irlanda iş imkanları ve iş ilanları

İrlanda İş İmkanları ve İş İlanları

İrlanda iş imkanları ve iş ilanları Doğu ve Güney Avrupa ülkelerine kıyasla daha fazladır. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomiye sahip olan İrlanda, iş arayanların öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır.

Özellikle işletme, finans, mühendislik, IT, sağlık, taşımacılık ve lojistik alanlarında iş gücü açığı bulunan İrlanda; bütün dünya vatandaşlarına İrlanda içerisinde çalışma hakkı tanımaktadır. Merkezi İstatistik Ofisi (CSO) verilerine göre İrlanda nüfusunun %10’unu farklı ülkelerden çalışmaya gelen vatandaşların oluşturduğu tespit edilmiştir. İrlanda’da bulunan bazı çokuluslu şirketler aşağıda verilmiştir:

 • Apple
 • Facebook
 • Google
 • Microsoft
 • Ryanair

Yukarıda sayılan şirketlerin yanı sıra özellikle gıda, yazılım, tıbbi cihazlar ve ilaç sektörlerinde de İrlanda içerisinde oldukça fazla şirket mevcuttur.

İrlanda genelinde Dublin, Cork, Galway gibi büyük şehirlerde diğer bölgelere göre iş bulma imkanları çok daha fazladır.

Vizem.net İrlanda’da kayıtlı bir işveren ile iş sözleşmesi bulunan ve dil yeterlilik şartını karşılayan kişilere, tüm İrlanda çalışma vizesi türleri için başvuru danışmanlığı veren akredite kuruluştur.

İrlanda Çalışma Ücretleri Nedir?

İrlanda çalışma ücretleri, meslek gruplarına ve çalışma koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aşağıda en yüksek İrlanda çalışma ücretine sahip olan meslek grupları verilmiştir:

 • Doktor
 • Sigorta Uzmanı
 • Yazılımcı
 • Diş Hekimi
 • Fırıncı

İrlanda’da saatlik minimum çalışma ücreti 10.20 Euro’dur. İrlanda Cumhuriyeti’nde istihdam edilenlerin hastalık izni, resmi tatil izinleri, doğum izni ve yılda 4 haftalık ücretli izin hakları bulunmaktadır. Aşağıda İrlanda’nın resmi tatil günleri verilmiştir:

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • St. Patrick Günü (17 Mart)
 • Paskalya Tatili
 • Mayıs, Haziran ve Ağustos aylarının ilk Pazartesi günü (Paskalya Pazartesisi)
 • Her Ekim ayının son Pazartesi günü (Cadılar Bayramı)
 • Noel Bayramı (25 Aralık)
 • Aziz Stephen Günü (26 Aralık)

İrlanda’da Maaşlar Nasıldır?

İrlanda’da maaşlar yüksektir, İrlanda Cumhuriyeti’nde çalışan bir kişinin ortalama aylık geliri 2187 € olarak bilinmektedir.

Aşağıda bazı meslek grupları için İrlanda’da verilen ortalama aylık maaş miktarları verilmiştir.

MeslekOrt. Maaş
Muhasebeci maaşı2985 €
Sekreter maaşı1750 €
Ofis asistanı maaşı1925 €
Çiftçi maaşı1290 €
Balıkçı maaşı1770 €
Denizci maaşı1815 €
Veteriner hekim maaşı4070 €
Araba tamircisi maaşı2470 €
Oto elektrikçi maaşı2645 €
Finans danışmanı maaşı4070 €
Duvar ustası maaşı1990 €
Vinç operatörü maaşı3130 €
Mimar maaşı3540 €
Elektrik mühendisi maaşı4130 €
Makine mühendisi maaşı3740 €
İnşaat mühendisi maaşı3850 €
Kaynak ustası maaşı2780 €
Çatı ustası maaşı1793 €
Tamirci maaşı2650 €
Resepsiyonist maaşı1620 €
İngilizce öğretmeni maaşı2821 €
Tercüman maaşı2670 €
Diş hekimi maaşı8660 €
Doktor maaşı7040 €
Hemşire maaşı3585 €
Aşçı maaşı1685 €
Garson maaşı1270 €
Elektrik ustası maaşı2755 €
Çocuk bakıcısı maaşı1968 €
Güvenlik görevlisi maaşı1620 €
Otobüs şoförü maaşı1968 €
Kamyon şoförü maaşı1990 €

Avrupa ortalamaları aylık gelir listelerinde İrlanda; Almanya, Fransa gibi büyük Avrupa ülkelerinin hemen ardında yer almaktadır.

İrlanda’da Doktor Olarak Çalışmak Nasıldır?

İrlanda’da doktor maaşları oldukça yüksektir. İrlanda Cumhuriyeti’nde bir çalışanın ortalama aylık geliri 2187 € iken doktor maaşı 7040 € olarak belirlenmiştir. İrlanda’da doktor maaşları doktorun uzmanlık bilgisi ve iş tecrübesine bağlı olarak artış göstermektedir.

Doktor Maaşının Ortalama Gelirle Karşılaştırılması
Doktor Maaşının Ortalama Gelirle Karşılaştırılması

Yukarıdaki görselde 1 numaralı sütun İrlanda’da çalışan bir doktorun aylık ortalama gelirini ifade ederken 2 numaralı sütun İrlanda’daki ortalama maaşı göstermektedir.

İrlanda’daki doktorlar tam zamanlı, yarı zamanlı, gece vardiyalı olarak çalışmaktadırlar. İrlanda Cumhuriyeti’nde doktorların haftalık çalışma saati ortalaması 40 saat olarak belirlenmiştir. İrlanda’daki doktorların genellikle yılda 20 gün ücretli izin hakları bulunmaktadır.

İrlanda’daki doktorların çalışma günü içerisinde 30 dakikalık öğlen molası izinleri mevcuttur. Esnek çalışma saatlerine sahip olmayan doktorlara, İrlanda’nın gelişmekte olan sağlık sektörüne bağlı olarak oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

2015 yılında yapılan araştırmalara göre İrlanda nüfusundaki doktorların %35,7’si İrlanda dışında lisans eğitimi almış olan doktorlardan oluşmaktadır. Yurtdışında diploma alan doktorların oranı aynı yıl Almanya’da %25,9 iken Fransa’da %3,1 olmuştur.

İrlanda’da Nasıl Doktor Olunur?

İrlanda’da doktor olarak çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İrlanda Göç Hizmetleri’nin (INIS) belirlediği şartları sağlamalıdır.

İrlanda’da doktor olarak çalışmak için gerekli şartlar aşağıda verilmiştir.

 • İrlanda Göç Hizmetleri’nin göçmenlik gereksinimlerinin karşılanmış olması
 • Uluslararası geçerliliği olan bir Tıp diploması
 • En az 6 aylık staj tecrübesine sahip olmak
 • Tıbbi yeterliliklere ve becerilere sahip olmak
 • İrlanda Tıp Konseyi tarafından yapılan sınavda başarılı olmak
 • Dil yeterliliğine sahip olmak

İrlanda’da doktorluk olarak çalışmak isteyen kişiler İrlanda Tıp Konseyi’ne (Irish Medical Council) kayıt yaptırmalıdır. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinden farklı bir ülkede tıp eğitimi almış olan bireylerin bu adımdan önce yine İrlanda Tıp Konseyi’ne bağlı olan EPIC sistemi üzerinden kimlik ve diploma belgelerini doğrulamaları gerekir.

İrlanda’da doktor olarak çalışma başvurusunu gerçekleştirildikten bir sonraki adımda İrlanda Tıp Konseyi tarafından doktorların tıbbi bilgileri, müdahale becerileri ve dil yeterlilikleri test edileceği bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. İrlanda Tıp Konseyi’nin iki aşamalı değerlendirmenin ilk aşamasını IELTS İngilizce dil yeterliliği sınavı oluştururken ikinci adımı doğrudan tıbbi bilgilerin ölçüldüğü bir sınavdan oluşmaktadır. Aşağıda, bu sınavın bölümleri verilmiştir:

 • Genel Tıp Bilgisi
 • Ameliyat Bilgisi
 • Doğum ve jinekoloji
 • Pediatri
 • Psikiyatri

İrlanda’da Mühendis Olarak Çalışmak Nasıldır?

İrlanda’da mühendis olarak çalışmak oldukça popülerdir. Son yıllarda özellikle yazılım, IT, teknoloji ve telekom alanlarında sürekli gelişme gösteren ve iş gücü açığı bulunan İrlanda, dünyanın dört bir yanından mühendislere İrlanda’da istihdam sağlamaktadır.

Yalnızca IT alanında 700’den fazla şirkete ev sahipliği yapan İrlanda Cumhuriyeti’nde havacılık sektöründe Bombardier, inşaat ve madencilik alanında DuPont gibi büyük ve küresel şirketler de bulunmaktadır.

İrlanda’da mühendislere, teknik becerileri ve endüstrinin işleyişi sebebi oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Mühendisler İrlanda’da ulusal istihdamın %1,2’sini oluşturur. İrlanda Cumhuriyeti’nde mühendislik alanında çalışan toplam 23.000 kişi bulunmaktadır.

İrlanda’da bir mühendisin ortalama yıllık geliri 27.289 €’dur. 2016 yılında yapılan Gradireland lisansüstü maaş ve işe alım araştırmalarına göre İrlanda’daki işverenlerin %20’sinden fazlası mühendislik alanında iş gücüne ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir.

İrlanda’da Gönüllü Çalışma Başvurusu Nedir?

İrlanda’da gönüllü çalışma başvurusu kişilere çevre koruma, hayvan bakımı, evsiz bireylere yardım programları gibi gönüllülük esaslı işler için gerçekleştirilmektedir. İrlanda’da gönüllü çalışma programlarına başvuran kişiler ile hem ihtiyaç sahiplerine ve çevreye katkıda bulunurken hem de İrlanda kültürüne ve İngilizcesini geliştirme fırsatı yakalamaktadırlar.

Aşağıda İrlanda’da bulunan bazı gönüllü çalışma programları sıralanmıştır.

 • Çevresel koruma programları
 • Hayvan bakımı
 • Evsiz bireylere yardım etme programları
 • Sosyal hizmet programları
 • Gençlik ve çocukluk programları

Gönüllülük programları genellikle 3 ay sürmektedir. İrlanda gönüllülük programlarında gönüllülere herhangi bir ödenek verilmemektedir ancak birçok program kişilerin konaklama ve yemek masraflarını karşılamaktadır.

Aşağıda İrlanda’da gönüllü çalışma başvurusu gerçekleştirmek için izlenmesi gereken adımlar verilmiştir:

 • Türkiye içerisinde İrlanda’ya gönüllü çalışmaya yollayacak anlaşmalı bir gönderici kurum bulmak
 • İrlanda’da gönüllülük programına ev sahipliği yapan akredite bir kurum bulmak
 • İrlanda’da bulunan kuruluşlara motivasyon mektubu göndermek (Mektupta özgeçmişten, eğitim durumundan, neden İrlanda’da gönüllülük projesinde yer almak istendiğinden bahsedilmelidir)
 • Motivasyon mektubu ile onay alındığı takdirde program tarihlerinden önce İrlanda gönüllülük vizesi başvurusunda bulunmak.

İrlanda’da gönüllülük hizmetleri için Avrupa Gönüllülük Hizmeti (AGH), Avrupa Dayanışma Programı (ESC) gibi farklı program seçenekleri mevcuttur.

Avrupa Gönüllülük Hizmeti programlarına 17-30 yaş arasında bulunan bireyler başvuru gerçekleştirebilir.

Başvuru sahipleri AGH gönüllülük projeleri ile 1 yıla kadar İrlanda’da çeşitli gönüllülük etkinliklerine katılarak İrlanda toplumuna ve insanlarına sosyal konularda fayda sağlayabilmekte, İngilizce seviyelerini geliştirebilmekte ve İrlanda kültürü ve İrlanda yaşamına hakim olmaktadırlar.

İrlanda’da Avrupa Gönüllü Hizmeti programlarına Başvuru Nasıl Yapılır?

Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında İrlanda’da gönüllü hizmeti gerçekleştirecek bireylerin öncelikle https://europa.eu adresinden İrlanda’da yer alan bir kuruluş bulmaları gerekmektedir.

Kişiler verilen adrese giderek ”Organisation Country” bölümünde “Turkey” seçeneğini işaretlemeli, “Organisation City” kısmına bulundukları şehri girmelidir. Ardından sol kısımda yer alan menü üzerinden “Accreditation Type” bölümünde “Sending Organisation” kısmına tıklanmalıdır. Gelen sayfada bütün gönderici kurumların listesi karşımıza çıkmaktadır. Bu adımdan sonra listede seçilen uygun kuruluş için başvuru formu doldurulmalı ve randevu alınmalıdır.

Gönderici kuruluşu bulan bireylerin bir sonraki adımda https://europa.eu/ adresinden İrlanda’da kendilerine ev sahipliği yapacak bir kuruluş bulmaları gerekmektedir. Bireyler bu adres üzerinden gönüllülük projesinin türünü seçme hakkına da sahiptirler.

İrlanda’daki gönderici kuruluşu bulan bireylerin daha sonra bu kuruluşlara bir motivasyon mektubu göndermesi gerekir. Bu motivasyondan mektubunda başvuru sahibinin özgeçmişinden, eğitim durumundan, ilgi alanları ve özel yeteneklerinden ve neden Avrupa Gönüllü Hizmet (AGH) projelerinde yer almak istediğinden bahsetmelidir.

Motivasyon mektubu ile onay alan bireyler gönderen kuruluşun uygun gördüğü mevcut proje kapsamında İrlanda’daki ev sahibi kuruluş ile gerçekleştirilen işbirliği sonucunda AGH gönüllülük programlarına katılabilmektedir.

Yılın bütün zamanlarında AGH İrlanda projelerine bireysel başvuru yapılabilmektedir. Ancak İrlanda AGH programı kapsamında yer alan kuruluşlar yıl içerisinde yalnızca 3 dönemde (2 Şubat- 26 Nisan- 4 Ekim) Ulusal Ajans’a proje başvurusunda bulunabilmektedirler.

Ayrıca Avrupa Gönüllülük Hizmeti programı ücretsiz ve gönüllülüğe dayanan bir programdır. Başvuru sahiplerinden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Program kapsamında kabul alan bireylerin yol, konaklama ve yemek masrafları da kuruluşlar tarafından karşılanmaktadır.

İrlanda Saatlik Çalışma Ücreti Nedir?

İrlanda saatlik çalışma ücreti 2020 yılında 10.10 € olarak belirlenmiştir. 1 Ocak 2021’den itibaren İrlanda saatlik çalışma asgari ücreti güncellenerek 10.20 € olmuştur. İrlanda’da saatlik asgari çalışma ücretleri yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir.

2020 yıllında İrlanda saatlik çalışma asgari ücretlerinin bilgisi aşağıdaki tabloda verilmiştir

2020 Yılında İrlanda’da Saatlik Asgari Ücret
 Minimum saatlik ücret, €İrlanda Asgari Ücretin Yüzdesi
20 yaş ve üstü10.10100
18 yaş altı7.0770
18 yaş8.0880
19 yaş9.0990

2020 yılı İrlanda saatlik asgari çalışma ücretinde yaş arttıkça vergi oranları düşmektedir.

2021 Yılında İrlanda’da Saatlik Asgari Ücret

| | Minimum saatlik ücret oranı, € | İrlanda Asgari ücretin yüzdesi | | — | — | — | | 20 yaş ve üstü | 10.20 | 100 | | 18 yaş altı | 7.14 | 70 | | 18 yaş | 8.16 | 80 | | 19 yaş | 9.18 | 90 |

20 yaş ve üstündekiler için İrlanda saatlik çalışma asgari ücreti vergi kesintisi olmadan ödenir.

İrlanda Asgari Ücret Nedir?

2021 yılında İrlanda asgari ücret aylık 1,723,8 € ve yılda 12 defa ödeme yapıldığı dikkate alınarak 20,686€ olarak belirlenmiştir. 2020 yılına kıyasla İrlanda’da asgari ücretine aylık 16,9 € zam yapılmış ve %0,99 zamlanmıştır.

Yıllara Göre İrlanda Asgari Ücret Tablosu (Aylık)
YılÜcret
20211723,8 €
20201706,75 €
20191656,20 €
20181613,95 €
20171565,40 €
20161546,35 €

İrlanda’da İş Arama Web Siteleri Nelerdir?

Aşağıda bazı İrlanda iş arama web siteleri aşağıda listelenmiştir.

İrlanda’da iş arama web siteleri, adayların İrlanda’da oldukça hızlı iş bulmalarını sağlayan web siteleridir. İrlandalı birçok işveren, iş gücü açığını kapatmak için web siteler üzerinden iş ilanları vererek tüm dünyadan iş arayanları kabul etmektedir.

İrlanda’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Nedir?

World Bank verilerine göre İrlanda’da kişi başına milli gelir 2019 yılında 78.660 USD olarak hesaplanmıştır. İrlanda’da yaşam Avrupa Birliği yaşam koşullarına göre nispeten daha kolaydır.

Yıllara göre İrlanda’da kişi başına düşen milli gelir değişimi aşağıda verilmiştir.

YılTutar
201978.660 USD
201878.621 USD
201769.822 USD
201663.197 USD
201561.995 USD
201455.492 USD

İrlanda’da İşsizlik Oranları Nedir?

İrlanda merkezi istatistik ofisi verilerine göre İrlanda’da işsizlik oranları 2021 yılı için nüfusun %5,8’i olarak hesaplanmıştır. Covid-19 sebebiyle birçok sektörün etkilenmiş olmasına rağmen İrlanda, işsizlik oranı birçok ülkeden daha iyi durumdadır.

İrlanda’nın istihdam edilebilir nüfusunda özellikle 2020 Temmuz’unda %6,8 seviyesine yükselen ve 2020 Eylül ayında %6,2’e inen İrlanda işsizlik oranı, 2021 Şubat ayı itibari ile %5,8’e gerilemiştir. Aşağıda İrlanda’daki işsizlik oranları aylara göre tablo halinde verilmiştir:

Aylara Göre İrlanda İşsizlik Oranları
Ayİşsizlik Oranı
Nisan 2020%4,7
Temmuz 2020%6,2
Ekim 2020%6,2
Ocak 2021%5,8
Şubat 2021%5,8

İrlanda’da işsizlik oranı 2020 yılı Temmuz ayından beri düşme eğilimindedir.

İrlanda’da İşçi Hakları Nasıldır?

İrlanda’da işçi hakları kapsamında, çalışanların birçok yasal hakları ve korumaları bulunmaktadır. İrlanda’da çalışan bireylerin yasal hakları “Hizmet Sözleşmesi” kapsamında korunmaktadır.

İrlanda Cumhuriyeti’nde işçilerin işe başladıkları ilk 5 gün içerisinde temel şartların yazılı olduğu bir iş sözleşmesi imzalanmaktadır. İrlanda’daki işveren, her maaş ödemesinde yazılı bir maaş beyanı ya da maaş bordrosu vermektedir. İrlanda’daki işverenin verdiği maaş bordrosu çalışanların brüt maaşlarını ve kesintilerini ayrıntılı bir şekilde gösterilmektedir.

İrlanda’da iş yerinde eşitlik prensibi oldukça önemsenmektedir. Medeni durum, cinsiyet, yaş, dil, din, ırk, yönelim, inanç farklılığına bakılmaksızın bütün çalışanlar eşit muamele görme hakkına sahiptir. 1998 yılında İrlanda’da kabul edilen İstihdam Eşitliği Yasası ile ayrımcılık kanunen İrlanda’da suç kabul edilmiştir. Ayrıca Ayrımcılık yasağı ve eşitlik konularında Avrupa Birliği direktifleri mevcuttur.

İrlanda’daki işverenler çalışanların işyerindeki güvenliğinden de sorumludur. İş yerinde şiddet, taciz ve zorbalık durumları da güvenlik koşullarına tabidir. Şiddet, taciz ve zorbalık gibi durumlarda da çalışanlar yine İstihdam Eşitliği Yasası ile koruma altına alınmaktadır. Çalışanların mahkemeye başvurma hakkı mevcuttur. İrlanda’da mobbing davaları yüklü tazminatlar ve hatta hapis cezaları ile sonuçlanabilmektedir.

İrlanda’da işçilerin çalışma saatlerinde mola verme, dinlenme hakları ve zamanları mevcuttur. Çalışanlar için genellikle 2 saatlik bir çalışmanın ardından 15 dakikalık dinlenme hakkı mevcuttur. İrlanda yasalarınca kişiler haftada maksimum 48 saat çalışabilmektedirler. İrlanda kanunlarında belirtildiği üzere 4 aylık herhangi bir zaman diliminde haftalık çalışma saati ortalamasının 48 saatin üzerinde olmaması gerekmektedir.

İrlanda’da çalışanların 4 haftalık ücretli yıllık izin hakları bulunmaktadır. Bireylerin çalıştıkları pozisyondaki iş sözleşmelerine göre ücretli yıllık izin süresi artış gösterebilmektedir. İrlanda’da bütün tam zamanlı işçiler için yılda 9 adet resmi tatil bulunmaktadır. İrlanda’da yarı zamanlı çalışanların ücretli veya ücretsiz izin alma hakkı kazanmaları için resmi tatil öncesindeki 5 hafta boyunca toplamda en az 40 saat çalışmış olmaları gerekmektedir.

Ayrıca İrlanda’da çalışan kadın ve erkeklerin doğum izni, babalık izni, ebeveyn izni, evlat edinme izni ve bakıcı izni gibi yasal olarak koruyucu izin hakları mevcuttur.

Türk Vatandaşlarının İrlanda’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının İrlanda’da çalışma hakkı bulunmaktadır. Birçok Türk vatandaşı İrlanda’da iş başvurusu gerçekleştirmektedir. Avrupa Ekonomik Alanı’na (EEA) 1973 yılında dahil olan İrlanda Cumhuriyeti, topluluğun 1963 yılında Türkiye ile imzaladığı Ankara Antlaşmasına da taraf olmuştur. Türk vatandaşları Ankara Antlaşması kapsamında İrlanda’ya çalışmaya gidebilmekte ve kendi işlerini kurma hakkına sahip olmaktadırlar.

İrlanda’ya çalışmaya giden Türk vatandaşlarının işçi hakları, İrlanda Cumhuriyeti tarafından kanunlar ile korunmaktadır.

İrlanda’da başvuru gerçekleştirilen işyeri, kurum ya da şirket Türkiye’den gidecek olan çalışana sponsor olmalıdır. İrlandalı bir işverenden iş teklifi alan ya da İrlanda’da başvurduğu herhangi bir pozisyona kabul edilen Türk vatandaşları, İrlanda çalışma vizesi başvurusunda bulunmalıdır. İrlanda D tipi Çalışma vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanmasının ardından iş sözleşmesinde belirlenen tarihlerde İrlanda’ya seyahat edilmelidir. İrlanda Çalışma vizesi başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır
 • Varsa eski pasaportlar
 • İrlanda çalışma vizesi Başvuru formu: Eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
 • 2 Adet fotoğraf: Biyometrik ölçülerde, son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.
 • İrlanda çalışma vizesi talep dilekçesi: Seyahat planını anlatmalı ve gitme sebebini açıkça belirtmelidir.
 • İrlanda İş Girişim ve İnovasyon Bakanlığınca verilen çalışma ruhsatı
 • İrlanda’daki şirketin işe alım sözleşmesi
 • İrlanda’daki şirketten alınacak iş detaylarını belirten mektup: Maaş, pozisyon bilgisi, çalışma saatleri ve (varsa) konaklama detayı
 • İrlanda çalışma vizesine başvuranın önceki iş tecrübeleri: İngilizce dilindeki özgeçmiş
 • İrlanda vize ücretinin ödendiğine dair dekont: İrlanda makamlarına vize harcının ödendiğine dair makbuz ya da dekont
 • İrlanda sağlık sigortası: İrlanda’da ikamet edilecek süre boyunca geçerli seyahat sağlık sigortası (en az 3 aylık olmak zorundadır)

İrlanda’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

İrlanda’da çalışan ve oturum iznine sahip olan kişiler eşlerini, partnerlerini ve 1. dereceden aile üyelerini de yanlarında götürme hakkına sahiptir.

İrlanda Cumhuriyeti Devleti, İrlanda’da çalışanların aile üyelerine de İrlanda’da oturma izni vermektedir. Ancak İrlanda’da çalışanlar öncelikle İrlanda çalışma iznini ardından kendisine eşlik edecek aile bireylerinin bütün yaşam masraflarını karşılayabilecek fona ve aylık gelire sahip olduğunu kanıtlamalıdır. Bu kapsamda İrlanda’da istihdam edilen çalışan, diğer aile üyelerinin sponsoru sayılır.

Çalışan kişinin aylık gelirinin belirlenen Çalışan Aile Ücreti (WFP) miktarından düşük olmaması gerekmektedir. Bu miktar ailenin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

WFP hakkında detaylı bilgiye https://www.citizensinformation.ie/en/ adresinden ulaşılabilir.

İrlanda’da çalışanlar için eş oturma izni alabilmek adına öncelikle aile birleşimi vizesi başvurusu gerçekleştirmek gerekmektedir.

İrlanda Aile Birleşimi Vizesi için aşağıdaki bireylerin başvuru gerçekleştirme hakları bulunmaktadır:

 • İrlanda’da çalışan nitelikli bir sponsor ile medeni birliktelik bulunan partner
 • İrlanda’da çalışan nitelikli bir sponsor ile evlilik bağı bulunan eş
 • İrlanda’da çalışan nitelikli bir sponsorun 18 yaş altında bulunan çocukları

İrlanda’da çalışanlar için eş oturma izni başvurusu gerçekleştirecek kişilerin İrlanda aile birleşimi başvuruları esnasında İrlanda’da bulunan kişi ile ilişkiyi her türlü belge ile kanıtlamaları gerekmektedir. İkamet bilgileri, evlilik cüzdanı, mesajlar, tarihleri ile birlikte fotoğraflar, seyahat kanıtları gibi her türlü belge İrlanda aile birleşimi vizesi başvuru dosyasında yer almalıdır.

İrlanda Aile Birleşimi vizesi reddedilen bireylerin 2 ay içerisinde ret kararına itiraz etme hakları mevcuttur.

İrlanda Aile Birleşimi Vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan bireyler belirlenen tarihlerde İrlanda’ya giriş yapabilmektedir. Bir Aile Birleşimi Vizesi ile İrlanda’ya giriş yapan bireyler sonrasında oturum izni için başvuru gerçekleştirebilir.

İrlanda çalışanlar için Aile Birleşimi Vizesi hakkında detaylı bilgi almak için Vizem.net vize danışmanlığına ulaşabilirsiniz. 0850 241 1868

İrlanda’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Evet, İrlanda’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. İrlanda’da yüksek lisans yapan öğrencilere İrlanda Eğitim Bakanlığı tarafından haftada 20 saatlik yarı zamanlı çalışma izni verilmektedir.

İrlanda Büyükelçiliği İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

İrlanda Büyükelçiliği iş ilanlarını büyükelçiliğin resmi sitesinde yayınlanmaktadır. Bilinenin aksine İrlanda Büyükelçiliğinde çalışan birçok Türk personel bulunmaktadır.

İrlanda Büyükelçiliği’nde pozisyon açığı bulunan bölümler için İrlanda Büyükelçiliği resmi sitesi üzerinden iş ilanı duyuruları yapılmakta, İrlanda Büyükelçiliği’nin düzenlediği sınavlar ve mülakatlar gerçekleştirilmektedir.

İrlanda’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

İrlanda’daki en yaygın iş ilanları teknoloji firmaları tarafından yayınlanır. Özellikle yazılım, bilişim, IT, pazarlama alanlarında 700’den fazla şirketi bünyesinde barındıran İrlanda’da bu alanda oldukça fazla iş gücü ihtiyacı mevcuttur.

Apple, Facebook, Google, Ebay, Paypal gibi çokuluslu şirketlerin bulunduğu İrlanda’da teknoloji alanındaki çalışmalara bağlı olarak İrlanda medya şirketleri, ajanslar, finans kuruluşları ve bankacılık sektörü de oldukça fazla çalışana ihtiyaç duymaktadır.

İrlanda’da Dil Okullarında Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

Evet, İrlanda’da dil okullarında eğitim alırken çalışılabilir.

İrlanda Eğitim Bakanlığı (Department Of Education and Skills) tarafından en az 25 haftalık dil eğitimi programları için öğrencilere haftada 20 saatlik (part time) çalışma izni verilmektedir.

Dileyen öğrenciler 25 haftalık İrlanda’daki dil okulu eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 ay İrlanda’da ekstra çalışma hakkına sahip olmaktadır. Daha kısa süreli İrlanda dil okulları için İrlanda çalışma izni mevcut değildir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: