Tayland Elit Vize

Tayland Elit Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Tayland elit vizesi, Tayland Turizm ve Spor Bakanlığı tarafından 2003 yılında uygulamaya konulan ve varlıklı ziyaretçileri, iş adamlarını, yatırımcıları, gurbetçileri Tayland’da uzun süre kalmaları için teşvik etmeyi amaçlayan özel bir vize türüdür.

Tayland elit vizesi, Tayland ayrıcalık kartı üyelerine verilen uzun süreli bir vize türüdür. Tayland elit vizesi, turist vizesi (ayrıcalıklı giriş vizesi “PE”) altında kategorize edilmiştir ve üyelik ücreti karşılığında seçim yapılan pakete bağlı olarak Tayland elit vize sahiplerine 5,10 veya 20 yıllığına Tayland’da oturum hakkı tanınmaktadır.

Tayland elit vizesi, ayrıcalıklı giriş vizesi sınıfında yer aldığından fazla evrak işi ve göçmenlik bürosu ziyareti gerektirmeyen, birden fazla girişe izin tanıyan ve 5 yıl geçerliliği olan bir vizedir. Tayland elit vize sahiplerinin her ziyaretlerinde Tayland’da 1 yıl kadar kalmasına izin verilmektedir.

Tayland elit vize başvuru sahipleri; geçerlilik süresi, sağladığı avantajlar ve maliyetleri açısından birbirinden farklılık gösteren üyelik paketleri arasından seçim yapmakta ve üyelik paketi ücretini ödedikten sonra Tayland ayrıcalıklı kart almaya hak kazanmaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den başvurulacak Tayland elit vizesi için başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Tayland elit vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Tayland elit vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olunması
 • Hamilin Tayland göçmenlik yasalarına tabi olması ve daha önceden alınmış uzun süreli oturum izninin bulunmaması
 • Diğer paketler için herhangi bir yaş sınırı bulunmazken Elite Ultimate Privilege (Büyük Paket) vizesi için başvuru sahibinin en az 20 yaşında olması
 • Başvuru sahibinin ihmalen işlenen suçlar dışında herhangi bir hapis cezasının bulunmaması
 • Başvuru sahibinin hakkında iflas kararı alınmamış olması
 • Akıl sağlığının yerinde olması, yetersiz veya yarı yetersiz bir kişi olarak beyan edilmemiş olması

Tayland Ayrıcalıklı Vize için Minimum Gelir Şartı Var Mıdır?

Tayland elit vize başvurularında üyelik ücretini ödemek ve başvuru sahibi hakkında daha önce iflas kararı verilmemiş olması dışında aranan bir gelir şartı bulunmamaktadır. Tayland elit vizesine sahip olmak için başvuru sahibinin 600.000 Tayland bahtı (289.322 TL) ile 2.000.000 Tayland bahtı (964.408 TL) arasında değişen üyelik ücretini ödemesi yeterli görülmektedir.

Tayland Elit Vizesi için Üyelik Programları Nelerdir?

Tayland elit vizesi için bulunan 7 üyelik paketi aşağıda listelenmiştir.

 • Elite Easy Access (Elit Kolay Erişim Üyeliği)
 • Elite Family Excursion (Elit Aile Gezisi Üyeliği)
 • Elite Family Alternative (Elit Aile Alternatif Üyeliği)
 • Elite Privilege Access (Elit Ayrıcalıklı Erişim Üyeliği)
 • Elite Superiority Extension (Elit Üstünlük Uzantısı Üyeliği)
 • Elite Ultimate Privilege (Elit Nihai Ayrıcalık Üyeliği)
 • Elite Family Premium (Elit Aile Premium Üyeliği)

Tayland Elit Kolay Erişim Üyeliği Nedir?

Tayland Elit Kolay Erişim Üyeliği ile 5 yıllık Tayland elit vizesine sahip olabilmek için bir kereye mahsus 600,000 Tayland bahtı (289.322 TL) ödenmektedir ve üyelik için ayrıca yıllık aidat ücreti tahsil edilmemektedir. Tayland Elit Kolay Erişim Üyeliği için yaş şartı aranmamakta ve Kolay Erişim Üyeliği sahiplerinin üyeliklerini Elit Nihai Ayrıcalık Üyeliğine yükseltmelerine hak tanınmaktadır.

Tayland Elit Aile Gezisi Üyeliği Nedir?

Tayland Elit Aile Gezisi Üyeliği ile 2 aile üyesinin 5 yıllık Tayland elit vizesine sahip olması için bir kereye mahsus 800,000 Tayland bahtı (386.116 TL) ödenmektedir ve üyelik için ayrıca yıllık aidat ücreti tahsil edilmemektedir. Tayland Elit Aile Gezisi Üyeliğine dahil edilmek istenen her bir aile bireyi için ilave 300,000 Tayland bahtı (144.856 TL) ödenmesi gerekmektedir.

Tayland Elit Aile Alternatif Üyeliği Nedir?

Tayland Elit Aile Alternatif Üyeliği ile 10 yıllık Tayland elit vizesine sahip olması için bir kereye mahsus 800,000 Tayland bahtı (386.116 TL) ödenmektedir ve üyelik için ayrıca yıllık aidat ücreti tahsil edilmemektedir. Tayland Elit Aile Alternatif Üyeliğine dahil edilmek istenen her bir aile bireyi için ilave 700,000 Tayland bahtı (338.144 TL) ödenmesi gerekmektedir. Tayland Elit Aile Alternatif Üyeliği 5 yıllığına verilmekte ve sonrasında 5 yıllığına tekrar yenilenmektedir.

Tayland Elit Ayrıcalıklı Erişim Üyeliği Nedir?

Tayland Elit Ayrıcalıklı Erişim Üyeliği ile 10 yıl geçerli Tayland elit vizesine sahip olmak için bir kereye mahsus 1,000,000 Tayland bahtı (482.439 TL) ödenmektedir ve üyelik için ayrıca yıllık aidat ücreti tahsil edilmemektedir. Tayland Elit Ayrıcalıklı Erişim Üyeliği 5 yıllığına verilmekte ve sonrasında 5 yıllığına tekrar yenilenmektedir.

Tayland Elit Üstünlük Uzantısı Üyeliği Nedir?

Tayland Elit Üstünlük Uzantısı Üyeliği ile 20 yıl geçerli Tayland elit vizesine sahip olmak için bir kereye mahsus 1,000,000 Tayland bahtı (482.439 TL) ödenmektedir ve üyelik için ayrıca yıllık aidat ücreti tahsil edilmemektedir. Tayland Elit Üstünlük Uzantısı Üyeliği 4 kez 5’er yıllık periyotlar için yenilenebilmektedir.

Tayland Elit Nihai Ayrıcalık Üyeliği Nedir?

Tayland Elit Nihai Ayrıcalık Üyeliği 20 yıl geçerlidir ve 2.14 milyon Tayland bahtı (1.017.044 TL) ücreti ödendikten sonra yıllık olarak 21,400 Tayland bahtı (10.170 TL) ödenmektedir. Tayland Elit Nihai Ayrıcalık Üyeliği için başvuru sahiplerinin 20 yaşın üzerinde olması gerekmektedir. Tayland Elit Nihai Ayrıcalık Üyeliği 5 yıl süre ile geçerlidir ve 4 seferliğine 5 yıl daha yenilenebilmektedir.

Tayland Elit Aile Premium Üyeliği Nedir?

Tayland Elit Aile Premium Üyeliği ile 20 yıl geçerli Tayland elit vizesine sahip olmak için bir kereye mahsus 1,000,000 Tayland bahtı (482.439 TL) ödenmektedir ve üyelik için ayrıca yıllık 10,000 Tayland bahtı (4.801 TL) aidat ücreti ödenmektedir.

Tayland Elit Aile Premium Üyeliğinden sadece Tayland Elit Ayrıcalıklı Erişim Üyeliğine sahip olanlar faydalanabilmektedir ve 5 yıllığına verilen Tayland Elit Aile Premium Üyeliği sonrasında 4 kez 5’er yıllık periyotlarla yenilenmektedir. Tayland Elit Aile Premium Üyeliği ve Tayland elit vize geçerlilik süresi Tayland Elit Ayrıcalıklı Erişim Üyeliği süresine bağlıdır.

Tayland Ayrıcalıklı Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland elit vize başvurusu yapmak için gerekli evrakın, başvuru formunun ve pasaportun elektronik kopyasının akredite bir Tayland elit vize acentesine gönderilmesi gerekmektedir. Evrak tesliminin ardından vize danışmanı başvuru sahibinin göçmenlik durumu ve cezai geçmişi ile ilgili olarak Tayland Elit Ofisi, Tayland Dışişleri Bakanlığı ve Tayland Göçmen Bürosu ile ortak çalışma yürütmektedir. Tayland elit vize başvurularında vize süreci çoğu ülke için 1 ay, özel kategoride yer alan ülkeler için ise 3 ay kadar sürmektedir.

Başvuru sahibi hakkındaki inceleme olumlu sonuçlandığında vize danışmanı başvuru sahibini bilgilendirerek başvuru yapılan Tayland elit vize türüne göre 600,000 Tayland bahtı (289.322 TL) ile 2,000,000 Tayland bahtı (964.408 TL) arasında değişen üyelik ücretinin banka havalesi yoluyla ödenmesini istemektedir.

Kontrol ve ödeme süreçlerinin tamamlanmasının ardından, başvuru sahibine Üyelik Kimliği ve vizenin diğer aşamaları hakkında bilgi verilmektedir. Vize onaylandıktan sonra Tayland Elit Üyelik sahibi Tayland elit vizesini ikamet adresindeki Tayland Elçiliğinde ya da konsolosluğunda pasaportuna ekleyebilir. Başvuru sahibinin Tayland Büyükelçiliğinde başvuru yapması mümkün değilse, Tayland Suvarnabhumi Havalimanında da Tayland elit vizesi almasına olanak tanınmaktadır.

Tayland Krallığı Konsolosluğu'na Elit Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Tayland’ın mevcut vize politikası gereği Tayland Kraliyet Konsolosluğu, Tayland Dışişleri Bakanlığı’ndan izin almadan elit kart sahiplerine vize verme yetkisine sahip değildir.

Tayland Dışişleri Bakanlığından onay almış Elit Kart sahipleri Tayland Konsolosluğu üzerinden elit vize başvurusu yapabilmektedir.

Tayland Elit Kart Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayland Elit Kart başvurusu yapabilmek için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibine ait pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 4x6 cm ebatlarında pasaport boy fotoğraf
 • Tayland Privilege Card Co.ltd'den alınmış yetkilendirme mektubu

Tayland Elit Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Tayland elit vize başvurularında pasaportun en az 5 yıl geçerlilik süresi olması istenmektedir ancak 5 yıldan az geçerliliği olan pasaportlarda Tayland Büyükelçiliği veya Tayland Göçmenlik Bürosu Tayland elit vizelerini pasaportun son kullanım tarihine göre eklemektedir. Tayland elit vizesinin kalan geçerlilik süresi daha sonra yeni alınan pasaporta göre düzenlenmektedir ve işlemlerin sağlıklı yürütülmesi için pasaportta en az 3 boş sayfanın olması gerekmektedir.

Tayland Elit Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Başvuru yapılacak pakete göre değişiklik gösteren Tayland elit vize ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Elit Kolay Erişim Üyeliği 600,000 Tayland bahtı (289,322 TL)
 • Elit Aile Gezisi Üyeliği 800,000 Tayland bahtı (386.116 TL)
 • Elit Aile Alternatif Üyeliği 800,000 Tayland bahtı (386.116 TL)
 • Elit Ayrıcalıklı Erişim Üyeliği 1,000,000 Tayland bahtı (482.439 TL)
 • Elit Üstünlük Uzantısı Üyeliği 1,000,000 Tayland bahtı (482.439 TL)
 • Elit Nihai Ayrıcalık Üyeliği 2,014,000 milyon Tayland bahtı (482.439 TL)
 • Elit Aile Premium Üyeliği 1,000,000 Tayland bahtı (482.439 TL) ve 10,000 Tayland bahtı (4.801 TL) yıllık aidat

Tayland Elit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Tayland elit vize ve Elit Kart başvuru onay süreci başvuru sahibinin göçmen bürosu ya da sabıka kaydı durumuna göre 3 haftadan 2 aya kadar değişen sürelerde sonuçlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Tayland Elit Kart Üyeliği ve vize işlemleri ile ilgili en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayland Ayrıcalıklı Vizenin Emeklilik Vizesinden Farkı Nedir?

Tayland elit vizesi ile Tayland emeklilik vizeleri finansal şartlar ve ücret iadeleri açısından birbirinden farklılaşmaktadır.

Emeklilik vizesi için gerekli finansal birikim vize sahibinin banka hesabına yatırılmaktadır ve Tayland emeklilik vizesi için her yıl yenileme gerekirken Tayland elit vizesinin her yıl yenilenmesine gerek yoktur. Tayland elit vizesi ve Tayland emekli vizesi için 90 günlük adres bildirim şartı aranmaktadır.

Tayland Elit Kart Sahipleri Gelir Vergisi Ödemek Zorunda Mıdır?

Tayland elit vizesi, özel turist vizesi veya ayrıcalıklı giriş vizesi kategorileri altında yer alan ayrıcalıklı giriş vizesidir. Tayland elit vize sahibi gelirini yurt dışından elde ediyorsa gelir vergisi ödemesine gerek yoktur ancak Tayland elit vize sahibinin gönüllü olarak gelir vergisi ödediği durumlar bulunmaktadır.

Elit Vize Sahipleri Tayland'dan Ev Satın Alabilir Mi?

Tayland elit vize sahiplerinin, diğer yabancı uyruklu vatandaşlar gibi mülk satın alma hakları bulunmaktadır. Tayland elit vize sahipleri bir arazi satın almak ya da ev inşaa etmek istediklerinde arazi üzerinde uzun vadeli (30 yıla kadar) bir kira anlaşması yapabilmektedir ve kendi adlarına inşaat yapabilmek için inşaat ruhsatı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Tayland elit vize sahipleri uzun vadeli kiralama yöntemiyle ev sahibi olurken aynı zamanda arazi üzerinde uzun vadeli güvenli bir kira sözleşmesine sahip olabilmektedir.

Tayland Elit Vizesi Sahibine Çalışma Hakkı Tanır Mı?

Tayland elit vize sahiplerinin Tayland Flexible Plus programına dahil olmadıkları sürece çalışma izni almalarına izin verilmemektedir. Tayland elit vize sahiplerine Tayland ülke sınırları içinde maaş ödenmediği, bir şirket için çalışmadığı sürece Tayland sınırları dışında bir işletmeyi yürütmelerine veya işletmelerine izin verilmektedir.

2022 yılı başından itibaren Tayland Flexible Plus programı kapsamında elit vize ile çalışma izni alınmasına izin verilmektedir. Tayland Flexible Plus programı 20 yıllık Tayland elit vize paketi için kullanılabilen yeni bir programdır. Tayland elit vize kartı sahipleri 1 yıl sonra Tayland’a 1,000,000 dolar yatırım yaparak Tayland’da yasal olarak çalışmaya veya bir şirketi yönetme hakkına onay veren Tayland çalışma izni kazanmaktadır.

Ayrıcalıklı Kart ile Tayland Krallığı'ndan Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Tayland kalıcı oturma izni vatandaşlık için bir ön koşul olurken elit vize ön koşul olmamaktadır.

Tayland elit vizesi ayrıcalıklı ve uzun süreli bir turist vizesi olduğundan ikamet olarak doğrudan kabul edilmemektedir ve Tayland vatandaşlık başvurusu için tek başına yeterli olmamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: