Çalışmayanlar için İrlanda Vizesi

Ev Hanımları ve Çalışmayanlar için İrlanda Vize Başvurusu

İrlanda'ya seyahat edecek kişilerin bazı vize şartlarını yerine getirmeleri beklenirken, seyahat masrafları için yeterli miktarda gelire veya geçerli bir sponsora sahip olması ve ayrıca seyahat sonunda Türkiye Cumhuriyeti’ne geri dönüleceğini kanıtlayan yeterli belgelere sahip olmaları gerekir.

Ev hanımı, işten ayrılanlar, henüz iş bulamamış kişiler, yeni mezun olup henüz iş bulamayanlar, işe 3 aydan kısa bir süre önce yeni başlayanlar ya da tercihen çalışmayanlar gibi düzenli geliri olmayan kişiler, İrlanda vize başvurusu için düzenli geliri olan kişilere kıyasla dezavantajlı konumdadır.

Çalışan kişilere kıyasla dezavantajlı bir grupta yer alan düzenli geliri olmayan kişilerin vize başvurularının reddedilme ihtimali daha yüksektir; bu nedenle özellikle düzenli geliri olmayan kişilerin sağlam bir vize başvuru dosyası hazırlamaları gerekir ve başvuru süreci için vize danışmanlığı hizmeti almaları oldukça önem taşımaktadır.

Düzenli gelir sahibi olmayan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti'nden yaptıkları İrlanda vizesi başvurularında en yüksek onay oranını elde eden akredite acente olan Vizem.net, tüm başvuru süreci için başvuru sahiplerine danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ev Hanımları ve Çalışmayan Kişiler İrlanda Vizesi Alabilir Mi?

Evet, ev hanımları ve çalışmayan kişiler İrlanda vizesi alabilir. İrlanda'nın çalışmayan kişilere vize verilmeyeceği gibi bir düzenlemesi bulunmamaktadır. Çalışan kişilere kıyasla ev hanımları ve çalışmayan kişilerin vize almaları daha zorlu olmaktadır, ancak eksiksiz hazırlanan bir başvuru dosyası ve doğru yürütülen bir vize başvuru süreci sonunda vize alınması mümkündür.

Meslek ve çalışma durumu fark etmeksizin tüm vize başvuru sahiplerinin İrlanda vizesi alabilmek için vize şartlarını sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Düzenli bir geliri olmayan kişilerin İrlanda vize başvuru işlemlerinde özellikle kendi ülkelerine geri dönme niyetlerini gösterir destekleyici belgeler ve maddi yeterlilik kanıtları bakımından, düzenli bir geliri olan başvuru sahiplerine kıyasla daha dikkatli bir dosya hazırlamaları gerekir.

Çalışmayan Kişiler için İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışmayan kişiler için İrlanda vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin, vize başvuru işlemlerine başlanmadan önce gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmeleri gerekir; vize başvuru şartlarını sağlamayan kişilerin başvuruları ret yanıtı almaktadır. İrlanda vizesi şartlarını eksiksiz bir biçimde sağlayan kişilerin vize başvurusu için öncelikle online başvuru işlemlerini yapmaları gerekir; ardından yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global'e müracaat ederek başvuru işlemleri tamamlanır.

Aracı kurum VFS Global üzerinden İrlanda vizesi başvuru işlemleri için kişilerin vize başvuru merkezinden vize randevusu almaları gerekir. Vize randevusunda; gerekli evrakların yetkililere teslimi, İrlanda vize harcının ödenmesi ve biyometri işlemlerinin yapılması ile vize başvuru işlemleri tamamlanır.

Sponsorlu olarak yapılacak olan İrlanda vize başvuruları için standart vize evrakları ile birlikte sponsor dilekçesi ve sponsora ait ek belgelerin de ibraz edilmesi gerekir. Sponsor kendisi vize başvurusu yapmayacak olsa bile başvuru yapacakmış gibi gerekli tüm belgelerin hazırlanması ve sponsor dilekçesi ile birlikte vize başvurusu esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.

Düzenli Geliri Olmayan Kişiler için İrlanda Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Düzenli geliri olmayan kişiler için İrlanda vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, planlanan İrlanda seahta nin bitiş tarihinin ardından en az 6 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport ile birlikte pasaportta işlenmiş olan tüm sayfaların fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekir. Varsa başvuru sahibine ait tüm eski pasaportlar da sunulmalıdır.
  • İrlanda vizesi başvuru formu : İrlanda vizesi başvuru sahibi tarafından doğru bilgilerle ve eksiksiz bir biçimde doldurulmuş vize başvuru formunun imzalanmış olarak ibraz edilmesi gerekir.
  • Biyometrik fotoğraf: Kişinin biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğu, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk ölçülerinde ve beyaz renkli arka fona sahip 2 adet biyometrik fotoğrafın, arkasına başvuru sahibinin tam adı yazılmış bir biçimde sunulması gerekir.
  • Vize talep dilekçesi: Vize başvuru sahibi tarafından ilgili İrlanda dış temsilciliğine hitaben yazılmış ve kişinin seyahat planına dair detayları içeren vize talep dilekçesinin beyan edilmesi gerekir.
  • Sponsor mektubu: İrlanda vizesi başvuru sahibinin seyahat masraflarının bir sponsor tarafından karşılanacağı durumlarda, bu durumu belirten bir sponsor mektubunun, sponsora ait evraklar ile birlikte sunulması gerekir.
  • Nüfus kayıt örneği: İrlanda vizesi başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan detaylı nüfus kayıt örneği belgesi, İngilizce tercümesi ile birlikte ibraz edilmelidir.
  • Seyahat rezervasyonları: İrlanda vizesi başvuru sahibinin söz konusu seyahat için ayarlamış olduğu ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına dair belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, İrlanda seyahati için öngörülen tüm süre boyunca, Schengen bölgesine üye olan tüm ülkelerde geçerli ve seyahat sırasında gerçekleşebilecek olan; kaza, acil tedavi, hastaneye yatış ya da vefat etme gibi durumların tıbbi masraflarını karşılayacak biçimde oluşturulmuş bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekir.
  • Vize harcı dekontu: İrlanda vizesi başvuru harcının ödenmiş olduğunu gösteren banka dekont belgesinin, diğer gerekli evraklar ile birlikte sunulması gerekir.

Çalışmayanlar için İrlanda Vize Talep Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Çalışmayanlar için vize talep dilekçesi, vize başvuru sahibi tarafından İngilizce olarak yazılmalı ve gerekli tüm bilgileri içerecek biçimde hazırlanmalıdır. Ev hanımları ve çalışmayanlar için İrlanda vizesi talep dilekçesi içerisinde; seyahat nedeni, öngörülen seyahat tarihleri, İrlanda seyahati süresince ziyaret edilecek noktalar, İrlanda seyahatinin masraflarının kim tarafından ve nasıl karşılanacağına dair bilgilere yer verilmesi gerekir.

Vize başvuru sahibinin İrlanda seyahati sırasında bir aile bireyi ya da arkadaşını ziyaret etmek istediği durumlarda İrlanda vize başvuru dilekçesi içerisinde; ziyaret edilecek kişinin adı ve adresi, vize başvuru sahibi ve ziyaret etmek istediği kişinin ilişkisine dair detaylar, kişilerin ilişkisini kanıtlayacak nitelikte bilgiler, ziyaret edilmeyecek de olsa vize başvuru sahibinin İrlanda’da yaşayan aile bireylerin adres bilgileri ve başvuru sahibinin Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre’de yaşayan aile bireylerinin kişisel bilgileri ile adres bilgileri gibi bilgilerin verilmesi gerekir.

İrlanda vize başvurusu için ibraz edilecek olan vize talep dilekçesinde vize başvuru sahibinin tam adı ve adresi belirtilmiş olmalı ve dilekçe imzalanmış olmalıdır. Ev hanımları ve çalışmayan kişilerin İrlanda seyahati süresince sahip oldukları vizenin şartlarına eksiksiz bir biçimde uymaları, seyahat süresince kamu hizmetlerinden yararlanmaya çalışmamaları ve vize geçerlilik süresi bitmeden ülkeden ayrılmaları gerekir.

Çalışmayan Kişiler için İrlanda Vizesi Sponsor Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Çalışmayan kişiler için İrlanda vizesi sponsor dilekçesi, İngilizce olarak ve gerekli bilgilere yer verilerek hazırlanmalıdır.

İrlanda vizesi sponsor dilekçesinin, söz konusu İrlanda seyahatine sponsor olacak kişi tarafından ilgili İrlanda dış temsilcilerine hitaben yazılması gerekir.

Çalışmayan kişiler için vize sponsor dilekçesi içerisinde; sponsor ile vize başvuru sahibinin arasındaki ilişkinin niteliği, sponsor tarafından karşılanacak masraflar tutarı, sponsor kişinin finansal yeterlilik durumu, İrlanda seyahatinin tarihleri, söz konusu seyahat için alınmış konaklama ve ulaşım rezervasyonlarına dair bilgiler, seyahat planı, vize başvuru sahibine ait kişisel bilgiler ve sponsora ait kişisel bilgiler gibi bilgilerin verilmesi gerekir.

Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmeti alınarak yapılan İrlanda vizesi başvurularında başvuru sahibi kişilerin ve sponsorların özel durum ve koşullarına bağlı olarak İrlanda sponsor dilekçe örneği alanında uzman danışmanlar tarafından hazırlanır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İrlanda Sponsor Dilekçesi Hangi Dilde Yazılmalıdır?

İrlanda sponsor dilekçesi İngilizce dilinde yazılmalıdır.

Çalışmayanlar için İrlanda Vizesi Sponsor Dilekçesi Örneği Nasıldır

Çalışmayanlar için İrlanda vizesi sponsor dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Date:

Immigration Officer

[Name of the embassy]

[Address of the embassy]

[Phone number of the embassy]

Sponsorship Letter for [Name of the visa applicant] with Passport Number _____________

Respected Madam/Sir,

I, [Sponsor’s Full Name] currently residing at [Sponsor’s Home Address], and I’m a citizen of [Country’s Name]. I’m writing this letter in order to support the visa application of [Name of the visa applicant], who is my [parent/sibling/friend/other].

My [parent/sibling/friend/other] wants to visit Ireland in order to [give the reason behind the trip]. He/she plans to stay in Ireland from [Starting date of the planned visit in format DD/MM/YY] to [Ending date of the planned visit in format DD/MM/YY]. During her/his time in Ireland, [Name of the visa applicant] plans to visit [Specify city/place names] and will be staying at [Sponsor’s Address or Hotel Address]. I will be covering all of the expenses of the trip in question, through [Provide means of funding].

You can find the necessary documents to support the given information attached to this letter. Please feel free to contact me if you have any questions or queries in this matter at any time.

Your sincerely,

[Name of the sponsor]

[Home address of the sponsor]

[Phone number of the sponsor]

[Occupation of the sponsor]

[Signature of the sponsor]

İrlanda Vize Sponsoru Tarafından Hangi Ek Belgeler Sunulmalıdır?

İrlanda vize sponsoru tarafından, İngilizce olarak yazılmış sponsor dilekçesine ek olarak sponsor kişinin işi ile ilişkili çeşitli evrakların ibraz edilmesi gerekir.

İrlanda vize başvurusu için sponsor olacak kişiye ait; son 6 aylık bilgileri içeren banka hesap dökümü, talep edilen düzeyde birikimin bulunduğu banka hesap dökümü ve banka imza sirküleri gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.

İrlanda vizesine sponsor olacak kişi için sunulacak banka hesapları için vadesi bozulmaya uygun olmayan hesaplar kabul edilmemektedir. Vize başvurusu için vadeli hesap ibraz edecek olan kişilerin, bankadan alınmış ve söz konusu hesabın vadesinin bozulabilir olduğunu gösteren bir belgeyi başvuru işlemleri için sunmaları gerekir.

Çalışmayan Kişiler için İrlanda Vizesi Almak Zor Mudur?

Çalışmayan kişiler için İrlanda vizesi almak, düzenli bir geliri bulunan kişilerin vize başvurularına kıyasla daha zordur.

Çalışmayan kişilerin planladıkları seyahat bitiminde İrlanda'yı terk edeceklerini sağlam deliller ile kanıtlamaları çok büyük önem arz etmektedir. Vize başvuru sahiplerinin planlanan İrlanda seyahatinin bitiminin ardından ülkelerine geri döneceklerini kanıtlayan evrakları gerekli vize evraklarına ek olarak ibraz etmeleri gerekir.

İrlanda'nın planlanan seyahat bitiminde terk edileceğine dair sağlam kanıtı olan ve finansal kaynağı yeterli olan kişiler için İrlanda vizesi almak zor olmamaktadır.

İşe Yeni Başlayan Kişiler için İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan kişiler için yapılacak olan İrlanda vize başvuruları için en az 3 aylık maaş bordrosu, en son vergi beyannamesi ve işveren mektubu sunulması gerekmektedir.

İşe yeni başlayan kişilerin çalışanlar için İrlanda vizesi başvurularında talep edilen 3 aylık maaş bordrosu sunamayacak olması durumunda; vize talep dilekçesine işe 3 aydan daha kısa süre önce başladığını belirtir beyanat verilmelidir.

Çalışmayan Kişiler için İrlanda Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Çalışmayan kişiler için İrlanda vize danışmanlık hizmeti, akredite acente Vizem.net’ten alınır. Vizem.net, Türkiye Cumhutiyeti'nden yapılmak istenen vize başvuru işlemleri için TURSAB’a kayıtlı akredite vize başvuru merkezi olarak hizmet veren bir kurumdur.

Akredite acente Vizem.net taradından sunulan İrlanda vize danışmanlık hizmeti alınarak yapılan başvurularda; başvuru sahiplerinin özel durumları ve vize belgeleri öncelikle uzman danışmanlar tarafından denetlenir.

İrlanda vize başvurusu için gerekli şartları sağlayan kişiler için başvuru süreci uzman danışmanlar tarafından başlatılır. Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin illerinde bulunan ofislerine müracaat ederek ya da çağrı merkezine ulaşarak vize başvuru işlemleri ile ilgili bilgi alınabilir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: