Çekya Çalışma İzni

Çekya Çalışma İzni: Çek Cumhuriyeti'nde Çalışma Şartları?

Çek Cumhuriyeti çalışan izni yabancı uyruklu vatandaşın, Çek Cumhuriyeti’nde 3 aydan uzun süreli istihdam edildiği durumlarda verilen çalışma iznidir.Çek Cumhuriyeti çalışma izni sonrası çalışma kartını alan yabancı, Çek Cumhuriyeti’nde ikamet etme ve çalışan kartını veren iş yerinde çalışma iznine sahip olmaktadır. Çalışan kartının geçerliliği iki yıldır ve iş değiştirilmesi halinde yenilenmesi gerekmektedir.

Çalışan kartı AB ve AEA üyesi ülkelerin ve İsviçre vatandaşlarının haricindeki diğer tüm ülkelerden gelen yabancı vatandaşların alabileceği bir izindir. Çalışan kartı her meslek ve her istihdam türü için uygundur.

Çek Cumhuriyeti’nde Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti’nde oturma ve çalışma izni almak için Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Çek Cumhuriyeti yasal dış temsilciliklerine başvurulması gerekmektedir. Çalışma amacı dışında, 90 günden uzun süreli olarak Çek Cumhuriyeti’nde kalınması halinde de çalışma kartına başvurma hakkına sahip olunmaktadır. Ancak uzun süreli kalma izni sahipleri veya mevsimlik işçi olarak Çek Cumhuriyeti’nde bulunan yabancılar çalışma izni kartına başvuru hakkına sahip olmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışma izni kartı ile çalışma izni
 • Mavi kartla çalışma izni

Çekya’da Çalışma İzni için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti çalışma iznine başvurmak için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport
 • Çekya’da konaklamanın uygunluğunu onaylayan bir belge
 • Bir adet biyometrik fotoğraf
 • Çekya’daki bir iş sözleşmesi veya iş faaliyetine ilişkin bir anlaşma
 • İstenen iş için mesleki nitelikleri kanıtlayan belgeler
 • Adli sicil kaydı
 • Sağlık raporu

Çek Cumhuriyeti çalışma izni için gerekli belgeler düzenlendikten sonra Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Çek Cumhuriyeti dış temsilciliklerine başvuru yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Çalışmak için Alınması Gereken Vize Hangisidir?

Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak mesleki yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak, Çekya çalışma vizesi almak için Çek Cumhuriyeti’nde bulunan bir şirketle iş sözleşmesi yapılması ve Çekya çalışan kartı başvurusunda bulunulması yeterlidir. Çek Cumhuriyeti işçi vizesi yerine geçen Çekya çalışan kartı aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nde oturma izni hakkına da sahip olmasını sağlamaktadır.

Öğrenciler için Çekya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti’nde yüksek öğrenim için bulunan öğrencilerin çalışma izni alması gerekli değildir. Çek Cumhuriyeti çalışma izni için kalacak yer bilgilerinin kanıtlanması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti öğrenci vizesi alarak Çek Cumhuriyeti’nde öğrenim gören yabancı öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır.

Erasmus Çek Cumhuriyeti vizesi alan öğrenciler de Çek Cumhuriyeti’nde çalışma izni almadan çalışma hakkına sahip olmaktadır. Ancak Erasmus gibi öğrenci değişim programıyla gelen yabancı öğrencilerin 26 yaşını geçmemiş olmaları şartı bulunmakta ve bu öğrenciler bir yıl içerisinde en fazla 30 gün çalışma hakkına sahip olmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde eğitimi biten yabancı öğrencilerin, Çek Cumhuriyeti’nde kalmak istemeleri halinde Çek Cumhuriyeti çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Dil Okulu Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti’ne dil okulu için giden yabancı öğrencilerin çalışma izni alması gerekli değildir. Çek Cumhuriyeti’nde dil okulunda öğrenci olan yabancıların haftalık en fazla 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Çek Cumhuriyeti dil okulu için Çek Cumhuriyeti öğrenci vizesi alınması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Yüksek Lisans Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti’nde yüksek lisans yapan yabancı öğrencilerin çalışma izni almasına gerek yoktur. Çek Cumhuriyeti’nde yüksek lisans için bulunan yabancı öğrenciler haftalık en fazla 20 saat olacak şekilde yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptirler.

Çek Cumhuriyeti Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti’nde çalışma izni almak için pasaport, konaklama bilgileri, biyometrik fotoğraf, Çek Cumhuriyeti’ndeki ilgili şirket ile iş sözleşmesi, mesleki nitelikleri kanıtlayıcı belgeler, adli sicil kaydı, sağlık raporu ve eğer istenirse diğer ek belgelerle beraber Türkiye’de bulunan Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna başvuruda bulunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti çalışma izni başvuru adımları izlenmeli, doğru ve eksiksiz bir şekilde tüm belgeler teslim edilmelidir. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, başvuruları kabul edip sonuçlandırma hakkına sahip tek yetkili kurumdur.

Çek Cumhuriyeti’nde Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti çalışma izni başvuruları 60 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuruda verilen belgelerin eksik veya yanlış olması ve ek belge talep edilmesi durumlarında bu süre 90 güne kadar uzayabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’nde servis ve satış çalışanları, tarım, ormancılık ve balıkçılıkta vasıflı işçiler, esnaf ve tamirciler, makine ve ekipman operatörleri, tesisatçılar, imalatçılar, kamyonet, otobüs ve tramvay sürücüleri, madenciler ve inşaatçılar, aşçılar, güvenlik personelleri ve yazılımcılar aranan eleman statüsünde çalışanlardır.

Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına sahiptir ve iş gücü açığı bulunan bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti iş olanakları çok çeşitlidir ve işinde uzman personeller için istihdam yüksektir.

Çek Cumhuriyeti’nde Çalışma Şartları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nde çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Haftalık azami çalışma saati 40 saattir.
 • En düşük asgari ücrette saat ücreti 3,59 eurodur.
 • En yüksek asgari ücrette saat ücreti 7,2 eurodur.
 • Fazla mesai en fazla haftada 8 saat olacak şekilde düzenlenmektedir.
 • Çalışanlara sağlık sigortası yapılması zorunludur.

Çek Cumhuriyeti asgari ücret aylık 603 Euro ile 1206 Euro arasında değişmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne Turist Olarak Gidilip Çalışılabilir Mi?

Hayır, Çek Cumhuriyeti’ne turist vizesiyle gidip Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak yasal değildir.

Çek Cumhuriyeti’nde Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Çek Cumhuriyeti’nde çalışma izni olmadan çalışan yabancılar için sınır dışı edilme ve para cezası bulunmaktadır. Yakalanan kaçak işçiler birkaç gün içerisinde sınır dışı edilebilmektedir. Ayrıca 3967 euroya kadar para cezası da verilebilmektedir.

Paylaş: