Estonya Ankara Büyükelçiliği

Estonya Büyükelçiliği Ankara | Estonia Embassy Ankara

Estonya Büyükelçiliği, Estonya’nın Ankara’daki dış temsilciliği olarak hizmet vermektedir. Büyükelçilikler, iki ülke arasında kurulan siyasi, ekonomik, kültürel ilişkileri devam ettirmek ve iyileştirmek, temsil edilen ülkenin vatandaşlarının ikamet edilen ülkedeki sorunlarıyla ilgilenmek ve vize, oturum izni gibi işlemleri yapmakla yükümlüdür. Estonya Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Estonyalıların sorunlarını çözmekte, evrak işlerine yardımcı olmakta; Türk vatandaşlarının ise Estonya vizesi işlemlerini yürütmektedir.

Estonya Büyükelçiliği, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Estonya’nın Türkiye’deki Büyükelçiliği, 1996 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Estonya Büyükelçisi Kimdir?

Estonya Büyükelçisi, Annely Kolk’tur. Annely Kolk 2019 yılından beri Estonya Ankara Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır.

Ankara Estonya Büyükelçiliği Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

Ankara Estonya Büyükelçiliği üzerinden hangi işlemlerin yapılabildiği aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen vizesi (C tipi) başvurusu
 • Uzun dönem vize (D tipi) başvurusu
 • İlk kez Estonya vatandaşı pasaportuna veya kimlik kartına başvurmak
 • Estonya vatandaşlığı kimlik kartını veya pasaportunu yenilemek
 • Oturma izni başvuruları
 • Estonya dijital kimliğinin teslim alınması
 • Vize ve oturum izni başvuru reddi işlemlerinin yürütülmesi

Estonya Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya Büyükelçiliği vize başvurusu, C tipi ve D tipi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Estonya C tipi kısa dönemli vize başvuruları Estonya Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Estonya Büyükelçiliğinden yapılacak C tipi vize başvuruları için elçilik sistemi üzerinden online olarak randevu alınması gerekmektedir.

Vize randevusunda gerekli evraklar teslim edilerek ve biyometri işlemleri tamamlanarak başvuru gerçekleştirilmektedir. Estonya C tipi vizesine Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum vize merkezi ile başvuru yapmak da mümkündür.

Estonya D tipi uzun süreli vize için başvurular yalnızca Estonya Büyükelçiliğine yapılmaktadır ve D tipi uzun süreli Estonya vize başvurusu için de Estonya Büyükelçiliğinden randevu almak gerekmektedir. Estonya dış temsilciliklerinden alınan ravdevunun ardından vize için gerekli belgelerin tamamlanması, biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve Estonya dış temsilciliğine teslim edilmesi ile başvuru tamamlanmaktadır.

Estonya Büyükelçiliği Vize Ücreti Ne Kadardır?

Estonya Büyükelçiliği vize ücreti, C tipi vize için 80 euro, D tipi vize için ise 100 eurodur. 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için vize ücretleri 40 Euro olarak uygulanmaktadır.

Estonya Büyükelçiliği Oturum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya Büyükelçiliği oturum izni başvurusu, Estonya Büyükelçiliği web sitesinden online randevu alınarak ve gerekli belgeleri randevu günü ve saatinde teslim ederek yapılmaktadır. Estonya Büyükelçiliğinden alınan randevuya başvuru yapan kişi şahsen gitmelidir.

Oturum izni başvurusu yapan kişinin Estonca, İngilizce veya Türkçe konuşamaması veya bu dilleri anlamaması durumunda, yanında bir tercüman getirmesi gerekmektedir. Estonya oturum vizesi başvurusu için gerekli ücretin ödenmesi ile başvuru tamamlanmaktadır.

Estonya oturum vizesi başvurusu, Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kuruluna iletilmekte ve başvurular bu Kurulda karara bağlanmaktadır. Estonya oturum vizesi başvurusu, başvurunun Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kuruluna ulaşmasının ardından iki aylık bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

Estonya E Vatandaşlık Kartı Estonya Konsolosluğundan Nasıl Alınır?

Estonya e-vatandaşlık kartı almak için https://www.e-resident.gov.ee/become-an-e-resident/ adresinden online olarak başvuru yapmak gerekmektedir. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda Estonya e-vatandaşlık kartının teslimi Ankara Estonya Büyükelçiliğinden yapılmaktadır.

Ankara Büyükelçiliğinden Estonya E residency kartı, pazartesi ve perşembe günleri saat 3’te teslim edilmektedir. E-vatandaşlık kartını teslim almak için randevu almaya gerek yoktur. Estonya e-residency kartının teslimi sırasında parmak izi verilmesi gerekmektedir.

Vizem.net Estonya e-vatandaşlık başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Estonya Büyükelçiliği Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Estonya Büyükelçiliği randevu işlemleri, https://broneering.mfa.ee/en/ adresi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Tüm konsolosluk işlemleri ve Estonya vizesi işlemleri için randevu alınması gerekmektedir. Estonya vize başvurusu için randevuları web sitesinde bulunan takvim üzerinden almak mümkündür ve vize başvurusu için randevular en fazla 60 gün öncesinde alınabilmektedir.

Estonya vize randevu işlemlerinin gerçekleştirildiği web sayfasının görseli aşağıda verilmiştir.

Estonya Büyükelçiliği Randevu Oluşturma Ekranı
Estonya Büyükelçiliği Randevu Oluşturma Ekranı

Ankara’dan yapılan Estonya vize başvurularında Vizem.net danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir. Estonya vize türleri için Estonya Konsolosluğu vize randevusu, danışmanlık hizmeti kapsamında Vizem.net danışmanları tarafından alınabilmektedir.

Bilgi ve randevu için: 0850 241 1868

Estonya Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Estonya Büyükelçiliği, Gölgeli Sok., No:16, 100. Yıl Mahallesi, Gaziosmanpaşa, Çankaya, Ankara adresinde bulunmaktadır. Ankara Estonya Büyükelçiliği, haftaiçi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Ankara Estonya Büyükelçiliğine randevu alarak gitmek gerekmektedir.

Estonya Konsolosluğu Ankara Telefon Numarası Nedir?

Estonya Konsolosluğu Ankara telefon numarası, +90 312 405 69 70’tir.

Ankara Estonya Büyükelçiliği Mail Adresi Nedir?

Ankara Estonya Büyükelçiliği mail adresi, embassy.Ankara@mfa.ee’dir.

Estonya Elçiliği Resmi Web Sitesi Nedir?

Estonya Elçiliği resmi web sitesi, https://ankara.mfa.ee/ adresindedir.

Ankara Estonya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nasıldır?

Ankara Estonya Konsolosluğu çalışma saatleri, hafta içi her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasındadır.

Estonya Konsolosluğu Ankara Tatil Günleri Nedir?

Estonya Konsolosluğu Ankara tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 1 Ocak-Yılbaşı
 • 24 Ocak-Estonya Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü
 • 15 Nisan-Kutsal Cuma
 • 17 Nisan-Paskalya
 • 1 Mayıs-Bahar günü
 • 23 Haziran-Võnnu Savaşı’nda Zafer Bayramı
 • 24 Haziran-Yaz Ortası Günü
 • 20 Ağustos-Bağımsızlık Günü
 • 24 Aralık-Noel arifesi
 • 25 Aralık-Noel
 • 26 Aralık-Hediyeleşme Günü
 • 31 Aralık-Yılbaşı arifesi

Estonya Büyükelçiliği Ankara’da Nerededir?

Estonya Büyükelçiliği Ankara’da Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Estonya Büyükelçiliğinin yakınlarında, Brezilya Büyükelçiliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Gaziosmanpaşa Necla İlhan İpekçi Ortaokulu gibi yapılar bulunmaktadır. Estonya Büyükelçiliği ile Esenboğa Havaalanı arasında yaklaşık 33 km, AŞTİ Terminali arasında ise 7 km bulunmaktadır.

Ankara Estonya Büyükelçiliği Dışındaki Estonya Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Ankara Estonya Büyükelçiliği dışındaki Türkiye’de bulunan diğer Estonya dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: