Estonya Erasmus Vizesi

Estonya Erasmus Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Estonya’da Erasmus eğitimi, eğitim seçenekleri ve Estonya’nın Avrupa kıtasındaki konumu nedeniyle tercih edilmektedir. Estonya’da Erasmus yapan kişiler hem iyi bir eğitim almakta hem de Estonya’ya yakın Letonya, Litvanya, Belarus ve Rusya gibi ülkelere seyahat edebilmektedir.

Estonya Erasmus vizesi, Estonya’da Erasmus programına katılacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Erasmus programlarının 90 günden uzun sürmesi halinde D tipi vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Estonya D tip vize başvuruları, Estonya dış temsilcilikleri üzerinden yapılmaktadır.

Estonya, Erasmus ülkeleri arasına 1999 yılında katılmıştır. Estonya’ya 2018-2019 yılları arasında 1.382 öğrenci Erasmus programı ile eğitim almıştır.

Vizem.net, Estonya’da eğitim veren bir kuruluştan Erasmus programına onay almış öğrencilerin Erasmus vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Estonya için Erasmus Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Estonya için Erasmus vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya’da bulunan bir eğitim kurumundan Erasmus programı için kabul mektubu almak
 • Estonya’da Erasmus programına katılmak için yeterli finansal kaynağa sahip olmak
 • Erasmus programına katılmak için yeterli akademik başarıya ve dil puanına sahip olmak
 • Erasmus programı süresince konaklama yapılacak yerleri ayarlamış olmak

Estonya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya Erasmus vizesi, Estonya dış temsilciliklerine başvuru yapılarak alınmaktadır. Estonya’da Erasmus programına katılmak isteyen kişilerin Erasmus vize başvurusu yapmadan önce vize için gerekli başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması, pasaport, fotoğraf, seyahat sağlık sigortası gibi belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

Estonya Erasmus vizesi için gerekli evrakların toplanmasının ardından, vize başvurusu için randevu almak gerekmektedir. Estonya dış temsilciliği, öğrenciler için Erasmus vizesi başvurusu yapılacak yetkili tek merciidir.

Estonya Erasmus vize başvurusu için randevu Estonya dış temsilciliğinden alınmaktadır; kişinin hazırladığı evraklarla birlikte randevu saatinde başvuru yapacağı dış temsilcilikte olması ve evrakları şahsen teslim etmesi gerekmektedir.

Estonya Erasmus vizesi başvurusu, gerekli evraklarının teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize başvuru ücretinin ödenmesi ile tamamlanmaktadır. Estonya Erasmus vizesinin onaylanması ortalama 30 gün sürebilmektedir. Vizesi onaylanan kişiler pasaportunu Estonya Büyükelçiliğinden, belirlenen pasaport teslim saatlerinde alabilmektedir.

Estonya Erasmus Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Estonya Erasmus vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya öğrenci vizesi başvuru formu: Vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az 3 ay geçerlilik süresi ve içerisinde en az iki tane boş sayfa bulunan bir pasaport olmalıdır.
 • Fotoğraf: 35x45 mm boyutlarında ve biyometrik özellikte olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vizenin geçerli olduğu tarihleri kapsayan, uluslararası bir sağlık sigortası olmalıdır.
 • Erasmus kabul mektubu: Estonya’daki bir eğitim kurumundan öğrencinin adını da içerecek şekilde düzenlenmiş olmalıdır.
 • Estonya’da kalınacak süre için yeterli geçim kaynağı olduğunu gösteren belgeler: Estonya’da öğrenciler için belirlenen aylık harcama ücret 300 eurodur. Estonya’da doğacak tüm masrafları, öğrencilerin ailelerinin karşılayacağı hallerde, aile üyelerinin gelirlerini gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • Erasmus vize ödeme makbuzu: 100 Euro vize başvuru bedelinin ödenmesi gereklidir.
 • Estonya’da ikamet edilecek yeri gösteren belgeler: Kira sözleşmesi, otel rezervasyonu, yurt sözleşmesi gibi bir ikamet belgesi olmalıdır.

Erasmus Estonya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Erasmus Estonya vizesi başvuru formu, Erasmus vizesine başvuru yapacak kişi tarafından şahsen doldurulmalıdır. Erasmus vizesi başvuru formuna yazılacak bilgiler güncel, doğru ve eksiksiz olmalıdır. Vize başvuru formunu internet üzerinden doldurmak mümkündür. Estonya Erasmus vizesi başvuru formuna Estonya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi olan https://eelviisataotlus.vm.ee/ üzerinden ulaşılır. Erasmus vizesi başvuru formu İngilizce, Estonca veya Rusça dil seçeneklerinden biri ile doldurulabilmektedir.

Erasmus Vizesi için Estonya Sağlık Sigortası Nedir?

iErasmus vizesi için Estonya sağlık sigortası, Estonya’da Erasmus programına katılacak kişilerin Estonya’da bulundukları süre boyunca sağlık sorunu yaşaması durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır.

Erasmus için gerekli belgeler arasında yer alan Estonya vizesi seyahat sağlık sigortası, öğrenciler tarafından hangi sigorta şirketi tercih edilir ise ona yaptırılmaktadır. Estonya Erasmus sağlık sigortası için öğrencilere uygun teminat sunan sigorta şirketleri bulunmaktadır.

Estonya Erasmus Vizesi Talep Dilekçesi Örneği Nedir?

Estonya Erasmus vizesi talep dilekçesi, Estonya’da Erasmus programına katılmak isteyen kişiler tarafından Estonya Büyükelçiliğine hitaben yazılması gereken dilekçedir. Estonya Erasmus vizesi talep dilekçesi örneği, başvuru yapan kişi tarafından şahsen yazılmalıdır. Estonya Erasmus vizesi talep dilekçesi örneğinde başvuru yapacak kişiye ait kişisel bilgiler ile Estonya’da Erasmus programına gidilecek okula dair bilgiler yer almalıdır.

Estonya Erasmus vize talep dilekçesinin yazılması zorunlu değildir, ancak Erasmus vize talep dilekçesi vize başvurusunu desteklemektedir.

Erasmus vizesi talep dilekçesi örneği aşağıdaki görselde verilmiştir.

Estonya Erasmus Vizesi Talep Dilekçesi Örneği
Estonya Erasmus Vizesi Talep Dilekçesi Örneği

Erasmus Estonya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Erasmus Estonya vize başvurusu, Estonya Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Vizem.net, Estonya uzun süreli vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren bir akredite acentedir. Estonya vizesine başvuru yapacak kişilerin Vizem.net danışmanlarından yardım alması mümkündür.

Estonya Erasmus Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

HizmetlerÜcretler
Estonya Erasmus vize harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma18 EUR
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası20 EUR
RandevuÜcretsiz
Danışmanlık Hizmeti60 EUR
Toplam238 EUR

Estonya Konsolosluğu Erasmus Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Estonya Konsolosluğu Erasmus vize başvurusu, ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Estonya Büyükelçiliği vize biriminin yoğun olması vize başvurusunun sonuçlanması süresini uzatabilmektedir. Pandemi sebebiyle de Estonya Büyükelçiliği üzerinden yapılan vize başvurularında gecikmeler yaşanabilmektedir.

Estonya Erasmus Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

Estonya Erasmus vize reddi itirazı, Estonya dış temsilciliklerine yapılmaktadır. Erasmus Estonya vize reddine itiraz, şahsen, bir temsilciyle veya mail yolu ile yapılabilmektedir. Erasmus Estonya vize reddi itirazını işleme koymak için 20 EUR ücret ödenmesi gerekmektedir.

Gerekli belgelerin eksik veya yanlış olması, başvuru yapan kişinin şartları sağlayamaması gibi nedenlerle ortaya çıkan Erasmus vize reddi, başvuru yapan kişiye ret mektubu ile iletilmektedir. Estonya vize reddi itirazı, ret mektubunun alınmasının ardından 30 gün içerisinde yapılmaktadır.

Erasmus vize başvurusu reddedilen kişilerin, itiraz etmek yerine tekrar vize başvurusunda bulunması da mümkündür.

Sık Sorulan Sorular

Estonya Erasmus vizesi ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Estonya’da Erasmus Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

Estonya’da Erasmus vizesi ile çalışmak mümkündür. Erasmus vizesi ile Estonya’da çalışmak isteyen kişilerin haftalık toplamda 20 saat çalışma limiti bulunmamaktadır.

Estonya’da Erasmus için Oturma İzni Gerekli Midir?

Estonya’da Erasmus için oturum izni, en fazla 1 yıl sürecek eğitimler için gerekli değildir. 1 yıldan uzun sürecek eğitimler oturum izni şartı aranmaktadır.

1 yıldan uzun süre yaşamak ve okumak isteyen kişilerin Estonya oturum izni için Estonya Göçmenlik Bürosuna başvurması gerekmektedir. Estonya oturum izni için randevu alınması ve randevu saatinde gerekli belgelerle birlikte Estonya Büyükelçiliğinde bulunulması gereklidir.

Erasmus Öğrencileri için Estonya’da Konaklama İmkanları Nelerdir?

Erasmus öğrencileri için Estonya’da konaklama imkanları, üniversite ve şehre göre değişmektedir. Estonya’da Erasmus programına katılan öğrenciler için yurt, özel konut ve hostel gibi konaklama seçenekleri mevcuttur.

Estonya’da Erasmus programına katılan ve yurtta kalmak isteyen öğrencilerin dönem başında yurtlara başvurması gerekmektedir. Yurtların dolması durumunda öğrenciler bekleme listesine alınmaktadır. Yurtlar, Erasmus programına katılan öğrenciler için en ucuz konaklama seçeneğidir.

Estonya’da özel konutta kalmak isteyen öğrenciler için ise birçok fiyat ve büyüklükte özel konut bulunmaktadır. Estonya’da Erasmus programına katılan öğrenciler, emlak siteleri üzerinden özel konutları bulabilmektedir.

Erasmus öğrencileri için Estonya’daki bir diğer konaklama seçeneği ise hosteldir. Öğrencilerin seçtikleri hostellerin uzun süreli konaklama imkanı olup olmadığını önceden kontrol etmesi gerekmektedir.

Estonya’da Erasmus Eğitimi Alınabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Estonya’da Erasmus eğitimi alınabilecek popüler üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Tartu Üniversitesi, Tartu
 • Tallinn Üniversitesi, Tallinn
 • Tallinn Teknoloji Üniversitesi, Tallinn
 • Estonya Sanat Akademisi, Tallinn

Erasmus eğitimi için tercih edilen Estonya üniversiteleri, hukuk, tıp, mühendislik gibi bölümlerin yanı sıra havacılık, denizcilik, milli savunma gibi konularda da eğitim vermektedir.

Estonya’da Erasmus Stajı Nedir?

Estonya’da Erasmus stajı, başvuru yapan kişinin eğitim aldığı kurumda yeterli başarıyı göstermesi durumunda sunulan bir eğitim ve çalışma imkanıdır. Estonya’da Erasmus stajı yapabilmek için Erasmus sınavından 50 puanın üzerinde bir puan almak gerekmektedir. Estonya’da Erasmus stajına hak kazanan kişiler 3 aylık bir süre için staj yapmaktadır. Estonya’da Erasmus stajı yapmak isteyen ve AB vatandaşı olmayan kişilerin Erasmus staj vizesi alması gerekmektedir.

Erasmus Estonya Hibe Miktarı Nedir?

Estonya’da Erasmus öğrenim hareketliliği için hibe ödemesi 600 Euro, staj hareketliliği ise 750 Euro’dur.

Erasmusla Estonya’ya Gitmenin Avantajları Nelerdir?

Erasmusla Estonya’ya gitmenin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya’da Erasmus programına dahil kaliteli eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır.
 • Estonya’da öğrenciler için yaşam maliyeti düşüktür.
 • Estonya, Letonya ve Rusya’ya komşudur; bu ülkelere seyahat etmek mümkündür.
 • Estonya’da her öğrencinin bütçesine uygun yurt, özel konut, hostel gibi konaklama seçenekleri bulunmaktadır.
 • Estonya’da birçok doğal ve tarihi güzellik bulunmaktadır.

Erasmus Estonya Ulusal Ajansı İletişim Bilgileri Nedir?

Erasmus Estonya Ulusal Ajansı, Tõnismägi 11 10119, Tallin, Estonya adresinde bulunmaktadır. Erasmus Estonya Ulusal Ajansına +372 6979 218 numaralı telefondan, eeagentuur@harno.ee mail adresinden ve https://www.erasmuspluss.ee/ web sitesinden ulaşılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: