İrlanda Pasaport Çeşitleri

İrlanda için Pasaport Damga (Stamp) Çeşitleri Nelerdir, Anlamları Nedir?

İrlanda Cumhuriyeti’ne yapılan oturum izninin onaylanmasının ardından İrlanda göçmenlik bürosu tarafından başvuru sahibinin pasaportuna İrlanda’da kalış amacına uygun pasaport giriş çıkış damgası (stamp) vurulmaktadır. Pasaporta vurulan damgaların anlamı İrlanda’da kalınan süre boyunca başvuru sahibine verilen hakları ve kalma süresini simgeler. İrlanda için pasaport damga çeşitleri aşağıda verilmiştir.

 1. Stamp 0: Stamp 0 İrlanda’da geçici süre ile oturum izni sağlayan damga türüdür. Pasaportunda Stamp 0 olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda’da çalışamaz ve kamuya ait sağlık kuruluşlarından faydalanamaz.
 2. Stamp 1: Damga 1, İrlanda Cumhuriyeti’nde çalışma veya İrlanda’da şirket kurma imkanı sağlayan damga türüdür.
 3. Stamp 1A: Stamp 1A İrlanda’da stajyer muhasebeci programlarına dahil olan kişilerin pasaportuna vurulan damga türüdür.
 4. Stamp 1G: Stamp 1G İrlanda Cumhuriyeti’nde alınan üniversite mezuniyeti sonrasında öğrencinin İrlanda’da 12 ay süre ile iş aramasına izin veren damga türüdür.
 5. Stamp 2: Stamp 2 Interim List of Eligible Programmes (ILEP) kapsamındaki eğitim kurumlarında eğitim alan kişilerin aynı zamanda İrlanda’da yarı zamanlı işlerde çalışmasını sağlayan damga türüdür.
 6. Stamp 2A: Stamp 2A Interim List of Eligible Programmes (ILEP) kapsamı dışındaki eğitim kurumlarında eğitim alan kişilerin eğitim aldıkları sürece İrlanda’da ikamet etmelerini sağlayan damga türüdür.
 7. Stamp 3: Stamp 3, İrlanda’da yapılacak gönüllü işler için belirli bir süre oturum izni sağlayan damga türüdür.
 8. Stamp 4: Stamp 4 İrlanda’da en az 2 yıllık çalışma izni olan kişilere ve İrlanda aile birleşimi başvurularında uygulanan damga türüdür.
 9. Stamp 4S: Stamp 4S Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi olmayan ve İrlanda öğrenci vizesi ile en az 2 yıldır ülkede olan kişilere uygulanan damga türüdür. Stamp 4S uygulamasına 20 Ocak 2019’da son verilmiştir.
 10. Stamp 5: Stamp5 İrlanda Cumhuriyeti’nde 8 yıl (96 ay) ikamet etmiş kişilerin pasaportuna uygulanan damga türüdür.
 11. Stamp 6: Stamp 6 İrlanda Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanan kişilerin pasaportuna vurulan damga türüdür.

İrlanda Geçici Vize Damgası (Stamp 0) Nedir?

İrlanda geçici vize damgası (Stamp 0) İrlanda Cumhuriyeti’nde geçici süre kalınmasını sağlayan damga türüdür. Bu damga İrlanda’da 90 günden daha uzun süre kalınmasını sağlar.

Hayatının geri kalanını İrlanda Cumhuriyeti’nde geçirmek isteyen emekliler için, İrlanda Üniversitelerine misafir akademisyen olarak giden akademisyenler için veya İrlanda oturum izni olan birinci derece aile bireyinin yanına giden kişiler için uygulanmaktadır.

Pasaportuna stamp 0 damgası bulunan kişi İrlanda’da 90 günden daha uzun süre kalabilir. Pasaportuna İrlanda Stamp 0 damgası işlenen kişilerin İrlanda Cumhuriyeti’nde geçerli özel sağlık sigortalarının bulunması gerekir.

İrlanda Geçici Vize Damgası (Stamp 0) Koşulları Nelerdir?

İrlanda geçici vize damgası (Stamp 0) koşulları aşağıda sıralanmıştır;

 • Stamp 0 damgası ile İrlanda Cumhuriyeti’nde 1 yıla kadar kalınabilir.
 • Pasaportuna Stamp 0 işlenmiş kişiler İrlanda Cumhuriyeti’nde devlet hastanelerinden hizmet alamaz.
 • İrlanda Cumhuriyeti tarafından fonlanan hizmetlerden faydalanamaz veya bir işte çalışmaz.
 • Stamp 0 damgası, İrlanda’da kalacağı sürece tüm gerekli harcamaların başvuru sahibi veya İrlanda’da bulunan sponsoru tarafından karşılanması şartı ile pasaporta işlenir.

İrlanda için Stamp 0 Nasıl Yenilenir?

Geçerli Stamp 0 damgasının süresi dolduktan sonra İrlanda’da kalmaya devam etmek için Stamp 0 yenileme işlemi yapılmalıdır. İrlanda için Stamp 0 yenileme için öncelikle İrlanda Göçmenlik Bürosu ikamet bölümüne oturum izninin uzatılmasını talep eden dilekçe gönderilmelidir. Stamp 0 yenileme talebinin onaylanmasının ardından göçmenlik bürosuna şahsen gidilerek Stamp 0 yenileme işlemi tamamlanır.

İrlanda Çalışma Vizesi Damgası (Stamp 1) Nedir?

İrlanda çalışma vizesi damgası (Stamp 1) İrlanda Cumhuriyeti’nde çalışma veya İrlanda’da şirket kurma imkanı sağlayan pasaport damga türüdür. İrlanda Stamp 1 damgası için öncelikle İrlanda’daki işveren tarafından İrlanda çalışma izni çıkarılması gerekmektedir. İrlanda çalışma vizesi hamiline İrlanda’da oturma, çalışma ve ailesini İrlanda’ya getirme hakkı sağlar.

İrlanda Çalışma Vizesi Damgası (Stamp 1) Koşulları Nelerdir?

İrlanda çalışma vizesi damgası (Stamp 1) koşulları aşağıda sıralanmıştır.

 • İrlanda’da iş teklifi alan kişilerin Stamp 1 damgası için İrlanda’ya D tipi (uzun süreli) vize ile giriş yapması gerekir.
 • İrlanda’dan iş teklifi almış kişiler İrlanda’ya giriş yapıldıktan sonra 3 ay içerisinde İrlanda göçmenlik ofisine başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • İrlanda Working Holiday programları için başvuruların İrlanda’ya gelmeden yapılması gerekmektedir.
 • İrlanda yatırımcı programı ile Stamp 1 başvurusunda bulunacak kişiler İrlanda’da en az 1.000.000 EURO’luk yatırım yapmalıdır.

İrlanda için Stamp 1 Nasıl Yenilenir?

İrlanda Stamp 1 damgasının geçerlilik süresi pasaport ve başvuru sertifikası üzerinde yer almaktadır. Stamp 1 damgalarının yenilenmesi için geçerlilik tarihi bitmeden en az 2 hafta önce İrlanda Göçmenlik Bürosu ikamet bölümüne İrlanda’da çalışmaya devam edildiği takdirde uygulanacak “iş planı mektubu” gönderilmelidir. Mektubu gönderdikten sonra göçmenlik bürosuna şahsen giderek İrlanda çalışma vizesi yenileme işlemi tamamlanır.

İrlanda Stajyerlik İzni Vize Damgası (Stamp 1A) Nedir?

İrlanda stajyerlik izni vize damgası (Stamp 1A) İrlanda’da stajyer muhasebeci programlarına katılan kişilerin pasaportuna işlenen damgadır. Stamp 1A ile İrlanda’da en fazla 4 yıla kadar kalınabilir.

İrlanda Stajyerlik İzni Vize Damgası (Stamp 1A) Koşulları Nelerdir?

İrlanda stajyerlik izni vize damgası koşulları aşağıda verilmiştir.

 • En az üniversite mezunu olunması gerekmektedir.
 • Yeterli mezuniyet derecesine sahip olunmalıdır.
 • İrlanda stajyerlik programına kabul olunması gerekir.

İrlanda için Stamp 1A Nasıl Yenilenir?

İrlanda Stamp 1A 4 yıl süre ile geçerlidir. İrlanda için Stamp 1A yenileme işlemi programının başarı ile tamamlanmamadığı durumlarda 6 aylığına uzatılabilir. Stamp 1A uzatma işlemi göçmenlik bürosuna şahsen gidilerek yapılabilir.

İrlanda staj izni 1A yenileme başvurusu geçerli oturum izninin bitiş tarihinden en geç 2 hafta öncesinde yapılmalıdır.

İrlanda Yüksek Lisans İzni Damgası (Stamp 1G) Nedir?

İrlanda yüksek lisans izni damgası İrlanda’daki üniversitelerden Stamp 2 veya Stamp 2A izinleri ile mezun olan öğrenciler için düzenlenen damga türüdür. Stamp 1G damgası ile İrlanda’da 12 ay süre boyunca iş aranabilir. İrlanda yüksek lisans sonrası çalışma izni için bu damgaya ihtiyaç duyulur.

İrlanda Yüksek Lisans İzni Damgası (Stamp 1G) Koşulları Nelerdir?

İrlanda yüksek lisans izni damgası (Stamp 1G) koşulları aşağıda verilmiştir.

 • İrlanda’da bir yüksek lisans programı başarı ile bitirilmelidir.
 • Başvuru sahibinin pasaportunda Stamp2 veya Stamp2A damgalarından birisi bulunmalıdır.
 • İrlanda’daki eğitimin 7 yıldan daha kısa sürede tamamlanmış olması gerekir.
 • İrlanda Stamp 1G 12 aylık periyot için geçerlidir.

Stamp 1G için Diğer Durumlar Nelerdir?

6 Mart 2019’dan itibaren Stamp 1G sahiplerinin İrlanda’da bulunan eşleri, ve fiili ortakları İrlanda Cumhuriyeti’nde çalışma iznine sahip olmuşlardır. Bu kişilerin İrlanda’da serbest meslek sahibi olmaya veya şirket kurmasına izin verilmemektedir.

İrlanda Yüksek Lisans İzni (Stamp 1G) Nasıl Yenilenir?

İrlanda yüksek lisans izni 1 yıl olarak düzenlenir ve her yıl yenilenmesi gerekir. Stamp 1G yenilenmesi için göçmenlik bürosuna şahsen gidilerek başvuru yapılmalıdır. 5 yıllık yenileme sonrasında İrlanda Stamp 4 başvurusu yapılabilir.

İrlanda Yarı Zamanlı Çalışma ve Eğitim İzni Damgası (Stamp 2) Nedir?

İrlanda yarı zamanlı çalışma ve eğitim izni damgası (Stamp 2) İrlanda’da öğrenim görülen süre boyunca haftada 20 saate kadar part-time çalışmayı sağlayan damga türüdür. Pasaportunda Stamp 2 damgası olan kişiler kamu tarafından finanse edilen imkanlardan faydalanamaz. İrlanda Stamp 2 damgası İrlanda’da üniversite okuyan, master veya doktora yapan kişiler için uygulanmaktadır. Ayrıca İrlanda dil okulu çalışma izni Stamp 2 kapsamına girmektedir.

İrlanda Yarı Zamanlı Çalışma ve Eğitim İzni Damgası (Stamp 2) Koşulları Nelerdir?

İrlanda yarı zamanlı çalışma ve eğitim izni damgası (Stamp 2) koşulları aşağıda verilmiştir.

 • İrlanda’ya giriş yapıldıktan sonra 90 gün içerisinde göçmenlik bürosuna gidilerek Stamp 2 başvurusunda bulunulmalıdır.
 • Stamp 2 vizesi İrlanda Cumhuriyeti’nde öğrenim görecek kişilere yarı zamanlı çalışma olanağı sunar.
 • Eğitim döneminde haftada 20 saat tatil günlerinde haftada 40 saate kadar çalışma izni sağlar.
 • Stamp 2 bir yıl boyunca geçerlidir. İrldanda’daki eğitim süresince her yıl uzatılabilir.

İrlanda için Stamp 2 Damgası Nasıl Yenilenir?

İrlanda Stamp 2 damgası yenileme işlemi göçmenlik bürosuna gidilerek yapılır. İrlanda dil eğitimi vizesi yenileme işlemi için mevcut oturum izninin bitimine en az 2 hafta kala İrlanda Stamp 2 yenileme başvurusu yapılmalıdır.

İrlanda’da lisans ve lisans üstü eğitim alan öğrenciler inis.gov.ie sayfasından online olarak, göçmenlik ofisine gitmeden yenileme başvurusunda bulunabilir.

İrlanda Özel Eğitim Damgası (Stamp 2A) Nedir?

İrlanda özel eğitim vizesi (Stamp 2A) Interim List of Eligible Programmes (ILEP) kapsamı dışındaki eğitim kurumlarında eğitim alan kişiler için uygulanan damgadır. İrlanda özel eğitim programları, ve sertifika programları bu program kapsamında yer alır. Pasaportlarında İrlanda Stamp 2A damgası bulunan kişiler İrlanda’da yarı zamanlı ya da tam zamanlı hiçbir işte çalışmaz.

İrlanda Özel Eğitim Damgası (Stamp 2A) Koşulları Nelerdir?

İrlanda özel eğitim damgası aşağıdaki koşullara uyan kişiler için düzenlenmektedir,

 • Değişim programı kapsamında sömestr tatilini geçirmek için İrlanda’ya gelen öğrenciler.
 • İrlanda’daki özel okullarda lise okumak için gelen öğrenciler.
 • İrlanda özel eğitim damgası Stamp 2A 1 yıl süre ile geçerlidir.

İrlanda için Stamp 2A Damgası Nasıl Yenilenir?

İrlanda Stamp 2A damgasının yenileme işlemi mevcut damganın süresinin dolmasına en az 2 hafta kala şahsen göçmenlik bürosuna gidilerek yapılır

İrlanda Belirli Süre İkamet İzni Damgası (Stamp 3) Nedir?

İrlanda belirli süre ikamet izni damgası İrlanda’da kişiye ait özel koşulların sağlandığı sürece oturum iznine sahip olduğunu gösterir. Stamp 3 İrlanda geçici oturma izni olarak da bilinmektedir.

İrlanda Belirli Süre İkamet İzni Damgası (Stamp 3) Koşulları Nelerdir?

İrlanda belirli süre ikamet izni damgası (Stamp 3) koşullarını sağlayan kişiler aşağıda verilmiştir .

 • İrlanda’da gönüllü işlerde çalışmak isteyen kişiler.
 • Çalışma izni ile İrlanda’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan aile üyesi yanına gitmek isteyen kişiler.

İrlanda için Stamp 3 Damgası Nasıl Yenilenir?

İrlanda Stamp 3 damgası yenileme mevcut oturum izninin bitimine en geç 2 hafta kala göçmenlik bürosuna gidilerek yapılmalıdır. Oturum izninin geçerli olduğu tarih İrlanda Oturum kartı (IRP) ve GNIB kartlar üzerinde yer almaktadır.

İrlanda Belirli Süre İkamet ve Çalışma İzni Damgası (Stamp 4) Nedir?

İrlanda belirli süre ikamet ve çalışma izni damgası geçerli olduğu süre boyunca İrlanda oturum ve çalışma izni sağlayan damga türüdür. İrlanda Stamp 4 damgası 2 yıllık kritik beceriler çalışma izni veya 5 yıllık çalışma izni olan kişilere uygulanmaktadır.

Stamp 4 damgası hamiline İrlanda’da ilgili mesleklerde çalışmaya, İrlanda’da iş kurmaya ve işletmeye, İrlanda Cumhuriyeti veya kurumları tarafından belirlenen şekilde eyalet fonlarından faydalanmaya hak sağlar. Pasaportunda Stamp 4 olan kişi İrlanda çalışma izni kapsamında istediği İrlanda şirketinde çalışabilir.

İrlanda Belirli Süre İkamet ve Çalışma İzni Damgası (Stamp 4) Koşulları Nelerdir?

İrlanda belirli süre ikamet ve çalışma izni damgası (Stamp 4) aşağıdaki koşullarda uyan kişiler için düzenlenmektedir.

 • İrlandalı bir eş ya da partnerin yanına gelmek için,
 • İrlanda’da yaşayan Avrupa birliği (AB), Avrupa ekonomik alanı ( AEA) ya da İsviçre vatandaşı olan aile bireyleri ile yaşamak için,
 • İrlanda’ya iltica başvurusu kabul edilmiş ve sığınmacı kategorisine alınmış kişilerin İrlanda dışındaki aile bireyleri için,
 • İrlanda Cumhuriyeti yatırımcı programına kabul edilen kişiler için.

İrlanda için Stamp 4 Damgası Nasıl Yenilenir?

İrlanda için Stamp 4 damgası mevcut damga süresinin bitimine en geç iki hafta kala yenilenmelidir. İrlanda Stamp 4 damga süresi, İrlanda ikamet izni (IRP) ve İrlanda GNIB kartlar üzerinde yer almaktadır. Stamp 4 damgası yenileme işlemi gerekli evraklarla birlikte göçmenlik ofisini şahsen ziyaret edilerek gerçekleştirilir.

İrlanda için Stamp 4S Nedir?

İrlanda Stamp 4S Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) üyesi olmayan ve İrlanda öğrenci vizesi ile en az 2 yıldır İrlanda Cumhuriyeti’nde olan kişilere uygulanan damga türüdür. Stamp 4S uygulamasına 20 Ocak 2019’da son verilmiştir.

İrlanda Süresiz İkametgah İzni Damgası (Stamp 5) Nedir?

İrlanda süresiz ikametgah izni damgası (Stamp 5) İrlanda’da süresiz oturum izni hakkı sağlayan damga türüdür. Pasaportuna Stamp 5 işlenen kişiler süre sınırlaması olmadan (WCATT) İrlanda oturum izni hakkına sahip olur. İrlanda’da çalışabilir ve iş yapabilir. İrlanda hükümetinin vatandaşlarına sağladığı tüm imkanlardan faydalanabilir.

İrlanda Süresiz Oturma İzni Damgası (Stamp 5) Koşulları Nelerdir?

İrlanda süresiz oturma izni damgası (Stamp 5) koşulları aşağıda sıralanmıştır. Stamp 5 damgasının alınabilmesi için İrlanda’da 96 ay yasal olarak bulunulması gerekir. Stamp 5 damgası mevcut pasaportun geçerli olduğu süre boyunca geçerlidir. Pasaportunda Stamp 0, Stamp 2A, Stamp 1A, bulunan kişilerin İrlanda’daki kaldıkları süre 96 aylık yasal süreç içerisinde sayılmaz.

İrlanda Vatandaşlık Kabul Damgası (Stamp 6) Nedir?

İrlanda vatandaşlık kabul belgesi (Stamp 6) başvuru sahibinin İrlanda vatandaşlığı almaya hak kazandığını gösteren damga türüdür. İrlanda vatandaşlık kabul belgesi hamiline İrlanda pasaportu ve İrlanda vatandaşlarının faydalanabildiği tüm haklardan aynı ölçüde faydalanmasını sağlar.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: