Dubai Çalışma Vizesi

Dubai Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Dubai özellikle son yıllarda yabancı ülke vatandaşlarının çalışmak istediği bir ülkedir. Dubai’deki iş fırsatlarının fazla, yaşam standartlarının yüksek ve maaşların ortalama seviyelerde olması yabancı ülke vatandaşlarını iş için ülkeye çekmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışmak için ilk olarak bir iş başvurusunda bulunmak ve kabul edilmek gerekmektedir. Dubai’de işi hazır olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının BAE çalışma vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Dubai oturma ve çalışma izni, yabancı ülke vatandaşlarının Dubai’de yasal bir şekilde çalışmalarını ve belirli bir süre ikamet edebilmelerini sağlayan izne denilmektedir.

Dubai'den iş teklifi alan kişilere vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluş Vizem.net son 5 yılda danışmanlık verdiği, Dubai dahil olmak üzere tüm Birleşik Arap Emirlikleri çalışma vizesi başvurularında %97,9 oranında onaylanma skoru elde etmiştir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Dubai Çalışma Vizesi Alabilir?

Birleşik Arap Emirlikleri çalışma vizesi akademik yetkinliklerine göre kategorilere ayrılan gruplardaki şartları taşıyan yabancılara verilmektedir. 1. kategori, en az üniversite diplomasına sahip olanları, 2. kategori herhangi bir alanda lise üzeri diplomaya sahip olanları ve 3. kategori ise lise diplomasına sahip olanları içermektedir.

18 yaşından büyük yabancılar İnsan Kaynakları ve Emirlik Bakanlığı tarafından belirlenen standartları karşılamaları halinde Dubai’de çalışabilmektedir. Dubai’de çalışmak için maksimum bir yaş sınır bulunmamaktadır.

Dubai Çalışma Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Dubai çalışma vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibini işe alacak şirketin geçerli bir lisansının olması gerekmektedir.
 • Dubai’deki şirketin herhangi bir ihlalinin olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin yapacağı iş, çalışacağı şirketin doğasına uygun olmalıdır.

Dubai çalışma izni şartlarını sağlayarak çalışma vizesi alan kişilerin Dubai’de iş yapan bir şirkette çalışması mümkün olur.

Dubai Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai çalışma vizesi almak için ilk olarak, Dubai iş başvurusu yapmak ve işe kabul edilmek gerekmektedir. İş başvurusu onaylandıktan sonra, işverenin başvuru sahibi adına Dubai’den çalışma izni başvurusunu İkamet ve Yabancılar İşleri Genel Müdürlüğü’ne yapması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Dubai çalışma izni için hazırlamış olduğu evrakları renkli bir tarayıcıdan yüksek çözünürlüklü olacak şekilde taratıp, sponsora göndermesi gerekmektedir. Dubai’de çalışma izni başvurusu onaylandıktan sonra, işveren başvuru sahibinin Dubai’ye geldikten sonraki 60 gün içerisinde çalışma vizesi başvurusunu yapmalıdır.

Dubai Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dubai çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport ve fotokopisi
 • Çalışma vizesi başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Akademik yeterlilik kanıtları
 • Arap Birleşik Emirlikleri’ndeki hükümet onaylı bir sağlık merkezinden sağlık sertifikası
 • Başvuru sahibini işe alan şirketin ticari lisansı veya geçerli bir işyeri kartı
 • Ülkeye giriş izni
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair kanıt
 • İş sözleşmesi
 • Varsa başvuru sahibinin doğum ve evlilik sertifikaları
 • Dubai’deki konaklama kanıtları
 • Maddi kanıt

Dubai çalışma vizesi için gerekli evrakların uygunluğunun kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda tercüme ve noter işlemlerinin yapılması Vizem.net’in danışmanlık hizmeti paketinde bulunmaktadır.

BAE Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

BAE çalışma vizesi başvurusu, başvuru sahibi adına işveren tarafından yapılmalıdır. Birleşik Arap Emirlikleri çalışma vizesi başvuruları İnsan Kaynakları ve Emirlik Bakanlığı’na yapılmakta ve başvuru süreci ilk olarak Çalışma Bakanlığı’nın web sitesindeki çalışma izni başvuru formunun yazdırılması ile başlamaktadır. Başvuru formu ile birlikte vize için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanır ve Bakanlığa ibraz edilir. Bakanlık vizeyi onayladıktan sonra, işveren Bakanlığın web sitesinden onay belgesini indirebilmektedir.

Dubai Çalışma Vize Ücreti Ne Kadardır?

Dubai çalışma vizesi ücreti, çalışma vizesi kategorilerine göre 300 ile 5.000 Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi arasında değişiklik göstermektedir ve vize ücreti genellikle işveren tarafından ödenmektedir.

Dubai Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai çalışma vizesi genelde 5 gün içerisinde çıkmaktadır.

Çalışma Vizesi ile Dubai'ye Geldikten Sonra Hangi İşlemler Yapılmalıdır?

Çalışma vizesi ile Dubai’ye geldikten sonra, sponsor şirket tıbbi test formalitelerini tamamlayarak 60 gün içerisinde çalışanın pasaportuna çalışma oturum iznini damgalanmasını sağlar; ayrıca kişiye ait ve Birleşik Arap Emirlikleri oturum kartı ile çalışma kartını alır.

Çalışanın pasaportundaki Dubai çalışma izni ve oturum izni, kişinin çalıştığı şirket tarafından sponsorlu olduğunu gösterir.

Dubai Çalışma Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Dubai çalışma vizesinin geçerlilik süresi, işçinin Dubai’ye giriş yapmasından itibaren 30 gündür ve 30 gün bittikten sonra bu süre, 30 gün daha uzatılabilmektedir. Dubai çalışma vizesi ile işçi, işveren kendisi için oturum izni alana kadar en fazla 60 gün Dubai’de kalabilmektedir.

Dubai'de Çalışma Vizesi Yenilenir Mi?

Evet, Dubai’de çalışma vizesi yenilenebilmektedir. Bütün Dubai oturum vize çeşitleri 1-3 yıl arasında verilmekte ve daha sonra yenilenebilmektedir. Çalışma vizesi işçinin sponsoru tarafından vize bitmeden önce 30 gün içerisinde, Yabancı İlişkileri ve Oturum Genel Müdürlüğü’ne başvurularak yenilenmelidir. Vize yenileme işlemi de ilk çalışma vizesi alırken uygulanan prosedürler ile yapılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Dubai çalışma vizesi ve Dubai’de çalışma imkanları hakkında merkezimize en sık sorulan sorulara cevapları ile birlikte aşağıda yer verilmiştir.

Dubai Uzaktan Çalışma Vizesi Nedir?

Dubai uzaktan çalışma vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri dışında bir ülkede çalışılırken, Dubai’de yaşama hakkı veren vize türüdür ve 1 yıl geçerlidir.

Dünyanın her yerindeki yetenekleri ve uzmanları BAE’ye çekmek için kabine tarafından uzaktan çalışma vizesi uygulaması onaylanmıştır. Verilen 1 yıllık uzaktan çalışma vizesi ile, alanlarında yetenekli ve uzman yabancılar kendi sponsorlukları ile BAE’ye girerek Dubai’de yaşayabilmekte ve çalışabilmektedir. Dubai uzaktan çalışma vizesinin amacı, yetenekli ve uzman yabancıları Dubai’nin çekici ve güvenli iş ortamına çekmektir.

Dubai uzaktan çalışma vizesi hamiline BAE’de telekomünikasyon, sağlık hizmetleri, eğitim ve kamu hizmetlerine erişim hakkı vermektedir; bu vizeye sahip bireyler sıfır gelir vergisi hakkından da yararlanabilmektedir.

Dubai uzaktan çalışma vizesi, uygunluk kriterlerini karşılayan girişimci ve yeni başlayan insanlar tarafından alınabilmekte, başvurunun onaylanması halinde ailelerin de BAE’ye gelme hakkı bulunmaktadır. Freelancer çalışanlar için vize başvurusu yaparken en az 6 ay daha geçerli bir pasaportun olması, Dubai’de ikamet süresini kapsayan seyahat sağlık sigortasının yaptırılması, mevcut işten ayda en az 5.000 $ kazanıldığının kanıtlanması, son 3 ayın banka hesap dökümlerinin sunulması gerekmektedir. Şirket sahibi olanlar ise şirketin sahibi olduğunu kanıtlamalı, aylık en az 5000 ABD doları gelire sahip olmalı ve son 3 ayın şirket banka hesap özetlerini ibraz etmelidir. Dubai uzaktan çalışma vize ücreti kişi başı 287 ABD dolarıdır.

Dubai İş Arama Vizesi Veriyor Mu?

Dubai iş arama vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Dubai’de iş aramak için turist vizesi almak ve iş görüşmelerine turist vizesi ile katılmak gerekmektedir.

Dubai İş Seyahati Vizesi ile Dubai'de Çalışılabilir Mi?

Dubai iş seyahati vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve hamiline Dubai’de çalışma izni ve ikamet etme izni vermemektedir. Dubai’de çalışabilmek için çalışma ve ikamet iznine sahip olmak gerekmektedir.

Dubai Çalışma Vizesi ile Abu Dhabi'de Yaşanabilir Mi?

Dubai çalışma vizesi ile Abu Dhabi’de yaşanabilmektedir. Çalışma vizesi hamiline Birleşik Arap Emirlikleri'nin her yerinde çalışma ve yaşama izni vermektedir; Dubai oturum izni alarak farklı Emirliklerde yaşanabilir ve çalışılabilir. Birleşik Arap Emirlikleri içerisindeki Abu Dhabi’de ev kiraları düşük olduğundan dolayı, Abu Dhabi’de yaşanılabilmekte ve Dubai’de çalışılabilmektedir.

Abu Dhabi, Dubai’nin popüler ve daha ekonomik emirliklerinden biridir. Herhangi bir Dubai vizesi olanların, Abu Dhabi’ye seyahat edebilmeleri için Abu Dhabi vizesi almalarına gerek yoktur.

Dubai'de Çalışma Şartları Nasıldır?

Dubai’de çalışma şartları bakımından çalışma saatleri uzun olsa da maaş olarak batı ülkeleri ile benzer ya da daha yüksek maaşlar verilmektedir. Dubai’de kişisel vergi verilmediğinden dolayı, maaşlar diğer ülkelere oranla daha yüksektir. Dubai asgari ücret 2022 yılında lise mezunu olanlara 3.000 AED, lise mezunu olanlara ise 4.000 AED olarak belirlenmiştir. Dubai’de maaşlar 4.000 AED’den başlayarak mesleğe göre 99.000 AED’ye kadar çıkabilmektedir. Ülkede haftalık çalışma saatleri 40 ile 48 saat arasında değişmektedir ve Dubai’de tatil günleri cuma ve cumartesi günleridir.

Dubai’de sözleşmeli olarak çalışanlara maaşlarının yanı sıra sözleşme süresi sonunda tazminat adı altında bonus bir ödeme yapılmaktadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi Dubai’de de yıllık izin uygulaması vardır ve çalışanların işine ve çalışma sürelerine göre bu süre değişmektedir. Dubai’de çalışmak özellikle bir alanda uzmanlığı ve yeteneği olanlar için oldukça karlıdır.

Dubai'de İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Meslekler Hangileridir?

Dubai’de iş fırsatlarının en fazla olduğu meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Muhasebe müdürü
 • Finans müdürü
 • Finans analisti
 • Risk yöneticisi
 • Elektronik mühendisi
 • Kimya mühendisi
 • Petrol mühendisi
 • Pazarlama müdürü ve uzmanı
 • SEO uzmanı
 • Doktor
 • Hemşire
 • Tur rehberi
 • Aşçı
 • Öğretmen

Özellikle son yıllarda Dubai iş imkanları bakımından öne çıkmaktadır. Uzaktan çalışma vizesi ile birlikte Dubai özellikle nitelikli işçi almak için özel bir vize uygulaması yapmıştır. Birçok farklı alanda Dubai işçi alımı gerçekleştirmekte ve yabancıların Dubai’de çalışabilmesi için kolaylık sağlamaktadır.

BAE'de Dubai İş İlanları Nereden Takip Edilir?

BAE’de Dubai iş ilanlarının takip edilebildiği iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Linkedin.com
 • Gulftalent.com
 • Indeed.com
 • Bayt.com
 • Laimoon.com
 • Monstergulf.com
 • Naukrigulf.com
 • Oliv.com
 • Jora

Dubai’de iş bulmak için en çok kullanılan yöntem iş bulma siteleridir. Her mesleğe göre Dubai iş ilanları iş arama sitelerinde yer almaktadır ve bu sitelerden iş başvurusu yaparak, Dubai’de çalışmak mümkündür.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: