İrlanda Aile Birleşimi Vizesi

İrlanda Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

İrlanda aile birleşimi vizesi (uzun dönem oturum vizesi), İrlanda vatandaşı olan veya İrlanda’da yasal olarak ikamet eden bir aile üyesine İrlanda’da 3 aydan daha uzun süreli katılacak olan bireyler için düzenlenen vize türüdür. İrlanda aile birleşimi vizesinin amacı aile üyelerinin İrlanda topraklarında uzun süreli birleşimini sağlamaktır.

İrlanda aile birleşimi vizesine başvurular çevrimiçi gerçekleştirilmektedir. Online başvuru formunu dolduran bireyler sonraki adımda vize başvuruları için İrlanda Konsolosluğunun belirlediği aracı kurum olan VFS Global üzerinden randevu oluşturmaktadır. Kişiler oluşturdukları randevu günü ve tarihinde vize başvurusu için talep edilen evrakların teslimini gerçekleştirmelidir.

İrlanda’da aile birleşimi gerçekleştirilecek kişi İrlanda vatandaşı ise genellikle vize başvurusu 6 ay sonuçlanmaktadır. İrlanda aile birleşimi gerçekleştirilecek kişi AB vatandaşı ise bu süre 6 ile 12 ay arasında değişiklik göstermektedir.

İrlanda Bayrağı
İrlanda Bayrağı

İrlanda Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İrlanda aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak için uygun bulunan kişilerin belirli koşulları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Aşağıda İrlanda aile birleşimi vizesi başvuru şartları listelenmiştir:

 • İrlanda aile birleşimi başvurusu gerçekleştirilecek çocuklar 18 yaşın altında olmalıdır. (Evlat edinilmiş 18 yaş altındaki çocuklar için de başvuru gerçekleştirilebilir)
 • 18 yaş altındaki çocuklar aileye finansal olarak bağımlı olmalıdır.
 • Eş durumundan gerçekleştirilecek başvurularda bir İrlanda vatandaşı ile en az 2 yıllık bir birlikteliğe sahip olunmalıdır.
 • Eşlerin her ikisi de 18 yaşından büyük olmalıdır.
 • İrlanda vatandaşı olan kişi diğer aile üyelerinin her türlü yaşam masraflarını karşılayabilecek mali duruma sahip olmalıdır.

İrlanda aile birleşimi vize başvurusu yalnızca birinci dereceden aile üyeleri için gerçekleştirilebilmektedir. Aşağıda kimlerin İrlanda aile birleşimi vizesine başvuru yapabileceği listelenmiştir:

 • İrlanda vatandaşlarının veya İrlanda’da oturum hakkına sahip olan bireylerin 18 yaş altındaki çocukları
 • İrlanda vatandaşlarının veya İrlanda’da oturum iznine sahip olan kişilerin eşleri veya partnerleri
 • İrlanda vatandaşlarının veya oturum izni sahiplerinin yaşlı ebeveynleri

İrlanda Aile Birleşimi Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

İrlanda aile birleşimi vizesi için hazırlanması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • Aile birleşimi başvuru formu: İrlanda aile birleşimi vizesi online başvuru formu
 • Fotoğraf: 2 adet İrlanda vizesi fotoğrafı: 35mm’ye 45mm ölçülerinde ve arka fonu beyaz olmalıdır. Baş 30 mm olmalıdır. Fotoğraflar son 6 içinde çekilmiş olmalıdır. Geçerli bir pasaport: Planlanan dönüş tarihinden sonra en az 12 ay geçerliliği bulunan bir pasaport. En az 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Varsa eski pasaportların tamamı: Eski pasaportların vizeli ve kaşe basılmış tüm sayfalarının fotokopisi bulunmalıdır. Vize talep dilekçesi: İrlanda’da ikamet eden aile üyesi ile bilgileri içeren bir dilekçe yazılmalıdır. Mektupta İrlanda’ya gidiş amacı belirtilmelidir. Finansal yeterlilik belgeleri: Aile birleşimlerinde İrlanda’da ikamet eden birey diğer aile üyelerinin sponsoru sayılır. Aile üyelerinin yaşam maliyetlerini karşılayacak maddi yeterliliğe sahip olunması gerekmektedir.
 • Vatandaşlık belgeleri: İrlanda’da ikamet eden sponsorun İrlanda vatandaşlığını kanıtlayan belgeler
 • Gelir belgesi: İrlanda’da yaşayan aile üyesinin P60 belgesine göre son 3 yılda çalıştığı işten sağladığı kazanç miktarını kanıtlayan belgeler
 • Evli kişiler için ilişki kanıtları: Evlilik cüzdanı, tarihleriyle birlikte fotoğraflar ve yazışmalar vb.
 • 18 yaşın altındaki çocuklar için doğum belgesi, evlat edinme belgeleri, velayet belgeleri
 • Hem başvuru sahibinin hem de İrlanda’da ikamet eden sponsorun mali kanıtları: son 6 aylık banka hesap dökümleri, maaş bordroları, iş sözleşmesi vb.
 • İrlanda seyahat sağlık sigortası
 • Varsa geçmiş vize başvuru retleri

İrlanda aile birleşimi vizesi için hazırlanması gereken evrakların detayları için Vizem.net ile iletişime geçebilirsiniz.

0850 241 1868

İrlanda Aile Birleşimi Vizesi için Adli Sicil Kaydı ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

İrlanda aile birleşimi vizesi için adli sicil kaydı adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlükleri’nden, Kaymakamlıklardan; yurt dışında ikamet eden bireyler için Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerinden imzalanmış ve mühür basılmış şekilde alınabilmektedir.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları E-Devlet sistemi üzerinden adli sicil kaydı sorgulaması yapabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr adresinden kişiler barkodlu adli sicil kaydı belgelerine ulaşabilirler.

İrlanda D tipi aile birleşimi vizesi için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, Türkiye’deki şehirlerde bulunan Nüfus Kayıt Müdürlüklerinden imzalı ve kaşeli olarak alınabilmektedir. Yine aynı şekilde E-Devlet sistemi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgelerine ulaşabilmektedirler. https://www.turkiye.gov.tr adresinden İrlanda aile birleşimi vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişiler barkodlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgelerine ulaşabilmektedirler.

İrlanda Konsolosluğu bütün vize başvurularında belgeleri İngilizce veya Türkçe’den İngilizceye tercüme edilmiş olarak talep etmektedir.

İngilizce alınan İrlanda aile birleşimi vizesi için adli sicil kaydı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgelerini doğrudan İrlanda aile birleşimi vizesi başvuru dosyasına eklenebilir. Türkçe alınmış İrlanda aile birleşimi vizesi için adli sicil kaydı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgelerini yeminli tercüman aracılığı ile İngilizceye çevrilmelidir.

İrlanda Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. İrlanda aile birleşimi vize başvurusu için ilk adım online İrlanda aile birleşimi vize başvurusunun doldurulması ile yapılır. Başvuru sahipleri öncelikle https://www.visas.inis.gov.ie/ adresinde bulunan çevrimiçi vize başvuru formunu doldurmalılardır. İrlanda aile birleşimi vizesi online başvuru formu yalnızca İngilizce karakterler ile doldurulur ve toplam 13 bölümden oluşmaktadır.

Aşağıdaki görselde INIS sitesinde İrlanda aile birleşimi vize başvuru randevusu almak için karşılaşılan ilk bölümü görebilirsiniz.

İrlanda INIS Aile Birleşimi Başvuru Ekranı
İrlanda INIS Aile Birleşimi Başvuru Ekranı
 1. İrlanda aile birleşimi vizesi başvuru formunu eksiksiz bir şekilde dolduran kişiler İrlanda Büyükelçiliğinin belirlediği aracı kurum olan VFS Global vize başvuru merkezlerine evraklarını teslim etmek üzere yönlendirilirler. Kişiler yönlendirdikleri VFS Global sayfası üzerinden kendilerine en uygun vize başvuru merkezinden bir randevu oluşturmalıdır.
 2. Vize merkezinden randevu oluşturan başvuru sahipleri sonraki aşamada kendilerinden talep edilen evrakları bir araya getirmelidir. Nüfus müdürlüklerinden geçerli bir pasaport, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, çocuk başvuru sahipleri için doğum belgesi alınmalıdır. Adli sicil müdürlüklerinden adli sicil kaydı alınmalıdır. Çalışan bireyler iş yerlerinden iş sözleşmelerini, maaş bordrolarını temin etmelilerdir. İrlanda aile birleşimi vizesi başvuracaklar ayrıca mevcut banka hesap dökümlerini de bankalardan temin etmelilerdir. Bütün belgelerin İngilizce onaylı tercümeleri teslim edilmelidir.
 3. Oluşturulan randevu günü ve tarihinde talep edilen ve bir araya getirilen İrlanda aile birleşimi vizesi başvuru evrakları vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Gerekli evrakların tesliminin ardından İrlanda Konsolosluğu’na ulaştırılan İrlanda aile birleşimi belgeleri genellikle 6 aylık bir bekleme süresinin sonrasında işleme alınmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan İrlanda aile birleşimi vizesi başvurularında randevu, form ve dilekçe doldurulması deneyimli danışmanlar tarafından yapılarak baştan sona tüm süreç takip edilmektedir.

İrlanda vize başvurusunun onaylanmasını takip eden iş günü pasaport başvuru sahibinin tekrar gelmesine gerek kalmaksızın Vizem.net saha ekibi tarafından alınarak başvuru sahibine gönderilir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İrlanda Aile Birleşimi Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

İrlanda aile birleşimi vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda listelenmiştir.

 • İrlanda’da ikamet eden bireyin sponsor olmaya uygunluğu teyit edilmelidir.
 • İrlanda’da ikamet eden bireyin sponsor olmaya hak kazanacağı gerekli ikamet süresini doldurup doldurmadığı teyit edilmelidir.
 • İrlanda aile birleşimi vizesi başvurusu yapacak bireyin İrlanda’da hangi eylemleri gerçekleştirip hangi eylemleri gerçekleştirmeye izni olmadığı dikkate alınmalıdır.
 • İrlanda aile birleşimi vizesi başvurusu esnasında mali olarak sponsora bağımlı olunup olmadığı açıkça beyan edilmelidir.
 • İrlanda aile birleşimi vize başvurusu belgeleri İngilizce dilinde hazırlanmalıdır, Türkçe düzenlenen belgeler yeminli tercümanlar tarafından İngilizce’ye çevrilmelidir.

İrlanda Aile Birleşim Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İrlanda aile birleşim vize başvurusu 6 ay içerisinde değerlendirilmeye alınarak 6-12 ay içerisinde sonuçlanır. Covid-19 salgını sebebiyle İrlanda aile birleşim vize başvurusu sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilmektedir.

Kişiler İrlanda aile birleşimi vizesi başvuru sonuçlarını pasaportlarını teslim alırken vize başvuru merkezinden bizzat öğrenir. Ret kararı ile sonuçlanan İrlanda vize başvuru sonuçları için İrlanda Konsolosluğu başvuru sahiplerine ret sebeplerini açıklayan bir belge gönderir.

İrlanda aile birleşimi vize başvurusu ret kararı alan kişiler, belgedeki ret kararlarını göz önünde bulundurarak 2 ay içerisinde karara itiraz etmeye veya yeniden İrlanda aile birleşimi vize başvurusu gerçekleştirme hakkına sahiptir.

İrlanda Aile Birleşim Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

İrlanda aile birleşim vizesi ile sahip olunabilecek haklar aşağıda listelenmiştir.

 • İrlanda’da yasal olarak ikamet etme hakkı
 • İrlanda Devleti tarafından sağlanan kamu hizmetlerinden faydalanma hakkı (örneğin Devlet hastaneleri, sosyal yardımlar)
 • İrlanda eğitim kurumlarında eğitim görme hakkı
 • İrlanda’da maaşlı işlerde çalışma hakkı

Aile Birleşim Vizesine Benzer Diğer İrlanda Vize Türleri Nelerdir?

İrlanda aile birleşim vizesine benzer diğer İrlanda vize türleri arasında aile ziyareti vizesi, evlilik vizesi bulunmaktadır.

 • İrlanda aile ziyareti vizesi:
  İrlanda vatandaşı olan ya da İrlanda’da sınırsız ikamet etme hakkına sahip olan bireylerin aile üyelerinin ülkeye gerçekleştirecekleri 90 günden kısa süreli ziyaretler için düzenlenmektedir. Ancak İrlanda aile ziyareti vizesi bireylere İrlanda’da çalışma, eğitim alma ya da kamu hizmetlerinden yararlanma hakkı sağlamaz. İrlanda aile ziyareti vizesi kapsamında kişiler yalnızca İrlanda’da bulunan aile üyelerini ziyaret edebilir ve İrlanda sınırları içerisinde dolaşım hakkına sahip olabilirler.
 • İrlanda evlilik vizesi:
  İrlanda evlilik vizesi ise bireylere İrlanda’da bulunan eşlerini ziyaret etme ya da İrlanda’daki partnerleri ile kalıcı olarak buluşma imkanı sunmaktadır. İrlanda evlilik vizeleri de yine aile birleşimi vizesi kapsamında yer alır.
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: