Malta Çalışma İzni

Malta Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Çalışma izni, hamili olunan ülkede yasal olarak çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin bir işyerinde çalışmak üzere o işverenden alması gereken belgedir.

Avrupa Birliği’nin ya da Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi olan Avrupa vatandaşlarının Malta’da ikamet edebilmek ve çalışmak için çalışma iznine ihtiyaçları yoktur. Malta çalışma izni; Avrupa Birliği üyesi olmayan ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen ve üçüncü ülke vatandaşları olarak adlandırılan tüm diğer ülke vatandaşlarının, Malta’da çalışabilmek ve ikamet edebilmek için alması gereken belgedir.

Malta’da yasal olarak işe başlamak için, işveren tarafından başvurulması gereken ETC çalışma lisansı, Malta çalışma izni için gerekli olabilmektedir.

Malta Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Malta çalışma izni almak için tüm üçüncü ülke vatandaşlarının Malta’da çalışma ve ikamet etme yetkisine sahip olmak için tek izin prosedüründen (single permit procedure) geçmeleri gerekmektedir. Tek izin prosedüründen geçme süreci uzundur ve çözülmesi zaman almaktadır.

Malta’da işverenler; aday bir üçüncü ülke çalışanı için başvuruda bulunmadan önce birkaç istisna dışında; boş kadrolarını Malta, Avrupa Birliği ya da Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkelerinden kişilerle doldurmaya çalıştıklarını kanıtlamak zorundadır. Daha sonra işverenler tarafından üçüncü ülke başvuru sahibini işe alma nedenini belirtmesi gereken bir ön yazı gerekmektedir. Düzenlemeye tabi meslekler için, başvuru ile birlikte üçüncü ülke vatandaşının söz konusu mesleği yapmaya yetkili olduğunu gösteren ilgili kurumdan onay ibraz edilmesi gerekmektedir. Özel sağlık sigortası, çalışma izni için gerekli koşullardan biridir. Bu genellikle işveren tarafından tam istihdam süresini kapsayacak şekilde alınmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Malta’da Çalışma İzni için Hangi Evraklar Gereklidir?

Malta’da çalışma iznine sahip olmak için, 2014 yılından bu yana üçüncü dünya vatandaşlarının tek izin prosedüründen geçmeleri gerekmektedir. Başvuru sahibi yeterli iş deneyimine sahip değilse ancak uygun niteliklere sahipse, başvuru yapılmadan önce başvuru sahibi öncelikle niteliklerin yerel MQRIC denkliğini almalıdır.

Malta’da çalışma izni almak için başvuru sürecinde alınması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Malta çalışma izni başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından usulüne uygun olarak doldurulmuş ve imzalanmış olarak sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: Beyaz arka fonunda, renkli, 3.5 cm genişlikte 4.5 cm yükseklikte olmalıdır.
 • Pasaport/Seyahat belgesi: Planlanan seyahat süresinden sonra en az 3 ay geçerli olması, son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması ve en az 3 boş sayfası olması gerekmektedir.
 • Malta seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 EUR geçerliliği olan ve seyahat itibariyle 12 aylık süreyi kapsayan seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • İşverenden ön yazı: Malta’daki işverenden açıklayıcı nitelikte bir ön yazı gerekmektedir.
 • Özgeçmiş: En az 3 yılık bir dönemi kapsayan, iş deneyimini gösteren ve referansların eşlik ettiği imzalı bir özgeçmiş sunulması gerekmektedir.

Malta’da Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Malta’da çalışmak için seyahat etmeyi planlayan yabancı uyruklu kişilerin vize konusunda birkaç seçeneği vardır. Kısa süreli vize; bir tür Schengen vizesidir ve yabancı uyrukluların Schengen bölgesi içinde birden fazla ülkeye girmesine izin vermektedir.

Kısa süreli vize; tek girişli, çift girişli ve çoklu girişli olmak üzere üç şekilde mevcuttur. Kısa süreli vize, hamiline Malta’da 180 gün içerisinde üç aya kadar kalmasına izin vermektedir. Ulusal uzun süreli vize, yabancı uyrukluların Malta’da üç aydan fazla kalmasına izin vermektedir. Ulusal uzun süreli vize, yabancı çalışanların uzun bir süre Malta’da yaşaması ve çalışması için başvurulan vize türüdür.

Malta Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Malta öğrenci çalışma izni almak için belirli şartları karşılamak gerekmektedir. Malta’da 90 günden fazla öğrenim gören üçüncü ülke vatandaşı öğrenciler, Malta’da çalışmalarına izin veren bir çalışma ruhsatı için başvurabilmektedirler.

Malta öğrenci çalışma izni alan öğrenciler haftada en az 15 saat olacak şekilde derslerine devam etmelidirler. Malta öğrenci çalışma izni alan öğrenciler, haftada en fazla 20 saat çalışabilmekte ve derslerini bırakamamaktadır ve sadece çalışma izinlerini kullanarak çalışabilmektedirler.

Malta öğrenci çalışma izni almak için belirli aşamalar vardır. Malta öğrenci çalışma izni alacak öğrenciler, öncelikle çalışma vizelerine başvurmalı ve çalışma iznine başvurmadan önce onaylanmasını beklemelidir. Malta’da işverenden resmi bir iş teklifi alan öğrencinin iş başvurusunu Jobs Plus’a göndermesi gerekmektedir. İşveren, başvurunun bir parçası olarak iş teklifinin ayrıntılarını içeren bir form doldurmalıdır.

Malta öğrenci çalışma izni alacak öğrencinin, 230 Euro ücret ödemesi gerekmektedir. Çalışma ruhsatının verilmesi yaklaşık 4-6 hafta sürmektedir, bundan sonra öğrenci Malta’da en az 90 gün eğitim görmüş olması koşuluyla çalışmaya başlayabilmektedir.

Malta’da çalışma izni aldıktan sonra üniversite okumak için eğitime devam edilebilmektedir.

Malta Dil Okulu Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Malta dil okulu süresince çalışma izni alabilmek için, Malta’da eğitim görülecek sürenin 90 günden fazla olması ve bu duruma uygun vize alınmış olması gerekmektedir. 90 günden fazla eğitim görecek öğrenciler, 90 günden sonra Malta dil okulu çalışma izni başvurusu yapabilmektedirler.

Malta’daki öğrencinin bir işveren bulması gerekmektedir. Bazı durumlarda Malta’da dil eğitimi veren okullar, öğrenciyi bir iş kurumuyla temasa getirebilmektedir. İşveren, öğrenciyi istihdam edeceğini teyit eden özel bir form doldurmalıdır. Malta’da dil okulu çalışma izni alan kişi haftada sadece 20 saate kadar çalışabilmektedir. Aynı zamanda öğrenci, vizenin geçerliliğini sağlaması için aldığı derslerde en az %80 devamlılık göstermesi gerekmektedir. Tam zamanlı çalışmak için öğrenciler oturma iznine, çalışma ruhsatına sahip olmalı ve Malta’daki ikametlerinin ikinci yılında olmaları gerekmektedir.

Malta Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuryeti vatandaşlarının, tüm vize gereksinimlerinin eksiksiz ve güncel bir listesi için ikamet ettikleri ülkedeki Malta Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Ardından vize başvurusu tamamlanarak ve belgeler konsolosluk yetkililerine teslim edilmelidir. Herhangi bir yabancı işçi adına çalışma izni başvurusu yapmak işverenin sorumluluğundadır. İşveren, ilgili belgeleri Malta’daki İstihdam ve Eğitim Kurumuna sunmalı ve gerekli ücretler ödenmelidir.

Her iki başvurunun da onaylanması üzerine, çalışan Malta’ya seyahat edebilmekte ve çalışmaya başlayabilmektedir.

Malta’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Malta’da işverenler, bir üçüncü dünya vatandaşı çalışanı için başvuruda bulunmadan önce, birkaç istisna dışında, boş kadroları Malta veya Avrupa Birliği ya da Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi kişilerle doldurmaya çalıştıklarını kanıtlamak zorundadır. İşveren tarafından her başvuruya, boş iş ilanlarının kopyaları ve üçüncü ülke vatandaşı başvuru sahibini işe alma nedenini belirten bir önyazı gerekmektedir. Malta’da açık pozisyonların belirli sektörlerde olması durumunda bazı istisnalar vardır. Malta çalışma izni istisnai sektörler arasında en yaygınları sağlıkla ilgili profesyoneller (kişisel bakım çalışanları, kimyagerler, doktorlar, hemşireler, veterinerler) teknik ve yapı uzmanları (mimarlar ve inşaat mühendisleri, mühendisler (elektronik), jeologlar, jeofizikçiler, havacılık bakımında mühendisler, bilgi teknolojileri ve bilgisayar profesyonelleri (bilgisayar ağı uzmanları, bilgisayar programcıları, bilgi teknolojileri danışmanları, bilgisayar donanımı ve yazılım mühendisleri, sistem analistleri, oyun geliştiricileri, oyun sunucuları, ürün sahipleri, site geliştiricileri, arama pazarlamacıları, teknoloji geliştiricileri), finans ve eğitim uzmanları (muhasebeciler, denetçiler, vergiyle ilgili profesyoneller, üniversite ve yüksek öğretim öğretmenleri/öğretim görevlileri) ile kültür ve eğlence endüstrisidir.

Bilgi teknolojisi geliştiricileri, mali müşavirlik, emlakçılar, çevirmenler, turizm işçisi öğretmenler gibi meslekler Malta iş ilanları arasında sıklıkla karşılaşılan mesleklerdir.

Malta’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Malta’da çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Malta yasalarına göre, çalışma saatleri haftada ortalama 48 saattir.
 • Malta’da saatlik ücretler 4 €’dan başlamaktadır.
 • Malta’da çalışanların kazançları yaptıkları işin niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Malta’da ortalama maaş ayda 1.250 € ila 1.750 € arasındadır.
 • Birçok ülkede olduğu gibi, çalışan kişinin pozisyonu ne kadar ilerlerse maaş da o kadar yüksek olmaktadır. Malta’da avukatlar, doktorlar ve diş hekimleri yılda yaklaşık 40.000 € kazanmaktadır.

Malta’da 2021 yılı Malta asgari ücret aylık 785 € olarak belirlenmiştir. Yılda yaklaşık 9.416 Euro olan asgari ücrete, Malta hükümeti tarafından zaman zaman artışlar yapılmaktadır.

Malta’da Nasıl İş Bulunur?

Malta’da iş fırsatları aramak için bir dizi kaynak bulunmaktadır. Malta’da iş bulmak için en etkili yöntemlerden birisi web sayfalarında iş ilanlarını araştırmaktır. İş ilanlarına e-posta yoluyla başvuru yapılabilmektedir.

Malta’da iş ilanlarının yayınlandığı web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Malta Park
 • Times of Malta
 • Reed
 • EURES
 • Career Jet
 • Learn4Good

Malta’da herhangi bir amaçla ikamet hakkı kazanmak isteyen kişilerin Malta oturum izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Malta’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Malta Hükümeti, ‘Yasadışı Kalma ve Yasadışı İstihdam Edilen Üçüncü Ülke Vatandaşlarının Denetimi ve Eğitim Kuruluşları Düzenlemelerine Kayıtlı Üçüncü Ülke Vatandaşlarının İzlenmesi Prosedürü’ başlıklı 2019 tarihli 112 sayılı yasal bildirimi kabul etmiştir. Bu yasaya göre Malta’da kimlik memurları; teftiş ziyareti yoluyla, söz konusu kişinin Malta’da kaçak çalışması veya ikamet etmesi sonucuna varırsa, sonuçlarını ilgili polis yetkililerine bildirmekle sorumludurlar ve üçüncü bir ülke vatandaşı çalışmaktan suçlu bulunursa gecikmeden ülkesine sınır dışı edilmektedir. Diğer taraftan Malta Kanunlarının Ek Mevzuatı S.L 217.14 uyarınca, işveren mahkûmiyet halinde ve Sulh Mahkemesi tarafından verilen herhangi bir cezaya ek olarak sorumlu tutulmaktadır.

Malta’da yasadışı şekilde yabancı insan çalıştıran şirketlerden, yasadışı olarak istihdam edilen üçüncü ülke vatandaşına, gecikme cezası ödemeleri ve ilgili idari para cezaları dahil olmak üzere; üçüncü ülke vatandaşının sınır dışı edildiği ülkeye yapılan ödemelerden ve sınır dışı edilme masraflarından kaynaklanan bütün masraflar alınmaktadır. Malta’da şirket kurmak isteyen kişilerin, üçüncü dünya ülkeleri vatandaşlarını illegal olarak çalıştırmaları durumunda ağır cezalarla karşılaşacakları Malta yasalarında açık olarak belirtilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: