Çalışmayanlar için Estonya Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları için Estonya Vizesi

Çalışmayanlar ve ev hanımları Estonya vizesi başvurularında düzenli geliri olmayan kişiler olarak kabul edildiğinden, düzenli ve kayıtlı geliri olan başvuru sahiplerine göre daha dezavantajlıdır ve vize başvurularının kabul edilme ihtimali daha düşüktür.

Estonya vizesi başvurularında düzenli gelire sahip olmayan başvuru sahipleri olan ev hanımları, işten ayrılmış kişiler, henüz iş bulamamış kişiler, yeni mezun olup henüz bir işe sahip olmayan kişiler, işe 3 aydan kısa bir süre önce başlamış kişiler ya da çalışmayı tercih etmeyen kişilerin Estonya vizesi almak için tüm şartları sağlayabilmek adına, sağlam bir vize başvuru dosyası hazırlaması gerekmektedir.

Estonya sponsorlu vize başvurusu için: 0850 241 1868

Düzenli Geliri Olmayan Kişiler Estonya Vizesi Alabilir Mi?

Evet, düzenli geliri olmayan kişiler Estonya vizesi alabilmektedir. Çalışan kişilere kıyasla çalışmayan başvuru sahiplerinin Estonya vizesi alması daha zor olsa da Estonya’nın çalışmayan kişilere vize verilemeyeceğine dair bir düzenlemesi bulunmamaktadır.

Düzenli geliri olmayan kişilerin Estonya vizesi alabilmek için özellikle menşe ülkeye geri döneceğine dair destekleyici belgeleri sunması veya sponsolu başvuru yaparak sponsorun maddi yeterliliğini kanıtlaması gerekmektedir.

Çalışmayanlar için Kimler Estonya Vize Sponsoru Olabilir?

İşsiz kişilerin Estonya vize başvurusunda, başvuru sahibinin birinci dereceden aile fertleri, Estonya vatandaşları ya da Estonya oturum iznine sahip kişiler, Estonya'da bulunan şirketler ve Estonya'da bulunan eğitim kurumları sponsorluk yapabilmektedir.

Çalışmayan Kişiler için Estonya Vize Evrakları Nelerdir?

Estonya vizesi için çalışmayan kişilerin sunması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış Estonya seyahat bitiminden en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olan pasaport gerekmektedir.
  • Estonya vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru şekilde Estonya vize başvuru formu doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
  • Fotoğraf: İki adet güncel biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • Estonya seyahat sigortası: En az 30.000 euro teminata sahip, tüm Schengen bölgesinde geçerli, Estonya seyahatinin tammaını kapsayan, ülkeye geri dönüş ve acil durum masraflarını karşılayabilecek kapsamlı bir Estonya seyahat sigortası yaptırılmalıdır.
  • Seyahat rezervasyonları: Uçuş veya diğer seyahat rezervasyonları kanıtlanmalıdır.
  • Konaklama rezervasyonları: Planlanan kalış süresince konaklanacak yerlere ait kanıt sunulmalıdır.
  • Maddi yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibinin banka hesap özetlerini ve varsa ek gelir belgelerini sunması gerekmektedir. Estonya vizesine başvuru yapan çalışan kişilerin en az son 3 aya ait maaş bordrolarını sunmaları gerekmektedir. Düzenli gelire sahip olmayan başvuru sahiplerinin banka hesaplarında öngörülen yeterli paraya sahip olmaları gerekmektedir; olmamaları durumunda sponsor mektubu sunulmalıdır.
  • Muvafakatname: 18 yaşından küçüklerin tek başına veya tek bir ebeveyni ile Estonya’ya seyahat edeceği durumlarda, anne ve baba tarafından seyahate onay verildiğini gösterenmuvafakatname sunulmalıdır.
  • Estonya Sponsor dilekçesi: Estonya vize başvuru sahibine sponsor olan kişinin kaleme aldığı dilekçe

Yukarıda listelenen belgeler Estonya vizesi için sunulması gereken standart başvuru evraklarıdır.

Estonya Vizesi Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Estonya vizesi sponsor dilekçesi, Estonya’da bulunan bir kişi veya başvuru sahibinin birinci derece aile bireyleri tarafından, kişinin seyahatinin finanse edileceğini açıklayacak şekilde yazılmalıdır.

Estonya vizesi sponsor dilekçesinin dijital imza ile imzalanmış olarak dijital ortamda sunulması önerilmektedir. Büyükelçiliğe hitaben yazılan sponsor dilekçesi, konu satırında başvuru sahibinin tam adı olacak şekilde, embassy.ankara@mfa.ee e-posta adresine gönderilmelidir. Dijital imzalı Estonya vizesi sponsor dilekçesi, e-posta adresine gönderiliş tarih ve saat bilgilerini içerecek şekilde Estonya vize başvuru evrakları arasında Büyükelçiliğe ibraz edilmelidir.

Estonya Vize Sponsoru Tarafından Hangi Belgeler Sunulmalıdır?

Estonya vize sponsoru tarafından sunulması gereken belgeler sponsorun meslek ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Sponsor kendi başvuru yapmayacak olsa dahi Estonya vizesi için gerekli tüm başvuru evraklarını ve sponsor dilekçesini, başvuru esnasında başvuru merkezine ya da konsolosluğa teslim etmelidir.

Estonya vize başvurusuna sponsor olan kişi işveren ise banka hesap dökümü, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve ek gelir belgeleri sunulması gerekmektedir. İşverenin sahip olduğu iş yerinin ne zamandır faaliyette olduğunu gösteren güncel faaliyet belgesi, işyerinin resmi gazetede ilanı, işyerinin vergilerini ödediğine dair vergi levhası gibi belgelerin nüshaları güncel tarihli olacak şekilde sunulmalıdır.

Estonya vize başvurusuna sponsor olan kişinin çalışan olması durumunda mali yeterliliğini kanıtlamak adına banka hesap dökümü, çalışma durumunu kanıtlamak adına e-devlet üzerinden alınan SGK hizmet dökümü, işe giriş belgesi, maaş bordroları, iş sözleşmesi ve ek gelir belgeleri sunulmalıdır.

Estonya vize başvurusuna sponsor olan kişinin emekli olması durumunda emeklilik belgesi, çiftçi olması durumunda ise çiftçi belgesi ve son 3 aylık banka hesap hareketlerini sunması gerekmektedir.

Çalışmayan Kişiler için Estonya Vizesi Almak Zor Mudur?

Çalışmayan ve düzenli geliri olmayan kişilerin Estonya vizesi alabilmesi diğer başvuru sahiplerine kıyasla daha zordur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: