Belçika Konsolosluğu

Belçika Konsolosluğu İletişim ve Haberleri

Belçika’nın yurtdışı temsilcileri büyükelçilikler, başkonsolosluklar ve fahri konsolosluklardan oluşmaktadır. Büyükelçiliğin bir kolu olan Belçika Konsolosluğu ise Belçika’nın, Türkiye’de bulunan ticari menfaatleri koruyan, diplomatik olmayan resmi dairelerdir.

İstanbul’da bulunan Belçika Başkonsolosluğu, Belçika’nın menfaatlerini korumak ve geliştirmek, Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütmek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini yürütmek ile görevlidir. İstanbul’da Belçika Başkonsolosluğu görevini yerine getiren kişi Serge Dickschen’dir.

Konsolosluk işlemleri yapmakla ve Büyükelçilik tarafından verilen diğer görevleri yerine getirmekle yükümlü olan Belçika Fahri Konsoloslukları Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunmaktadır. Antalya, Bodrum, Bursa, İzmir ve Gaziantep’te bulunan Belçika Fahri Konsoloslukları Türkiye vatandaşları için vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahip değildir.

Belçika Konsolosluğu Türkiye’de Hangi İllerde Var?

Belçika Konsolosluğu Türkiye’de aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

 • Belçika Ankara Büyükelçiliği
 • Belçika İstanbul Başkonsolosluğu
 • Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu
 • Belçika Bodrum Fahri Konsolosluğu
 • Belçika Bursa Fahri Konsolosluğu
 • Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Belçika Büyükelçiliği Ankara

Belçika Ankara Büyükelçiliği, Belçika’nın Türkiye’deki resmi diplomatik işlerinden sorumlu temsilcisidir. Belçika Ankara Büyükelçiliği Türkiye ve Belçika arasındaki politik, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi ile görevlidir. Ankara’daki Belçika Büyükelçilik görevi Paul Huynen tarafından yürütülmektedir. Belçika Büyükelçiliği Aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütmekle görevlidir.

Türkiye’de bulunan Belçika vatandaşları için pasaport ve kimlik yenileme, evlilik, doğum, ölüm işlemleri ve noter işlemleri gibi konulardan Ankara Belçika Büyükelçiliği sorumludur.

Ankara Belçika Konsolosluğu adresi aşağıdadır.

 • Ankara Belçika Konsolosluğu Adresi: Vista 312 Office Building, Eskişehir Yolu, 2176. Cadde No: 9, kat: 10-11, Söğütözü 06530 Çankaya/Ankara

Belçika Konsolosluğu İstanbul

Belçika Konsolosluğu İstanbul’da Cihangir / Beyoğlu’nda hizmet vermektedir. İstanbul’daki Belçika Başkonsolos görevinde Serge Dickschen ve Başkonsolos yardımcısı ve Konsolos görevinde Alain Schmitz bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belçika vize işlemlerini değerlendirme ve sonuçlandırma İstanbul Belçika Başkonsolosluğu görevli olmasına karşın Belçika vize başvuruları yetkili aracı kurum olan vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Belçika İstanbul Konsolosluğu, Türkiye’de bulunan Belçikalı vatandaşların pasaport ve kimlik yenileme, evlilik, doğum, ölüm işlemleri ve noter işlemleri gibi çeşitli işlemlerini gerçekleştirmek ile yükümlüdür.

Bununla birlikte, Belçika İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’deki tüm uzun ve kısa süreli olan aile ziyareti, turizm, çalışma izni vizesi gibi vize başvuruları için yetkilidir. İstanbul Belçika Başkonsolosluğu; Azerbaycan, Türkmenistan ve Gürcistan vatandaşları için de uzun süreli Belçika vize başvuruları için de yetki sahibidir.

Belçika Adana Fahri Konsolosluğu

Belçika Adana Fahri Konsolosluğu şu anda hizmet vermemektedir. Belçika Adana Fahri Konsolosluğu’na başvurmak isteyen kişilerin ilgili konuda Ankara Belçika Büyükelçiliği ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Belçika Bodrum Fahri Konsolosluğu

Bodrum Belçika Konsolosu görevi Onursal Dylan Özatacan tarafından yürütülmektedir.

Vize başvurusunda karar verme yetkisine sahip olmayan Belçika Bodrum Fahri Konsolosluğu, yalnızca Belçika vize başvurularında ve Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerinde yetki sahibidir.

Belçika Bursa Fahri Konsolosluğu

Mehmet İbrahim Hizalan tarafından yürütülen Belçika Bursa Fahri Konsolosluk görevi Bursa’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ticari ilişkileri ve Belçika vatandaşlarının pasaport ve kimlik kartı işlemi gibi işlemlerini yürütmekle görevlidir. Belçika Bursa Fahri Konsolosluğu, Belçika vize başvurularını değerlendirmekle görevli değildir.

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu

Belçika İzmir Fahri Konsolosluk görevinde Nezih Öztüre bulunmaktadır.

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize başvurusu kabul etmemektedir. Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu, Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri olan doğum, ölüm ve evlilik işlemlerini yapmakla yükümlüdür.

Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Gaziantep Belçika Fahri Konsolosluğu Kutayfer Memiş tarafından yürütülmektedir. Diğer Belçika Fahri Konsolosluklarında olduğu gibi, Gaziantep Belçika Fahri Konsolosluğu’ndan vize başvuruları alınamaz.

Gaziantep Belçika vize başvuruları aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Belçika Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Belçika Konsolosluğu iletişim bilgileri aşağıdaki başlıklarda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Belçika Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre belçika konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukTelefon numarası
Belçika Ankara Büyükelçiliği+90 312 544 30 58
Belçika İstanbul Başkonsolosluğu+90 212 243 20 68
+90 212 243 33 01
+90 212 243 33 00
+90 212 252 47 46
Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu+90 242 244 68 53
Belçika Bodrum Fahri Konsolosluğu+90 252 348 37 29
Belçika Bursa Fahri Konsolosluğu+90 224 232 27 00
Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu+90 232 463 47 69
+90 232 464 53 63
Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu+90 342 337 40 40

Belçika Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

2021 yılı için Belçika Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni yıl: 01.01.2021
 • Hizmet muafiyeti: 22.02.2021
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23.04.2021
 • Dini bayram: 13.05.2021
 • Ramazan Bayramı: 14.05.2021
 • Dini bayram: 24.05.2021
 • Hizmet muafiyeti: 19.07.2021
 • Kurban Bayramı: 20.07.2021 - 21.07.2021
 • Cumhuriyet Bayramı: 29.10.2021
 • Ateşkes Günü: 11.11.2021
 • Hizmet muafiyeti: 12.11.2021
 • Yeni Yıl: 31.12.2021

Belçika Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Belçika Konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda listelenmiştir.

Ankara Belçika Büyükelçiliği: Pazartesi - Cuma 09.00 ile 12.30 ve 13.00 ile 16.00 saatleri arası

İstanbul Belçika Başkonsolosluğu: Pazartesi - Cuma 09:00-12:30 ve 13:00-14:30 saatleri arası (COVID-19 pandemisi sebebiyle)

Belçika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Belçika Konsolosluğu resmi web sitesi https://turkiye.diplomatie.belgium.be/tr ‘dir.

Belçika Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Belçika Konsolosluğu mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukMail adresi
Belçika Ankara Büyükelçiliğiankara@diplobel.fed.be
Belçika İstanbul Başkonsolosluğuistanbul@diplobel.fed.be
Belçika Antalya Fahri Konsolosluğuantalya@consulateofbelgium.net
Belçika Bodrum Fahri Konsolosluğubodrum@consulateofbelgium.com
Belçika Bursa Fahri Konsolosluğuibrahim@hizalan.com
Belçika İzmir Fahri Konsolosluğunezih@ozture.com
Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğukutayfer@kutayfer.com

Belçika Konsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Belçika Konsolosluğu, Belçika’nın Türkiye’deki resmi diplomatik işlerinden sorumlu temsilcisidir. Belçika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri Belçika Konsolosluğu üzerinden yapılmamaktadır. Belçika vize başvuruları Belçika Konsolosluğu tarafından aracı kurum olarak yetkilendirilen VFS Global vize başvuru merkezi üzerinden yapılmaktadır.

Belçika Konsolosluğu’nun görevleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika Krallığı’nı temsil etmek, Belçika vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumak.
 • Belçika Konsolosluğu Türkiye ve Belçika arasındaki politik, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkileri geliştirmek.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belçika vizesi başvuru sonuçlarını değerlendirip karara bağlamak.
 • Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşları için konsolosluk işlemleri, pasaport ve kimlik yenileme, evlilik, doğum ve ölüm işlemlerini yapmak.

Belçika Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vize başvuruları Belçika Konsolosluğu üzerinden yapılmamaktadır. Belçika vize başvuruları, Belçika Konsolosluğu tarafından aracı kurum olarak yetkilendirilen VFS Global vize başvuru merkezi üzerinden ve akredite acenteler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Belçika vizesi turistik, aile birleşimi ve çalışma amaçlı oturum izni gibi birçok vize kategorisinden oluşmaktadır.

Belçika Vize başvurusunda bulunabilmek için ilk olarak alınacak vize türünü belirlemek gerekmektedir. Daha sonra Belçika vize başvurusu için Belçika Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden online olarak vize başvuru formu doldurulmalı ve gerekli destekleyici evraklar hazırlanmalıdır. Belçika vizesi için gerekli evraklar hazır olduktan sonra, ikamet edilen bölgeye uygun olan VFS Global vize merkezi şubelerinden online olarak randevu almak gerekmektedir.

Belçika vize başvuru ücreti ve gerekli diğer ücretler ödendikten sonra randevu alınan vize başvuru merkezini ziyaret etmek ve gerekli belgeleri teslim etmek gerekmektedir. Yapılan Belçika vize başvurusu, VFS Global referans numarası ile online olarak takip edilmelidir. Başvuru VFS Global vize başvuru merkezi tarafından alındıktan sonra Belçika dış temsilciliklerine iletilmektedir. Ankara Belçika Büyükelçiliği ve İstanbul Belçika Başkonsolosluğu, Belçika vizesi başvurularını karara bağlayan yetkili kuruluşlardır. Yapılan Belçika vize başvurusu sonuçlandığında pasaportu kargo yolu ile veya vize merkezinden almak gerekmektedir.

2019-2020 yıllarında en yüksek Schengen vize başvuru onayına sahip kuruluş, vizem.net akredite acentesidir.

Belçika Konsolosluğu Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika vize başvurusu için Belçika Konsolosluğu tarafından istenen gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve müracaat tarihinden itibaren en az 12 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Vize tatbiki için içerisinde en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Kimlik kartı kopyası: Yabancılar için oturma izninin kopyası gerekmektedir.
 • Belçika vize müracaat formu: Okunaklı, tarih yazılmış ve imzalanmış biçimde online ortamda dikkatlice doldurulmuş olmalıdır.
 • 3 adet biyometrik fotoğraf: Fotoğraflar, 6 aydan daha yeni, özdeş, 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe/çerçeve ölçülerine sahip olmalıdır.
 • Dil tercih formu: Vize müracaatının ele alınacağı Belçika’nın üç ulusal dilinden (Fransızca, Flemenkçe, Almanca) birini seçmek gerekmektedir.
 • İdari harç: İdari harç bedelini ödendiğine dair belge gerekmektedir. Türk vatandaşlarından idari harç istenmemektedir.
 • Belçika seyahat sağlık sigorta: Teslim edildiği tarihten itibaren 6 aydan eski olmamalıdır. Sağlık raporu Konsolosluk tarafından kabul görmüş bir hastane tarafından imzalanmalı ve tasdik edilmelidir.
 • Adli sicil kaydı: Apostil tasdikli, çevrilmiş ve teslim edildiği tarihten itibaren 6 aydan eski olmamalıdır.

Belçika vize türüne göre ek belgeler talep edilmektedir. Belçika vize başvuru evrakları eksiksiz ve doğru beyanla hazırlanmış olmalıdır.

Belçika Konsolosluğu Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Belçika Konsolosluğu vize formu, Belçika Konsolosluğu tarafından istenen kapsamlı kişisel bilgiler için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişinin doldurması gereken bir belgedir. Belçika vize başvurusunun değerlendirilmesi ve olumlu sonuçlanması için oldukça önemli olan Belçika vize başvuru formu eksiksiz ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgileri destekler nitelikte gerçeğe uygun olarak doldurulmalıdır.

Belçika Konsolosluğu vize başvuru formu internet üzerinden Belçika Dışişleri Bakanlığı sayfasından doldurulmaktadır. Formu doldurduktan sonra başvuru sahibine özel barkod ve referans numarası vize başvuru formununun üstünde yer almaktadır. Belçika vize başvuru formunda Belçika Konsolosluğu’nun istediği özelliklerde vesikalık fotoğraf bulunmalıdır.

Belçika Konsolosluğuna Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Belçika Konsolosluğu vize dilekçesi Konsolosluğa hitaben yazılan vize talep dilekçesidir. Dilekçe Belçika’nın resmi dilleri olan Almanca, Flemenkçe, Fransızca veya isteğe bağlı olarak İngilizce olmalıdır.

Vize talep dilekçesinde ad, soyad, pasaport numarası gibi kişisel bilgilerle birlikte mutlaka tarih de eklenmektedir. Belçika vize talep dilekçesinde seyahat amacından bahsedildikten sonra, net bir şekilde seyahat tarihleri, seyahat planı ve konaklama bilgileri de yer almalıdır. Belçika Konsolosluğu’na hitaben yazılan vize talep dilekçesinde geçmişte gerçekleştirilen seyahat ve vizelerden de bahsedilmelidir. Bununla birlikte, vize reddi yaşanmışsa vize reddi de mutlaka ayrıntılarıyla vize talep dilekçesi içerisinde yer almalıdır.

Belçika Konsolosluğu Vize Ücreti Nedir?

Vize türlerine göre Belçika Konsolosluğu vize ücretleri aşağıda tablolanmıştır.

2021 Yılı Vize Ücret Tablosu
Vize türleriYetişkin ücret6-12 yaş arası çocuklar için ücret0-6 yaş arası çocuklar için ücret
Turistik vize736 TL368 TLÜcretsiz
Aile ve arkadaş ziyareti vizesi736 TL368 TLÜcretsiz
Ticari vize736 TL368 TLÜcretsiz
Kültür ve spor etkinlikleri vizesi736 TL368 TLÜcretsiz
Tır şoförü vizesi736 TL368 TLÜcretsiz
Belçika’da evlenme vizesi736 TL368 TLÜcretsiz
Birlikte yaşama vizesi736 TL368 TLÜcretsiz
Aile birleşimi vizesi1656 TL
(Belçika Vatandaşı, Avrupa Birliği, EEA veya İsviçre vatandaşlığı olmayan kişilerin aile üyeleri vize ücreti öder)
Çalışma vizesi1656 TL
(Türkiye Vatandaşı olmayanlar için)
Au pair vizesi1656 TL
Devlete ait bir üniversite veya yüksek eğitim kurumunda staj ve öğrenci vizesi1656 TL
(Türkiye Vatandaşı olmayanlar için)
Özel bir eğitim kurumunda staj veya öğrenci vizesi1656 TL
(Türkiye Vatandaşı olmayanlar için)
Hizmet harcı
(Belçika D tipi vize başvurusunda VFS Global hizmetlerinden yararlanılması durumunda ödenir.)
İstanbul ve Ankara şubeleri için: 248 TL Antalya,Bodrum ve Gaziantep şubeleri için: 276 TL

Belçika Konsolosluğu Üzerinden Vize Sorgulama Yapılabilir Mi?

Belçika Konsolosluğu üzerinden vize sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Belçika vize başvuruları, Belçika Konsolosluğu üzerinden yapılmamakla birlikte Belçika vize takip işlemleri de yapılmamaktadır. Belçika vize takip işlemleri yetkili aracı kurum olan VFS Global vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleşmektedir. Yapılan Belçika vize başvurusu sonrasında VFS Global tarafından bir referans numarası verilmektedir.

VFS Global referans numarası ile online olarak Belçika vize başvuru durumu takip edilmektedir. Vizem.net üzerinden yapılan vize başvurularında Belçika vize takip işlemleri online olarak başvuru takip sayfasından yapılabilmektedir. Belçika vize başvurusu sonuçlandığında pasaportu kargo yolu ile veya vize merkezinden ya da Belçika Konsolosluğundan bizzat almak gerekmektedir. Pasaport alınmadan Belçika vize başvurusunun olumlu veya olumsuz sonucu öğrenilememektedir.

Belçika Konsolosluğundan Randevu Nasıl Alınır?

Belçika Konsolosluğu’ndan randevu telefon ile veya mail ile oluşturulabilmektedir. Online randevu oluşturulamamaktadır. Belçika Konsolosluğu Ankara telefon numarası (+90 0312 405 61 66) ile ya da e-posta (ankara@diplobel.fed.be) ile randevu alınabilmektedir. COVID-19 salgını nedeniyle ve randevunun onaylanmasından sonra, yalnızca randevuyu talep eden ziyaretçi Belçika Konsolosluğu’na gelebilir. Büyükelçilik ofislerine erişim yasaktır.

Belçika Konsolosluğunda Evlenmek Mümkün Müdür?

Türkiye’de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile bir Belçika vatandaşı ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilmektedir. Bununla birlikte, iki Belçika vatandaşı kendi milli kanunu yetki vermiş olduğu takdirde, Belçika’nın Türkiye’deki temsilcilikleri olan Belçika Konsolosluğu’nda evlenebilecekleri gibi, Türk makamları önünde de evlenebilmektedirler.

Belçika Konsolosluğu Anlaşmalı Doktorları Hangileridir?

Ankara Belçika Büyükelçiliği ve İstanbul Belçika Başkonsolosluğu’nun anlaşmalı olduğu doktorlar aşağıda listelenmiştir.

Ankara:

 • Dr. Enis Arpacı - Dr. Baha Öcal, MED-LAB
 • Dr. Attila Sağlamgül - Dr. Bekir Yazan - Dr. Emel Atmaca, Ankara Güven Hastanesi

Antalya:

 • Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar

İstanbul:

 • Dr. Hüseyin Çat, Özel Fransız Lape Hastanesi
 • Dr. Adnan Avcı
 • Uzm. Dr. Faik Akvardar - Dr. Halil Turan Kaya, Ota Jinemed Hastanesi

İzmir:

 • Prof. Dr. Ziya T. Güneş

Gürcistan:

 • Dr. Natalie Goguadze - Dr. Ekaterine Mikaberidze, Medi Club Georgia

Azerbaycan:

 • Dr. Farah Mammadova - Dr. Jamila Huseynli - Dr. Jamila Rzayeva, International SOS Clinique

Belçika Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Belçika Konsolosluğu iş ilanları gerek görülürse https://turkey.diplomatie.belgium.be/ sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. İlgili kimselerin güncel iş ilanlarının takibi için siteyi düzenli takip etmeleri gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: