İrlanda Vize Başvuru Formu

İrlanda Vize Başvuru Formu, 2023 Yılında Nasıl Doldurulur?

İrlanda vize başvuru formu, İrlanda vizesi başvurularında sunulması zorunlu olan önemli bir belgedir.

İrlanda vize başvuru formunda beyan edilmiş olan bilgilerin diğer İrlanda vizesi için gerekli evraklar içinde verilen bilgilerle çelişmemesi gerekmektedir.

İrlanda vizesi başvuru formunda eksik, yanlış veya çelişkili bilgilerin beyan edilmesi başvuru sahibinin vize başvurusunun reddedilmesine neden olur.

İrlanda vize danışmanlığı: 0850 241 1868

İrlanda Vizesi için Başvuru Formu Nereden Doldurulur?

İrlanda vizesi için başvuru formu www.visas.inis.gov.ie adresinden online olarak doldurulmalıdır.

İrlanda Vize Formu Nasıl Doldurulur?

İrlanda vize formu tam ve eksiksiz doldurulmalıdır ve vize başvurusunda sunulacak diğer evraklar ile çelişkili bilgiler içermemelidir.

İrlanda Vize Formu Nasıl Doldurulur?
İrlanda Vize Formu Nasıl Doldurulur?

İrlanda vizesi başvuru formunu doldurmak için www.visas.inis.gov.ie adresine gidildikten sonra açılan sayfada yazının altındaki “Continue” seçeneğine tıklanmalıdır.

İrlanda Vize Formu Nasıl Doldurulur 2
İrlanda Vize Formu Nasıl Doldurulur 2

İrlanda vizesi başvuru formuna ulaşmak için açılan sayfanın en altındaki bilgilendirme metninin okunup anlaşıldığına dair onay kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir.

İrlanda Vize Formu Nasıl Doldurulur 3
İrlanda Vize Formu Nasıl Doldurulur 3

Son olarak açılan sayfadan İrlanda vize başvuru formu doldurulabilmektedir.

İrlanda Vize Formu Doldurulmadan Önce Hangi Bilgiler Hazırlanmalıdır?

İrlanda vize formu doldurulmadan önce hazırlanması gereken bilgiler aşağıda liste olarak verilmiştir.

  • İrlanda vizesi başvuru sahibinin pasaportu ve önceki pasaportlarının pasaport numarası, veriliş tarihi ve geçerlilik süresi gibi detaylar verilmelidir.
  • Başvuru sahibinin daha önceki İrlanda vizesi veya ön başvurularının ve herhangi bir ülkeden vize reddi alındıysa bununla ilgili detayların hazırlanması gerekmektedir.
  • İrlanda vizesi başvuru sahibi hüküm giymişse veya bekleyen suçlamaları varsa bunların detaylarının verilmesi gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin İrlanda’daki sponsorunun veya ev sahibinin iletişim detayları hazırlanmalıdır.
  • Seyahat planının detayları gerekmektedir.

İrlanda Vize Başvuru Formu Elde Doldurulabilir Mi?

Hayır, İrlanda vize başvuru formu elde doldurulamaz. İrlanda vize başvurusu işlemi, online sistemde de belirtildiği şekilde, ancak online başvuru formunun doldurulması, gerekli destekleyici belgelerin, pasaport fotoğraflarının ve vize ücretinin ilgili ofise teslim edilmesiyle gerçekleşmektedir. İrlanda vizesi için elle doldurulabilir kağıt başvuru formu artık kabul edilmemektedir.

İrlanda Online Vize Formu Hangi Tarayıcılar Kullanarak Doldurulabilir?

İrlanda online vize formunun doldurulabileceği tarayıcılar aşağıda listelenmiştir.

  • Internet Explorer 6. veya daha üstü sürümleri
  • Mozilla Firefox 2. veya daha üstü sürümleri
  • Netscape 9. sürüm
  • Safari 3. veya daha üstü sürümleri
  • Opera 9.2X, 9.52 ya da daha üstü sürümleri

İrlanda Vizesi için Başvuru Formu Hangi Dilde Doldurulabilir?

İrlanda vizesi için başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

İrlanda Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İstenir?

İrlanda vize başvuru formu örneğinde başvuru sahibinin uyruğu, İrlanda’ya olan seyahatinin sebebi, başvurulan vize türü, pasaport türü, pasaport numarası ve İrlanda’ya giriş ve çıkış tarihleri gibi bilgiler istenmektedir.

İrlanda vize başvuru formunda başvuru sahibinin bulunduğu ülkedeki ikamet süresi ve İrlanda’da kaldıktan sonra ülkesine geri dönme izni olup olmadığı, daha önce İrlanda’da bulunup bulunmadığı veya daha önce İrlanda vizesine başvurup başvurmadığı, eğer varsa İrlanda’da yaşayan aile üyelerine dair detaylar istenmektedir.

İrlanda ya da başka bir ülke için yapılan vize başvurusu reddedildiyse ret sebebi, başvuru sahibinin daha önce İrlanda’dan sınır dışı edilme emri alıp almadığı veya ziyaret edilen başka bir ülkede izin verilen kalma süresi aşıldığı için ülkeden ayrılması istenip istenmediği İrlanda vize başvuru formunda istenen bilgilerdir.

İrlanda vize başvuru formunda başvuru sahibinin kendi ülkesinde herhangi bir hüküm giyip giymediği, eğer başvuru sahibi kendi ülkesinde çalışan veya öğrenci konumundaysa işi veya okuluna dair detaylar ve başvuru sahibinin İrlanda’da yanında kalacağı kişinin adresi, kişisel bilgileri ve iletişim numarası gibi bilgilerin verilmesi istenmektedir.

İrlanda Online Vize Formu Tamamlandıktan Sonra Başvuru İptal Edilebilir Mi?

İrlanda online vize formu tamamlandıktan ve bir işlem numarası alındıktan 30 gün sonra başvuru işlemini iptal etmek mümkündür. İrlanda vizesi başvurusunu geri çekmek için başvuru sahibi vize işlem numarası, pasaport numarası, uyruğu ve doğum tarihi bilgilerini girmelidir. İrlanda vizesi başvuru sahibinin girdiği bütün bilgiler, online başvuru formunda doldurduğu bilgilerle tutarlı olmalıdır.

İrlanda vizesi online vize formunu tamamlayıp “Submit” tuşuna bastıktan sonra bile başvuru sahibinin başvurusunu geri alması mümkündür ancak bu aşamadan sonra başvuru formu üzerinde başka değişiklikler yapması mümkün olmamaktadır. İrlanda vizesi başvuru sahibi formu gönderdikten sonra girmiş olduğu bilgilerde yanlışlık olduğunu fark ederse başvurusunu ve diğer destekleyici belgeleri gönderirken bu detayı da yazılı olarak vermelidir.

İrlanda Vize Başvuru Formu Doldurulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

İrlanda vize başvuru formu www.visas.inis.gov.ie adresi üzerinden doldurulduktan sonra en alttaki “submit” tuşuna basılarak başvuru formu doldurma işleminin tamamlanması ve sonrasında açılan sayfadan ise başvuru formunu indirmek için olan link üzerinden başvuru formunun indirilip imzalanması gerekmektedir.

İrlanda vizesi başvuru formu imzalandıktan sonra vize başvuru merkezi VFS Global’den randevu alınması ve gerekli evraklar ile birlikte vize randevusu sırasında formun teslim edilmesi gerekmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: