İzmir Belçika Konsolosluğu

İzmir Belçika Konsolosluğu

İzmir Belçika Konsolosluğu İzmir ilinde Fahri Konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Fahri Konsolosluklar görevli temsilciliklerin sayısının az olduğu dönemde, konsolosluk işlemlerinin yerine getirilebilmesi ve ülkeler arası ticari ilişkilerin geliştirilmesi için fahri konsolosluklar açılmıştır.

Fahri konsolosların statüleri Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi ile Türkiye Cumhuriyeti iç mevzuatının ilgili hükümlerinde düzenlenmiştir. Fahri konsoloslara sağlanan bu statü ile görevin etkin şekilde yürütülebilmesi amaçlanmaktadır. Fahri konsoloslukların yetki alanları sınırlıdır. Dolayısıyla Fahri konsoloslukların vize, seyahat belgesi, askerlik belgesi gibi resmi belge düzenleme yetkileri bulunmamaktadır. İzmir ilinden yapılacak vize başvurularını değerlendirme yetkisi Türkiye’deki Belçika Konsolosluğu’na ait olacaktır.

İzmir Belçika Konsolosu Kimdir?

Nezih Öztüre İzmir Belçika Fahri Konsolosu sıfatıyla İzmir ilinde görev yapmaktadır.

Belçika Fahri Konsolosluğu İzmir İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

İzmir Belçika Fahri Konsolosluğu iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

İzmir Belçika Fahri Konsolosluğu Adresi: Gazi Osman Paşa Bulvarı Batı İş Merkezi No:10/1 K:6 D:607 Alsancak- İzmir- Türkiye
İzmir Belçika Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma günleri 09.00-16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Belçika Fahri Konsolosluğu’na ziyaretler randevusuz yapılamamaktadır. COVID-19 pandemisi sebebiyle randevunun onaylanmasından sonra gişeye sadece randevuyu talep eden kişi gelebilmektedir.

İzmir Belçika Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

İzmir Belçika Fahri Konsolosluğu telefon numaraları aşağıda listelenmiştir.

  • +90 232 463 47 69
  • +90 232 464 53 63

İzmir Belçika Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İzmir Belçika Fahri Konsolosluğu e-mail adresi: nezih@ozture.com

İzmir Belçika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Belçika Konsolosluğu resmi web sitesi: turkey.diplomatie.belgium.be/tr

İzmir Belçika Konsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzmir Belçika Fahri Konsolosluğu’nda yapabileceği işlem bulunmamaktadır.

Türkiye’de bulunan Belçika vatandaşlarının İzmir Belçika Konsolosluğu’nda yapabileceği işlemler aşağıda listelenmiştir.

  • Kimlik Kartı: Yurtdışında ikamet eden 12 yaşından büyük ve Belçika Büyükelçiliği’nde nüfus kütüğüne kayıtlı her Belçika vatandaşının Belçika kimlik kartı için başvuru yapması gerekmektedir.
  • Elektronik Kimlik Kartı: Belçika Büyükelçilikleri 01.01.2010 tarihinden itibaren elektronik kimlik kartı teslim etmektedir. Elektronik kimlik kartının geçerliliği 5 yıldır.
  • Pasaport: Her Belçika vatandaşının Belçika pasaportuna sahip olma hakkı vardır. Belçika pasaportunun süresi 5 yıldır.

Yurtdışında yaşayan Belçika vatandaşları pasaport başvurusu yapmak için Türkiye’deki Ankara Belçika Büyükelçiliği ve İstanbul Belçika Başkonsolosluğu’na müracaat etmeleri gerekmektedir.

Belçika Pasaportu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Kişinin kimlik kartı veya kişinin kimlik bilgilerini içeren bir belge,
  • Eski pasaport

İzmir Belçika Konsolosluğu’ndan direkt olarak vize başvuru randevusu alınmamaktadır. Belçika vize başvuruları yetkili aracı kurum olan yetkili aracı kurum üzerinden yapılmaktadır. Belçika vize başvurusu yapmak isteyen kişiler yetkili aracı kuruma başvurmalıdır.

Belçika için resmi aracı kurum VFS Global vize başvuru merkezidir.

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğunda Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu vize başvurusu kabul etmemektedir. Belçika vize başvuruları aracı kurumlar ve akredite acenteler tarafından alınmaktadır.

Belçika vize başvuruları ve Belçika vizesi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra ulaştırılması gereken yetkili aracı kurum VFS Global isimli kurumdur.

2019- 2020 yıllarında Schengen vizelerinde en yüksek onay oranına sahip akredite acentesi vizem.net kurumudur.

Belçika Konsolosluğu İzmir’den Nasıl Randevu Alınır?

Belçika Konsolosluğu İzmir için online randevu alınamamaktadır. Konsolosluğa gönderilecek belgeler e-posta aracılığı ile gönderilmektedir. Kişinin gelmesi gerekiyorsa konsolosluk biriminden önceden bir randevu alınmalıdır.

İzmir Belçika Konsolosluğu için randevular telefon (+90 232 463 47 69, +90 232 464 53 63) ya da e-posta (nezih@ozture.com) ile alınabilmektedir.

COVID-19 süreci kapsamında Belçika Konsolosluğu randevu sürecini ve koşullarını değiştirme hakkını saklı tutar.

Türkiye’deki Diğer Belçika Fahri Konsoloslukları Hangileridir?

Türkiye’de bulunan Belçika Fahri Konsoloslukları aşağıda listelenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: