Estonya Spor Vizesi

Estonya Spor Vizesi Başvuru Süreci 2023

Sportif etkinliklerde yer almak amacı ile sporcuların Estonya’ya giderken aldıkları vize türüne Estonya spor vizesi adı verilmektedir. Spor vizesi C tipi yani kısa süreli bir vize türüdür. Spor vizesine sahip olan kişiler 90 güne kadar Estonya’da bulunma hakkına sahip olurlar.

Vizem.net Türkiye’den Estonya’ya sportif etkinliklere katılım amacıyla seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize başvuru danışmanlığı ve takip hizmeti sunan, son 5 yıldaki Schengen vize onay oranı en yüksek akredite acentedir. Estonya vizesi almak ve bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 numarasından Vizem.net ile iletişim kurulabilmektedir.

Estonya Sporcu Vizesi Şartları Nelerdir?

Estonya sporcu vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Lisanslı sporcu olmak gerekmektedir.
 • Spor müsabakaları için Estonya’ya gidilmek isteniyor ise spor kulübünden davetiye ya da spor müsabakasına katılacağını gösteren bir akreditasyon kartı olması gerekmektedir.
 • Gönderilen spor federasyonundan ya da spor kulübünden bir mektup alınması gerekmektedir.

Estonya Spor Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Estonya spor vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru formu: Sportif etkinlik için seyahat edecek kişi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Pasaport: En az 2 sayfası boş, vize bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli ve en geç 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet 35 milimetre genişliğinde 45 milimetre uzunluğunda biyometrik fotoğraf çekilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Estonya seyahatinin tamamını kapsayacak en az 30.000 Euro değerinde bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Estonya’ya gidiş ve dönüş uçak biletlerinin rezervasyon bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonu: Estonya seyahatinde başvuru sahibinin konaklayacağı otelin rezervasyon bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Maddi kanıt: Estonya seyahati süresince geçimi sağlayabilecek kadar maddi kaynağın olması gerekmektedir. Banka hesap dökümü ya da düzenli geliri gösteren maaş bordrosu gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Davetiye ya da akreditasyon belgesi: Spor federasyonu veya spor kulübü tarafından gönderilen ve Estonya’da katılım sağlanacak spor etkinliği için davetiye ya da akreditasyon belgesinin olması gerekmektedir.
 • Sporcu lisansı: Gönderen spor kulübü ya da sporcu federasyonu tarafından verilen sporcu lisansının sunulması gerekmektedir.
 • Noter destekli muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve babasından noter onaylı muvafakatname alınması gerekmektedir.

Estonya Sporcu Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Alınmalıdır?

Estonya sporcu vizesi için davet mektubu, Estonya’da katılım sağlanacak olan spor etkinliğini düzenleyen spor kulübü ya da spor federasyonundan alınmalıdır. Davet mektubunun dijital olması ve mümkünse dijital olarak imzalanması önerilmektedir. Dijital imzalı belge, katılımcının tam ismi konu kısmında yazılarak, Büyükelçiliğin e-mail adresi olan embassy.ankara@mfa.ee adresine gönderilmelidir. Başvuru sahibi, Büyükelçiliğe e-maili gönderdiğinde, dijital olarak imzalanmış belgenin çıktısını ve gönderim gün ve saatini içeren bilgileri başvuru esnasında diğer belgelerle birlikte sunmalıdır.

Sporcu vizesi davet mektubu örneği aşağıda gösterilmiştir.

Estonya Sporcu Vizesi Davet Mektubu Örneği
Estonya Sporcu Vizesi Davet Mektubu Örneği

Estonya Sportif Etkinlik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya sportif etkinlik vize başvuruları Estonya dış temsilciliği, yetkili aracı kurum vize merkezleri ve akredite acentelere yapılabilmektedir. Estonya dış temsilciliğine vize başvurusu yapmak için spor vizesi randevusu almak gerekmektedir. Vize randevusu aldıktan sonra gerekli belgeler hazırlanarak randevu günü beklenmektedir. Randevu gününde hazırlanan tüm evraklar ile birlikte Estonya dış temsilciliğine mülakata gitmek gerekmektedir. Tüm belgeler randevu gününde teslim edildikten ve biyometri işlemleri yapıldıktan sonra vize süreci başlatılmış olmaktadır. Vize olumlu sonuçlanır ise başvuru sahibine pasaport ile birlikte vize gönderilmektedir.

Akredite acenteler ve aracı kurumlara spor vizesi başvuruları online olarak yapılmaktadır. Başvuru yapılırken ilk olarak istenilen vize türü belirlenir ve kişisel bilgiler girilerek randevu oluşturulur. Randevu gününe kadar istenilen evraklar hazırlanır. Randevu gününde evrakları teslim etmek için aracı kurum ya da akredite acentelerin ofislerine gitmek gerekmektedir. Tüm evraklar teslim edildikten ve biyometri işlemleri yapıldıktan sonra vize süreci başlamaktadır. Vize başvurusu yapıldıktan sonra başvuru sahiplerine bir takip numarası verilerek vize sürecini takip etmeleri sağlanmaktadır. Vize olumlu sonuçlandıktan sonra vize ile birlikte pasaport başvuru sahibine kargo ile gönderilmektedir.

Estonya Spor Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Estonya spor vizesi vize başvuru ücreti 80 euro, 6 yaşından büyük ve 12 yaşından küçük çocuklar için ise 40 Euro olarak belirlenmiştir. Uluslararası anlaşmalar ile vize ücretinden muaf tutulan 25 yaş ve altındaki kişiler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, kültür, spor, konferans ve eğitim etkinliklerine katılımlarında vize ücretinden muaf tutulmaktadır.

Estonya Spor Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Estonya spor vizesi 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Büyükelçilik vize biriminin yoğunluğu, eksik evraklar ya da çelişkili durumlarda vize işlem süresi 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Estonya Sporcu Vizesi ile Gidilebilecek Etkinlikler Hangileridir?

Estonya sporcu vizesi ile gidilebilecek etkinlikler aşağıda listelenmiştir.

Estonya Vohandu Maratonu
Estonya Vohandu Maratonu
 • Vohandu Maratonu: Güney Estonya’da bulunan Vohandu nehrinde kürek etkinliği yapılmaktadır. Estonya’nın en heyecan verici spor etkinliklerinden biridir.
 • Simple Session: Estonya’daki en popüler ekstrem spor yarışmalarından biridir.
 • BMW IBU World Cup Biathlon Otepaa: 10-13 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Biathlon Dünya Kupası, dünyanın en iyi biathlon yarışmacılarını ağırlamaktadır.
 • Tallinn Eski Şehir Günleri Festivali: Tallinn Eski Şehir Günleri festivali Estonya’nın en bilinen kültür, spor ve müzik festivallerinden biridir.
 • Narva Günleri: Haziran ayında düzenlenen festivalde spor yarışmaları, konserler, sergiler ve tiyatro gösterileri yapılmaktadır.
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: