Endonezya E-Vize

Endonezya E Vize (Sponsorlu Vize) Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endonezya e-vize, diğer bir ifadeyle elektronik vize, Endonezya’da bir yerel sponsoru bulunan kişilerin alabileceği Endonezya vizesi türüdür.

Endonezya e-vizesi almak isteyen kişiler adına Endonezya’da bulunan sponsor tarafından Endonezya vize başvurusu yapılmaktadır ve vize onaylandığında Endonezya e-vizesi hamillerine e-posta ile iletilmektedir.

Endonezya Elektronik Vize Başvurusu için Kimler Garantör Olabilir?

Endonezya elektronik vize başvurusu için, Endonezya topraklarında yabancıların bulunmasından ve onların faaliyetlerinden sorumlu olan Endonezya vatandaşları veya Endonezya'da faaliyet gösteren şirketler garantör olabilmektedir.

Endonezya E Vize Başvurusu için Garantörlük Kriterleri

Endonezya e-vize başvurusu için garantör olacak Endonezya vatandaşı kişinin; en az 21 yaşında veya evli olması, en az 6 aydır Endonezya’da yaşıyor olması, mevcut bir ceza yargılaması dahilinde bulunmaması, göçmenlik men listesinde yer almaması ve düzenli bir gelire ya da yabancının masraflarını karşılayabilecek maddi kaynaklara sahip olması gereklidir.

E-vize için garantör olacak şirketler için bazı türler ve kriterler bulunmaktadır. Limited şirketleri, şahıs şirketleri, vakıflar, dernekler, kooperatifler, komandit şirketler, birleşmeler, Endonezya’daki dış temsilcilikler, uluslararası sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları; e-vize için garantör olabilmektedir. Garantör şirketlerin kanun ve yönetmelik hükümlerine göre tüzel kişilik olarak tescil edilmiş olmaları, herhangi bir yasal uyuşmazlık içinde olmamaları, yabancı kişinin masraflarını karşılayabilecek durumda olmaları ve aktif olarak çalışıyor olmaları gerekmektedir.

Endonezya E Vize Başvuru Adımları Nelerdir?

Endonezya e vize başvurularında ilk olarak Endonezya çevrimiçi vize onay başvuru sistemi açılmalıdır. Garantör kişinin veya şirketin gerekli verileri girildikten ve gerekli belgeler yüklendikten sonra kullanıcı adı ve şifre içeren bir mail gönderilir ve bu bilgiler kullanılarak sisteme giriş yapılır. Başvurulacak vize türü seçildikten sonra istenen bilgiler doldurulur ve gerekli vize belgeleri sisteme yüklenir. Verilen bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra başvuru harcı ödenir; vize reddi halinde başvuru ücretleri iade edilmemektedir. Tamamlanan başvuruların onaylanması halinde, e-posta ile bildirim yapılmaktadır.

Aşağıda Endonezya çevrimiçi vize onay başvuru sistemi için ekran görseli verilmiştir.

Endonezya E Vize Başvuru Adımları Nelerdir?
Endonezya E Vize Başvuru Adımları Nelerdir?

Endonezya E-Vize Başvuru İşlemine Dair Püf Noktalar

Endonezya e-vize başvuru işlemleri, 08.00 WIB ile 15.00 WIB saatleri arasında yapılabilirken, vize uygulaması hafta içi 08:00 WIB ile 23:59 WIB saatleri arasında kullanılabilmektedir.

E-vize başvuruları için günlük 1.500 turist vizesi ve 500 sınırlı kalış vizesi kotası bulunmaktadır; kotanın aşıldığı zamanlarda vize başvurularının sonraki gün yapılması gerekmektedir.

Endonezya Elektronik Vize İşlem Süresi

Endonezya elektronik vize işlem süresi, 3 ile 5 iş günü sürmekte ve sonrasında vize başvuru sahibine gönderilmektedir. Bürokratik işlemleri azaltmak için başvuru sahibi ve garantörün şahsen bulunmalarına gerek yoktur, vize e-post ile ulaştırılmaktadır. Yabancı kişiler, e-vizelerinin ulaşması ile Endonezya’ya seyahat edebilmektedir.

Endonezya E-Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Endonezya e-vize başvurusu genellikle başvuru şartlarının sağlanmaması, istenen belgelerin kurallara uygun düzenlenmemesi, başvuruda eksik bilgilerin verilmesi ya da gerekli vize belgelerinde eksiklerin olması gibi durumlarda reddedilir.

Başvurularda hatalı bilgilere yer verilmesi veya eksik bilgi paylaşılması, hukuka aykırı olmasının dışında doğrudan Endonezya vize reddi ile sonuçlanmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: