Estonya E-Şirket Kuruluşu

Estonya E-Şirket Kuruluşu Başvurları

Estonya e-şirket, online olarak Estonya’da şirket kurmaya imkan sağlayan süreçlerin bütünüdür. Dünyanın neresinde olunursa olunsun e-residency sahibi olan kişiler online bir şekilde Estonya’da e-şirket kurabilmektedir. E-residency sistemini dünyada ilk çıkaran ülke Estonya’dır.

E-ikamet izinleri sayesinde Estonya dışındaki girişimciler kısa bir sürede uzaktan şirket kurabilmektedir. E-residency sahibi olmayan kişilerin şirket kurmak için zorlu ve uzun bir süreçten geçmeleri gerekmektedir.

Standart yol ile şirket kurmak için evrakların tercüme ettirilmesi, noter onayından geçirilmesi ve Estonya’da şirket kaydı yaptırılması gibi birçok aşama bulunsa da, e-residency ve e-şirket ile Estonya’da şirket kurmak kolay hale gelmektedir.

Vizem.net Estonya e-residency ve e-şirket kurulumları için danışmanlık hizmeti veren 2018 - 2021 yılları arasında en fazla e-şirket kuruluşu yapmış akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Estonya’da E-Şirket Açmak için Dijital Vatandaşlık Nedir?

Estonya’da e-şirket açmak için dijital vatandaşlık, Estonya’nın iş çevresine ve dijital hizmetlerine erişimi sağlayan hükümet destekli bir dijital araçtır. Dijital vatandaşlık Avrupa Birliği ya da Estonya için giriş hakkı, fiziksel ikamet, vergi ikameti veya vatandaşlık içermez. Vergileri çevrimiçi olarak beyan etmek, güvenli e-bankacılık yapmak, belgeleri dijital olarak imzalamak, Estonya dijital vatandaşlık ile kolay olmaktadır.

Estonya dijital vatandaşlık kimliği teslim alındığı zaman, çevrimiçi şirket kurmak için hazır olunmaktadır. Estonya dijital vatandaşlık kartının yanı sıra Baltık ülkelerinin dijital kimlik kartlarından biri de şirket kurmak için kullanılabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Estonya’da E-Şirket Açabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Estonya’da e-şirket açabilmektedir. Estonya vatandaşı ya da Estonya’da oturum izni sahibi olan kişiler dışında, Estonya dijital vatandaşlık kartı almaya veya Estonya’da e-şirket kurmaya engel bulunmamaktadır.

Estonya’da Online Olarak Hangi Şirket Türleri Açılabilir?

Estonya’da online olarak kar amacı gütmeyen şirketler, özel ya da kamu limited şirketleri ve şahıs şirketleri kurulabilmektedir. Şu ana kadar en yaygın olarak kullanılan ve genel olarak dijital vatandaşlar için en uygun olan şirket türü; özel limited şirkettir.

Özel limited şirketlerin online olarak kurulumu hızlı ve kolaydır; ayrıca 2.500 Euro gibi düşük bir sermaye gerektirmesi ve hissedarın sorumluluklarını sınırlaması sebebiyle özel limited şirket kurulumu tercih edilmektedir.

Estonya E-Şirket Kuruluşu Nasıl Yapılır?

Estonya e-şirket kuruluşunun aşamaları aşağıda sıralanmıştır.

  • Estonya e-residency kartı alınır: E-residency kartı için başvuru yapılır ve kart için belirlenen ücretin ödenmesi ve kartın teslim alınacağı yerin seçilmesi ile e-residency kartı başvurusu gerçekleştirilir. Başvuru değerlendirilip onaylandıktan sonra, e-residency kartı seçilen konumdan teslim alınır.
  • Servis sağlayıcı seçilmelidir: Marketplace isimli sistem üzerinden bir Estonya irtibat kişisi ve Estonya adresi edinilmelidir.
  • Şirket kaydı yaptırılmalıdır: Şirket yapısının online olarak e-ticaret siciline kaydedilmesi gerekmektedir.
  • İş bankacılığı için başvuru yapılmalıdır: Şirketin bankacılık ihtiyaçlarını karşılamak için finans teknoloji şirketleri ile anlaşılmalıdır.
  • E-residency topluluğuna katılım gerçekleştirilmelidir: E-residency topluluğunun bir üyesi olarak küresel bir iş ağına katılım sağlanmaktadır.

Estonya E-Şirket Kurmak için Estonya’ya Gitmek Gerekir Mi?

Hayır, Estonya e-şirket kurulumu tamamen online olarak tamamlanabilmektedir.

Estonya Online Şirket Kaydı Nereye Yapılır?

Estonya online-şirket kaydı, devlete ait olan Şirket Kayıt Portalına doğrudan ya da hizmet sağlayıcıların web sitelerinde bulunan API hizmetleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Estonya online-şirket kaydının yapıldığı web sitesinin adresi www.e-resident.gov.ee’dir.

Estonya online-şirket kaydı yapılacak web sitesinin giriş ekranı görseli aşağıdadır.

Estonya’da E-Şirket için Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Estonya’da e-şirket için banka hesabı açmak üzere bir dijital vatandaş 3 farklı yol seçebilmektedir. Estonya’da banka hesabı, bir Estonya bankasına ticari hesap başvurusu yaparak, Avrupa Birliği lisanslı bir finansal teknoloji şirketi aracılığı ile ticari ödemeler için bir hesap başvurusu yaparak veya Avrupa Ekonomik Alanında faaliyet gösteren bir bankada ticari banka hesabı başvurusu yaparak açılabilmektedir.

Estonya’da e-şirket kurmak isteyenlere kolaylık sağlanmış, Estonya’da banka hesabı açmak konusunda girişimcilere birden fazla seçenek sunulmuştur.

Estonya’da Online Şirket Kurma Maliyeti Ne Kadardır?

Estonya’da online-şirket kurma maliyeti aşağıda listelenmiştir.

  • Dijital vatandaşlık başvurusu ücreti: Teslim alınacak yere bağlı olarak 100 ile 130 Euro arasındadır.
  • Şirket kayıt ücreti: 265 Euro olarak belirlenmiştir.
  • Estonya’da bir irtibat kişisi ve yasal adres ücreti: Her yıl ortalama olarak 200 ile 400 Euro arasında ücretlendirilmektedir.
  • Ekstra hizmet ücretleri: Muhasebe işleri gibi ek hizmetler için ücretler her ay 50 eurodan başlamaktadır.
  • Asgari sermaye katkısı: Minimum 2.500 Euro olması gerekmektedir.

Estonya E-Şirket Kurmak Ne Kadar Sürer?

Estonya’da e-şirket kurmak ortalama 15 gün içerisinde tamamlanmakta ve fatura kesilebilecek aktif bir limited şirkete sahip olunabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Estonya e-şirket kuruluşu gerekli evrakların merkez ofisine ulaştırılmasından yaklaşık 12 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Estonya E-Şirket Faaliyetleri için Kısıtlama Var Mıdır?

Estonya’da e-şirket faaliyetleri için, şirket faaliyetleri yasal ve yerel düzenlemelere uygun olduğu sürece herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Faaliyet alanlarına ilişkin olarak düzenlemeler değişiklik gösterebilmektedir; şirketin finansal servisler, turizm girişimleri, eğitim aktiviteleri ya da inşaat alanında aktif olması durumunda, o alanda bir ticari faaliyete başlamadan önce, gerekli olan bir lisansı almak ya da ekonomik faaliyet bildirimini göndermek gerekmektedir.

Estonya Dijital Vatandaşlığı Olmadan Şirket Nasıl Kurulur?

Estonya dijital vatandaşlığı olmadan şirket kurulumu, şirketin ancak tüm kurucu ve yönetim kurulu üyelerinin Estonya dijital vatandaşlık kimlik kartı veya Letonya, Estonya ve Belçika kimlik kartları veya Litvanya ya da Estonya mobil kimliğe sahip olması ve bu kişilerin özel kişi olması durumlarında mümkündür.

Esrtonya’da eğer yabancı bir şirketin yan kuruluşu kaydettirilmek isteniyorsa, Estonya’daki noter hizmetinden yararlanmak gerekmektedir. Yabancı bir şirketin yan kuruluşu için ilk başta noter hizmetleri gerekse de kayıt olduktan sonra e-residency kimlik kartı ile birlikte-şirket çevrimiçi olarak yönetilmektedir. Estonya’da şirket açmak için dijital vatandaşlık büyük avantaj sağlamaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: