irlanda work and study programı

İrlanda Work And Study Vizesi Başvuru Süreci 2023

İrlanda Work And Study Vizesi, İrlanda’da 25 haftalık bir dil eğitimi kursu kapsamında öğrencilerin İrlanda’da hem okumalarına hem de çalışmalarına izin veren vize türüdür.

İrlanda Work And Study programı kapsamında vize almak isteyen kişiler İrlanda’da en az 25 haftalık bir dil kursuna kayıt yaptırmış olmaları gerekmektedir.

İrlanda Work And Study Programı Nedir?

İrlanda Work And Study Programı, öğrencilerin 25 haftalık bir dil okulu eğitimi alırken aynı zamanda çalışma iznine sahip olmalarını sağlayan eğitim programıdır. Work And Study programı kapsamında kişiler 25 haftalık tam zamanlı bir dil okulu eğitimi alırken aynı zamanda haftada 20 saatlik İrlanda çalışma iznine sahip olmaktadırlar.

İrlanda’daki tatil zamanlarında öğrenciler haftada 40 saat tam zamanlı İrlanda çalışma iznine de sahip olmaktadırlar.

İrlanda Work And Study programının amacı, öğrencilerin İrlanda’da haftada en az 15 saatlik tam zamanlı bir dil eğitimi alırken aynı zamanda temel gereksinimlerini karşılayacak şekilde yarı zamanlı çalışmaları ve para kazanmalarıdır.

İrlanda Work And Study Programına Kimler Katılabilir?

İrlanda Work And Study Programına 18 yaşından büyük olan ve İrlanda’da 25 hafta ve üzeri İngilizce dil eğitimi alan herkes katılabilir. İrlanda Work And Study programı kapsamında öğrencilerin karşılamaları gereken herhangi bir dil seviyesi gereksinimi bulunmamaktadır.

İrlanda Work And Study Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İrlanda work and study vizesi başvurusu için 18 yaş ve üzerinde olan, İrlanda’da eğitim alınacak 25 haftalık kurs ücretini ve yaşam maliyetlerini karşılayamaya yetecek kadar birikime ve fona sahip olan herkesin başvuru gerçekleştirme hakkı bulunmaktadır.

İrlanda work and study vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişilerin aşağıdaki şart ve koşulları da karşılıyor olmaları gerekmektedir.

 • İrlanda’da 25 haftalık dil eğitimi veren bir kurstan kabul almış olmak;
 • İrlanda’da 25 hafta boyunca haftalık en az 15 saat eğitim görmek;
 • İrlanda’daki eğitim maliyetlerini ve yaşam masraflarını karşılayabilecek finansal yeterliliğe sahip olmak;
 • İrlanda work and study vize süresi sonunda Türkiye’ye geri dönüş niyetine sahip olmak;
 • İrlanda’da haftalık çalışma saati ve izni haricinde ekstra bir işte çalışmamak;
 • Yasaklı ve suç sayılan faaliyetlere karışmamak;
 • Özel İrlanda sağlık sigortası yaptırmış olmak.

Turistik İrlanda vizesi ile work and study programına katılmak mümkün değildir.

İrlanda Work And Study Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

İrlanda work and study vizesi başvurusu İrlanda eğitim vize başvurusu kapsamında gerçekleştirilmektedir. İrlanda work and study belgeleri başvuru sahiplerinin koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aşağıda bütün başvuru sahiplerinden talep edilen İrlanda work and study vizesi başvuru evrakları listelenmiştir.

 • 2 adet İrlanda vizesi fotoğraf: Fotoğraflar 35x45mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Geçerli bir pasaport ve tüm geçmiş pasaportların fotokopileri: İrlanda’ya seyahat ettikten sonra en az 12 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport olmalıdır.
 • İrlanda work and study vizesi talep dilekçesi: İrlanda’ya gelme niyetinin açıklandığı ve İrlanda Konsolosluğu’na hitaben yazılmış bir dilekçe olmalıdır.
 • İrlanda’daki eğitim kurumu tarafından gönderilmiş kabul mektubu: Mektupta kursun içeriği, süresi, eğitim saatleri, ücret bilgileri yer almalıdır.
 • Kurs ücreti 6.000 €’dan az ise bütün eğitim ücretinin ödendiğine dair dekont: Kurs ücreti 6.000 €’dan fazla ise en az 6,000 € ödeme yapıldığına dair kanıtlar. Eğitim bilgileri/mezuniyet ve diploma belgeleri
 • Konaklama ve iletişim bilgileri: Bireylerin İrlanda’da konaklayacağı yerin adres bilgileri açık bir şekilde başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Yeterli gelir & varlık belgeleri: İrlanda Devleti’nin kamu fonlarına başvurmadan bireyin yaşam maliyetlerini karşılayabilecek fona sahip olduğunun kanıtları
 • Özel İrlanda sağlık sigortası
 • Geçmiş vize retleri: Bulunuyorsa eklenmelidir İrlanda vize başvurularında bütün belgelerin onaylı İngilizce çevirileri sunulmalıdır.

İrlanda’da Work And Study Avantajları Nedir?

İrlanda’da Work And Study avantajları arasında en önemlisi 25 haftalık bir dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışma iznine sahip olunmasıdır. İrlanda’daki 6 aylık dil eğitiminin bitmesinin ardından kişiler 2 ay İrlanda’da full-time çalışma izni sahibi olmaktadır.

Aşağıda İrlanda Work and Study programının avantajları sıralanmıştır.

 • İrlanda’da 25 hafta, haftada en az 15 saat İngilizce eğitimi almak
 • İrlanda’da haftalık 20 saat (tatillerde 40 saat) çalışma iznine sahip olmak
 • Google, Microsoft, LinkedIn gibi kurumsal firmalarda çalışma ve staj yapma imkanına sahip olmak
 • İrlanda vizesini 8 aya kadar uzatma hakkına sahip olmak (program bitiminde 2 ay daha - İrlanda’da ikamet etme ve full-time çalışma hakkı)
 • Work and Study programını 2 yıla kadar uzatma imkanına sahip olmak
 • İngilizceye hakim olmak ve İrlanda kültürünü tanımak
 • İrlanda sınırları içerisinde seyahat etme hakkına sahip olmak

İrlanda Work and Study programı özellikle üniversiteden yeni mezun olan kişiler için eşsiz bir staj imkanı sağlamaktadır.

İrlanda’da Work And Study Dezavantajları Nedir?

Aşağıda İrlanda Work and Study programının dezavantajlı sayılabilecek şartları verilmiştir. İrlanda Work and Study programının eğitim ücretinin tamamı vize başvurusunda bulunmadan önce ödenmiş olmalıdır.

Ayrıca Work and Study programının sonunda sertifika elde edebilmek için IELTS, FCE, CAE, CPE ya da Irish TIE sınavlarına girme şartları bulunmaktadır.

İrlanda Work And Study Fiyatları Nedir?

İrlanda Work and Study fiyatları 17.000 TL ile 39.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Okulların verdiği eğitimler, ders saatleri ve bulunduğu şehirlere bağlı olarak program ücretleri değişiklik göstermektedir.

Aşağıda İrlanda’daki bazı okulların Work and Study program fiyatları listelenmiştir.

 • The Englih Studio Dil Okulları (Dublin)
  Haftada 15 saat: 2625 €
  Haftada 20 saat: 3375 €
 • ISE School Of English (Dublin)
  Haftada 15 saat: 2800 €
  Haftada 20 saat: 3200 €
 • Active Learning Dil Okulu (Dublin)
  Haftada 22 saat: 2950 €
 • Dublin City University
  Haftada 20 saat: 4450 €
 • Kaplan Dil Okulu (Dublin)
  Haftada 20 saat: 4956 €
 • Griffith College Dil Okulu (Dublin)
  Haftada 15 saat: 5070 €
  Haftada 20 saat: 5820 €
  Haftada 15 saat (öğleden sonra dersleri): 4570€

Ücret tarifeleri İrlanda dil okulları tarafından güncellenebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İrlanda Work And Study İptal Edilebilir Mi?

İrlanda Work and Study programı iptal edilebilir. Eğitim kurumlarının kendi bünyelerinde geri ödeme politikaları bulunmaktadır. İrlanda’nın göçmenlik mevzuatına bağlı olarak bütün eğitim kurumlarının geri ödeme politikalarını internet sitelerinde yayınlamaları zorunludur.

İrlanda Göçmenlik Bürosu, özellikle de öğrenim görmek için İrlanda vize başvurusu reddedilen öğrencilerin ücret iadelerinin yapılmasına önem vermektedir.

Öğrenciler bir İrlanda Work and Study programına kaydolmadan önce mutlaka okulun web sitesi üzerinden geri ödeme politikaları hakkında bilgi almalılardır.

Öğrencilerin programı iptal etme zamanlarına bağlı olarak yatırılan okul ücretlerinin tamamı ya da belirli bir kısmı geri ödenebilmektedir.

Kurs eğitimi başladıktan sonra geri ödeme başvurusu gerçekleştirilememektedir. Bireylerin kurs başlangıç tarihlerinden önce bu taleplerini belirtmeleri gerekmektedir.

İrlanda’da bulunan eğitim kurumları genellikle kurs başlangıcından 6 hafta öncesine kadar yapılan iptal başvurularında eğitim ücretinin tamamını geri ödemektedir.

İrlanda Work And Study Kampanyaları Nelerdir?

İrlanda Work and Study kampanyaları her okul bünyesinde özel olarak düzenlenmektedir.

İrlanda’daki dil eğitim kurumları iş garantili dil eğitimi programları sunmaktadır. Kişiler eğitim ücretlerini ödedikten sonra okul tarafından bir işe yerleştirilmektedirler ve öğrencilerin iş aramalarına, iş başvurusu yapmalarına gerek kalmamaktadır.

Ayrıca birçok eğitim kurumunda sürekli olarak indirim kampanyaları düzenlenmektedir. Okulların resmi web sitelerinden düzenli olarak eğitim ücretlerinin takibi yapılmalıdır. Örneğin birçok kurumda haftalık 20 saatlik dil eğitimi ücreti, haftalık 15 saatlik dil eğitim programı ücretinden çok daha avantajlı olmaktadır ve sürekli olarak program ücretlerinde indirim yapılmaktadır.

Vizem.net exclusive programları dahilinde de İrlanda Work and Study programlarında eğitim ve konaklama ücreti kampanyaları bulunmaktadır. Konaklama yerini okul ile anlaşmalı sağlayan bireyler için eğitim ücreti daha avantajlı olmaktadır.

İrlanda Work And Study Vizesine Başvuru Nasıl Yapılır?

İrlanda Work And Study vizesine başvuru https://www.visas.inis.gov.ie adresinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir. İrlanda’da 3 aydan uzun süreli eğitim alacak olan öğrencilerin eğitim vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

İrlanda Work And Study vize başvurusu yapacaklar, visas.inis.gov.ie adresindeki linke tıklayarak öncelikle vize başvurusu hakkında genel bilgilendirmelerin yapıldığı bir sayfaya yönlendirilirler, sonrasında sağ altta yer alan “AVATS Online Application Form” butonundan online başvuru formuna erişim sağlayabilirler.

İrlanda Work Study Başvuru Ekranı
İrlanda Work Study Başvuru Ekranı

İrlanda Work And Study vizesi online başvuru formuna erişen kişiler talep edilen bütün bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalılardır.

İrlanda Work Study Başvuru Formu
İrlanda Work Study Başvuru Formu

İrlanda Work And Study vizesi çevrimiçi başvuru formunda yer alan bilgiler daha sonra kişilerin vize başvuru merkezlerine teslim edecekleri belgelerle uyuşmalıdır. Aksi takdirde İrlanda vize başvurusu ret kararı ile sonuçlanacaktır.

İrlanda Work And Study vizesi başvuru formunu dolduran bireyler sonraki adımda İrlanda Konsoloslukları tarafından belirlenen aracı kurum olan VFS Global’in sayfasına yönlendirilir. Kişiler açılan yeni sayfa üzerinden kendilerine en yakın vize başvuru merkezinden randevu oluşturmalıdır.

VFS Global randevu tarihine kadar başvuru sahipleri talep edilen gerekli evrakları bir araya getirmelidir. Ardından bireyler randevu günü ve saatinde İrlanda vizesi başvuru merkezine giderek biyometrik verilerinin ve talep edilen vize belgelerinin teslimini sağlamalılardır.

Vize başvuru merkezlerinin belgeleri değerlendirme ve karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Vize başvuru merkezleri yalnızca başvuru dosyalarını İrlanda Konsolosluklarına iletmekle yükümlüdürler.

İrlanda eğitim ve öğrenci vizeleri genellikle başvurudan sonraki 8 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Covid-19 salgını sebebiyle bu süre değişiklik gösterebilmektedir.

İrlanda vizesi kararı kişilere herhangi bir mesaj ya da mail yoluyla iletilmez. Bireyler vize başvuru merkezinden pasaportlarını teslim almaya gelebileceklerine dair bir mail alırlar. Pasaportunu teslim alan kişiler vize sonucunu y başvuru merkezinde öğrenmektedir.

İrlanda vizesi ret kararı ile sonuçlandığı takdirde bireylere İrlanda Konsolosluğu tarafından ret gerekçelerini açıklayan bir mektup gönderilmektedir. Dileyen kişiler bu mektupta yer alan gerekçeleri dikkate alarak yeniden bir İrlanda eğitim vizesi başvurusu gerçekleştirme hakkına sahiptir.

Vizem.net ile yapılan İrlanda vize başvurularında online başvuru formunun doldurulması sürecinden itibaren tüm belge işlemleri başvuru sahibi adına yapılmaktadır. Randevu oluşturma, form ve dilekçe doldurma gibi işlemler uzman danışmanlar tarafından başvuru sahibi adına gerçekleştirilmektedir.

Başvurunun ardından bütün süreç başvuru sahibi adına takip edilir. Başvurunun sonuçlanmasının ardından saha ekibinden personeller vize başvuru merkezine giderek başvuru sahibi adına pasaportunu teslim alır vize sonucunu hızlı bir şekilde iletir.

İrlanda Work And Study Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İrlanda Work And Study vizesi başvuru ücreti Konsolosluk vize harcı bedelleri tek girişli vizeler için 60 €’dur ve çok girişli vizeler için 100 €’dur.

İrlanda Work And Study vizesi başvuru ücreti tablosu aşağıda verilmiştir.

HizmetTek Girişli VizeÇok Girişli Vize
İrlanda Work and Study vizesi harç ücreti60 €100 €
Form & Dilekçe Doldurma Ücreti20 €20 €
Randevu Ücreti5 €5 €
Acente Ücreti45 €75 €
Zorunlu İrlanda seyahat sağlık sigortası20 €20 €
Biyometri İşlemleri22 €22 €
Toplam172 €242 €

2021 yılı İrlanda Work And Study vizesi başvuru ücreti tablosuna göre tek girişli İrlanda vize ücreti zorunlu seyahat sigortası dahil 172 EUR. Çok yıllı İrlanda Work And Study vizesi ücreti zorunlu seyahat sağlık sigortası dahil 242 EUR’dur. Ödemeler EUR cinsinden ve havale yöntemi ile yapılabilir. Başvuru yapıldıktan sonra ödenmiş olan İrlanda vize başvuru ücretleri iadesi yapılamaz.

Bir İrlanda öğrenci vizesi kapsamında 90 günden uzun süreli eğitimler için İrlanda’ya giden bireylerin ayrıca Garda Ulusal Göçmenlik Kayıt Bürosu’na göçmenlik kaydı yaptırmaları gerekir. İrlanda göçmenlik kaydı için başvuru ücreti de 300 €’dur. İrlanda Work And Study ücretleri vize başvuru merkezine nakit olarak ödenmektedir.

İrlanda Work And Study Vizesi Alanlar Hangi Haklara Sahip Olur?

İrlanda Work And Study vizesi alan bireylerin sahip olduğu haklar aşağıda listelenmiştir:

 • İrlanda’da dil eğitimi görmek
 • İrlanda’da haftalık 20 saat yarı zamanlı çalışmak
 • İrlanda sınırları içerisinde seyahat etmek

İrlanda Work And Study vizesi alan bireylerin gerçekleştiremedikleri eylemler aşağıda sıralanmıştır:

 • İrlanda’da başka bir eğitim kurumunda eğitim görmek
 • İrlanda’da izin verilen haftalık çalışma saatini aşmak veya başka bir işte çalışmak
 • İrlanda’da ticarete atılmak/iş kurmak
 • İrlanda’da suç sayılan faaliyetlere katılmak
 • İrlanda kamu fonlarına, İrlanda devlet yardımlarına başvurmak

İrlanda Work And Study Programında Çalışma İzni Kaç Saat?

İrlanda Work And Study Programında çalışma haftada 20 saattir. İrlanda’daki tatil günlerinde (Haziran-Eylül arasındaki yaz tatillerinde ve Aralık-Ocak arasındaki yarıyıl tatillerinde) ise öğrenciler için İrlanda çalışma izni süresi haftada 40 saate çıkmaktadır.

İrlanda’da Saatlik Çalışma Ücreti Ne Kadar?

İrlanda’da saatlik çalışma ücreti asgari 10.20 €’dur. 2020 yılında 10.10 € olan asgari İrlanda saatlik çalışma ücreti 2021 yılında 10.20€ olarak güncellenmiştir.

Work And Study Vizesi ile İrlanda’da Hangi İşlerde Çalışılabilir?

Work And Study vizesi ile İrlanda’da öğrencilerin çalışabilecekleri pek çok iş bulunmaktadır.

Aşağıda Work And Study vizesi kapsamında İrlanda’ya gidecek öğrenciler için İrlanda iş olanakları listelenmiştir.

 • Mağaza satış görevlisi
 • Garsonluk
 • Satış asistanı
 • Resepsiyonist
 • Müşteri hizmetleri görevlisi
 • Kuryelik
 • Özel ders eğitmenliği
 • Kasiyerlik
 • Çocuk Bakıcılığı

Çalıştıkları yerlerden uzun dönemli iş teklifi alan kişiler İrlanda çalışma vizesi alarak İrlanda’da çalışmaya devam edebilirler.

Work And Study Programı ile İrlanda’da Nasıl İş Bulunur?

Work And Study Programı ile İrlanda’da iş bulmak için kişiler öncelikle İngilizce dilinde CV hazırlamalıdır ve CV’de iletişim bilgileri de net bir şekilde yer almalıdır.

İrlanda’da iş bulmak için İrlanda iş bulma siteleri kullanılmaktadır. Birçok İrlandalı işveren İrlanda iş bulma siteleri üzerinden iş ilanı oluşturarak öğrenciler için yarı zamanlı uygun pozisyonların bulunduğunu belirtmektedir. Dileyen öğrenciler İrlanda iş bulma sitelerinden eğitim gördükleri dönem boyunca yarı zamanlı bir iş bulabilirler. Kişisel beceri ve alınan eğitim doğrultusunda İrlanda iş imkanları öğrenciler için farklı alternatiflere sahiptir.

Aşağıda bazı İrlanda iş bulma siteleri listelenmiştir

İrlanda Benzeri Work And Study Seçenekleri Nedir?

Dünya genelindeki work and study programlarında öğrencinin eğitim alırken aynı zamanda iş hayatına hazırlanması hedeflenmektedir. Öğrenciler okurken ücretli işlerde çalışma fırsatı bulurken, okul ve yaşam giderlerini belirli oranlarda karşılayabilmektedir.

İrlanda Work and Study programlarına benzer programlar bulunduran ülkeler aşağıda sıralanmıştır.

 1. Kanada Work and Study Programı:

  Kanada’da bulunan Work and Study program ücretleri 8.000-12.000 CAD arasında değişiklik göstermektedir. Özel Kanada kolejlerinde dil eğitimi alabilmek için ILETS sınavı üzerinden en az 6,0 puan almış olma şartı bulunmaktadır.

  Öğrencilere eğitim süreleri boyunca haftada 20 saatlik çalışma izni verilmektedir. Kanada Work and Study programları kapsamında en az 6 ay olmak şartıyla bir dil okulu eğitimi almak gerekir. Öğrenciler eğitimlerini 1 yıla kadar uzatabilmektedir.

  Öğrenciler Kanada’daki dil eğitimleri sırasında çalışarak yaşam masraflarını karşılayan bilmektedirler. Kanada’da saatlik asgari çalışma ücretleri eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Ontario eyaletinde saatlik çalışma ücreti 14.25 CAD iken Manitoba eyaletinde saatlik asgari çalışma ücreti 11.95 CAD’dır.

 2. Avustralya Work and Study Programı:

  Avustralya Work and Study programları için en az 3 aylık bir dil kursuna kayıt yaptırılması gerekmektedir. Öğrencilere program süreleri boyunca haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma izni verilmektedir. Avustralya Work and Travel programları için herhangi bir başvuru şartı bulunmamaktadır. Ancak program kapsamında yalnızca Avusturalya Hükümetinin yetkilendirdiği belirli okullara başvuru yapılabilmektedir.

  Avustralya’da 3 aylık dil eğitimi fiyatları 2.000 $ ile 5.000 $ arasındadır. Öğrenciler Avusturalya Work and Study program için genellikle 6 aylık dil eğitimi almayı tercih etmektedirler. 6 aylık eğitimlerde kişilere verilen vizelerin 8 ay geçerliliği bulunmaktadır. Öğrenciler dil eğitimleri bittikten sonra 2 ay daha Avustralya’da kalıp çalışma hakkına sahiptirler.

 3. MAlta Work and Study Programı:

  Malta, Work and Study programı için 2018 yılından bu yana öğrenci kabul etmektedir. Malta’da Work and Study programları için en az 3 aylık dil kursu başvuru gerçekleştirmek gerekmektedir. Öğrencilere haftada 20 saat Malta çalışma izni verilir. Öğrenciler, 1 hafta içerisinde en az 20 saat dil eğitimi veren bir okuldan kabul almış olmalılardır. 20 saatten az eğitim veren kurslar için çalışma izni verilmemektedir.

  Malta’da dil okullarına devam zorunluluğu %75’tir. Malta dil okullarındaki öğrenciler derslerin en fazla %25’ine girmeme hakkına sahiptirler. Malta’da part-time çalışan öğrenciler saatlik olarak ortalama 6-6.5 Euro kazanmaktadırlar. Bir öğrenci ayda 500 Euro gelir elde ederek Malta’daki yaşam masraflarını karşılayabilmektedir.

 4. Duabi Work and Study Programı:

  Dubai Work and Study programına katılabilmek için en az 12 haftalık bir dil kursuna kayıt yaptırmak gerekmektedir. Dubai Work and Travel programında da öğrencilere çalışma izni verilmektedir. Dubai’de bilinenin aksine İngilizce resmi dil olan Arapçadan çok daha fazla konuşulmaktadır. Dubai, yüksek yaşam standartlarına sahip kozmopolit bir yer olarak bilinmektedir. Öğrencilere Dubai dil okulu eğitimleri sırasında haftada 20 saatlik çalışma izni sağlanır. Dubai Work and Study programı kapsamında çalışan bir öğrenci saatlik ortalama 8-9 USD kazanmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: