İrlanda D Tipi Vize

İrlanda D Tipi Vize Nedir? Nasıl Alınır?

İrlanda D tipi vize, İrlanda Cumhuriyeti Devleti tarafından 90 günden fazla süreyle İrlanda’da kalmak isteyen kişiler için verilen vize türüdür. İrlanda D tipi vizeye sahip olan ve 90 günden fazla kalmak isteyen kişiler İrlanda Cumhuriyeti’ne vardıklarında D tipi İrlanda vizelerini Garda Ulusal Göç Bürosu’na (GNIB) ibraz ederek kayıt yaptırmalı ve İrlanda ikamet izni almalıdır.

İrlanda D Tipi Vize Türleri Nelerdir?

İrlanda Cumhuriyeti Devleti’nde 90 günden fazla kalmak isteniyorsa, farklı türlerde İrlanda D tipi vize alınabilir. İrlanda Cumhuriyeti’nde 90 günden fazla kalabilmek için başvuru yapılabilecek İrlanda D tipi vize türleri aşağıda verilmiştir.

 1. İrlanda D Tipi Dil Kursu Vizesi
 2. İrlanda D Tipi Aile Birleşimi Vizesi
 3. İrlanda D Tipi Birleşik Krallık Vatandaşı Aile Üyesine Katılım Vizesi
 4. İrlanda D Tipi Gönüllü Vizesi
 5. İrlanda D Tipi Eğitim Vizesi

İrlanda D Tipi Vize ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

İrlanda D tipi vize ile kişiler temelde uzun dönem (90 gün ve üstü) İrlanda’da ikamet etme hakkına sahip olur. Ancak kişiler, aldıkları İrlanda D tipi uzun dönem vize türüne göre İrlanda’da ikamet etmenin yanında çalışma, aile birleşimi, eğitim görme gibi ek haklara da sahip olabilmektedir.

İrlanda D Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Tüm İrlanda D tipi vize türleri başvurusu için ortak olarak istenen evraklar ve belgeler şu şekildedir:

 1. İrlanda D tipi vizesi için yapılan online başvuru formu: yazdırılmış, imzalanmış ve tarih atılmış şekilde
 2. 2 adet İrlanda vize fotoğrafı: 45 mm uzunluğunda ve 35 mm genişliğinde, arka fon beyaz ya da gri renkte, en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalı
 3. Pasaport: İrlanda D tipi vize için başvuru yapan kişinin orijinal pasaportu
 4. Vize talep dilekçesi: İrlanda D tipi vize için başvuru yapan kişi tarafından yazılmış bir başvuru dilekçesi. Dilekçede aşağıda istenen bilgilere açıkça yer verilmelidir.
  • İrlanda D tipi vize için başvuru yapan kişinin tam ismi, İrlanda D tipi vize için yaptığınız online başvuruda kişiye verilen referans numarası, ikamet edilen yerin posta adresi
  • Varsa İrlanda D tipi vize için başvurmuş kişinin, eş zamanlı İrlanda D tipi vizesi için başvuru yapan aile üyelerinin online başvuruda verilmiş başvuru takip numaraları
  • Konaklama planı: İrlanda Cumhuriyeti Devleti’ne seyahat etme nedeni ve nerede, ne kadar süre kalmanın planlandığı
  • Şu an ikamet edilen yerin adresi ve varsa 5 yıl içinde ikamet edilen diğer adresler (ikamet edilen tarihlerle beraber)
  • Varsa İrlanda D tipi vize için başvuru yapan kişinin daha önce kullandığı tüm pasaportların kopyaları
  • İrlanda D tipi vize için başvuru yapan kişinin sabıkasının (suç kaydının) olmadığına dair kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nden ve varsa daha önce yaşadığı ülkelerden sabıka kaydının temiz olduğuna dair belge.
   İrlanda D tipi vize türlerine göre değişen diğer özel detaylar dilekçeye eklenir.
 5. Maddi yeterlilik belgesi: İrlanda D tipi vize başvurusu yapan kişinin süre boyunca maddi olarak kendini geçindirebileceğini kanıtlayacak bir belge (Kişinin son 6 aydaki banka işlemleri vs.)
 6. İrlanda seyahat sağlık sigortası: Sağlık/seyahat sigortasının olduğuna dair belge (Zorunlu değil ancak İrlanda D tipi vize başvurunuzun kabul edilmesi için faydalıdır.)
 7. Nüfus kayıt örneği: E devlet üzerinden son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır.

İrlanda D Tipi Dil Kursu Vizesi Nedir?

İrlanda D tipi dil kursu vizesi 90 günden fazla olup 25 haftayı aşan dil okulu kaydıyla part time çalışma vizesinin de alınabildiği vize türüdür. D tipi İrlanda dil kursu vizesi alabilmek için kayıt olunan İrlanda dil okulunun haftalık ders saati 15 saatten fazla olması gerekmektedir. İrlanda dil okulları kayıt işlemleri Vizem.net üzerinden yapılabilir.

İrlanda D Tipi Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda D tipi dil okulu vizesi alabilmek için aşağıda verilen adımlar izlenmelidir.

 1. İrlanda’da dil eğitimi alınacak okul belirlenmelidir.
 2. İrlanda’daki dil okuluna kayıt işlemleri tamamlanmalıdır.
 3. İrlanda’daki dil okuluna ödeme yapılması ve dekontun alınması gerekmektedir.
 4. İrlanda D tipi dil okulu vizesi için aşağıda belirtilen evrakların temin edilip İrlanda D tipi vize için çevrimiçi (online) başvuru formu doldurulmalıdır.
 5. İrlanda D tipi vize başvuru formu doldurma süreci tamamladığında, online sistem tarafından oluşturulan İrlanda uzun süreli (D tipi) vizeler için online başvuru formu talimatları izlenmelidir.
 6. İrlanda D tipi dil okulu vizesi başvurusu için Büyükelçilik tarafından belirlenen İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep VFS Global vize başvuru merkezlerine müracaat edilmelidir ve İrlanda Cumhuriyeti D tipi vize harcı ücreti olan 60 Euro ödenmelidir.

İrlanda D tipi vize için gerekli evrakların, İrlanda D tipi online vize başvurusu tamamlandıktan sonraki 30 gün içerisinde vize almak için başvurulan ofise verilmelidir.

Hazırlanan belgelerde yanlış veya yanıltıcı bilgiye yer verilmesi İrlanda Dil okulu vize başvurusu reddi ile sonuçlanmaktadır.

İrlanda D Tipi Dil Okulu Vizesi Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda D tipi dil okulu vizesi almak için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 1. Pasaport:Uzun dönem için eğitim bittikten sonra en az 12 ay geçerliliğini sürdürüyor olması gerekmektedir.
 2. Varsa İrlanda D tipi dil eğitimi vizesi almak için başvuran kişinin pasaporttaki işlem görmüş sayfaların fotokopisi.
 3. İrlanda’daki dil okulundan kabul mektupları
 4. Son 6 ay içinde çekilmiş 35mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda biyometrik ve arka fonu beyaz ya da gri renkte olan 2 adet pasaport fotoğrafı.
 5. İrlanda D tipi dil okulu vize başvuru formu
 6. İrlanda Cumhuriyeti’nde gidilecek olan dil okulunun ücretinin ödendiğine dair banko dekontu
 7. İrlanda D tipi vize için başvuran kişinin eğitim durumunu göstermek adına diploma, sertifika gibi resmi kurumlar tarafından verilmiş belgeler
 8. İrlanda D tipi vize için başvuru yapan reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler için muvafakat name
 9. İrlanda D tipi vize için başvuru yapmış kişinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, varsa sabıka kaydı ve askerlik belgesi
 10. Varsa İrlanda D tipi vize için başvuru yapan kişi tarafından daha önceden katılım gösterilmiş İngilizce kurslarının belirtilmesi adına sertifikalar ve CV
 11. İngilizce niyet mektubu
  • Ayrıntılı ve samimi olması beklenir
  • Hangi amaçla dil eğitimi almak istendiği belirtilir
  • İrlanda Cumhuriyet’inde masraflarının nasıl karşılanmasının planlandığına dair bilgilendirmeler

İrlanda D tipi dil okulu vizesini alım sürecinin 8 hafta gibi bir süre olması beklenmesiyle beraber bu destekleyici evrakların eksikliğine vs. göre uzatılabilir. Bu nedenle İrlanda D tipi dil okulu vizesi alınmadan uçak biletlerinin alınması tavsiye edilmez.

İrlanda D Tipi Aile Katılım Vizesi Nedir?

İrlanda D tipi aile katılım vizesi İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı olan ya veya İrlanda Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet eden bir aile üyesiyle birlikte İrlanda’da 90 günden fazla kalmak için alınması gereken vize türüdür.

İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı olan bir bireyle evlenme sonucu kişinin İrlanda’da eşi ile yaşamak için alacağı vize türü İrlanda aile birleşimi vizesi olup İrlanda D tipi aile katılım vizesinden farklıdır.

İrlanda D Tipi Aile Katılım Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda D tipi aile katılım vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. İrlanda D tipi aile katılım vizesi için online başvuru formu doldurulur
 2. İrlanda D tipi aile katılım vizesi online başvuru formunu tamamladıktan sonra online sistem tarafından oluşturulan özet başvuru formunun (summary application form) talimatlarını izlenmelidir.
 3. İrlanda Cumhuriyeti D tipi aile katılım vizesi özet başvuru formu destekleyici belgelerinizi nereye sunulması gerektiği bilgisini içermektedir.
 4. İrlanda Cumhuriyeti D tipi aile katılım vizesi özet başvuru formunun istenen evraklarla beraber yazdırılması, imzalanması, ve tarihin belirtilmesi gerekir.
 5. İrlanda Cumhuriyeti D tipi aile katılım vizesi harcı olan 60 Euro ve başvuru için gerekli belgeler VFS Global vize başvuru merkezine sunulmalıdır.

İrlanda D tipi aile katılım evraklarının online başvuru tamamlandıktan sonraki 30 gün içinde vize almak için başvurulan ofise verildiğinden emin olunmalıdır.

İrlanda D tipi aile katılım vizesi başvurusunda bulunan belgelerde yanlış veya yanıltıcı bilgiye yer verilmesi başvurunun reddedilmesine sebep olabilmektedir.

İrlanda D tipi aile katılım vizesi alma süresinin ortalama 8 hafta sürmektedir. Bu süreç evrakların eksikliğine vs. durumunda uzayabilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İrlanda D Tipi Birleşik Krallık Vatandaşı Aile Üyesine Katılım Vizesi Nedir?

İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi Brexit’in sonuca bağlanması ile, tüm AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) vatandaşı olmayanların İrlanda’daki Birleşik Krallık vatandaşı aile üyelerine katılmak için başvurmalarına izin veren vize türüdür. İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi aile birleşimi için otomatik bir hak doğurmaz.

İrlanda D Tipi Birleşik Krallık Vatandaşı Aile Üyesine Katılım Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda D tipi Birleşik Krallık Vatandaşı aile üyesine katılım vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 1. Başvuru Formu: İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesinin online başvuru formu
 2. 2 adet vize fotoğrafı: 45 - 50 mm uzunluğunda ve 35 - 38 mm genişliğinde olmalı, arka fon desenli olamaz, gri ya da beyaz olmalı, 6 aydan eski olmamalı
 3. Pasaport: İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi için başvuran kişinin orijinal pasaportu
  • Başvurulan giriş tarihinden en az 12 ay sonrasına kadar geçerli olmalı
  • Herhangi bir nedenden dolayı İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi almak için başvuran kişinin isminde bir değişiklik olduysa bunun belirtilmesi gerekiyor.
 4. Özel sağlık ve seyahat sigortası: En az 30000 EUR teminatlı olmalıdır.
 5. Banka hesap özeti: İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılma vizesine başvuru yapan kişinin 6 aylık banka geçmişi
 6. Vize talep dilekçesi: İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesine başvuru yapan kişi başvuru dilekçesi yazmalı. İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi başvuru dilekçesinde aşağıdaki bilgilere yer verilmelidir.
  • İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi için başvuran kişinin tam ismi, online başvuru yapıldıktan sonra alınan başvuru numarası, ve posta adresi
  • İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi için başvuru yapan kişiyle eş zamanlı başvuru yapan aile üyelerinin başvuru numaraları
  • Seyahat nedeni ve konaklama planı
  • Şu an ikamet edilen yerin adresi ve varsa 5 yıl içinde ikamet edilen diğer adresler (ikamet edilecek tarihlerle beraber)
  • Varsa önceden kullanılan tüm pasaportların detayları
  • İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi için başvuru yapan kişinin sabıka kaydının olmadığına dair Türkiye Cumhuriyeti’nden ya da varsa daha önce yaşanılan ülkelerden alınan belge
 7. Konaklama planı: İrlanda’ya gidildiğinde nerede, ne süreyle kalınacağına dair bilgi

İrlanda D Tipi Birleşik Krallık Vatandaşı Aile Üyesine Katılım Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesine başvurusu Türkiye Cumhuriyeti’nden ya da yasal olarak ikamet edilen ülkeden yapılmalıdır. İrlanda Cumhuriyeti sınırındaki göçmenlik memuru uzun süreli kalma vizesi ve ön kabul mektubu olmasına rağmen İrlanda’ya girişi reddedebilir.

İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesine başvurmak için izlenecek adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi için olan başvuru formu
  • inis.gov.ie üzerinden online olarak başvuru formu doldurulur.
  • Online başvuru formunda doldurulan başvuru formu yazdırılarak, imzalanmalı ve tarih atılmalıdır
 2. İrlanda D Tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım formu için gereken evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanır
 3. İrlanda Cumhuriyeti’nin vize harcı olan 60 Euro’nun İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım başvurusu formunda belirtilen yere ödenir.

İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi başvurusu yapan kişiler başvuru formunu doldururken yanlış bilgi verilmemesine özen gösterilmeli aksi takdirde kişinin ileride yapılacak vize başvurusu işlemleri 5 senelik bir süreyle yasaklanır.

İrlanda D tipi Birleşik Krallık vatandaşı aile üyesine katılım vizesi online başvurusunu tamamladıktan sonraki 30 gün içinde gerekli evraklar vize almak için İrlanda vize başvuru merkezine beyan edilmelidir.

İrlanda D tipi Birleşik Krallık Vatandaşı aile üyesine katılım vizesi alma süresi ortalama 8 haftadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İrlanda D Tipi İstihdam Vizesi Nedir?

İrlanda D tipi istihdam vizesi İrlanda’da çalışma ve oturum izni sağlayan vize türüdür. İrlanda D tipi İstihdam Vizesi için önce İrlanda Girişim ve İnovasyon Bakanlığı’ndan (DJEI) İrlanda çalışma izni alınması gerekmektedir. DJEI’den İrlanda çalışma izni alındıktan sonra İrlanda D tipi İstihdam vizesine başvurulabilir.

İrlanda D Tipi İstihdam Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda D tipi İstihdam vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 1. Online başvuru formu ve vize harç dekontu
 2. 2 adet fotoğraf: 45-50 mm uzunluğunda ve 35-38 mm genişliğinde, son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve arka fon beyaz ya da gri olmalıdır
 3. Pasaport ve varsa İrlanda Cumhuriyeti D tipi istihdam vizesi için başvuran kişinin eskiden kullandığı tüm pasaportların bir kopyası
  • Kullanılan pasaport ülkeye giriş yapmak için başvurulan tarihten en az 12 ay sonrasına kadar geçerli olmalı
 4. İmzalanmış bir başvuru mektubu. İrlanda D tipi istihdam vize başvuru mektubu aşağıdaki unsurları içermelidir.
  • Kişinin İrlanda’ya gelme nedeni
  • Varsa İrlanda D tipi istihdam vizesi için başvuru yapmış kişinin İrlanda vatandaşı ya da herhangi bir Avrupa Birliğine üye olan ülkeye vatandaş aile bireyinin bilgileri
  • Konaklama planı: Nerede ve ne kadar süreyle kalınacağı bilgisi
  • Açıkça İrlanda D tipi istihdam vizesinin şartlarına uyulacağına dair açık beyan
 5. İrlanda Girişim ve İnovasyon Bakanlığı’ndan (DJEI) İrlanda çalışma izni
 6. Varsa İrlanda’daki işyeri ile yapılan iş anlaşması
 7. İrlanda’da alınan işin detaylarını onaylamak amacıyla alınacak maaşı vs. belirten, İrlanda’daki iş veren tarafından yazılmış mektup
 8. Kişinin önceki iş tecrübeleri
 9. Banka tarafından onaylanmış son altı aylık hesap hareketleri
 10. İrlanda seyahat sağlık sigortası
 11. Varsa kişinin daha önce herhangi bir vize başvurusunun reddedilme bilgisi

İrlanda D Tipi İstihdam Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda D tipi İstihdam Vize başvurusu yapmak için izlenmesi gereken belirli adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. Önce İşler, Girişim ve İnovasyon Bakanlığı’ndan (DJEI) İrlanda çalışma izni alınması gerekir.
 2. Online olarak İrlanda D tipi istihdam vizesi başvurusu yapılır.
 3. Online İrlanda D tipi istihdam vizesi formu yazdırılarak, imzalanmalı ve tarih eklenmelidir
 4. İrlanda D tipi istihdam vizesi için gerekli evraklar hazırlanmalıdır
 5. İrlanda Cumhuriyeti D tipi istihdam vizesi harcı ödenmeli ve gerekli evraklar 30 gün içerisinde başvurulan ofise teslim edilmelidir.

İrlanda D tipi istihdam vizesi ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak bu süre 12 haftaya kadar uzayabilmektedir.

İrlanda D Tipi Gönüllü Vizesi Nedir?

İrlanda D Tipi Gönüllü Vizesi bir hayır kurumu, kar amacı gütmeyen bir kuruluş veya gönüllü bir kuruluş gibi gönüllü işler yapmak üzere İrlanda’ya gelecek olan ve 90 günden uzun süre kalacak kişiler için alınması gereken vize türüdür. İrlanda gönüllü vizesi uzun süreli vize kategorisinde olup diğer tüm uzun süreli vizelere birlikte İrlanda D vizesi olarak tanımlanmıştır.

İrlanda D Tipi Gönüllü Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda D tipi gönüllü vizesi için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 1. İrlanda D tipi gönüllü vizesi başvuru formu
 2. İki adet biyometrik fotoğraf (35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda) fotoğraf
 3. İrlanda D tipi gönüllü vizesi için başvuran kişinin pasaportu
 4. İrlanda Cumhuriyeti D tipi gönüllü vizesi harcının ödendiğine dair belge

18 yaşından küçükler için İrlanda gönüllü vize başvuru evrakları arasında listeye ek olarak muvafakatname bulunmaktadır.

İrlanda D Tipi Gönüllü Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda D tipi gönüllü vize başvurusu yapmak için aşağıdaki süreç takip edilmelidir.

 1. Online İrlanda D tipi gönüllü vizesi başvuru formunuzu doldurulmalıdır.
 2. İrlanda D tipi gönüllü vizesi için gerekli evrak ve belgeler hazırlanmalıdır.
 3. İrlanda D tipi gönüllü başvurusu için gerekli evraklar VFS Global vize merkezine teslim edilmelidir.
 4. İrlanda Cumhuriyeti’nin D tipi gönüllü vizesi için belirlediği vize harcı ve hizmet bedelleri VFS Global başvuru merkezine ödenmelidir.

2015-2020 yılları arasında vizem.net danışmanlığında yapılan İrlanda Gönüllü Vizesi başvuru işlemleri ortalama 25 iş günü içerisinde sonuçlanmıştır.

İrlanda D Tipi Eğitim Vizesi Nedir?

İrlanda D tipi eğitim vizesi, İrlanda’da yalnızca iş ve mesleki gelişim amacıyla düzenlenen eğitimlere katılmak isteyenler için verilen vize türüdür. İrlanda’da alınacak eğitim 90 günden fazla sürüyorsa İrlanda D tipi Eğitim vizesi alınması gerekir.

İrlanda’ya seyahat edilmeden en az 3 ay öncesinde İrlanda öğrenim vizesi başvurusu yapılması önerilmektedir.

İrlanda D Tipi Eğitim Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda D tipi eğitim vizesine başvurmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir:

 1. İrlanda D tipi eğitim vizesi başvuru formu: inis.gov.ie adresinden indirilebilir
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf: 45 mm uzunluğunda ve 35 mm genişliğinde ve beyaz arka fonda olması gerekir. İrlanda D tipi eğitim vizesi için gereken pasaport fotoğrafları 6 aydan eski olamaz.
 3. Pasaport: İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişinin orijinal pasaportu ve varsa eskiden kullandığı pasaportların tam kopyası
 4. Vize talep dilekçesi: Kişi tarafından, imzalanmış vize talep dilekçesi, dilekçenin içermesi gerekenler aşağıda verilmiştir.
  • İrlanda Cumhuriyeti’ne gelme nedeninin belirtilmesi
  • Varsa kişinin İrlanda’da veya Avrupa Birliği’ne üye herhangi bir ülkede ikamet eden aile üyelerinin bilgileri
  • Açıkça vize için gerekli yükümlülüklerin incelediği ve vize tarihlerine uyulacağına dair beyan
  • Eğer İrlanda D tipi eğitim vizesi için başvuran kişinin seçtiği eğitim alanı kişinin kendi akademik kariyeri ile bağlantılı değil ise, kişinin alanını değiştirmek için geçerli nedenlerini bu dilekçede yazması gerekmektedir
 5. Onay Mektubu: İrlanda Cumhuriyeti Devleti’nde kayıt olunan eğitim kurumundan alınacak bir onay mektubu, içermesi gerekenler:
  • Haftalık en az 15 ders saati olan bir eğitim programına onay alındığını ve kayıt bilgisi
  • İrlanda’da kayıt olunan program hakkında detaylı bilgi
  • İrlanda’daki eğitim kurumuna ödenecek okul harcı dekontu
  • Okul harcının tamamı ödenmediyse ne kadarının ödenmiş olduğunun belirtilmesi
  • Eğer eğitim kurumu kişi için sağlık sigortası sağlıyorsa bunun belirtilmesi
   Not: İrlanda D tipi vize almak için kayıt olunan eğitim programının ücreti 6,000 Euro’dan az ise vizeye başvurmadan ödemenin tamamlanması gerekmektedir.
 6. Eğitim ödeme dekontu: İrlanda Cumhuriyeti Devleti’nde kayıt olunan eğitim kurumuna ücretin ödendiğine dair dekont
 7. Diploma ve sertifikalar: İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişinin akademik olarak seçilen kursa/programa yeterli olduğunu göstermek amacıyla sınav sonuçlarının ve sertifikalarının gösterilmesi
 8. IELTS sınav belgesi: İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişinin İngilizcesinin yeterli olduğuna dair belge
 9. Gelir Belgeleri: İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişinin veya sponsorunun maddi olarak masraflarını karşılayabilecek güçte olduğuna dair bir belge
 10. Seyahat sağlık sigortası: Eğer İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişiye eğitim kurumu tarafından sağlık sigortası sağlanmıyorsa özel sağlık ve seyahat sigortası yapılması zorunludur.
 11. Varsa İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişinin daha önceden reddedildiği vize başvuruları

İrlanda D tipi eğitim vizesi almak isteyen için 18 yaşından küçük olan öğrenciler için ek olarak aşağıdaki belgelerin de hazırlanması gerekmektedir:

 1. İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişinin doğum belgesi
 2. İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişinin ebeveynlerinden alınmış muvafakatname
 3. Öğrencinin İrlanda’da konaklayacağı yerin adresi
 4. Eğer öğrenci bir velisiyle birlikte seyahat ediyorsa velisinin vize bilgileri

İrlanda D tipi eğitim vizesi için beyan edilen tüm evrakların bir kopyası bulundurulmalıdır. Doğum belgesi, evlilik cüzdanı gibi İrlanda öğrenim vizesi evrakları başvuru sahibine geri verilirken banka bilgileri ya da bilgilendirme mektupları geri verilmeyecektir.

İrlanda D Tipi Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda D Tipi Eğitim Vizesine başvurmak içi izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. inis.gov.ie üzerinden İrlanda D tipi eğitim vizesi başvuru formu doldurulur
 2. İrlanda D tipi eğitim vize başvurusu için gerekli belgeler hazırlanır
 3. İrlanda D tipi eğitim vizesine başvuran kişinin gerekli evraklarla biyometri işlemleri için aracı kurumda randevu alarak başvuruyu tamamlar

Online başvuru tamamladıktan en geç 30 gün içerisinde İrlanda öğrenim vizesi başvuru işlemleri aracı kuruma giderek başvuru gerçekleştirilmelidir.

İrlanda D tipi Eğitim Vizesi alma süresi ortalama 8 hafta sürmektedir.

İrlanda D Tipi Vizesine Benzer Diğer İrlanda Vize Türleri Nelerdir?

İrlanda’da 90 günden fazla kalmak için D tipi vizeye benzer özellikteki diğer İrlanda vize türleri aşağıda verilmiştir.

 1. İrlanda D Tipi Eğitim Vizesi
 2. İrlanda D Tipi Aile Birleşimi Vizesi
 3. İrlanda D Tipi Birleşik Krallık Vatandaşı Aile Üyesine Katılım Vizesi
 4. İrlanda Avrupa Gönüllü Hizmeti Vizesi
 5. İrlanda D Tipi Dil Öğrenim Vizesi

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: