Tayland E-Vize

Tayland Krallığı Türk Vatandaşlarına E-Vize Veriyor Mu?

Tayland Dışişleri Bakanlığı 2018 yılı sonunda ertesi yıl Tayland e-vize uygulamasını hayata geçireceğini duyurmuştur ve 2019 yılı şubat ayında ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları Tayland e-vize uygulaması kapsamına dahil edilmiştir. 2019 yılı nisan ayından itibaren İngiliz ve Fransız vatandaşları Tayland e-vize uygulamasına dahil edilmiştir. Tayland’ın önümüzdeki üç yıl içinde diplomatik ilişki içinde olduğu tüm yabancı ülke vatandaşlarına online olarak Tayland vize başvuru hakkı tanıması beklenmektedir.

Tayland Krallığı’nın e-vize uygulaması Türkiye’yi kapsamadığından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland Krallığı e-vize başvuru hakları bulunmamaktadır. Türkiye'den yapılacak Tayland vize başvurularında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının standart vize sürecini takip ederek Türkiye’de bulunan Tayland konsolosluklarına vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Türkiye'den Tayland'a gidecek Türk vatandaşları ile oturum izni bulunan yabancı ülke vatandaşlarına, Tayland vizesi başvuru işlemlerinde akredite danışmanlık şirketi Vizem.net tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Hangi Ülke Vatandaşları Tayland E-Vize Başvurusu Yapabilir?

Almanya, Çin, Hollanda, Fransa, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin vatandaşları başta olmak üzere pek çok ülke vatandaşı Tayland vize başvurularını Tayland e-vize sistemi üzerinden yapabilmektedir. Tayland hükümetinin yakın dönem planları arasında, diplomatik olarak ikili ilişkilerde bulunduğu tüm ülkelere yönelik olarak e-vize uygulamasının hayata geçirilmesi bulunmaktadır.

Başvuru sahipleri Tayland e-vize başvurusu için uygunluk durumunu https://www.thaievisa.go.th/ adresinde, ilgili yerlere vatandaşı olduğu ve ikamet ettiği ülke bilgilerini girerek öğrenebilmektedir.

Hangi Ülke Vatandaşları Tayland E-Vize Başvurusu Yapabilir?
Hangi Ülke Vatandaşları Tayland E-Vize Başvurusu Yapabilir?

T.C. Vatandaşları Tayland E Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Hayır, Türkiye Cumhuriyeti Tayland e-vize uygulaması kapsamında bulunmamaktadır ve T.C vatandaşları Tayland vize başvurularını Tayland e-vize uygulaması üzerinden yapamamaktadır.

E-Vize Kapsamında Hangi Tayland Vizelerine Başvurulabilir?

Tayland e-vize uygulaması kapsamında başvuru yapılabilecek Tayland vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland turist vizesi
 • Tayland iş ve yatırımcı vizesi
 • Tayland öğrenci vizesi
 • Tayland aile birleşimi vizesi
 • Tayland transit vize
 • Uzun süreli Tayland vizesi
 • Tayland girişimci vizesi
 • Diplomatik Tayland vizesi

Tayland E Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland e-vize başvuruları Tayland elektronik vize resmi sitesi olan https://www.thaievisa.go.th/ adresi üzerinden hesap açıldıktan sonra sitedeki başvuru adımları takip edilerek yapılmaktadır.

Tayland Krallığı e-vize başvurusu için hesap oluşturulduktan sonra platforma giriş yapılarak başvuru formunun online olarak doldurulması istenmektedir. Tayland e-vize başvuru sürecinin sonraki adımlarında vize destekleyici belgelerinin sisteme online olarak yüklenmesi ve vize harcının kredi kartı ile online olarak ödenmesi bulunmaktadır. Tayland e-vize uygulamasında vize harcı ödendikten sonra vize değerlendirme süreci başlamakta ve vize onay bildirimi başvuru sahibine e-posta ile bildirilmektedir.

Tayland E-Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tayland e-vize başvurusu sırasında talep edilen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerlilik süresi en az 6 ay olan pasaport veya seyahat belgesi
 • Başvuru sahibine ait son 6 ayda çekilmiş fotoğraf
 • Tayland’a yapılacak olan seyahatin kanıtı (ücreti ödenmiş uçak bileti)
 • Yeterli finansmanın varlığını kanıtlayan belge (kişi başı 20,000 baht ve aile başına 40,000 baht)

Başvuru yapılan vize türüne göre Tayland e-vize başvurularında gerekli olan belgeler değişiklik gösterebilmektedir.

Tayland E-Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland e-vize başvuru form doldurma işlemi online olarak https://www.thaievisa.go.th/ adresinden yapılabilmektedir. Tayland vize başvurusunun web sitesi üzerinden yapılabilmesi için ilk olarak hesap oluşturulmakta ve ikinci adımda Tayland e-vize başvuru formu doldurulmaktadır. Tayland e-vize başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak beyan edilmesi ve ardından sisteme kaydedilmesi gerekmektedir.

Tayland E Vize Fotoğrafının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Tayland e-vize başvurusu sırasında online olarak sisteme yüklenmesi gereken e-vize fotoğrafının, 4 x 6 cm ebatlarında ve son 6 ayda çekilmiş olması istenmektedir.

Tayland E-Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland vize başvurusu, Tayland e-vize resmi web sitesi üzerinden yapıldığında hamilin uyruğuna bakılmaksızın standart olarak 2600 baht (82 dolar) vize başvuru ücreti tahsil edilmektedir.

Tayland Online Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Tayland online vize başvuruları, https://www.thaievisa.go.th/ resmi web sitesinde oluşturulan hesaba giriş yapılarak takip edilmektedir.

Tayland E Vize Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Tayland e-vizesinin onaylanma süreci için net bir tarih bulunmamakla birlikte kimi başvuru sahiplerinin Tayland e-vize başvuruları 12 saatte onaylanırken kimi başvuru sahiplerinin başvurularının onaylanması birkaç iş gününü bulabilmektedir.

Tayland e-vize başvurularının 15 iş günü içinde işleme konulmaması durumunda https://www.thaievisa.go.th/ web adresindeki başvuru hesabına giriş yapılarak başvuru durumunun izlenmesi tavsiye edilmektedir.

Tayland E-Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Tayland e-vizesi, tek giriş yapmak şartıyla 15 günlüğüne verilmektedir ve onay tarihinden itibaren 30 gün süreyle geçerliliğini korumaktadır.

Türk Vatandaşları Tayland Vizesine Nasıl Başvurabilir?

Türkiye Cumhuriyeti ile Tayland arasındaki mevcut vize rejimi dolayısıyla Türk vatandaşları Tayland vize başvurularını şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Türkiye’de bulunan Tayland konsolosluklarına yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland vize işlemleri sürecinde; online olarak vize randevusu almaları, gerekli vize destekleyici evrakı hazırlamaları, vize randevu tarihinde konsolosluğa giderek gerekli evrakı teslim etmeleri ve vize ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Vizem.net Türkiye'den yapılacak Tayland vize başvurularında başvuru sahiplerine vize başvuru formunun doldurulması, randevu alma, gerekli evrakların hazırlanması ve vize takibi de dahil olmak üzere tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: