Estonya'da Asgari Ücret ve Maaşlar

2023'te Estonya Asgari Ücret ve Meslek Maaşları Ne Kadardır?

Estonya’da asgari ücret yıllık enflasyona göre belirlenmektedir. Estonya’da asgari ücret, 2022 yılında bir önceki yıla göre artış göstermiş ve 2022 yılı için belirlenen asgari ücret saatlik 3,86 Euro, aylık 654 Euro olmuştur.

Estonya’da asgari ücreti diğer Avrupa ülkelerine oranla ortalama seviyededir. Euro cinsinden hesaplandığında Estonya asgari ücreti Türkiye’deki asgari ücretten daha yüksektir.

Estonya Asgari Ücret 2021 Yılında Ne Kadardı?

Eurofound verilerine göre 2021 yılında Estonya’da asgari ücret 584 Euro’dur.

Estonya’da Saatlik Asgari Çalışma Ücreti Ne Kadardır?

Estonya’da 2021 yılında saatlik asgari ücret 3,72 Euro’dur.

Estonya’da Asgari Ücretin Yıllara Göre Değişimi Nasıldır?

Estonya’da asgari ücretin yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YıllarGenel asgari ücret
2017470 Euro
2018500 Euro
2019540 Euro
2020584 Euro
2021584 Euro
2022654 Euro

Estonya’da Ortalama Maaşların Yıllara Göre Değişimi Nasıldır?

Estonya’da ortalama maaşların yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YıllarOrtalama maaşlar
20161271 Euro
20171347 Euro
20181424 Euro
20191527 Euro
20201567 Euro
20211553 Euro

2022 Yılında Estonya’da Maaşlar Ne Kadardır?

Estonya’da maaşlar sektörlere göre değişiklik göstermektedir. Estonya’da en düşük maaş olarak asgari ücret 654 Euro’dur. Estonya’da en yüksek maaşlar yaklaşık 10.000 Euro dolaylarındadır. Estonya’da en çok kazandıran meslekler arasında yöneticilik, mühendislik, doktorluk ve avukatlık sektörleri yer almaktadır.

Estonya’da maaşlar diğer Avrupa ülkelerine ve Baltık ülkelerine oranla daha düşüktür. Estonya GSYİH sıralamasında Avrupa ülkeleri arasında 36’ncı sırada yer almaktadır ve iş yapma kolaylığı sıralamasında 12’nci sıradadır.

Estonya Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Estonya’da mühendis maaşları ortalama yıllık 31.296 Euro, aylık ortalama 2.608 Euro’dur. Estonya’da mühendis maaşları çalışılan şehir, kıdem, tecrübe ve çalışma yılına bağlı olarak değişmektedir.

Estonya Yazılımcı Maaşları Ne Kadar?

Estonya’da kıdemli yazılım mühendisi maaşı yıllık ortalama 96.067 Euro, aylık ortalama 8.005 Euro’dur. Estonya’da yeni başlayan yazılım mühendisi maaşları yıllık ortalama 84.670 Euro, aylık ortalama 7.055 Euro’dur.

Estonya’da yazılım mühendisi maaşları çalışma yılı, kıdem, tecrübe ve çalışılan bölgeye bağlı olarak değişmektedir.

Estonya İşçi Maaşları Ne Kadar?

Estonya’da genellikle fabrika ve üretim sanayinde çalışan işçiler için ortalama maaş 1870 Euro’dur.

Estonya’da işçi maaşları çalışılan şehir, sektör, iş ağırlığı ve çalışma yoğunluğuna bağlı olarak değişim göstermektedir.

Estonya’da Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Estonya’da öğretmen maaşı aylık ortalama 1928 Euro, yıllık ortalama 23.136 Euro’dur. Estonya’da öğretmen maaşları, çalışılan şehir, çalışılan eğitim kurumunun seviyesi, kıdem, tecrübe ve anabilim dalına göre değişiklik göstermektedir.

Estonya’da En Çok Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Estonya’da en çok kazandıran meslek grupları arasında; genel müdürlük, bilgi teknolojileri yöneticiliği, iş geliştirme yöneticiliği, yazılım mühendisliği ve avukatlık ön plana çıkmaktadır.

Estonya İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Estonya’da işsizlik maaşı mevcuttur. Avrupa Birliği 2022 yılı verilerine göre Estonya’da işsizlik maaşı aylık 292 Euro, günlük olarak hesaplandığında ortalama 9,42 Euro’dur.

Estonya işsizlik maaşı ödeme politikasına göre ilk 100 gün boyunca bir günlük ödemenin %60’ı, 101’inci günden 360’ıncı güne kadar olan süre boyunca bir günlük ödemenin %40’ı şeklinde ödenmektedir.

Estonya Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

2021 yılında News.err sitesinde yer alan bilgilere göre Estonya emekli maaşı için taban ücret 591 Euro’dur.

Estonya’da emekli maaşları emekli olunan meslek, çalışma yılı, emekli olunan kıdeme göre değişmektedir. Emeklilik için çalışma kıdemi ne kadar yüksek olursa maaşlar o kadar artış göstermektedir. Meslek gruplarının emeklilik politikası farklılık gösterebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Estonya’da maaşeler ile ilgili merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir

Estonya’da Asgari Ücret ile Geçinmek Mümkün Müdür?

Estonya’da asgari ücret kira, yeme- içme ve ulaşım gibi temel faaliyetleri aynı anda karşılamak için yeterli değildir. Estonya asgari ücreti yalnızca barınma maliyetlerini karşılayacak düzeydedir.

Estonya’da asgari ücretin düşük olmasına karşın Estonya’nın alım gücü yüksektir. Temel gıda ürünleri baz alınarak değerlendirildiğinde 2020 yılında Estonya market fiyatları Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında ortalama düzeydedir.

Estonya’da Çalışma Saatleri Nasıldır?

Estonya’da çalışma saatleri; günlük 8 saat, haftalık 40 saat şeklindedir. Estonya’da çalışma saatleri genel olarak sabah 09:00 ile akşam 17:00 arasındadır.

Estonya’da yasal tüm çalışanların haftalık ve yıllık izinleri mevcuttur. Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelere oranla Estonya’da çalışma koşulları orta seviyededir.

Estonya Gelir Vergisi Oranları Nasıldır?

Estonya gelir vergisi oranları aşağıda listelenmiştir.

  • Estonya kişisel gelir vergisi, düzenli aylık geliri olan tüm Estonya vatandaşları için %20 oranındadır.
  • İşsizlik sigortası vergisi, düzenli maaş alan Estonya vatandaşları için %0,8 oranındadır.
  • Estonya sosyal güvenlik ve sağlık vergisi, Düzenli maaş alan Estonya vatandaşları için %33 oranındadır.

Estonya’da İş İmkanları Nasıldır?

Estonya’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için birçok iş imkanı bulunmaktadır. Estonya’da çalışmak için tercih edilebilecek iş kolları arasında; doktorluk, sağlık personelliği, öğretmenlik, yöneticilik, mühendislik, dişçilik ve mimarlık yer almaktadır.

Estonya’da iş bulabilmek için internet üzerinden arama yapılabilmektedir. Türkiye’den Estonya’ya çalışmak için gitmeyi planlayan vatandaşlar Estonya iş ilanları için internet sitelerini ziyaret edebilmektedir.

Estonya’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Estonya’da yasadışı çalışmanın cezası işverenler için 1500 Euro, çalışan için 600- 1700 Euro arasında değişmektedir. Estonya’da para cezasına ek olarak çalışan için ülkeden atılma ve 10 yıl süreyle ülkeye giriş yasağı cezası verilebilmektedir.

Estonya’da hem yatırımcı hem de çalışan olabilmek için devlet tarafından sunulan yasal birçok fırsat mevcuttur. Estonya’da çalışan veya işveren olabilmek için Estonya makamları tarafından verilen Estonya çalışma vizesi alınmalıdır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: