Estonya Bayrağı ve Milli Marşı

Estonya Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Estonya bayrağı, 105’e 165 , orana sahip dikdörtgen formundadır; mavi, siyah ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Estonya bayrağı 16 Temmuz 1922’de resmi ulusal bayrak statüsünü almış, 1940 yılı Haziran ayında Sovyetler Birliği’nin işgaline kadar kullanılmış ve daha sonra Sovyetler Birliği tarafından yasaklanmıştır; bayrak, 7 Ağustos 1990 tarihinde ise Estonya makamları tarafından tekrar kabul edilmiştir. Estonya bayrağının renklerinin, Estonya ulusunun ruhunu ve tarihi hikayesini temsil ettiği bilinmektedir.

Estonya Bayrağının Anlamı Nedir?

Estonya bayrağı anlamı, Estonya’nın bağımsızlık hikayesinden gelmektedir. Estonya bayrağını oluşturan 3 renk için Estonya’nın ruhundan ve tarihinden esinlenilmiştir. Estonya bayrağında bulunan mavi renk Estonya’nın berrak gökyüzünü, Baltık denizini ve göllerini, siyah renk topraklarını ve ormanlarını, beyaz renk ise yazın yaşanan beyaz gecelerini ve kışın yağan karı temsil etmektedir.

Estonya Bayrak Ölçüleri Nedir?

Estonya Bayrağı
Estonya Bayrağı

Estonya bayrağının uzunluğu 105 cm ve genişliği 165 cm’dir. Estonya bayrağındaki üç rengin alanı birbirine eşittir, her renk şeridi 35 cm uzunluğunda ve 165 cm genişliğindedir. Estonya bayrağının ölçü oranı ise 7:11’dir.

Estonya Bayrağı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Estonya’nın günümüzdeki ulusal bayrağı ilk olarak 17 Eylül 1881’de Tartu şehrinde Estonya Öğrencileri Topluluğunun sembolü olarak kullanıldığında ortaya çıkmıştır. Tasarım, Estonya Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandığında, 24 Şubat 1918 yılında ülkenin ulusal bayrağı olarak kullanılmış ve daha sonra 21 Kasım 1918’de Estonya’nın ulusal bayrağı olarak resmi bir şekilde kabul edilmiştir.

Sovyetler Birliği 1940’da Estonya’yı işgal ettiğinde bayrak yasaklanmış ve yerine Estonya SSR bayrağı kullanılmaya başlanmıştır. Almanya’nın Estonya’yı işgal ettiği dönemde, ülkenin bayrağı sadece ulusun etnik bayrağı olarak tanınmıştır. Son olarak Sovyetler Birliği Estonya’dan çekildikten sonra bayrak 7 Ağustos 1990’da yeni bağımsız ulusun ulusal bayrağı olarak tekrar kabul edilmiştir.

Estonya’nın Bayrağı Kim Tarafından Tasarlanmıştır?

Estonya’nın bayrağı, Estonya Öğrenci Topluluğu kurucu meclisi tarafından bir üniversite öğrenci organizasyonunun bayrağı olarak tasarlanmıştır. Estonya Öğrenci Topluluğu tarafından seçilen renkler ve desen, 20. yüzyılda ulusal bayrak olarak kabul edilmiştir.

Estonya Bayrağı Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Estonya’nın günümüzdeki resmi bayrağı, 7 Ağustos 1990 yılında kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Estonya Tarihinde Kullanılan Estonya Bayrakları Nasıldı?

Estonya tarihinde farklı renklerde ve tasarımlarda bayraklar kullanılmıştır. 1721-1918 yılları arasında Estonya bayrağı yeşil, mor ve beyaz renklerinden oluşmuştur. 1918-1919 yılları arasında ise Estonya İşçi Komünü bayrağı, kırmızı bayrağın içerisinde küçük kare sarı alanda Estonya İşçi Komünü anlamına gelen metin yazılı olarak kullanılmıştır. 1940-1953 yıllarında kırmızı bayrağın sol üst köşesinde altın bir çekiç ve orak eklenmiştir. 1953-1990 yılları arasında ise Estonya SSR bayrağının alt kısmına mavi ve beyaz dalgalar eklenmiştir.

Estonya’nın çok sayıda farklı bayrak kullanmasının sebebi, Estonya tarihi boyunca çok sayıda işgal yaşanması, farklı devletlerin egemenliğinin altına girmesidir; tarihsel olayların etkileri Estonya bayraklarına da yansımıştır. Son olarak 1990 yılında Estonya bağımsızlığını ilan ettikten sonra Estonya bayrağı günümüze kadar gelmiştir.

Estonya Dükalığının 1721 - 1918 yılları arasında kullandığı bayrak aşağıdaki görseldedir.

Estonya Dükalığının Bayrağı
Estonya Dükalığının Bayrağı

Estonya geçmişinde kullanılan Estonya SSR bayrakları ise aşağıda verilmiştir.

Estonya SSR Bayrakları
Estonya SSR Bayrakları

Estonya Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Estonya Bayrağına benzeyen diğer ülke bayrakları aşağıda verilmiştir.

  • Hollanda Bayrağı: Hollanda bayrağı da Estonya bayrağı gibi alt alta 3 renkten oluşmaktadır. Hollanda bayrağının renkleri kırmızı, beyaz ve mavidir.
  • Rusya Rusya: Rusya’nın bayrağı da alt alta 3 renkten oluşmaktadır. Rusya bayrağının renkleri sırası ile beyaz, mavi ve kırmızıdan oluşmaktadır.
  • Yemen Bayrağı: Yemen bayrağı ile Estonya bayrağı 1 renk dışında çok benzemektedir. Yemen bayrağı alt alta kırmızı, beyaz ve siyah renklerinden oluşmaktadır.

Estonya Milli Marşı Nasıldır?

Estonya milli marşı Türkçe anlamı aşağıda verilmiştir.

Memleketim, neşem, zevkim,
Ne kadar adilsin, ne kadar parlak!
Dünyanın hiçbir yerinde
Hiç böyle bir yer bulunabilir mi?
Çok iyi sevgili, derin anlamda,
Vatanım, canım!

Küçücük beşiğim toprağın üzerindeydi,
Kiminin nimetleri benim işimi kolaylaştırdı.
Son nefesim senin sayende olsun
Ölümüne sadık kalacağım,
Ey layık, sevgili ve güzel,
Sen, sevgili ülkem!

Cennetteki Tanrı seni korusun,
Benim en sevdiğim ülkem!
Muhafız olsun, kalkan olsun,
Sonsuza dek o kutsasın ve kullansın
Yaptığın tüm işleri,
Benim sevgili toprağım!

Estonya ulusal marşı yazarı Johann Voldemar Jannsen, marşı yazarken Estonyalıların vatanlarına olan sevgisinden esinlenmiştir. Aynı zamanda Johann Voldemar Jannsen, Estonya Sovyetler Birliği tarafından sürekli işgal edildiği için Tanrı’nın ulusu koruması ve savunması için de bir dua niteliğindeki marşı yazmıştır.

Estonya’nın Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Estonya’nın milli marşı Johann Voldemar Jannsen tarafından 1869 yılında yazılmıştır. Marş ilk defa 1869 yılında Estonya Şarkı Festivalinde seslendirilmiştir. Marş, milliyetçi hareket döneminde popüler olmuştur ve 1920 yılında resmen kabul edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Finlandiya ve Estonya bağımsız olduklarında besteyi milli marş olarak kabul etmişlerdir. Estonya ile Finlandiya’nın milli marşları günümüzde halen aynıdır ve sadece ufak kelime farklılıkları içermektedir. Estonya’nın Sovyetler tarafından işgal edilmesi ile birlikte marşı söylemek yasaklanmıştır. Ancak 1990 yılında Estonya bağımsızlığı ilan edildikten sonra şarkı Estonya’nın resmi olarak milli marşı olarak kabul edilmiştir.

Estonya milli marşının yazarı Johann Voldemar Jannsen müzik sektörü ile uğraşmıştır. Finlandiya’da yaşayan yazar hayatının büyük bir bölümünü müziğe adamıştır. Alman bir besteci olan yazar aynı zamanda orkestra şefliği de yapmıştır.

Estonya Arması Nasıldır?

Estonya’nın arması ortasında kırmızı dilleri olan 3 adet mavi aslanın alt alta dizilmesi ile tasarlanmıştır. Armanın altından yan taraflarına uzanan altın meşe dalları bulunmaktadır.

Estonya arması, 13. ve 14. yüzyıllarda Kuzey Estonya’yı, 16. ve 17. yüzyıllarında Batı Estonya’yı yöneten Danimarka’nın armasından türetilmiştir. Armada yer alan 3 aslan, 1219 yılında Estonya’nın Danimarka tarafından fethedilmesinden sonra hükümet merkezleri olan Tallinn, Harria ve Viru’yu temsil etmektedir.

Estonya’nın Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesi ile birlikte armanın kullanımı yasaklanmış, Estonya’nın arması değişmiş ve daha Sovyetler tarzında tasarımlar kullanılmıştır. Estonya’nın bağımsızlığını kazanmasından sonra 6 Nisan 1993 tarihinde tekrar 3 aslanlı Estonya arması resmi olarak kabul edilmiştir.

Estonya arması aşağıdaki görselde verilmiştir.

Estonya Arması
Estonya Arması
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: