Tayland Fahri Konsolosluğu

İstanbul Tayland Fahri Konsolosluğu, Tayland’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden biridir ve fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

İstanbul Tayland Konsolosluğunun fahri konsolosluk statünde bulunması nedeniyle görev ve yetkileri büyükelçiliğe göre daha sınırlıdır. Tayland Konsolosluğu İstanbul ve çevresinde bulunan Tayland vatandaşlarının resmi işlemleri ile ilgilenmektedir.

İzmir Tayland Fahri Konsolosluğu

İzmir Tayland Fahri Konsolosluğu, Tayland’ın Türkiye’de bulunan bir dış temsilciliğidir.

İzmir Tayland Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Tayland dış temsilciliklerinden biri olan Tayland Konsolosluğu İzmir ve çevresinden yapılan vize başvuruları için yetkili kurum statüsünde değildir. Tayland İzmir Konsolosluğu, vize hizmeti vermemektedir.

Türkiye'deki Tayland Konsolosluklarının Adresi Nedir?

Türkiye’deki Tayland Konsoloslukları, İstanbul, Ankara ve İzmir’de illerinde bulunmaktadır. Tayland İstanbul Konsolosluğu; Kore Şehitleri Caddesi, Mithat Ünlü Sokak, No:12, Zincirlikuyu/İstanbul adresindedir.

Türkiye Ankara Büyükelçiliği; Koza Sokak, No: 87, Gaziosmanpaşa/Ankara adresinde bulunmaktadır.

Tayland İzmir Konsolosluğunun sabit bir adresi bulunmamaktadır.

Türkiye Tayland Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye İstanbul Tayland Konsolosluğu telefon numarası, 0212 347 37 57/58 ve email adresi info@thaicons-ist.org.tr’dir. Ankara Tayland Büyükelçiliği telefon numarası, 0312 437 43 12 ve 0312 347 52 48’dir. Tayland Ankara Büyükelçiliği email adresi, thaiank@ttmail.com‘dur.

Tayland Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Tayland Konsolosluğun resmi web sitesi, www.thaicons-ist.org.tr’dir. Tayland Büyükelçiliği resmi web sitesi, https://ankara.thaiembassy.org/en/index’dir.

Tayland Konsolosluğu'nun Çalışma Saatleri Nasıldır?

Tayland Konsolosluğu Ankara’nın çalışma saatleri, hafta içi her gün 09:00-12:00 ve 13:00-16:30 saatleri arasıdır. Ankara Tayland Büyükelçiliği vize bölümünün çalışma saatleri, hafta içi hergün 09:30-12:00 ve 13:00-16:00 arasındadır.

Tayland Konsolosluğu'nun Resmi Tatil Günleri Hangileridir?

Tayland Konsolosluğunun resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 3 Ocak 2022, Yeni Yıl (İkame Gün)
 • 16 Şubat 2022, Makha Bucha Günü
 • 6 Nisan 2022, Chakri Anma Günü
 • 14-15 Nisan 2022, Songkran Günü
 • 2-3-4 Mayıs 2022, Ramazan Bayramı
 • 4 Mayıs 2022, Taç Giyme Günü
 • 16 Mayıs 2022, Visakha Bucha Günü (İkame Gün)
 • 19 Mayıs 2022, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
 • 3 Haziran 2022, Kraliçe Suthida’nın Doğum Günü
 • 8-9-10-11-12 Temmuz 2022, Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz 2022, Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 28 Temmuz 2022, Kral Maha Vajiralongkorn’un Doğum Günü
 • 12 Ağustos 2022, Kraliçe Sirikit’in Ana Kraliçenin Doğum Günü
 • 30 Ağustos 2022, Zafer Bayramı
 • 13 Ekim 2022, Kral Buhimibol Adulyadej Anam Günü
 • 5 Aralık 2022, Kral Buhimibal’un Doğum Günü/Ulusal Gün/Ulusal Babalar Günü

Türkiye Tayland Konsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Türkiye Tayland Konsolosluğu, Tayland’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını kabul etmektedir. Taylan Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Tayland vatandaşlarına evlilik, ölüm, doğum belgesi çıkartma, pasaport yenileme, noter tasdiki, askerlik işlemleri ile ilgili hizmet vermektedir.

İstanbul Tayland Konsolosluğu ise fahri konsolosluk statüsünde, Tayland vatandaşlarının hukuki ve evrak işlemleri için hizmet vermektedir; vize hizmeti ise sunmamaktadır.

Tayland Konsolsoluğu'na Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Tayland Konsolosluğu vize başvurusu, sadece Ankara’da bulunan Tayland Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Tayland Büyükelçiliğine vize başvuru yapabilmek için vize başvuru randevusu almak gerekmektedir.

Tayland’da gitmek için vize başvurusu yapacak kişilerin vize başvuru tarihinde Tayland Büyükelçiliğine gerelerek vize için gerekli evrakları teslim etmesi ve Tayland vize ücretini ödemesi ile vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Ankara Tayland Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Ankara Tayland Konsolosluğu vize randevusu, online olarak https://rteankara.setmore.com/ websitesi üzerinden alınmaktadır. Tayland vizesine başvururken başvuru yapan kişinin öncelikle başvurulacak Tayland vize türünü, ardından vize randevusu için tarih ve saat seçmesi gerekmektedir.

Tayland vize randevusu alırken son aşamada vize başvurusu yapacak kişilerin isim- soyisim, telefon, mail ve ikamet adresi bilgilerinin girilmesi ve onaylanması ile Ankara Tayland Büyükelçiliği vize başvurusu için randevu alma işlemi tamamlanmaktadır.

Tayland Büyükelçiliği vize randevusu için ilgili görsel aşağıda veerilmiştir.

Ankara Tayland Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Ankara Tayland Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: